Team Leaders School

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

e corect devide et impera! adica dezbina si stapaneste... a stapani are alt inteles decat a castiga. sun tzu spunea ca victoria suprema este aceea care o obtii fara a scoate sabia din teaca. pe L7 am cucerit doua teritorii prin capitulare si recutare inainte de a fi nevoie de razboi. am castigat atunci jucatori ca vasy988, antagon, bamse si smartpizza - adica ulterior conducatori buni, formatori excelenti si jucatori de mare nadejde. daca le-as fi luat satele as fi avut un castig scurt si temporar. castigand oamenii insa echipa mea s-a intarit si doar cu cei 4, fara ceilalti colegi mai mici ca forta adusi atunci, as putea spune fara sa gresesc ca forta tribului a crescut cu 10% in conditia in care atunci in noobs erau deja jucatori excelenti precum moko, illus0n (alias ev0lution) inducs, robert cta, antoovi, klarpunct, sdss022l, servirea, dead guy, si multi altii
 

DeletedUser

Pai asta zic! Convinge 2,3 jucatori sa intre la tine si sa incheiat raboiul inainte de termen! Asta e cea mai buna tactica. Pe lumea 7 a fost cu adevarat TRIBURILE acum nu mai e la fel!
 

DeletedUser45559

[video=youtube;WwMx5-aGuag]https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=WwMx5-aGuag[/video]

Piesa aia exprima perfect starea de spirit de pe aceasta tema.
Auditie placuta!
 

DeletedUser42770

e corect devide et impera! adica dezbina si stapaneste... a stapani are alt inteles decat a castiga. sun tzu spunea ca victoria suprema este aceea care o obtii fara a scoate sabia din teaca. pe L7 am cucerit doua teritorii prin capitulare si recutare inainte de a fi nevoie de razboi. am castigat atunci jucatori ca vasy988, antagon, bamse si smartpizza - adica ulterior conducatori buni, formatori excelenti si jucatori de mare nadejde. daca le-as fi luat satele as fi avut un castig scurt si temporar. castigand oamenii insa echipa mea s-a intarit si doar cu cei 4, fara ceilalti colegi mai mici ca forta adusi atunci, as putea spune fara sa gresesc ca forta tribului a crescut cu 10% in conditia in care atunci in noobs erau deja jucatori excelenti precum moko, illus0n (alias ev0lution) inducs, robert cta, antoovi, klarpunct, sdss022l, servirea, dead guy, si multi altii

Sustin si aprob intru totul :)
Am avut onoarea sa joc alaturi de acesti jucatori exceptionali !
 

DeletedUser4133

mda...toti am patit cate ceva. Si eu am stat 1 an de zile intr-o mare rosie si nu m-a atacat nimeni. Nu era tipenie de coleg de trib pe o raza de 3 continente. Apoi , incetul cu incetul, dupa juma de an am fuzionat tribul in care eram cu cel care ma inconjura. De ce a durat atat ? Va raspundeti singuri... A fost 1 din cei 3 lucruri imposibile pe care am vrut sa le realizez pe acea lume.
Povesti...amintiri. Dar asta imi aduce aminte de convingerea mea ca totusi diplomatul este, de fapt, cel care conduce tribul.
 

DeletedUser523

tzepes spune-mi tu ce preferi : un trib in care stai si muncesti de iti sar capacele, in care toata lumea se cearta si e morocanoasa sau un trib in care te distezi si faci tot ce iti trece prin cap ? Si sa nu-mi spui ca nu le-ai incercat pe amandoua ca nu te cred . :)))

am incercat chiar mai multe :p dar raspunul meu este: nici unul dintre cele de mai sus ;) eu prefer un trib format din jucatori buni, pe care te poti baza si cu care sa te distrezi impreuna :) sa nu uitam ca e un joc si ca orice joc trebuie sa produca distractie in primul rand. acum ca fiecare se distreaza in felul sau e altceva dar important e sa ne simtim bine si sa ne destindem practicand acest joc si nu invers.
 

DeletedUser

conform obiceiului, mai postez si pe aici lucruri de pe forumul intern:

martzian a spus:
academia
nu fortati intrarea multor oameni in trib si mai ales nu va faceti academii cu necunoscuti! un trib cu 20 de oameni la inceput, care se cunosc si se sustin este de 1000 de ori mai puternic decat un trib cu 80 de oameni care nu se unosc. daca sunt 150 de oameni, e si mai grav!

intr-un trib care vrea sa recruteze, rata medie de recrutare este de un om, maxim doi pe saptamana. asa ai timp sa ii integrezi pe toti cei noi care vin si ei au timp sa se muleze si sa inteleaga cum functioneaza echipa. cand vin multi odata, iese haos mai intotdeauna.

exista posibilitatea cateodata, sa doresti sa ocupi repede un teritoriu unde tu nu esti tocmai bine reprezentat. abia atunci faci academie! cum? recrutand un trib intreg din zona aia care dupa ce l-ai presat isi doreste cu ardoare sa faca alianta sau academie cu tine. exista posibilitatea urmatoare: ataci un trib mic dar compact pe harta brusc, puternic si violent atacandu-i si nobilandu-i jucatorii cei mai mari mai ales la start de lume cand jucatorii au cateva sate poti face asta in cateva zile. daca se destrama ai castigat terenul si nu mai e nevoie de academie. daca nu se destrama si incepe sa puna probleme aparandu-se, deschide aparent fara intentia de a-i recruta dialogul cu ei - felicita-i daca reusesc sa isi blindeze un sat, sau sa faca un snipe. pe bazele discutiei, daca stii sa conduci discutia, sau daca diplomatul tau stie, ei iti vor propune pna. le spui ca tu nu vrei pna de dragul pna-ului, ci mai degraba un pna provizoriu care sa se transforme mai tarziu in alianta daca totul merge bine. cat timp ai pna provizoriu cu ei ii studiezi, si vezi ce pot. poti chiar sa le ceri drept de membru. daca ajungi la concluzia ca doar doi trei de acolo merita, ii contactezi pe aia si le faci o oferta sa vina la tine si cand expira pna-ul nu-l mai prelungesti . asta inseamna razboi. daca acolo sunt mai mult de 2-3 jucatori care merita sa vina la tine, atunci dai peste un filon bun. asa ca le propui o alianta si incepi sa ii coplesesti cu bune intentii: le vorbesti frumos, ii incurajezi, le dai sfaturi bune, dar totul astfel incat sa nu te pui in pericol pe tine sau echipa ta. cand vine vorba de alianta, le spui nu mai bine facem alianta cu triburi oglinda (nu academie) facem familie astfel: vin la voi vreo 5-6 jucatori experimentati de la noi, vin la noi vreo 5-6 mai putin experimentati de la voi, facem alegeri pentru conducerea triburilor dupa felul nostru de organizare care e superior clar si ... la atata lapte si miere putini zic nu. nu le spui academie si de fapt tribul nu va fi un trib academie - mai ales la ce se intelege academie adica trib de oameni slabi de unde cum creste unul il iei in tribul mare - ci un trib geaman, unde ei vor avea dreptul sa spuna parerea dar dupa alegeri - tu avand tribul mai numeros e clar ca tot tu vei fi liderul iar conducerile vor fi tot sub comanda ta stricta. au dreptul sa-si spuna parerea si e bine sa o asculti pentru ca pot veni cu idei excelenta. dar tu iei decizii in cele din urma pentru ca acum pe umerii tai sta raspunderea bunastarii celor doua triburi.


academia trebuie sa fie intotdeauna creeata pe criteriul geografic, nu pe criteriul aia mari intr-un trib aia mici in altul. academia trebuie sa fie grupata ca un trib de sine statator pe harta, cu jucatori mari si mici, cu acelasi forum doar ca este situata intr-o granita ceva mai usoara, sau intr-un teren pe care vrei sa te extinzi rapid.

academia cu jucatori mici care-i tii doar ca sa creasca unii pe carei culegi si sa se sufoce altii este una din cele mai mari greseli pe care le poate face vreun trib!

nu i-am spus lui rhadookoo pe L5 ca asta a fost poate greseala facuta de immo pe care noobs a speculat-o pana cand i-a invins: ei ne atacau pe noi la inceput, noi le atacam in principal academia. cand un trib are academie rasfirata in nucleul propriu, satele academiei sunt de fapt o invitatie de infiltrare in nucleul tribului advers. si daca eu am nucleu de trib sigilat iar adversarul meu nucleu franjurat si impestritat de sate capete de pod ale mele, spuneti-mi cine e avantajat in lupta militara?

nu faceti greseala de a face academie in nucelul vostru. profitati de cei care au facut greseala de a intra in razboi cu voi avand academie in nucleu atacand cu preponderenta la inceput tribul academie, care este slab, primeste sprijin pe sponci, este desconsiderat, dar care va ofera posibilitatea de a va infiltra in nucleul inamic facad adversarul sa isi blocheze cantitati enorme de defensiva in jurul capetelor voastre de pod. si cine se apara peste tot e vulnerabil peste tot!
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
90
Va rog sa mentineti discutiile in limitele bunului simt (am facut mai sus "curatenia" necesara).

Mersi.
 

DeletedUser45523

imi cer scuze fata de ceilati ... .. NU am intrat sa vad comentariile si nimic mai mult
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

e corect devide et impera! adica dezbina si stapaneste... a stapani are alt inteles decat a castiga. sun tzu spunea ca victoria suprema este aceea care o obtii fara a scoate sabia din teaca. pe L7 am cucerit doua teritorii prin capitulare si recutare inainte de a fi nevoie de razboi. am castigat atunci jucatori ca vasy988, antagon, bamse si smartpizza - adica ulterior conducatori buni, formatori excelenti si jucatori de mare nadejde. daca le-as fi luat satele as fi avut un castig scurt si temporar. castigand oamenii insa echipa mea s-a intarit si doar cu cei 4, fara ceilalti colegi mai mici ca forta adusi atunci, as putea spune fara sa gresesc ca forta tribului a crescut cu 10% in conditia in care atunci in noobs erau deja jucatori excelenti precum moko, illus0n (alias ev0lution) inducs, robert cta, antoovi, klarpunct, sdss022l, servirea, dead guy, si multi altii

Cam scurta aventura pe l7 pt noobs :) . Daca in realitate e frumos sa cuceresti teritorii fara sa scoti teaca din razboi, pe jocul asta mi se pare mie cel putin cam aiurea :).Nu vad gloria , nu vad succesul :).
 

DeletedUser

felicitari martzian pt initiativa, imi aduce aminte de tribul scoala ABC :)
 

DeletedUser

multumesc. si eu m-am gandit la ABC - abc forma jucatori si imi amintesc de niste jucatori veniti la noi de la abc, nu erau straluciti e adevarat, dar stiau bazele jocului asa ca s-au integrat rapid. la fel si aici nu stiu cati vor fi lideri din cei care citesc forumul tribului, nu stiu cati vor aplica tot ce spun corect, dar daca fiecare castiga cate ceva in sensul de a privi echipa ca echipa si nu ca pe niste sclavi virtuali, e un castig. triburile s-a stricat pentru ca acum pe prea multe triburi ajung sefi niste oameni care cred ca daca sunt sefi intr-un trib sunt sefi peste natii intregi. micile frustrari devin mari pretexte de nobilari interne amenintari. sentimentul de putere de care se agata anumiti lideri ii orbeste si pierd legatura cu realitatea.

ca sef de trib trebuie sa te consideri tu servitorul numarul 1 al echipei. bunul mers al echipei este responsabilitatea ta, cu cat esti mai ascultat cu atat responsabilitatea e mai mare si frica de greselile proprii trebuie sa fie mai mare. nu ai voie ca sef de trib sa ameninti subalternii ca daca nu fac ceva le faci tu lor nu stiu ce. asta te discrediteaza ca sef de trib. poti sa ii certi, sa le arati unde au gresit, sa ii pedepsesti daca au gresit dar sa le explici pedeapsa, iar pedeapsa sa o dai astfel incat sa ii ambitioneze si per ansamblu sa aduca un plus echipei.
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Eu am o intrebare.Sa presupunem ca un individ asimileaza toate aceste sfaturi si doreste sa le puna in practica,unde gaseste un grup de jucatori buni dispusi sa fie manipulati,mustrati,pisalogiti sau scarpinati pe burtica cand fac ceva bun in opinia liderului divin?Jocul a evoluat,la fel si jucatorii,cei cu adevarat buni nu vor mai accepta sa inghita tot ce li se spune doar pentru ca formula asta de trib a avut succes pe o lume antica mai ales din partea unui lider care nu realizeaza performante pe joc.Asta ar trebui sa fie prima lectie,unde gasesti in 2014 supusi docili care sa mai si joace bine?
 

DeletedUser

eu aveam o vorba care le-o spuneam colegilor: cine ajunge mai departe tragand o caruta, un milion de cai sau 100 de pisici?

jocul, nu a evoluat, jocul, ca si calitate morala a involuat enorm, tradarile sunt mult mai frecvente, loviturile sub centrua la fel. astazi principalii dusmani- in multe triburi sunt colegii. am vazut din ce in ce mai des apucaturi de genul: ceri suport de la colegul de trib si apoi ataci satele de unde ti-a trimis suport. ceea ce propui tu e sa nu mai ascultam de oamenii cu experienta ca sunt depasiti... :)) stiai ca arta razboiului, carte scrisa de sun tzu acum 2500 de ani se studiaza azi ca manual la west point sau saint cyr? (academiile militare ale statelor unite sau frantei) daca aceste armate considera ca scrierile unui antic trebuie studiate, si ca nu sunt demodate, da-mi voie sa ma indoiesc de adevarul spuselor tale. cum spuneai parca mai sus, uita-te la seriale daca nu esti de acord, nu te obliga nimeni sa citesti lucruri pe care nu le intelegi.

si raspunsul la intrebarea cu caruta este : depinde cum sunt inhamate animalele. Te asigur ca un milion de cai inhamati toti de jur imprejurul unei carute, daca trag toti fiecare in directia lui, vor face caruta aschii. iar pisicile, daca sunt inhamate si trag toate odata toate intr-o directie, vor misca acea caruta in siguranta. iar daca nu au forta, cu o sfoara si doi scripeti poti face un sistem de tragere cu avantaj de forta, totul e sa folosesti ce ai la capacitatea maxima, si sa iti capacitezi colectivul sa lupte unit.

triburile e joc de echipa. se joaca de oameni impreuna. rezultatele se obtin cu adevarat in echipa. daca o echipa este unita niciun jucator indiferent cat de bun este nu-i poate rezista singur.
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Era o intrebare concreta,mi-ai raspuns cu o alta intrebare care imi aminteste de anumiti sectanti care vorbesc in pilde.Reformulez,dupa 30 de lumi tu mai poti face un trib in care toti sa te asculte orbeste si sa joace bine?


PS e forumul lumii 39 si joc aici,mi se pare normal sa citesc.Daca ai vrut un topic unde sa nu te contrazica nimeni trebuia specificat ca e doar pentru adeptii tai.Daca ai iesit pe un forum public .ti-ai asumat si riscul de a fi contrazis.La urma urmelor e forum nu e tribul tau de pe lumea 7 .
 
Ultima editare:

DeletedUser45165

Offtopic: eee....frumoasa a mai fost lumea 7......cu toate ca am fost doar un calator pe acolo pana pe la 200 sate.....

.....poate se gandesc adminii sa mai faca o lume identica, ca lumea 7, nu ca, acum unde tot este pe baza de PP...


Referitor la ce spuneai ca se studiaza in academiile militare celebra carte de razboi....si este antica......ar trebui sa extrapolam si sa asteptam inca 2500 de ani si sa vedem aplicabilitatea ei pe triburile.ro
 

DeletedUser3357

eu aveam o vorba care le-o spuneam colegilor: cine ajunge mai departe tragand o caruta, un milion de cai sau 100 de pisici?

si raspunsul la intrebarea cu caruta este : depinde cum sunt inhamate animalele. Te asigur ca un milion de cai inhamati toti de jur imprejurul unei carute, daca trag toti fiecare in directia lui, vor face caruta aschii. iar pisicile, daca sunt inhamate si trag toate odata toate intr-o directie, vor misca acea caruta in siguranta. iar daca nu au forta, cu o sfoara si doi scripeti poti face un sistem de tragere cu avantaj de forta, totul e sa folosesti ce ai la capacitatea maxima, si sa iti capacitezi colectivul sa lupte unit.


postul zilei !


+1 la traiesti din amintiri. Ai avut succes cu un trib acum 30 de lumi si te crezi buricul pamantului si capabil sa dai lectii si altora. wake-up call, jucatorii au facut performanta nu ca ai fost la conducerea lor ci ca au stiut ei joaca mult mai bine ca restul. ponderea mare de jucatori buni ai unui trib castiga lumea, nu conducatorul care vezi doamne face din miei niste lei fiorosi. Aia cu oile conduse de un leu e pentru prosti. Pe termen lung tribul care are procentual cel mai mare numar de jucatori buni castiga la final. Pe fiecare lume noua deschizi cate un post legat de tot felul de chestii fara substanta gen : avalon, cum sa fi un conducator bun, l7, acum TL school. Pe fiecare lume m-am repetat, take it easy. Trebuie sa ne readuci aminte ca existi, ai nevoie de atentie ? Tu si cu preafericitul taypan care ma suna la fiecare lume ce se deschide sa ii conduc tribu. stim, cunoasteam, esti bun.. pardon, ai fost. acum lasa-ne. go read a book.
 

DeletedUser38023

Salut, Martzian! Imi pare bine sa te revad pe forum si sa stii ca am citit cu placere tot ce ai scris pe topicul tau, evitand sa postez aici ca sa nu incurc discutiile, cu toate ca imi doream mult sa-ti dau salutul..

Pe cei care se baga pe topicul asta ca musca in lapte, ii rog frumos sa se gandeasca mai mult inainte sa posteze, pentru ca pe mine si pe ceilalti cititori interesati ne deranjati cu cliseele si cu parerile voastre nule! Stiu ca majoritatea dintre voi nu ati auzit de Martzian, pentru ca, probabil, atunci cand el castiga razboaie impotriva triburilor de top, voi erati cei din categoria jucatorilor de la mesaje amuzante..
Martzian e cel mai bun conducator de pe jocul asta!

Cel mai adorat de catre membrii lui! (s-a lasat pe lumea 10 dupa aproximativ 3 luni de joc, iar membrii Noobs au continuat jocul 4 ani de zile in speranta ca va reveni Martzian)
Cel mai dificil inamic (expert in propaganda, as in diplomatie, geniu in strategie - datorita lui Martzian, pe lumea 5, tribul meu a fost inconjurat de cele 5-6 triburi de veterani.. mi-a fost imposibil sa misc la capitolul diplomatie, iar razboiul IMMO-Noobs de pe lumea 5 s-a incheiat cu o statistica mult favorabila Noobs si Aliantei Veteranilor)
Cel mai respectat aliat (pe lumea 10 alianta IMMO-Noobs, desi pe lumea 5 avusesem un razboi teribil pentru vemea respectiva, a rezistat de la inceputul serverului pana la final; a fost cea mai longeviva alianta pe care a vazut-o triburile, de 4-5 ani, cat a durat lumea)

Am fost inamicul lui Martzian, am fost aliatul lui, am fost jucator-conducator in tribul intemeiat de el si am jucat doar ca sa castig eu si echipele din care am facut parte.. Din aceste motive, sustin urmatoarea: el e cel mai in masura om sa dea sfaturi in materie de leadership si sa va ajute sa formati o echipa de oameni corecti, care sa functioneze la capacitatea dorita..
Cei care isi doresc echipa despre care vorbesc mai sus, sa posteze aici! Cei care vor altceva, sa posteze pe IMDB..

Unii dintre voi sunteti prea ignoranti si prea superficiali, ca sa primiti atat de gratuit sfaturile de pe topicul asta! Ma bucur, totusi, ca le primiti degeaba si am incredere ca puterea voastra de intelegere va saboteaza atat de grav, incat o sa preferati un serial bun (va recomand Sunset Beach)! Cu aceeasi incredere, va spun ca o sa fiti, in continuare, doar carne de tun pentru triburile serioase si organizate!



postul zilei !


+1 la traiesti din amintiri. Ai avut succes cu un trib acum 30 de lumi si te crezi buricul pamantului si capabil sa dai lectii si altora. wake-up call, jucatorii au facut performanta nu ca ai fost la conducerea lor ci ca au stiut ei joaca mult mai bine ca restul. ponderea mare de jucatori buni ai unui trib castiga lumea, nu conducatorul care vezi doamne face din miei niste lei fiorosi. Aia cu oile conduse de un leu e pentru prosti. Pe termen lung tribul care are procentual cel mai mare numar de jucatori buni castiga la final. Pe fiecare lume noua deschizi cate un post legat de tot felul de chestii fara substanta gen : avalon, cum sa fi un conducator bun, l7, acum TL school. Pe fiecare lume m-am repetat, take it easy. Trebuie sa ne readuci aminte ca existi, ai nevoie de atentie ? Tu si cu preafericitul taypan care ma suna la fiecare lume ce se deschide sa ii conduc tribu. stim, cunoasteam, esti bun.. pardon, ai fost. acum lasa-ne. go read a book.

Tu, Sarmulita, esti cel mai bun exemplu ca un jucator slab, cu ambitii individuale si cu gura mare trebuie sa fie innobilat intern.. Cat a durat pana sa fi maturat de pe harta de catre tribul lui Martzian? O zi? O ora? Nu mai stiu.. :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus