Spionii noştri sunt mai bolnavi ca ai lor?

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

De vreo două zile ne frecţionăm neuronii pe forumul intern în încercarea de a ne da seama cum funcţionează spionii pe lumea 6. Ceva nu e la locul lui, asta e clar. Am depus şi tichete, dar n-am fost lămuriţi. N-am ajuns la nici o concluzie şi ne dăm bătuţi.

Problema ar fi că spionii se comportă ca şi cum ar avea nivele de cercetare, dar nu găsim de unde să le cercetăm. Nivelele spionilor sunt pomenite şi în ultimul paragraf din documentaţia sistemului de luptă de pe L6:
Dacă trăiesc cel putin 50% şi dezvoltarea spionilor în fierărie este la nivelul 1, primeşti un raport despre materiile prime ale duşmanului. Supravieţuiesc 70% şi toţi spionii sunt deja la nivelul 2, primeşti informaţii despre clădiri şi nivelul de construcţie al acestora. Dacă supravieţuiesc 90% din spioni care se află deja la nivelul 3 de dezvoltare, afli care din trupele satului atacat sunt stationate în afara satului şi care sunt pe drum.

Pe L2, unde spionii nu au nivele, acelaşi paragraf de la sistemul de luptă nu pomeneşte nimic de nivele:
Dacă supravieţuiesc cel putin 50% din spioni, primeşti un raport şi despre materiile prime ale satului duşman. Supravieţuiesc 70%, primeşti şi informaţii despre clădiri şi nivelul de construcţie al acestora. La 90% afli care din trupele satului atacat sunt în afara satului stationate şi care sunt pe drum.

Dacă diferenţa ar fi doar la descrierea sistemului de luptă, totul ar fi foarte roz. Din păcate încercările noastre şi simulatorul au dat dreptate descrierii. Exemple:
  • Dacă atacatorul are 10 spioni iar apărătorul tot 10, atacatorul pierde doar 4 spioni. Pe L2, unde spionii nu au nivele, atacatorul pierde toţi spionii.
  • Dacă apărătorul nu are nici un spion, toţi spionii atacatorului trăiesc, însă raportul nu specifică trupele aflate în deplasare. Paragraful de la sistemul de luptă pomeneşte de nivelul 3 la spioni pentru a beneficia de aşa ceva.

Nu ştim ce să mai credem. Suntem noi orbi şi nu vedem cum putem cerceta nivele la spioni? Nu exista nivele, iar spionii chiar n-ar trebui să vadă trupele aflate în deplasare, lux rezervat doar telescopului lui Kalid? Să fie vorba de o scăpare la setările lumii 6? Vă rugăm lămuriţi-ne careva.
 

DeletedUser

Am discutat si noi pe forumul intern acest lucru. Concluzia aproape unanima a fost ca spionii se comporta ca pe Lumea Clasica, adica nu pot vedea trupele aflate in deplasare.
 

DeletedUser184

pentru a putea vedea trupele in deplarare, paladinul trebuie sa fie echipat cu telescopul lui kalid.
in cazul echiparii paladinului cu acest telescop, se aplica cele mentionate mai sus si scrise in acel help.
 

DeletedUser

adica trebuie sa trimitem spionii cu paladinul care trebuie sa fie echipat cu telescopul lui Khalid?
 

DeletedUser

adica trebuie sa trimitem spionii cu paladinul care trebuie sa fie echipat cu telescopul lui Khalid?

nu nu, pui paladinu' sa suie in varful gardului (daca ai), ii pui telescopul la bracinar si il lasi cam o zi. o sa iti spuna tot ce se intampla imprejurul tau.
 

DeletedUser

nu nu, pui paladinu' sa suie in varful gardului (daca ai), ii pui telescopul la bracinar si il lasi cam o zi. o sa iti spuna tot ce se intampla imprejurul tau.

chiar nu aveam nevoie de un raspuns in gluma.am nevoie de un raspuns concret nu de o gluma nesarata
 

DeletedUser

chiar nu aveam nevoie de un raspuns in gluma.am nevoie de un raspuns concret nu de o gluma nesarata
normal ca este nesarata. pentru ca eu is un dulce. daca nu ai inteles explicatia data de lamine:
pentru a putea vedea trupele in deplarare, paladinul trebuie sa fie echipat cu telescopul lui kalid.
in cazul echiparii paladinului cu acest telescop, se aplica cele mentionate mai sus si scrise in acel help.
alt raspuns nu cred ca meritai.
 

DeletedUser

ok deci am inteles partea cu telescopul da restu? cum adik daca spionii sunt de lvl x daca nu poti upgrada?:| poate tre sa omoare ceva sa fac xp si fac lvl :p
 

DeletedUser

Nivelele sunt pe lumea clasica(parca)si fac exact ce spune acolo.
Cred ca asta de la Ajutor e "Stas" si este la toate lumile noi,doar daca nu o modifica cineva.
Intrebarea mea ar fi:nu moare paladinu cand il trimiti cu spioni?Sau se "transforma" in spion si daca sunt in numar mai mare de "XXY" ,fata de aparator, traieste?Sper ca ati inteles :p
 

DeletedUser5684

Nivelele sunt pe lumea clasica(parca)si fac exact ce spune acolo.
Cred ca asta de la Ajutor e "Stas" si este la toate lumile noi,doar daca nu o modifica cineva.
Intrebarea mea ar fi:nu moare paladinu cand il trimiti cu spioni?Sau se "transforma" in spion si daca sunt in numar mai mare de "XXY" ,fata de aparator, traieste?Sper ca ati inteles :p

se "transforma" in spion din cate stiu
cred ca moare daca mor mai mult de 50% din spioni
 

DeletedUser

Nivelele sunt pe lumea clasica(parca)si fac exact ce spune acolo.
Cred ca asta de la Ajutor e "Stas" si este la toate lumile noi,doar daca nu o modifica cineva.
Intrebarea mea ar fi:nu moare paladinu cand il trimiti cu spioni?Sau se "transforma" in spion si daca sunt in numar mai mare de "XXY" ,fata de aparator, traieste?Sper ca ati inteles :p

Pe lumea calasica nu is mai multe nivele la siponii (nu is pe nici o lume)
 

DeletedUser

pentru a putea vedea trupele in deplarare, paladinul trebuie sa fie echipat cu telescopul lui kalid.
in cazul echiparii paladinului cu acest telescop, se aplica cele mentionate mai sus si scrise in acel help.
Deci doar în cazul echipării paladinului cu telescopul şi întoarcerea a 90% din spionii cu care a fost trimis se vor vedea trupele aflate în deplasare?

Sau e destul ca paladinul să trăiască pentru a vedea trupele in deplasare? Paladinul trăieşte dacă se întoarce cel puţin un spion. În cazul acesta, discuţia cu procentele (90%) nu prea are sens.

Iar nivelele menţionate în sistemul de luptă nu există de fapt?
 

DeletedUser

Nivelele sunt pe lumea clasica(parca)si fac exact ce spune acolo.
Cred ca asta de la Ajutor e "Stas" si este la toate lumile noi,doar daca nu o modifica cineva.
Intrebarea mea ar fi:nu moare paladinu cand il trimiti cu spioni?Sau se "transforma" in spion si daca sunt in numar mai mare de "XXY" ,fata de aparator, traieste?Sper ca ati inteles :p

in momentul in care echipezi paladinul cu telescopul si il trimiti cu spioni acesta devine spion. probabil un bug al jocului, pe l5, am trimis spioni cu paladin si am omorat 2 sulitasi adversi si omul avea ceva aparare. si alt bug este ca paladinul mai ia si resurse. in rest daca spionajul este reusit, paladinul nu moare.
imi cer scuze pentru postarea de mai sus, relativ la nivelul spionilor, acum am citit si eu helpul si nu am inteles nimic.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus