Tabere militare

  • Autor subiect DeletedUser33933
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

cu toate ca stiti ca imi place la nebunie sa ma iau de admini, aici tin sa te contrazic. in primul rand si ei sunt jucatori ca si noi. nu ai nostrii au inventat tabara si pana nu se face (ma rog, s-a facut de mult pe L19) una pe o lume unde joaca si ei, nu au cum sa o vada ca sa dea explicatii mai multe decat s-au dat.
pe L19, acolo unde am avut nelamuriri legate de tabara am depus tiket si mi s-a raspuns la ele... dar, daca nu cauti sa te interesezi, cum vrei sa afli?
 

DeletedUser34828

in primul rand nu joc pe l19 si nu agreez bisericile pe joc.
in al-2-lea rand,desi eu cat si colegii mei am inteles acuma dupa ce am facut aceasta experienta cum functioneaza o tabara militara,nu cred ca este nevoie sa depun ticket pentru o banala informatie care ar fi trebuit sa fie introdusa inca de la inceputul pe forum cat si la sectiunea ajutor .aceste informatii trebuiesc acordate la cel ami profesionist mod,atata timp cat si ei(mai exact satf-ul,de la inno games)percep bani pentru un cp.nu sa ajungem sa le deducem sau mai stiu eu ce sa interpretam .
atata timp cat platesc un produs ,am pretentia ca acel produs sa imi fie oferit la cea mai inalta calitate.
da,ii blamez pe administartori.
si inca ii acuz si de faptul ca unii dintre ei sunt diletanti.iar acest lucru este mai grav decat orice alta lipsa de informatie "uitata "de catre ei a fi postata pe forum sau in browser la sectiunea ajutor.
 

DeletedUser

Darkule, sigur ai auzit de faimosul sistem de avertizare intitulat "lancierul de garda". La ajutor ai valorile ofensive si defensive ale acestei trupe. Creatorii jocului probabil nu s-au gandit ca lui Ixulescu ii va trece prin cap sa foloseasca trupa respectiva in alte scopuri - sistem de avertizare si impins mai departe pana la spionaj, mult mai eficient decat cel clasic su spioni, cel din urma oferind practic numai dezavantaje.

La ajutor ti-au scris la ce e bun lancierul. Daca ii gasesti tu alta utilizare, bravo tie, dar nu poti da vina pe admini ca nu ti-au scris ca se poate spiona cu lancieri plus inca ceva. Ixulescu ala a descoperit treaba cu lancierii de garda, dar pastrand secretul numai un numar restrans de jucatori l-au folosit. A aparut un Ygreculescu caruia i-a trecut prin cap aceeasi chestie, deci mai multi jucatori au inventat si reinventat lancierii de garda. Alti jucatori au perfectionat sistemul si au impins limitele mult peste viziunea creatorului acestui joc.

Cine va opreste sa va folositi creierul intr-un joc de strategie? Vreti totul mura-n gura? Cu ce e de vina adminul X daca nu i-a trecut prin cap nu stiu ce? Ai o tabara militara, vezi ce faci cu ea, dezbate problema pe forumul tribului, nu pe extern printre aruncatorii astia de frisca. Uiti ca singura legatura a acestei discutii cu politica si propaganda estie fix reclama negativa pe care anumiti jucatori reusesc sa si-o faca lor si tribului din care fac parte. Cel care a deschis subiectul a inteles. Tu nu.

Acum 5-6 ani la ajutor nu existau tone de informatii de baza ca acuma. Daca dadeai peste jocul asta pe vremea aia, renuntai dupa prima saptamana? Eu sunt sigur ca da :D
Se vede ca nu te atrage provocarea unui joc "atat de complicat" :D


Am revenit.

Singurele pretentii din partea jucatorilor in cazul acestui joc sunt ca serverul sa se miste ok, iar adminii sa fie corecti. Nimic mai mult.

Daca eu fac o manevra mai ciudata cu trupele, manevra peste puterea ta de intelegere, ideal este sa descoperi ce am facut. In acest fel iti imbogatesti experienta de joc. Daca depui tichet si intrebi adminu care-i faza, sau spui ca trisez, am pretentia ca adminu sa-ti dea clasicul raspuns "totul pare ok". Nici ei nu sunt prea siguri, dar asta e alta poveste. Daca adminul iti povesteste in detaliu manevra mea, asta e un motiv mai mult decat suficient pentru a ma lasa de joc, pentru ca rolul adminului nu este acela de a te invata pe tine sa joci.

Dai bani pe cont premium, ai parte de un pachet grafic mai bun, plus inca 2-3 avantaje. Nu dai bani pe un curs intensiv la sfarsitul caruia primesti o diploma de zeu al triburilor.

Sa zici merci ca ai o sectiune de ajutor. Nu e obligatorie intr-un joc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser34828

mai morbent,cred ca tu ai descoperit coada la lingurita sau hai sa fiu mai popular ca si expresie "gaura la macaroana":).
nu prea stiam ca ai chiar atat de mult de oferit,ma refer aici al experienta ta incomensurabila.
problema insa ramane deschisa:informatia este de baza in orice joc .
in plus,devii putin cam prea important pentru un topic a caror profani suntem.
asta ma duce la gandul ca atunci cand te amesteci cu gloata,faci parte din ea:).
oricum,perceptia ta asupra jocului se limiteaza strict la un lancier sau poate o catapulta.bineinteles,discutia noastra ma indreptateste sa cred acest lucru.
iar daca ilcapitano s-a retras din polemica aceasta s-a intamplat nu datorita unor explicatii pertinente date un strateg desavarsit ci pur si simplu,datorita perceptiei tale limitate ca si jucator .
iar cu asta am terminat polemica ,ilustru strateg,a caror atacuri sunt mai ceva ca niste ozn-uri in plina desfasurare:).
iti doresc bafta in continuare si la cat mai multa experienta.probabil vei avea nevoie .altfel, ai grija sa nu dai cu capul :)uneori cam doare.
 

DeletedUser

Am zis ca am ceva de oferit? Doar fac spam.
Am zis eu ca experienta mea tribala e incomensurabila? Nu conteaza cat este, nu stiu de unde ai scos chestia asta.
Esti liber sa crezi ca am descoperit orice, dar din pacate nu esti sigur de nimic in cea ce ma priveste.
M-am apucat eu sa raspund la intrebari invizibile? De bun simt, dar totusi invizibile? Nope.
O sa deschid si eu topicuri intitulate "Da ce e aia lancier?" Te astept cu explicatii.
Informatia e baza. Ne-ai explicat partial ce e cu tabara militara, dar nu ai terminat. Baga informatii! Impartaseste!
Oricata dreptate ai avea cand spui ca adminii sunt praf, esti paralel cu subiectul taberei militare.
Lancierul era un exemplu banal, cunoscut de majoritatea jucatorilor. Nu ai inteles ce am vrut sa spun acolo, deci o lasam balta.
Sunt liber sa ma amestec unde doresc atata timp cat nu ma murdaresc.
Nu ma lua cu ilustru strateg si cu balalarii din astea, pentru ca nici eu nu te-am facut noob... pana acuma :D
Eu iti doresc sa ai parte de cat mai multe tutoriale si admini care sa-ti serveasca informatiile pe tava, pentru ca singur nu poti observa, analiza si trage concluzii.
Esti lipsit de imaginatie, si nu poti juca un joc de strategie. Nimic rau in asta. Te poti consola cu gandul ca nimeni nu e perfect.
Cerseste in continuare informatii de la admini, de pe extern, de unde doresti. E dreptul tau sa le primesti, ca doar platesti cont premium :D
Pretentii contra 2 lei si aia vechi... Plangi!
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
lasa ca am vazut un trib care si-a facut tabara militara in mijlocul lor:)
din greseli invatam

oricum personal consider ca aacum nu isi are rostul o tabara militara

mai ales ca ai dreptul doar la 6 tabere per trib, la fel din informatiile care le am
 

DeletedUser

Avantaje:
1 - e utila pentru ca poate strange la un loc 20 de trupe full trimise de colegi pe ea
2 - se pot da atacuri de pe ea intr-o anumita zona, scurtand astfel timpul de ajungere
3 - cei atacati nu pot vedea ale carui jucator apartin atacurile
Dezavantaje:
1 - pentru a avea efect trebuie o foarte buna sincronizare a jucatorilor care au trupe in ea
2 - daca un jucator are trimisi mai multi nobili in tabara de pe acelasi sat, nu poate trimite trenulet cu trupele si nobilii respectivi, ci doar toate trupele apartinind unui sat odata
3 - din momentul in care se amplaseaza tabara, clar ca in timpul cat ajung trupele de atac in ea, dusmanii din apropierea ei au timp sa se blindeze de aparare
4 - tabara nu are zid si din acest motiv poate fi atacata existand riscul de a avea pierderi mari printre trupele de atac ajunse in ea daca nu se blindeaza si cu aparare serioasa.
5 - acest lucru conduce automat la limitarea numarului de armate de atac trimise in ea de la 20 la 15 sau mai putin, fiind nevoie de aparare in tabara
6 - consuma 100 de taleri, deloc de neglijat
Ca o concluzie, tabara e buna numai pentru migrarea intr-o alta zona, la departare mai mare decat bat nobilii.De exemplu spre margine
 

DeletedUser

M-am ferit bine nu ? :D:D:D
Ne mai auzim in joc ca mi-am dat demisia in seara asta. Succes tuturor!
 

DeletedUser

Sa-nteleg ca nu se tine cont de acea limita de nobilare de 70 campuri?
In tabara trupele se trimit ca sprijin.
Dupa ce au ajuns in tabara se trimit ca atac.
Astfel poti trimite ca sprijin trupe plus nobili indiferent de distanta
 

DeletedUser

Nobilii se trimit ca sprijin la orice distanta iar de-acolo pot ataca la maxim 70 campuri de tabara militara.
Stupid me, nu stiu la ce ma gandeam aseara cand am postat intrebarea.
Mersi grabber!
 

DeletedUser

Am si eu cateva intrebari :D
Cei care vor sa rada, radeti cat puteti dar dati-mi si raspunsul corect :))
Vreau sa inteleg pe deplin!:)

1. Am inteles ca e posibil max 20 sate, o data ce le distrugem se pot inlocui cu altele sau e necesara alta tabara?
2. Tabara poate fii sprijinita cu aparare peste cele 20 sate? Am inteles ca 20 e numarul maxim de trupe care poti sa le trimiti acolo si apoi sa le folosesti prin zona cum doresti, dar altele nu se mai pot sprijini fara sa le poti muta de acolo (sper sa fii inteles careva intrebarea desi poate e un pic stupida)
3. Fiecare jucator isi poate controla trupele proprii din tabara militara sau poate si intemeietorul ?
4. O tabara militara poate fii "dizolvata/distrusa" avand in vedere ca e numar limitat? :)

ms si scuze =)
 

DeletedUser

Tabara Militara

Taberele Militare, introduse în Versiunea 6.0, pot fi construite prin triburi, pentru a permite un număr sporit de posibilităţi ofensive şi defensive. Tabara Militara este o locaţie temporară unde armatele pot fi trimise. După ce se află într-o Tabara Militara aceste trupe poat fi comandate să atace sau să sprijine orice sat.

O armată, care va fi menţionată în mod repetat mai jos, este definită ca fiind orice sumă de trupe trimise (sau din Tabara Militara) cu o singură comandă.


Tribal privilegiile*
Numai Intemeietorii si Conducatorii unui trib pot începe construirea unei Tabere Militare.

Monede de aur *
Construirea Taberei Militare necesită o anumită sumă de monede de aur, care pot diferi de la o lume la alta. Costurile pentru construirea unei Tabere Militare sunt extrase din stocul de monede al tribului, la care membrii pot alege să doneze. Pe L19 sunt necesare 100 de monede/Tabara Militara

Puncte *
Numărul maxim de Tabere Militare pe care un trib il poate menţine in acelasi timp este determinată de cantitatea de puncte pe care o are tribul. Suma de puncte necesare Armatei pe Camp pot diferi de pe lume. În lumea 19 numarul de puncte necesare construirii Tabara Militara este de 1.000.000 (1 milion).
Aceasta înseamnă că dacă un trib are 999,999 puncte va fi în imposibilitatea de a construi orice Tabara Militara, în cazul in care tribul are 5000000 (5 milioane) va fi permis până la 5 Tabere Militare.

În cazul în care punctele unui trib intră sub suma minimă de care era nevoie pentru a construi Tabara Militara, Taberele Militare şi şantierele de construcţii deja existente vor continua sa fuctioneze normal.

Limita Taberei Militare *
Există un numar de armate maxim ce pot fi trimise intr-o Tabara Militara. Odată ce acest cuantum al Taberei Militare a fost atins nici o armată nu mai poate fi trimisa in acea Tabara Militara.

Unde se poate construi o Tabara Militara:

Taberele Militare pot fi construite prin intermediul hartă. Acestea pot fi construite pe orice pătrat gol, verde, ceea ce înseamnă nu pe: Lacuri, păduri, munţi, Sate, alta Tabara Militara, sau alte site-uri de constructii.

În cazul în care un loc a fost ales pentru Tabara Militara, un şantier de construcţii va apărea pe hartă. In acest moment, numarul necesar de monede va fi luat din contul tribului( pe L19, 100 de monede).

Şantier de construcţii va deveni o Tabara Militara, de îndată ce primele trupe ajung la localizarea sa.

Mai jos este o scurtă descriere a unor proprietăţi ale Taberei Militare.

Vizibilitate:
Taberele Militare şi şantierele de construcţii sunt vizibile pe harta pentru toţi jucătorii.

Luptele în Tabara Militara:
Tabara Militara poate fi atacata de orice jucător, la fel ca oricare sat. Acest lucru nu se aplică la santierele de constructii, care sunt inatacabile. Dacă o Tabara Militara este atacata şi toate trupele de acolo au fost invinse, Tabara Militara va fi distrusa. Atunci când Tabara Militara este atacata toate trupele prezente în Tabara Militara înainte de atac vor participa în apărarea sa.

In lumi care conţin Biserici; trupele prezente în, şi trupele care ataca dintr-o Tabara Militara sunt religioase 100% - ceea ce înseamnă 100% eficienţa.

Unităţile dintr-o Tabara Militara nu primesc bonusuri defensive sau ofensive - deşi armele Paladinului funcţioneaza ca de obicei.

Armata Taberele pot fi spionate(cu cu spioni).

Armata Limita *
Doar o anumită sumă de armate pot fi staţionate intr-o Tabara Militara la un moment dat. Pentru L19 limita este de 20 de armate. Odată limita Armatei pentru o tabără a fost atinsa, nu mai pot fi trimise trupe pina cind o armată nu a părăsit Tabara Militara, fie prin distrugerea ei sau la primirea unei comenzi.
Reţineţi că armatele nu se întorc la Tabara Militara după terminarea misiunilor lor, ci se intorc in satul de origine( satul de unde au fost trimise in tabara).

Armatele sunt definite ca fiind orice sumă de trupe trimise în Tabara Militara, cu o singură comandă.

Viata unei Tabere Militare *
O Tabara Militara există numai pentru o anumită perioadă de timp - după acea perioadă de timp este distrusa în mod automat. Pe L19 o Tabara Militara poate exista maxim 5 zile!

Armatele stationate in Tabara Militara se vor intoarce acasa dupa cele 5 zile. In momentul cind o Tabara Militara se desfiinteaza, armatele( aparare sau atac) aflate in drum spre Tabăra se vor intoarce acasa in satul de origine. Armatele pe drumul lor de la Tabara Militara la destinaţia lor va continua pe tot parcursul călătoriei lor. După ce misiunea lor a fost finalizata se vor întoarce în satul lor de origine.

Combinarea Armatelor
Armatele nu pot fi combinate. Armatele pot fi trimise numai din Tabara Militara în acelaşi fel in care au venit - în mod individual.

Atunci când Tabara Militara este atacata toate trupele prezente în Camp înainte de atac vor participa în apărarea sa, ca in orice sat normal.

Upgrade Tabara Militara şi Bonusuri

Tabara Militara nu poate fi actualizata şi nu primeste nici bonusuri (spre deosebire de cazul în care un zid a fost prezent in sat). Armele Paladinului continua să funcţioneze ca de obicei. Tabara Militara serveste doar ca un punct de colectare temporară pentru armate.


Moralul nu este influenţat, şi rămâne la fel ca ceea ce ar fi dacă trupele s-ar afla in satele lor de origine.

Utilizatori autorizaţi:
Numai membrii tribului care au construit Tabara Militara poate face uz de ea.

Toţi membrii tribului au permisiunea de a trimite armatele lor in Tabara Militara cu condiţia ca armata lor nu va provoca depasirea limitei Taberei Militare respective.

Numai Intemeietorii si Conducatorii pot comanda un lagăr de deconstrucţie a Taberei Militare.

Comenzile date:
Armatele prezente într-o Tabara Militara pot fi comandate să atace sau să sprijine orice sat. Acestea pot fi, de asemenea, comandate să atace, dar nu sa sprijine alta Tabara Militara. Armatele din Tabara Militara sunt indivizibile - nu le poţi împărţi cu comenzi pentru diferite locaţii.

Comenzile date armatelor aflate într-o Tabara Militara nu pot fi anulate.

Revenirea Armatelor:
Dupa indeplinirea misiunilor, armatele se intorc in satul de origine nu in Tabara Militara. Acest lucru se aplică atât trupelor de atac cit si celor de sprijin. Excepţie fac trupele ce au inobilat un sat, caz in care ele ramin ca sprijin in satul inobilat!


Evenimente:

Distrugerea sau demolarea Taberei Militare sau şantierului de constructie:
Toate armatele prezente în tabără şi-n drum spre tabara se întoarc acasă.

Desfiintarea tribului:
Toate Taberele Militare si santierele de constructii sunt demolate. Toate armatele prezente în tabără se întorc acasă.

Player paraseste tribul:
Toate armatele jucătorului prezent într-o Tabara Militara sau pe drum sunt trimise acasă. monedele de aur donate tribului rămân în proprietatea acestuia.

Jucător eliminat:
Toate armatele jucătorului sunt eliminate din joc, acest lucru le include si pe cele staţionate intr-o Tabara Militara. monede de aur donate tribului rămân în proprietatea tribului.

Cind un jucator este inobilat, trupele acestuia(inclusiv cele din tabara) vor dispare.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eu cred ca stie oricum mai multe ca tine asa ca tu ar trebuii sa nu mai faci pe desteptu.morbent fell, din cate imi amintesc eu erai pe l3 in M.T. nu?

da,era mare fan al ls-ax`ului din cate imi aduc eu aminte ,dar ca un nub ce e nu a reusit sa ii convinga pe cei de acolo de ce achizitie buna ar fi el pentru trib :))


Nea morbent e bine sa mai vad si "batranei" in marea asta de "tinerei" care a invadat triburili ,imi aduce aminte de vremuri de mult apuse :p
 

DeletedUser

Uite un om descurcaret. Cine cauta, gaseste. Nu cerseste. :)

Nu m-ar mira ca data viitoare cand voi intra pe id-ul de mess pentru triburi sa-mi sara-n fata "Care aveti un dictionar roman - spaniol? Scuze de mass" :D
 

DeletedUser

da, sunt jucatori care intr-adevar cersesc orice informatie pe acest forum dar, nu mi se pare normal ca informatii de baza sa nu fie postate pe forum.
 

DeletedUser

Nu e interzis dar nici obligatoriu, normal sau anormal sa nu fie poste informatiile de baza. Treaba fiecaruia, jucator sau admin, daca, ce, cat, unde si cand posteaza ceva despre.

De-a lungul istoriei, omul a inventat arme noi. Nesimtitul de spion inamic incerca sa faca rost de planurile acelor arme, pentru a le putea fabrica, inclusiv a le studia efectele si a putea produce sisteme defensive eficiente impotriva acestora. Daca inamicii nu reuseau sa puna mana pe nimic, isi storceau creierii pana reuseau sa scoata pe teava o bazdaganie cu efect aproximativ asemanatoar cu cel al armei adversarului. Cand era capturata o arma (fara manual de utilizare), o testau, o desfaceau, se uitau la ea, se scarpinau in cap, o copiau, eventual adaugau ceva imbunatatiri, dar sigur nu se duceau cu mana intinsa la inamic sa-i ceara planuri si manuale de utilizare. Culmea nesimtirii. :)

Imagineaza-ti tabara militara ca pe o astfel de arma. Ti-a picat in mana, o testezi si vezi ce iese. Cauti pe goagle, goagal, gugl, google sau care este el, mai gasesti cate 2-3 fraze pe la spanioli, inca 2-3 cuvinte in plus pe la chinezi... Nimeni nu ne opreste sa spunem ca stim totul despre tabara militara cu 1000 de ani inainte sa-i puna adminu romanesc descrierea la ajutor. Sunt jucatori care prefera sa lase nepotilor prin testement asteptarea tutorialului despre tabara militara. De optiunea acestora nu s-a impiedicat si nu si-a spart nimeni capul. Noi sa fim sanatosi. Nu e tabara militara o provocare prea mare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus