Tactici si strategii pe harta Lumii 20

  • Autor subiect DeletedUser5203
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5203

Pentru ca tot e mort forumul asta, va propun spre discutie o problema foarte delicata, cea a conturilor de sustinere.
In ultima vreme asta e tendinta, cel putin in L20, acolo unde jucam noi. In continuare, nu ma refer doar la incalcarea Regulamentului ci, mai ales, la stilul de joc al anumitor jucatori.

Sunt doua categorii de jucatori: cei care joaca clasic, cu un singur cont/jucator si cei care se folosesc de limitarile serverului, pentru a'si crea avantaje. In a doua categorie, de cand nu mai sunt posibile transporturile de resurse precum si interactiunile acelea intrinseci, intra acei jucatori care au un cont de fatada in spatele caruia stau cuminti cateva conturi de sustinere.

Sunt anumiti jucatori care joaca in acest fel. In cele ce urmeaza, va rog sa aveti un pic de rabdare, pentru a va expune intregul tablou al situatiei de fata.

Primul exemplu: defunctul Covei. Evolutie jucator Covei.

Covei a renuntat la joc; contul a incaput pe mainile unor jucatori; acestia i-au saltat satele, l'au tinut artificial in viata, pe perfuzii, pentru ca avea multi taleri, evident. Taleri pe care i-au folosit pentru a lua abandoane, crescute rapid, fara a antrena trupe in el, abandoane saltate ulterior de un anume jucator (se poate vedea cine anume din twstats).

Urmatorul exemplu: jucatorul Roberica
Acesta a pierdut multe sate la inamici, a trecut pe sitting (as pune pariu ca sitter la el este jucatorul ankymary - numele satelor de barbari luate o tradeaza) si a inceput albastrirea zonei.
Aveti in continuare o imagine a zonei in care Roberica a inceput sa faca curat - Evolutie jucator Roberica:

roberica.jpg


Strategia e simpla: se formeaza clustere, ce vor fi preluate ulterior de acesti jucatori, care au in spate multime de conturi de sustinere.
As mai pune pariu si pe altceva: Roberica nu va fi devorat acum, pentru ca fightman a fost deja pedepsit pentru ceva similar. Satele vor fi luate dupa ce vor deveni abandoane. Dar vor fi deja mari, atunci.

fightman a fost banat recent, cu aceasta incadrare: conturi de sustinere.
Problema este ca asta nu-l impiedica sa continue cu aceleasi practici; acum il dovoreaza intern pe meserie11, care, simultan cu pierderea satelor catre fightman cucereste barbari intr-o veselie: Evolutie jucator meserie11.
Din ce am vazut, meserie11 a renuntat la joc; este pe sitting de ceva timp.
Fightman a fost pedepsit pentru ceva similar, dar continua cu aceleasi practici. Din cele aproximativ 100 de sate nu cred ca are 5 bucati luate pe bune, in lupta.

Problema este, pana cand?
Noi suntem in razboi cu ei de ceva vreme si intotdeauna am luptat doar pe harta, pentru ca asa este frumos si pentru aceasta ne pierdem multe ore zilnic, pe joc.
Vi se pare corect sa participam la un razboi din care plecam din start cu handicap?
Ei avand in spate o gramada de conturi-artificiale, de unde isi blindeaza fara probleme granita, in care noi ne spargem dintii aiurea?

Exemplele de mai sus sunt pur orientative; vi le-am aratat doar sa va faceti o idee. Exista si altele.

Nu este vorba aici de slabiciune - nu ni s-au epuizat armele, impotriva lor. Am rezistat pana acum cu succes - noi avand de partea noastra trupele din satele proprii, ei avand in spate multe conturi de sustinere.

Ideea e ca mie, personal, mi-a ajuns cutitul la os. Adica, fiecare dintre noi mai calca stramb, dar unii sunt prea de tot, bai nene. Stiti cum face evreul: te fura, dar iti mai lasa si tie.
Unii nu-si cunosc limitele. Si, dupa ce le expui magariile pe care le fac, tot tu pici de fraier.

In functie de feedbackul primit, vom decide daca vom continua sau ba. Deja mi s'a luat sa asist la astfel de manevre. Jocul si'a pierdut demult din nobletea de alta data. Mai suntem aici doar pentru prieteniile legate - jocul in sine nu ne mai pasioneaza.

Ce ma doare cel mai mult este nu neaparat faptul ca ei pleaca din start cu avantaje ilegale impotriva noastra. Ma deranjeaza tupeul si lipsa lor de bun simt. Cum ziceam mai devreme, s-a dus nobletea jocului si nu au ramas decat combinatiile.

V-am expus toate astea mai mult din disperare, cred. Mai mult din nostalgia unor vremuri demult apuse, cele in care onoarea si demnitatea erau pe primul loc.

Astea sunt tacticile si strategiile cu care trebuie sa ne batem. Intrebarea este, mai are sens ceva in jocul asta?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser29146

:) Macar de s-ar intampla acest lucru numai acolo,se practica peste tot...Este o hotie pe fata.Ce ramane de facut? Suport,ticket si se va rezolva totul,cel putin asta cred unii.Aceeasi problema am pus-o si eu de curand cu aceste conturi de sustinere: pe tw daca ai facut asa ceva imediat esti banat,la noi nu,sau cel putin nu toti jucatorii.Se pare ca ducem o politica diferita fata de ceilalti.
Oricum raspunsu la ce zici tu asta e : Atata timp cat pe un cont este proprietarul de drept nu se poate cataloga acel cont ca, cont de sustinere. Daca am aplica aceasta "regula" ar trebui inchis jumate din server.

Regula contului de sustinere se refera la conturile aflate in sitting permanent sau aflat in majoritatea timpului in mod sitter.
 

DeletedUser5203

Chiar si fara sa aiba sitter, cum vine treaba asta: meserie11 cedeaza satele dezvoltate si cucereste sate mici, abandonate.
Cum incadram noi treaba asta? Nu e pe fata?
 

DeletedUser29146

Noi putem sa stam si in cap, regulile nu sunt facute de noi,sunt facute de ei, plus ca 'legea' o fac tot ei :d . Ia incearca sa te bati cu morilde de vant vezi ce-ti reuseste.
 

DeletedUser

Unirea conturilor

În general este permis ca un jucător să cedeze sate altor jucători.(satele trebuie cucerite prin scăderea adeziunii la 0 ) Totuşi, există nişte reguli ce trebuie respectate!!!
Reguli:
Pe un cont nu poate juca cineva sitter pe o perioada mai lungă de timp doar pentru a da ceda satele contului la care este sitter.
ideea e... cine poate sa imi spuna cat de lunga e perioada in care poti sa cedezi satele din sitting?

Conturi de susţinere (push accounts)

Nu este permisă crearea unor conturi doar pentru ajutorarea unui alt cont sau ţinerea conturilor inactive cu acest scop(farmarea conturilor proprii). Conturi folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise. Conturile care sunt ajutate vor fi de asemenea închise.

Iar la sitting gasim:
Nu este permis abuzul comis asupra contului avut în mod de vacanţă. Locţiitorii care intenţionat distrug sau păgubesc grav un cont avut în mod de vacanţă vor fi pedepsiţi.
Cu toate acestea, în timp ce pedepsim locţiitorul dacă observăm intenţia sa clară de a distruge munca celui pe care îl înlocuiesc, contrar instrucţiunilor lăsate, nu putem repara prejudiciul adus acelui cont.
traducere libera: daca proprietaru iti da bilet de voie ca poti sa ii dai satele, poti sa o faci, ca ai scutire. Faza e ca regula asta pt mine mereu a fost cam in ceata... adica, pedepsesti persoana care prejudiciaza contul, in schimb te contrazici cu asta o fraza mai jos, spunand ca daca omu are bilet de voie de pa proprietar, are voie sa faca mai ce vrea el pe cont.

Depune tikete, lupta-te cu morile de vant, dar cred ca o sa o faci degeaba. Din ce vad eu, regulamentul e respectat, mai ales ca se vede ca oamenii nu cedeaza contul, ci fac o miscare strategica... doar tin in sitting conturile si le cresc. datorita evolutiei hartii, se folosesc unele sate pentru relocarea membrilor tribului, dar oamenii au grija si de contul din sitting (il cresc prin innobilarea barbarilor). Mie de multe ori mi-au fost date mesaje ca se mai lasa cate unu si ma intrebau cum sa procedeze cu satele... de regula conturile se iau in sitting pt a se innobila intern, se lasa mici pt a fi basheri, se iau cu parola cu tot si se dau la prieteni sau, multe alte chestii. Astea sunt practici vechi de cand lumea si nu ai ce sa le faci fara un regulament bine pus la punct. PRostia lor daca au fost banati pt suporti... inseamna ca inca nu stiu sa ii foloseasca asa cum trebuie, mai ales ca majoritatea conturilor vin si cu parola.
 

DeletedUser5203

Sunt de acord pana la un punct:
- daca ar ramane in stadiul de conturi cedate, ar fi ok; este in regula sa preiei satele, cu acordul proprietarului.
- dar daca incepi sa dezvolti contul mort, cu intentia clara de a creste alte conturi pe carca acestuia, se trece in stadiul de cont de sustinere.

Nu este permisă crearea unor conturi doar pentru ajutorarea unui alt cont...Conturi folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise

Clar ca lumina zilei.
Ce miscare strategica? Nu e nicio miscare strategica. Una e cedarea satelor, alta e ingrasarea contului mort doar pentru a hrani alte conturi vii.
 

DeletedUser7916

daca cineva vrea sa cedeze satele pe care le`a crescut de la inceputul lumii si cucereste alte sate de barbari pentru ... o miscare strategica (cum zice katus) nu vad care ar fi problema si pentru ce ar fi inchis jucatorii (cel care innobileaza barbarii si cel caruia ii sunt cedate satele crescute ... atata timp cat conturile au proprietari diferiti si nu incalca regulile, din punctul meu de vedere atat moral cat si "legal" este ok ... pentru "dusmanii" acelor jucatori care practica astfel de miscari strategice este foarte demoralizator si chiar iritant n`am cum sa neg :)

o zi placuta !
 

DeletedUser5203

Cred ca nu ai citit Regulamentul.
Este interzisa folosirea unor conturi doar pentru sustinerea/cresterea altora.
Ce poate fi mai clar de atat?
 

DeletedUser35947

Singura sansa, pentru cei care inca mai iubesc jocul asta, este serverul international.
Balcanismul jucatorilor si adminilor de pe serverul romanesc, nu vor crea niciodata premisa unui joc asa cum iti doresti tu, si la al carui model, subscriu.
Altceva n-ar mai fi de spus, din pacate.
Vrei sa ne distram si sa jucam frumos? N-avem decat sa platim CP altui project manager, pentru ca acesta nu a stiut sa-si pastreze clientii :)
 

DeletedUser5203

Eh, dupa ultimele doua posturi, simt ca traiesc din nou.
Multumesc fetelor, m'am nascut a doua oara.
 

Deleted User - 556077

Eh, dupa ultimele doua posturi, simt ca traiesc din nou.
Multumesc fetelor, m'am nascut a doua oara.

iti iei cu tine un prieten care nu prea are habar de joc il ajuti sa creasca,si apoi sa iti cedeze satele iar el doar sa greasca barbari nu stiu daca m-am exprimat corect dar na :D
 

DeletedUser

Nu am sa inteleg niciodata placerea unor asa zisi jucatori care triseaza doar sa fie smecheri. Oare ce placere sa ai cand tu stii ca trisezi la greu si bagi trupe ca innecatul in sate, de pe conturi de sustinere, faci atac la greu si te chinui sa iei un sat de la dusmani, ca de ala joaca doar cu un cont de cand se stie si a mai invatat sa si joace. Ma intreb oare cata minte sa ai sa crezi ca esti si bun la joc, sa te mai dai si mare si tare. Oricum din pacate la cum merge treaba pe aici vor ramane numai "vedete", cei care vor sa se simta bine si sa joace un joc frumos si curat in mod cert vor alege sa joace in alte parti.
 

DeletedUser

stimati seniori membri, uitati un lucru elementar si anume acela ca nu jucati turca individuala ci un joc de echipa. si nici un jucator, cat ar fi el de bun, fara sprijinul tribului sau aliantei din care face parte nu ar lua decat pentru putin timp vreo cateva sate in jurul lui, pe care apoi le va pierde cu succes. alta treaba e cand, de exemplu, ataca tot tribul iar jucatorul respectiv doar baga nobili pe niste sate golite de coechipieri. de aceea va pun o intrebare de noob: cui apartin pana la urma satele unui jucator?...lui personal sau tribului din care face parte?. eu cred ca apartin mai mult tribului, pentru ca este o munca de echipa cucerirea unui palc de sate, a unui continent sau a unei jumatati de lumi. este munca liderilor si coordonatorilor tribului, este munca diplomatilor tribului, a colegilor care iti dau siguranta si iti asigura spatele cu sprijin si abia in ultimul rand a fiecarui jucator in parte.
dupa parerea mea este absolut normal ca atunci cand un membru al tribului se retrage, satele acestuia sa revina tribului din care a facut parte, cu conditia ca acest transfer de sate sa se faca conform regulamentului. ca exista o oftica a celor care forteaza un jucator sa se retraga dar nu ii pot lua si satele este alt adevar. dar daca totul ar fi asa de usor o lume nu ar tine mai mult de un an si jocul si-ar pierde mult din farmec.

p.s.
Cred ca nu ai citit Regulamentul.
Este interzisa folosirea unor conturi doar pentru sustinerea/cresterea altora.
Ce poate fi mai clar de atat?

Aceasta prevedere regulamentara nu se refera la cedarea de sate ci la sprijinirea prin alte mijloace (livrari de resurse, farmare etc) a unui alt cont. Conturile de sustinere sunt cele din art. 10 al regulamentului si acolo se spune clar care sunt.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5203

E foarte bine ca mai sunt si pareri din cealalta tabara; credeam ca vorbim de unii singuri aici.
Joc de echipa nu turca individuala?..Fii serios..
Evident ca e un joc de echipa, dar haideti sa nu cadem in cealalta extrema. Unii joaca doar pentru asta: sa administreze mai multe conturi, sub diferite forme, conturi din care va obtine un unic cont, intr-un final.
Asta le ocupa tot timpul: cresterea unui unic cont, prin folosirea altora, din propriul trib mare parte, pentru ingrasarea acestuia.
Colegi care iti dau siguranta si iti asigura spatele? Ok, de acord, dar nu atunci cand acestia fac parte din categoria prietenilor imaginari.
Oftica pentru ca nu putem scoate un jucator? Niciodata. Ma oftic ca nu'mi primesc salariul la timp si nu'mi pot plati rata la credit, nu din cauza unui joc.
Evident, satele unui jucator apartin tribului dar atat, pana aici. Dupa ce proprietarul s'a lasat, mi se pare ilegal si imoral sa dezvolti contul, facand curatenie intr-o zona a hartii, doar pentru a ajuta un alt cont.
Iar, despre Regulament, daca nu citim printre randuri, cum a facut-o jabelino (care interpreteaza Regulamentul in propriul interes), observam astea:


§10) Conturi de susţinere (push accounts)

Nu este permisă crearea unor conturi doar pentru ajutorarea unui alt cont sau ţinerea conturilor inactive cu acest scop(farmarea conturilor proprii). Conturi folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise. Conturile care sunt ajutate vor fi de asemenea închise. Dacă dumneavoastră consideraţi că un cont este folosit doar pentru a ajuta alt cont, vă rugăm să raportaţi acest lucru imediat prin intermediul suportului. Dacă primiţi resurse de la un cont de susţinere trebuie să raportaţi acest lucru, altfel veti primi şi dumneavoastră ban alături de contul de susţinere.
Exemple:
Dacă vă decideţi să părăsiţi jocul, nu aveţi voie să jucaţi pe cont doar pentru a trimite resurse altor jucători. Folosirea sitter-ului pentru a face aceasta este de asemenea interzisă şi va rezulta într-un ban pentru sitter cât şi pentru jucătorul care renunţă la joc.

Farmarea este doar o exemplificare. Farmare nu inseamna doar trimiterea de resurse (s'a trecut demult de acest stadiu, de cand cu limitarile implicite ale serverului). Doar daca exista rea intentie nu poti obtine o interpretare corecta a Regulamentului, si anume:

Conturile folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise. Conturile care sunt ajutate vor fi de asemenea închise.

Atunci cand cuceresti sate abandonate de pe un cont mort, le cresti rapid, fara a antrena trupe, si le salti de pe acel cont unic, de care ziceam mai devreme, tot farmare se numeste!
 

DeletedUser

Stimate jabelino, fara suparare dar cred ca nu ai inteles despre ce se discuta aici, iar tinerea artificiala in viata a unui cont doar pentru a creste alte conturi e la fel de ilegala ca si farmarea asta ca sa stii si tu. Acum chiar mi se pare imoral sa spui, stii nu ai voie sa farmezi dar ai voie sa iei barbari si sa le cresti, apoi sa le ia un mare jucator de pe .ro, daca avem mentalitatea asta pana si la un joc al carui scop este sa ne relaxeze pai atunci de aia suntem prin balcani si nu o sa ajungem niciodata nemti. Noi plecam de la premisa ca regulile sunt facute pentru a fi incalcate si orice interpretare a regulamentului trebuie sa fie facuta in interes propriu, jucati fratilor corect si simtiti-va bine ca nu va creste contul in banca daca aveti 1000 de sate.
 

DeletedUser

nu vreau sa intru in polemica cu voi, mai ales ca nu joc pe lumea asta, ba mai mult, acum nu mai joc pe nici o lume (am jucat destul sub alt nick, destul de cunoscut zic eu, si intre noi fie vorba, lui webx chiar i-am fost sef de trib pe vremuri). se prea poate ca un cont sa fie tinut artificial in viata dar, din pacate pentru voi, este regulamentar. exemplificarea prezentata de Simavo:

Conturile folosite doar pentru sustinerea altora vor fi închise. Conturile care sunt ajutate vor fi de asemenea închise.

trebuieste si demonstrata.
Faptul ca un cont aflat in sitter cucereste alte sate, fie ele de barbari nu este o dovada, ba din contra, in viziunea adminilor sunt convins ca asta arata ca este un cont activ. iar acei admini nu au de unde sti daca un jucator revine sau nu in joc. pana atunci, sitterul se comporta exemplar si are grija de cont la fel de bine ca de al lui, ceea ce este in litera regulamentului. despre spiritul regulamentului insa nu vorbesc, deoarece acesta, cu regret o spun, nu a fost respectat niciodata.
Ca o recomandare personala, in cazul in care tot doriti sa reclamati ceva, incercati pe partea cu interactiunea conturilor.
Eu va doresc tuturor succes si ma retrag din aceasta discutie pe care eu am dorit-o teoretica, facand abstractie de conflictul vostru, si care a degenerat putin. intrebare de baza insa ramane: CUI APARTIN PANA LA URMA SATELE? JUCATORULUI SAU TRIBULUI?
 

DeletedUser35947

Din punct de vedere al regulamentului, apartin strict jucatorului, si tot regulamentul se aplica in functie de aceasta premisa.
 

DeletedUser

un ticket trimis adminilor cu intrebarea "cand un cont este considerat de sustinere" va lamuri toata treaba :). pana atunci raman la parerea mea ca toata treaba este in litera regulamentului insa nu si in spiritul jocului. prevederile regulamentului trebuiesc luate in ansamblul lor si nu o singura regula interpretata dupa interesul de moment. atunci ce rost ar mai avea prevederea cu cele 60 de zile de sitter acceptate?...aceasta prevedere a fost introdusa tocmai pentru a preveni cazurile prezentate de voi si este singura posibilitate de a contracara acest fenomen. iar numarul zilelor a fost introdus pentru a se limita pe cat posibil probabilitatea de a fi pedepsit un cont nevinovat. oricine poate pleca pentru o perioada mai indulengata undeva unde nu poate intra pe cont.
stim toti ca regulamentul e departe de a fi perfect, dar pedepsindu-se conturi doar pe suspiciunea ca cineva nu mai joaca ar fi un abuz clar. iar in 60 sau 120 de zile se pot intampla multe, vara trece, ziua e mai mica, lumea sta in casa mai mult deci exista si premiza ca acei jucatori care au trambitat sus si tare ca abandoneaza se pot reintoarce si isi pot relua distractia online.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus