Team Leaders School

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

m-am gandit si m-am tot gandit... am intrat pe aceasta lume mai mult ca sa pot coresponda cu cativa prieteni care imi tot scriu ca sa imi ceara un sfat, doua... am intrat cu nick-ul meu, si deja au inceput sa ma intrebe vecinii daca vreau sa refac noobs - unii spun ori ma primesti, ori dau restart :))

nu vreau sa joc pe aceasta lume. nu am timp sa joc serios. dar pot sa prezint - intr-o maniera frumoasa si de ce nu oarecum exclusivista - cum poti creea ca si lider o echipa. la ce trebuie sa ai grija cand creezi o echipa. cum trebuie sa iti gandesti strategia. asadar, voi infiinta tribul Team Leaders School - TLS.

Atentie! nu va fi un trib care sa conteze in lupta pentru suprematie zonala, ci doar un loc unde cei care vor sa invete din experienta mea de joc, sau sa imi puna intrebari - o pot face. TLS va accepta in randul sau si oameni care vor avea sitter din alt trib - chiar daca asta de obicei nu se face - tocmai pentru a da posibilitatea ca oameni din alte triburi sa invete cum se formeaza o echipa.

inca ceva: nu va garantez ca daca veti face intocmai ce spun veti castiga vreo lume, ci doar ca veti avea o echipa functionala. din experienta mea, Noobs era o echipa ce functiona - in zilele sale bune - la cam 70% din capacitatea maxima a unei echipe. Immo cam la fel... niciun alt trib intalnit (sau condus) de mine sau pe care sa il cunosc tangential nu s-a ridicat insa la acelasi procentaj... o echipa care functioneaza la 25% din capacitatea echipei ideale este un trib suficient de puternic sa faca fata multor provocari. un trib care sa functioneze la 50% din capacitatea echipei ideale este suficient de puternic sa castige o lume. Asta cu conditia ca tribul sa aiba constant aceleasi performante, si nu doar cateodata.

cine vrea, sa se prezinte in joc si sa ceara invitatie. locurile sunt limitate si imi permit sa refuz pe oricine vreau eu sa refuz.
 

DeletedUser42770

Un forum comun cu anumite triburi ar fi si el esential si eficient ... pentru a putea furniza cat mai multa informatie pentru cat mai multe persoane si pentru a putea dezbate anumite tactici/subiecte/idei/pareri !
Foarte buna ideea ta si o sustin !


Ps: Am intrat si eu iar sfatul si parerea mea este ca multi conducatori ai triburile.ro ar trebui sa intre si sa mai invete cate ceva chiar si daca numai pentru 1 saptamana !
Va garantez ca o sa fie ajutator si folositor pentru viitorul vostru sau al triburilor domniilor dumneavoastra !
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

te astept ca lectiile au inceput deja. am doar doi colegi si deja sunt presat de intrebari mai mult ca si cand as conduce de fapt un trib...

iata doar o mica frantrura de lectie:

in afara de lider, tribul trebuie sa aiba o ierarhie de minim alti 4 conducatori prezentati in ordine ca inlocuitori la comanda, toata lumea trebuie sa stie care este ordinea inlocuitorilor la comanda. intocmai la la razboi sau ca pe o nava pe mare.

ce spune liderul e lege - insa aveti grija mare, un lider care da legi proaste e un tiran ce va avea curand de infruntat revolte in trib!

ce spun cei care sunt inlocuitori la comanda au putere de lege provizorie, pana cand liderul vine si hotaraste daca respectivul lucru ramane in vigoare sau nu. chiar daca liderul desface hotararea inlocuitorului la comanda, inlocuitorul la comanda nu este admonestat decat daca a facut rau cu buna stiinta - iar daca a facut rau cu buna stiinta inseamna ca voi sunteti de vina ca nu ati ales omul bun pe acel post! altfel se explica si se argumenteaza echipei de ce hotararea inlocuitorului la coamnda nu ramane in vigoare si i se multumeste public aceluia pentru felul in care a rezolvat problema arzatoare in lipsa voastra.
 

DeletedUser29124

Salutare maestre!

Initiativa este de apreciat...multa lume printre care si eu am invatat multe lucruri bune de la Martzian.
 

DeletedUser45492

Imi place initiativa , insa este usor de trecut de la o initiativa frumoasa la o lauda de sine , insa nu cred ca se va intampla asta in cazul tau , fiindca nu imi pari genul.
 

DeletedUser

wau... lutu! cat ma bucur ca te revad!

in ce priveste ceea ce-mi atrage atentia Corneliu Vadim Tudor... am de ales intre a parea ca ma dau mare si a incerca sa formez niste lideri care sa isi formeze echipe unde oamenii corecti sa poata juca. dACA 3-4 jucatori vor invata de la mine sa faca echipe unde oamenii corecti si de buna credita pot juca fara teama de a fi nobilati peste noapte de colegi - asta inseamna ca triburi unde corectitudinea este apreciata vor prospera. este daca vrei - felul meu de a lupta contra mocirlei morale care a inceput sa cuprinda jocul triburile.

ca sa exemplific, iata un alt exemplu de lectie:

martzian a spus:
voi trebuie sa va asigurati ca fiecare dintre membri tribului trebuie sa aibe urmatoarele drepturi si obligatii:

1. trebuie sa se poarte cu ceilalti asa cum si-ar dori sa se poarte ceilalti cu el. egoistii, nesimtitii, persoanele care le simtiti ca vor sa creasca pe carca echipei, trebuie extirpati din echipa cat mai rapid, si as spune in mod exemplar. nimeni nu are voie in afara de lider sa fie dur cu ceilalti, nimeni nu are dreptul sa ii certe pe ceilalti doar liderul. ceilalti ridica probleme, discuta politicos...
2. toti membrii au dreptul sa propuna invitatii, dar raspund cu satele de comportamentul celui invitat. nu trebuie sa va intereseze decat ca cel nou venit in trib sa fie om corect ca si caracter. jocul se invata bunele maniere si bunul simt nu. de obicei recrutarea se face dupa ce un recruiter, un om matur in gandire, sta de vorba cu candidatul. daca cel nou venit nu stie jocul - este dat in grija unuia vechi, care il stie - ca in acest fel sa invete rapid.
3. orice nelamurire despre joc se intreaba pe forum. nimeni nu trebuie sa rada de intrebari de genul: atac cu 4 nobili odata sau cu 4 nobili in 4 atacuri succesive?. intrebarile sunt ca sa inlature lipsa de cunostinte si de aceea toti membrii sunt obligati sa raspunda cat mai rapid, detaliat si complet la intrebarile puse de colegi.
4. forumul - este obligatoriu de urmarit de orice membru. sectiunea de aparare este cea care trebuie verificata mereu.
5. suportul - cel putin in prima faza suportul trebuie acordat de toti membrii
6. retalierea - daca cineva ataca un membru al tribului vostru, trebuie ca toti ai vostri sa il atace pe cel care v-a atacat - este obligatoriu sa eliminati rapid amenintarile din zona und eva fi nucleul tribului


precum si intrebari :

Astept pareri sau opinii de la tine daca se poate legat de intrebarile frecvente pe care le pui tu personal cand nu cunosti un anumit individ care doreste sa se alature tribului tau ! Dupa ce criterii ii selectezi ? Ma intereseaza strict opinia ta legat de aceasta situatie !
si raspuns:

atunci cand recrutezi o persoana care nu o cunosti, intrebi varsta, familia, ocupatia. timplu alocat jocului, stai de vorba despre locul lui de munca, despre problemele de la munca (scoala) de la el si cum le rezolva. despre pasiuni. despre jocurile care ii plac, daca a mai jucat alte jocuri on line. intr-o discutie de cateva zile reusesti sa vezi daca persoana respectiva intelege sa aiba rabdare, pentru ca de cele mai multe ori cei care intra azi si vor ca maine sa castige lumea nu inteleg rostul unei asemenea prelungi conversatii. iti dai seama despre nivelul lui intelectual si din felul in care se exprima, si din felul in care isi argumenteaza ideile. nu inseamna ca un astfel de interviu iti releva 100% felul de a fi al unui om, dar elimina din start pustii bravarzi, nesimtitii si prostii. odata intrat insa cel care intra trebuie sa se bucure, imediat de o primire calda din partea tuturor colegilor. chiar daca la evaluarea trupelor/satului se demonstreaza ca nu sta bine, el trebuie sa fie ajutat cu resurse si trupe cateva zile si trebuie sa fie controlat prin sitter sa se vada cum se dezvolta. ajutat cu resurse si trupe inseamna ca i se da strictul necesar pentru a supravietui, nu trebuie sa creda nimeni ca poate trai pe carca echipei! mai ales un nou venit. Trebuie selectate persoanele care demonstreaza pe parcursul interviului - obligatoriu ca acest interviu sa dureze cel putin 3-4 zile, si sa i se spuna de-a lungul lui, de mai multe ori, ca ordinul se executa, nu se discuta, si ca jignirea atrage dupa sine nobilarea interna. toti membri trebuie sa inteleaga ca nimeni nu se lasa dand stergere de cont - pentru ca asta este nesimtire fata de colegi. ca nu lasi satele unui coleg anume - pentru ca asta este nesimtire. iar satele de la interne vom avea un capitol intreg despre impartirea lor in cadrul echipei, nu detaliez aici.
 

DeletedUser

as vrea sa se inteleaga, in trib nu voi juca. nu ma veti vedea nobiland, splitand - pur si simplu aceste lucruri nu imi mai ofera niciun fel de satifactie. singura satisfactie ce o pot avea este sa ii invat - pe liderii de maine - ce stiu eu azi
 

DeletedUser4133

am rezerve fata de intrebarile personale. Poate ca la inceput doar vreau sa joc jocul si nu vreau sa imi pun toata viata personala la afisierul universal. Mi se par mai potrivite intrebarile de genul "stii sa joci acest joc ?", "vrei sa inveti sa joci ?", "cat timp poti aloca acestui joc ?", "esti un jucator de echipa?". Si da, din raspunsurile omului iti dai seama cu cine stai de vorba.
Membri tribului pot fi formati in timp si cea mai mare satisfactie o ai cand cei pe care i-ai instruit tu ajung la rezultate frumoase. Dar pentru acest lucru iti trebuie multa rabdare si sa castigi increderea lor.
 

DeletedUser

cred ar fi mai indicata o 'educatie' despre primii pasi in joc ( metode de dezvoltare eficienta in primele luni de la deschiderea serverului ) . asta e cea mai mare problema cu care ne confruntam in joc , enorm de multi nu stiu cum sa se dezvolte eficient si ajung la margine . metodele de a crea si conduce un trib sunt si ele importante insa daca nu stii sa te dezvolti nu ii poti invata pe altii si nici nu poti crea un trib competitiv . e de preferat sa pregatim mai multi jucatori , sa ii invatam sa joace in echipa ( chestie de care m-am lovit recent , din 4 asa zisi colegi nu am gasit ajutor la niciunul ) si de aici vor aparea automat si lideri decat sa trecem direct la pregatirea liderilor care nu vor avea pe cine sa coordoneze . oricum , este o initiativa de apreciat . ca sa plagiez o emisiune tv , din partea mea martzian are 3 de DA :p merge mai departe ;)


ps : va rog sa ne incetati cu spamul si sa lasam topicul asta strict pentru scopul gandit de martzian . multumesc .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

E un joc :)) si trebuie tratat ca atare:)) .
Pe acest joc sunt multi jucatori care au terminat o lume si fara tacticile comuniste a domnului martian!
Si eu sunt de acord cu ce vrei tu sa faci dar mi se pare exagerat.. E un joc si nu un job !
martizan ar trebuii sa coduca legiunea straina:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

danasav - era vorba de un raspuns la intrebarea - cum evaluezi o persoana pe care nu o cunosti sa intre in trib. o persoana care agita spiritele considerandu-se el miezul universului ii va incomoda pe ceilalti. jocul in echipa pe care eu il promovez presupune mult altruism din partea fiecarui membru al echipei. un egoist sau un egocentrist va considera ca a ajuns in rai - o echipa de "prosti" care ii dau sprijin si resurse, care ataca sate straine si scad adeziunea el doar culegand bomboanele... scopul interviului este de a limita accesul acestor indivizi. nu isi atinge scopul in proportie de 100% acest interviu, drept dovada ca si in noob am avut parte de oameni invitati care au sfarsit - dupa ce au dat dovada de egoism fata de ceilalti - nobilati intern: ca sa trec cativa ar fi Nik cel viteaz - pe 7 cand am luat hotararea sa-l nobilam intern era pe locul 1, avea peste suta de sate si in 4 zile a disparut, a fost sarmulita un baiat inteligent care insa din pacate nu a putut intelege ca intr-o echipa la care aderi te mulezi tu dupa forma echipei si nu schimbi echipa dupa forma ta, a fost unul care juca sub numele de zaku scka parca - s-a dat atat de smecher incat echipa l-a trimis la margine pe lumea 10 inainte ca sa apara nobilii. repet rolul interviului este de a afla ceva despre omul pe care il primesti in echipa. cum nu inviti straini in casa rolul interviului este de a a-l cunoaste cat de putin pe cel ce urmeaza sa il inviti in "casa comuna virtuala" care este tribul.

Nyx. : sunt prezentate si ideile mele de organizare pe zile chiar ale inceputului de lume. dar aceste informatii sunt doar o parte din ceea ce trebuie sa fie un intreg.

little bad , sau cuka sau cum te-o fi chemand. ai fost la un moment dat in contact cu echipa mea si dupa ce ai fost nobilat ai cumparat alt cont si ai reinceput. consider ca faci parte din categoria de oameni pe care ii voi considera intotdeauna indezirabili intr-o echipa bazata pe respect. nu imi face placere sa te revad, nu mi-ai castigat respectul si am sa te rog sa nu mai postezi aici. te faci de ras, si nu e bine.
 

DeletedUser

Martian eu nu am zis ca nu ai fost un conducator bun imi placea comunismu tau! pe lumea 7 am jucat cu tine si impotriva ta! E un joc si fiecare are modul lui de al practica! Nu am cumparat niciodata cont ci am avut mai multe.. dar nu asta e important

Nu o sa mai postez aici doar sa iti arat ca nu am nimic cu tine doar ca imi pare putin exagerat pentru un joc!


Bafta!
 

DeletedUser42770

cred ar fi mai indicata o 'educatie' despre primii pasi in joc ( metode de dezvoltare eficienta in primele luni de la deschiderea serverului ) . asta e cea mai mare problema cu care ne confruntam in joc , enorm de multi nu stiu cum sa se dezvolte eficient si ajung la margine . metodele de a crea si conduce un trib sunt si ele importante insa daca nu stii sa te dezvolti nu ii poti invata pe altii si nici nu poti crea un trib competitiv . e de preferat sa pregatim mai multi jucatori , sa ii invatam sa joace in echipa ( chestie de care m-am lovit recent , din 4 asa zisi colegi nu am gasit ajutor la niciunul ) si de aici vor aparea automat si lideri decat sa trecem direct la pregatirea liderilor care nu vor avea pe cine sa coordoneze . oricum , este o initiativa de apreciat . ca sa plagiez o emisiune tv , din partea mea martzian are 3 de DA :p merge mai departe ;)


ps : va rog sa ne incetati cu spamul si sa lasam topicul asta strict pentru scopul gandit de martzian . multumesc .

Sustin aceasta idee ... exista mult prea multi conducatori pe acest joc si mult prea putini jucatori !!!
 

DeletedUser

nu poti face oamenii sa lupte dupa un tipar. trebuie sa le pui la dispozitie cateva feluri de a lupta si ei sa isi aleaga in functie de timpul, banii priceperea si felul lor de a fi. iar un jucator care va juca de moral se va dezvolta altfel decat un defensiv. important este ca lider s ai grija sa ai de toate si daca nu ai sa cauti sau sa pui pe cineva sa caute. eu nu sunt de parere ca dusmanii trebuie exterminati, ci ca doar nesimtitii din acest joc trebuie exterminati (evident in joc). daca vad un adversar care are bun simt mi-l doresc alaturi. daca vad un coleg ca e nesimtit, il nobilez mai repede si mai bucuros decat l-as inobila pe adversarul politicos si de bun simt
 

DeletedUser4133

e important ca lider sa inveti sa te folosesti de ce ai in trib. Fiecare , indiferent cum este el , are rolul lui in evolutia unui trib. Isi pot gasi locul in trib si unul cu bun simt, dat si unul fara aceasta calitate. Totul depinde de leader si de capacitatea lui de a-i tine in frau pe toti. Asa cum s-a postat undeva pe acest forum ce inseamna sa fii diplomat bun, asa si cu leaderul, el e bun daca stie cum sa-i faca pe toti membri, indiferent de cum sunt ei, sa joace pt trib si in beneficiul tribului. Intotdeauna voi avea respect pt un adversar politicos si de bun simt , dar fii convins ca am sa-l atac fara sa dau inapoi. Cat despre membrul tribului caruia ii lipseste acel bun simt...poate ca am sa gasesc ceva la care poate fi si el util in acest trib. De acest lucru ce parere ai ?
 

DeletedUser

Jucator fara bun simt si respect, trebuie expediat repede, cat de bun ai fi tu nu poti sa stai mereu sa aplanezi conflicte intre el si restul jucatorilor :D Doar sa fie foarte bun la joc si sa profiti de experienta lui dar la un moment dat tot i se urca "goanga la cap" si iti face dezordine in trib :D

PS: Scool sau School ?
 

DeletedUser4133

Orice jucator poate fi modelat cat de cat ca sa se integreze intr-un grup si pe oricine poti tine in frau atata timp cat stii cum sa o faci.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus