Studiu de caz. .ro vs. restul

  • Autor subiect DeletedUser44200
  • Data de început

DeletedUser44200

Așa...

Cum aveam prea mult timp liber azi m-am gândit să fac un mic studiu de caz. Joc de câteva luni pe la străini și ultima experiență, L43/ul m-a învățat minte pentru totdeauna (sper), care e treaba cu serverul românesc. Lăsând la o parte oameni ca Master care le cer altora să îi fie sclavi și diplomațiile întinse pe câte trei pagini, azi, despre academii.

Am dat o raită pe 6 servere. Cel românesc, italian, spaniol, britanic, american, german și pe .net. Am luat primele 10 triburi de pe ultimele două lumi deschise și le-am verificat la profil și prin clasament, care câte academii se laudă că are. Probabil datele nu sunt exacte dar în general, sunt conforme cu realitatea.

.co.uk, L21 - 5 academii (limită 20 / trib)
.co.uk, L22 - 3 academii (limită 25 / trib)

.net, L79 - 0 academii (limită 30 / trib)
.net, L78 - 2 academii

.de, L113 - 4 academii
.de, L114 - 5 academii

.us, L18 - 2 academii
.us, L19 - 4 academii

.it, L26 - 1 academie
.it, L27 - 6 academii

.ro, L43 - 29 academii
.ro, L42 - 19 academii


De aici fiecare înțelege ce vrea și ce poate. Și dacă se întreabă cineva de ce la noi Triburile e mai mult teatru, intrigi, spart de conturi și mâncat ... pe la colțuri și mai puțin război și competiție, uite de asta. Foarte puține sunt triburile care joacă așa cum trebuie, fără diplomații și aiureli. Se știu ele.

Și aiurelile alea cu „nu sunt academii, practic sunt același trib” merg în clasa a 2-a și în Octombrie, clasa a 3-a. Mereu s-au făcut tot felul de mutări din „„academii”” ca unul din Triburile din „familie” să fie în top.

Nu cred că românii au descoperit ceva nou legat de cum se joacă Triburile. Dacă e ceva ce ne-a învățat istoria este că românii se prind mereu ultimii și fac treaba mai prost.

Nu cred că mă lasă regulamentul să spun ce e Triburile.ro dar presupune statul în cerc.
O săptămână frumoasă :D
 

DeletedUser19202

Cred ca toti cititorii forumului au remarcat nevoia ta de a iesi in evidenta.
Te inteleg.Ce nu inteleg insa e de ce te arunci in discutii despre lucruri pe care nu le cunosti deloc si incerci sa faci comparatii gratuite.
Pai in primul rand cifrele alea numai tu poti sti de pe unde le-ai adunat pentru iti lipsesc informatiile de pe serverele straine (sau tu crezi ca diplomatia e aia care o vezi tu la profil?).
Iar despre academiile de pe .ro? Pai ai ales si 2 lumi extrem de slabe ca sa compari insa chiar si asa ca sa ajungi la 29 si 19 pe lumea 42 probabil ai considerat orice pna/alianta ca academie si le-ai bagat sa iasa cat mai mare numarul.
Compari degeaba .Singura comparatie posibila poate fi doar cu .net si cu .de insa acele servere beneficiaza de setari preferentiale mai mereu si de o reticenta mai mare la scripturi , deci prin urmare e logic sa atraga jucatori mai multi si mai buni.
Chiar si asa insa ma indoiesc ca nivelul lor este peste cel al lumilor de viteza 2 de pe .ro.
A compara insa cu servere precum cel spaniol ,englez,francez....cu tot respectul cuvenit lor,e deja o jignire.
 

DeletedUser44200

Am luat primele 10 triburi de pe ultimele două lumi deschise și le-am verificat la profil și prin clasament, care câte academii se laudă că are. Probabil datele nu sunt exacte dar în general, sunt conforme cu realitatea.

În primul rând, am luat academiile cu care se laudă. Deci, cele afișate la profil. RP/ul nu are academii afișate la profil dar am fost aliați cu ei și erau o grămadă de RP/uri trecute la diplomație

Și uite boss, pentru tine, cu imagini :D

t68G0zv.png

W4RbjsS.png

PR0GbQf.png

oAZPz1S.png

P7IVJcv.png

JFIH27o.png

lIxfxTH.png

bYtlVsE.png

Și da... simt mare nevoie să mă bag în seamă :D Am 6 postări în aproape 3 luni.

Am luat serverele respective pentru că sunt mai accesibile. Dar ia-le dumitale pe oricare vrei și o să vezi că peste tot e la fel.
 

DeletedUser18212

Cred ca toti cititorii forumului au remarcat nevoia ta de a iesi in evidenta.
Te inteleg.Ce nu inteleg insa e de ce te arunci in discutii despre lucruri pe care nu le cunosti deloc si incerci sa faci comparatii gratuite.
Pai in primul rand cifrele alea numai tu poti sti de pe unde le-ai adunat pentru iti lipsesc informatiile de pe serverele straine (sau tu crezi ca diplomatia e aia care o vezi tu la profil?).
Iar despre academiile de pe .ro? Pai ai ales si 2 lumi extrem de slabe ca sa compari insa chiar si asa ca sa ajungi la 29 si 19 pe lumea 42 probabil ai considerat orice pna/alianta ca academie si le-ai bagat sa iasa cat mai mare numarul.
Compari degeaba .Singura comparatie posibila poate fi doar cu .net si cu .de insa acele servere beneficiaza de setari preferentiale mai mereu si de o reticenta mai mare la scripturi , deci prin urmare e logic sa atraga jucatori mai multi si mai buni.
Chiar si asa insa ma indoiesc ca nivelul lor este peste cel al lumilor de viteza 2 de pe .ro.
A compara insa cu servere precum cel spaniol ,englez,francez....cu tot respectul cuvenit lor,e deja o jignire.

Ce legatura este intre setarile de pe serverele altor tari cu faptul ca mai nou, pe .ro, pe ultimele lumi aparute...9 din 10 triburi au cel putin 3-4 academii in medie?
 

DeletedUser46511

Fiecare joaca cum vrea,eu nu inteleg de ce va tot pripiti pe tema asta....va deranjeaza ca un trib are nu stiu cate academii,nu va obliga nimeni sa va alaturati acelui trib.
Incerci sa demonstrezi ca ce?ca lumile la straini nivelul este mai ridicat decat pe lumile de pe ro?
Parerea mea ca pe ro este un nivel destul de ridicat mai ales pe o viteza mai mare(cred ca toata lumea s-a plictisit de lumile cu viteza 1 sau 1.2)
 

DeletedUser46704

Waterloo pana acum cateva zile ti-a convenit jocul in tribul ala care l-ai mentionat fiind primul cu academiile...Am mai spus si o repet,nu se compara o lume cu alta,sunt multi pe aici care vorbesc de academii si joc slab,dar ei joaca de pe l20 incoace,unde jocul deja a inceput sa se schimbe..
Nu poti compara o lumea actuala...cu una veche...erau si alti jucatori,alti oameni..alte caractere,acum s-au dus in mare parte acei jucatori,au aparut cei care vorbesc toata ziua..bla bla bla
 

DeletedUser45557

Cred ca toti cititorii forumului au remarcat nevoia ta de a iesi in evidenta.
Te inteleg.Ce nu inteleg insa e de ce te arunci in discutii despre lucruri pe care nu le cunosti deloc si incerci sa faci comparatii gratuite.
Pai in primul rand cifrele alea numai tu poti sti de pe unde le-ai adunat pentru iti lipsesc informatiile de pe serverele straine (sau tu crezi ca diplomatia e aia care o vezi tu la profil?).
Iar despre academiile de pe .ro? Pai ai ales si 2 lumi extrem de slabe ca sa compari insa chiar si asa ca sa ajungi la 29 si 19 pe lumea 42 probabil ai considerat orice pna/alianta ca academie si le-ai bagat sa iasa cat mai mare numarul.
Compari degeaba .Singura comparatie posibila poate fi doar cu .net si cu .de insa acele servere beneficiaza de setari preferentiale mai mereu si de o reticenta mai mare la scripturi , deci prin urmare e logic sa atraga jucatori mai multi si mai buni.
Chiar si asa insa ma indoiesc ca nivelul lor este peste cel al lumilor de viteza 2 de pe .ro.
A compara insa cu servere precum cel spaniol ,englez,francez....cu tot respectul cuvenit lor,e deja o jignire.

Pandev, faci referire la lumea 38, unde cumpararea de resurse cu pp-uri nu a fost posibila. Poate ca din acest motiv, "valorile" actuale care populeaza ultimile lumi nu si-au facut prezenta acolo unde chiar se juca cu adevarat. Lumea 38 nu e o lume veche si totusi triburile nu au facut exces de academii din simplul motiv ca internistii care cresc doar datorita pp-urilor nu au fost prezenti. Acolo unde se pot cumpara resurse e numai bine sa iti faci academii:bagi pp-uri si esti "smecher". Pacat ca valoarea pe care unii cred ca o au nu este decat o iluzie printe marea de noobi care intra doar sa vanda resurse.
 

DeletedUser18212

Pandev, faci referire la lumea 38, unde cumpararea de resurse cu pp-uri nu a fost posibila. Poate ca din acest motiv, "valorile" actuale care populeaza ultimile lumi nu si-au facut prezenta acolo unde chiar se juca cu adevarat. Lumea 38 nu e o lume veche si totusi triburile nu au facut exces de academii din simplul motiv ca internistii care cresc doar datorita pp-urilor nu au fost prezenti. Acolo unde se pot cumpara resurse e numai bine sa iti faci academii:bagi pp-uri si esti "smecher". Pacat ca valoarea pe care unii cred ca o au nu este decat o iluzie printe marea de noobi care intra doar sa vanda resurse.

Tu ori ai amnezie, ori erai ca strutu cu capu in pamant cand jucai pe 38. Monroe a avut 3-4 academii, kzfs a avut 5-6 academii, toate triburile aveau cate 1-2-3 academii. Ca nu se cumparau resurse, asta e partea a 2-a.
 

DeletedUser44123

Cand o fi un trib care incepe, joaca,inchide o lume fara nici-o alianta,pna,academie. atunci poate fi numit trib cu adevarat. (atat pe ro cat si pe celelalte servere) si daca face asta de doua ori (2 lumi consecutive jucate) atunci poate fi numit trib. Pana atunci sunt tentative de triburi.

Va tot invartiti in cerc si va bateti cu pumnii in piept "tribul meu face ,drege . Tribul x e cel mai bengos... " De ce nu va intrebati de ce tribul x , trib care a inchis luma x,nu o inchide si pe y

Pt ca a fost alt trib mai bun....


Atunci de ce tribul ala care a fost mai bun nu inchide urmatoare lume unde joaca... ?
 

DeletedUser38023

Mie mi se pare ca prea tare ne desconsideram in raport cu strainii pe toate fronturile.. Atata respect pentru straini ca la noi la romani nu am vazut pe nicaieri si nu inteleg pentru ce..

Pe triburile, daca ma uit putin in urma, pot spune ca ne-am saturat de bietii straini sa le tot dam bataie pe unde-i prindeam.. Cele 2 campionate mondiale de speed castigate de romani, sutele de runde de speed la straini castigate de romani, hp-urile pe care romanii i-au mancat cu fulgi cu tot si triburile alcatuite din romani de pe lumile normale care si-au dominat zonele pana s-au plictisit de limba gazdelor..

Numarul academiilor pe care le au triburile din top 10 nu mi se pare unitatea de masura potrivita pentru nivelul unui server..
 

DeletedUser3192

Acum ceva timp când am jucat eu ultima data pe ro10 toata lumea radea de triburile cu multi membri, multe academii, sau multe aliante/PNA-uri -asa zisi mamuți. Era o mandrie sa ai harta cat mai rosie (1-2 aliante+o academie si atat).
Acum când am mai aruncat un ochi pe joc si pe forum am ramas masca: triburile ”bine” cotate au o gramada de academii.
Mi se pare o stupizenie sa te lauzi ce bun esti pe forum si sa te lauzi cate razboaie ai castigat dar sa fie 2-300 de membrii in ”familia” ta, asta in conditiile in care sunt mult mai putini jucatori decat acum 2-3-4 ani!
 

DeletedUser46671

Totusi sunt curios care e tribul cu 19 academii si care cu 19 ?
 

DeletedUser46772

Cand o fi un trib care incepe, joaca,inchide o lume fara nici-o alianta,pna,academie. atunci poate fi numit trib cu adevarat. (atat pe ro cat si pe celelalte servere) si daca face asta de doua ori (2 lumi consecutive jucate) atunci poate fi numit trib. Pana atunci sunt tentative de triburi.

Va tot invartiti in cerc si va bateti cu pumnii in piept "tribul meu face ,drege . Tribul x e cel mai bengos... " De ce nu va intrebati de ce tribul x , trib care a inchis luma x,nu o inchide si pe y

Pt ca a fost alt trib mai bun....


Atunci de ce tribul ala care a fost mai bun nu inchide urmatoare lume unde joaca... ?

sevene aici tine si de cati oameni ai in echipa ta si de limita de membri in trib
pe o lume cu limita 30 de membri nu ar strica o academie .
 

DeletedUser41488

Eu sunt de acord, la noi se exagereaza cu academiile :) La noi se merge pe principiul ,,multi si prosti", cand defapt ar trebui sa se mearga pe mult mai eficientul ,,putini si buni".Familile mamut sunt doar de dragul de a vedea mai mult albastru pe harta :)), dar daca un trib bun, care n-are mai mult de 2 academii stie sa joace, va elimina chiar si triburile care merg pe primul principiu enuntat mai sus :p
Nu prea avem ce sa facem legat de statistica asta, nu ai cum sa-i inveti pe toti sa joace :D
 
Sus