Team Leaders School

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

doar o mica intrebare
chiar daca esti un conducator bun,cineva se gaseste sa iti bage bete in roate si sa intoarca juma de trib impotriva ta
ce faci?
concediezi juma de trib in speranta ca cealalta jumatate ramane cu tine?
 

DeletedUser

daca esti conducator de trib bun si tribul nu te accepta nu ai de facut decat un singur lucru: te dai la o parte, iti expui parerile pe forum, si ti le argumentezi. unii vor intelege ca ai dreptate, unii nu.

eu nu am avut tot timpul un trib unit in spate. Pe L2 eram seful tribului Avalon. o parte din conducerea venita din avalonul de pe L1 nu ma putea inghiti, asa ca simtind ca cei care trebuiau sa ma ajute mai mult ma impiedicau, m-am dat la o parte si i-am lasat pe ei sa conduca. le dadeam sfaturi, ii criticam, am fost la un pas de a fi exclus din tribul pe care il condusesem pentru ca ma opuneam unei fuziuni facuta cu un trib aflat la doua continente distanta. in cele din urma m-am retras de acolo, impreuna cu vreo 8-10 colegi care intelegeau ca ceea ce le ceream era pentru binele echipei si ca nu imi puneam interesul personal deasupra intereselor echipei. cu cei 10 si cu inca vreo doi, am fondat noobs pe L5, care la inceput avea putini membri si nici aceia foarte bine grupati. dar cu ajutorul nucleului deja format am reusit sa incheg o echipa - una dintre cele mai unite echipe de pe serverele romanesti.
 

DeletedUser

hahah,asa am facut pe 31 noi
eu,fiind la un moment dat conducator am incercat sa ma opun unui razboi care nu avea nici o legatura cu jucatorii,am fost sapat din toate punctele de vedere si am decis sa renunt la sefie,am parasit tribul si am luat cu mine pe cei care au fost de incredere
bineinteles,nu am facut un ditamai nucleul dar pana la urma tot ei au ajuns sa traga de noi sa mergem inapoi
 

DeletedUser

postul zilei ! :eek:

acolit al lui martian, semeni prea mult cu idolul tau. nici analogia ta ca nici a zeului tau nu isi au sensul pe forumul asta dar mai ales in topicul asta. incerci si tu sa pari inteligent ca seful tau, dar nu iti reuseste nici tie. go read a book. poate sari cu putin noroc de 100 la un test IQ.


Iar te bagi inseama cu baietii care sunt smecheri in oras?
 

DeletedUser17746

Nu sunt miezul din Fanta. Uneori am jucat mai bine decat vecinii, dar nu fiindca eram eu foarte bun.

Dar am fost intr-un trib cu un conducator deosebit, cam cum spune Martian ca ar trebui sa fie. Am primit si o lectie: Am vazut un coleg care a dat inceput nou in mijlocul tribului in timp ce pierdeam razboiul doar ca sa poata ataca de la cele 500 de puncte ale lui adversari care nu ii puteau replica datorita diferentei enorme de punctaj. Si ani intregi m-am simtit prost ca am renuntat la acea lume cat inca mai aveam 6 sate. Ca nu am facut ca el.

Am intrat pe lumea asta cu alti oameni pe care ii stiam si am vazut din intamplare pe harta pe unul din vechii stalpi ai tribului. Asa am aflat ca exista si pe aceasta lume, cu multi playeri din echipa veche. Am cerut invitatie fara sa clipesc. Cei cu care intrasem au ramas in tribul lor, am incercat sa ii conving dar nu am ce le face.

Voiam sa spun ca si dupa asta poti recunoaste un lider:
- Cand face ca supusii sai sa lupte pana la ultimul topor si chiar si dupa pentru echipa si
- Cand bisericile se sparg de la sine, fiindca membrii bisericilor tin mai mult la lider decat la bisericuta lor.

Cred ca ceea ce incearca sa descrie Martian nu este de fapt un dictator, ci o figura paterna. Conduce, are grija de fiecare, pedepseste cand nu este ascultat.
 

DeletedUser

multumesc agame, ma bucur ca sunt oameni care inteleg demersul meu si ma faci sa fiu convins ca nu este facut in van.

eu nu recomand celor care au o echipa sa se implice serios pe lumile unde este activata noua modalitate de comert, si am sa explic de ce:

pe lumile unde noua modalitate de comert, de pp-uri contra resurse este activata, nu prea mai conteaza skill-ul jucatorului ci disponibilitatea lui de a cumpara resurse. daca ai in zona triburi cu jucatori care baga in jur de 1000 de pp-uri ca sa ajunga la nobil cand ceilalti au satele la 1000-1500 de puncte puncte facute cu truda si farm, este aproape imposibil sa te lupti cu acel trib de la egal la egal.

nu va recomand nici sa cautati sa recrutati jucatori care sunt dispusi sa bage atatia bani in cresterea unui sat virtual pentru ca - din punctul lor de vedere ei nu vor fi niciodata de acord ca sa isi riste satul in care au bagat bani pentru a-l salva pe un jucator ce joaca fara premium. individual ei au dreptate: ei baga bani sa fie tari, si nu inteleg de ce pe banii lor sa fie tot tribul tare. repet: individual ei au dreptate. dar pe voi ca lideri nu trebuie sa va intereseze ca oamenii individual sa aiba dreptate ci ca echipa pe care o construiti sa fie omogena. si ea nu poate fi omogena cand un om investeste si altul nu. cum nu-i puteti forta pe toti sa investeasca 1000 de pp-uri ca sa-si creasca satul, cel mai bine este sa profitati de lumile in care noua posibilitate de comert este activata:

toata echipa creste cat poate sa creasca, toata echipa vinde pp-uri si le stocheaza pentru a le folosi pentru o lume fara noua posibilitate de comert activata. astfel jucatori buni dar saraci vor putea juca la acelasi nivel cu ceilalti, macar o perioada. si in plus nu va creeati tensiuni in echipa de genul: "nu am bagat 100 de euro in satul asta ca sa il pierd ajutandu-te pe tine, bai saracie"...
 

DeletedUser40961

martian, pana acum erai un dictator, acum esti un dictator comunist.

poate ca intrunesti una din conditiile de baza (bun sau rau esti prezent in fiecare zi in viata tribului) dar exceptand cateva "zicale de bun simt" postarile tale nu te califica drept un mare conducator.
Conducatorii sunt de multe feluri, nici chiar marii lideri nu au acelasi stil de a conduce - dar tu avand o experienta limitata (ai condus doar tu, tu, si numai tu) de fapt nu iti dai seama cat de "marunt" esti.

Daca erai un lider "de aclamat" atunci ai fi stiut sa detensionezi 'contrele' pe care le-ai primit aici pe extern, ai fi pastrat o linie echilibrata a discursului fara sa dai la randul tau cu barda in cei care au postat impotriva ta - si cu siguranta toata lumea te-ar fi admirat iar "invidiosii" ar fi tacut din gura rusinati.

Cum au mai spus si altii jocul s-a schimbat foarte mult - atat ca facilitati oferite de inno (arcasi, biserica, steaguri, cp, pp, etc) cat si ca experienta a jucatorului mediu, cred ca orice trib din top 20 are cel putin cativa membri care 'au terminat o alta lume' deci privesc jocul cu alti ochi decat nubii pe care i-ai condus tu pe L7 sau unde ai mai jucat.

Nu mai intelegi jocul, cred ca de altfel iti dai si tu seama ca nu ai nicio sansa; jocul este acum si aici, nu conteaza ce am facut tu sau eu in trecut, daca vrei sa vezi cat de bun esti ca lider formeaza un trib si tine-l in top3 de exemplu, nu veni cu texte de genul "eu doar comentez si eu stiu mai bine"

De fapt esti un fel de tataie fost fotbalist din anii 20 care vine cu atitudinea ca-i invata el tactica pe jucatorii de astazi

Salutari lui Nyx (unul din cei mai buni lideri intalniti de mine aici sau pe .net), salutari externe si lui Lady Lethal - altul tare, desi total diferit de primul mentionat ;)
 

DeletedUser

salutari si tie tati :)
cred ca orice trib din top 20 are cel putin cativa membri care 'au terminat o alta lume'
castigarea unei lumi nu este meritul individual al nimanui ci al unei echipe intregi . de aia este joc de echipa pentru ca fara echipa fiecare dintre noi suntem zero . in start game depinzi doar de tine dar in late game datele problemei se schimba cu 180 grade . in late game oricat de buni am fi individual fiecare dintre noi nu mai conteaza calitatea individuala ci cea de grup . unii am fost mai norocosi si am facut parte din astfel de echipe , altii ( cei mai multi ) inca nu . eu 1 nu-s atat de bun cum zici tu , doar am avut norocul sa fac parte dintr-un grup de nota 10 . in grupul ala nu se punea accent pe player ci pe grup , un trib in care sa atace si sa se apere toti de la mic la mare cum faceam noi mai rar gasesti .

Cum au mai spus si altii jocul s-a schimbat foarte mult - atat ca facilitati oferite de inno (arcasi, biserica, steaguri, cp, pp, etc)
in start game poti baga pp-uri in cont cat ti-ai cumpara cu ei 2-3 ferrari dar in late game banii aia nu te mai ajuta deloc daca esti individualist . daca esti player individualist grupul te va exclude , daca incepi sa joci asa ca lider grupul te va lasa balta si isi va cauta un alt lider .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

atomm, gura lumii nu o acopera nici macar pamantul. Daca tu crezi ca introducerea arcasilor si bisericilor sunt chestii noi, lumea 10 unde noobs juca, le avea pe amandoua. si faptul ca detin la inceput de joc un steag cu 9% bonus de transport cred ca da, iti da dreptate sa spui ca nu stiu la ce-s bune.

am invatat de-a lungul timpului ca persoanele care-s gica contra pentru a se da smecheri, nu pot fi tratate decat cu ce merita - indiferenta.

da, dau exemplu cu eu am facut eu va spun, eu va recomand, pentru ca daca este gresit eu sunt cel care poarta vina de a-i fi invatat ceva gresit. nu-mi permit sa invat oamenii sa faca lucruri pe care eu nu le stapanesc. tu iti permiti sa ma jignesti fara sa ma cunosti, fara sa stii nimic despre mine si fara sa fii demonstrat cuiva ca stii jocul asta mai bine ca altii.

nu sunt psihiatru ca sa calmez nebunii si nici platit sa ma fac placut de tot felul de frustrati. ma deranjeaza prostia, lipsa de respect si nesimtirea si nu ma simt deloc dator sa le tolerez.

in ceea ce priveste tactica - de care zici tu ca-s depasit... daca ai fi fost in tribul scoala ai fi vazut ca pun mult mai multa baza pe strategie decat pe tactica. daca nu stii care e diferenta dintre strategie si tactica, iarta-ma ca ti-o spun dar inseamna ca nu ai cunostintele minime de baza necesare pentru a intelege ce zic.

daca pentru tine a tine un trib in top 3 e o realizare inainte sa vorbesti despre mine ar trebui sa stii ca, cu exceptia lumii 32 unde explic mai jos situatia, pe toate lumile unde am condus un trib, tribul condus de mine a fost - cata vreme a fost condus de mine, in top 3... si am condus pentru anumite perioade de timp triburi si pe L21, si pe 25...

o alta mica realizare a mea este inceperea lumii 32 cu un trib nou format cand altii aveau deja 16 sate. ca sa intelegi, am format un trib si farmam cu paladinul cand altii aveau 16 sate. acolo am inceput cu un alt nume, tocmai pentru a nu beneficia de avantajele pe care mi le-ar fi dat un nume cunoscut. daca esti in stare sa faci un trib care sa inceapa atat de tarziu si sa creasca constant fara a fi distrus de triburile care spre deosebire de al tau au avut timp sa devina puternice, si sa fii in top 5 cu un astfel de trib, contand pe harta, ai dreptul sa spui ca nu inteleg tactica. sau strategia. sau daca nu poti face asta macar sa spuna altii despre tine ca stii sa joci. asa, facand afirmatii doar de dragul de a te auzi si de a jigni oamenii, nu demostrezi decat ca precum un lup, urlii la luna crezand ca o poti dobora cu urletul tau...

pentrucei care in loc sa caute nod in papura asteapta anumite informatii de pe forumul intern al TLS, iata un citat de la organizarea tribului

martzian a spus:
defensiva nu este niciodata suficienta asa ca intotdeauna trebuie sa iei masuri ca sef de trib pentru o marire a defensivei disponibile precum si pentru folosirea judicioasa a celei existente. un sat care incomodeaza inamicul si este atacat cu 200 de atacuri full sa zicem are mai putine pierderi decat daca 100 de sate de granita ar fi atacate cucele 200 de sate de atac. asta pentru ca in primul caz, cu 50-70 de ferme rezisti mai ales daca ai un moral bun, in cel de-al doilea caz cu 100 de ferme distribuite in mod egal in cele 200 de sate atacate inseamna pierderea si a satelor si a defensivelor in totalitate. iata de ce uneori este mai eficient sa fortati ca inamicul sa va atace in locurile puternic sustinute de voi, decat sa il lasati sa atace pe granita.

noobs a fost un trib eminamente defensiv - aveam o proportie normala in trib de 3 sate de aparare la 1 de atac, si uneori acest raport ajungea - in cazul defensivilor chiar si la 8 sate deff/1 de atac.

defensiva te face sa fii invincibil atacul te face sa castigi lupte.
pe plan tactic, adica in bataliile ce se duc pe linia frontului, atacul este cel care te face sa castigi victorii locale. Defensiva masiva cu care sustii linia frontului te face sa castigi strategic, global, la nivelul tuturor fronturilor sustinute. totusi daca ai doar deff, nu te poti dezvolta, daca ai prea mult atac poti cuceri mult, dar nu poti apara ce ai cucerit.

important este ca la momentul dorit de tine, in zona dorita de tine sa ai atac suficient si defensiva suficienta. iata de ce nucleul tribului este esential. nu trebuie sa permiteti niciunul aliat, sa se infiltreze in nucleul vostru. o buna tactica pentru pastrarea aliantelor pe termen lung este delimitarea pe harta a nucleelor astfel incat ceea ce va doriti voi - un nucleu exclusiv - sa fie si pentru aliatii vostri pe termen lung posibil de realizat.

nucleul compact al tribului tau permite ca in interiorul lui sa faci defensiva - eu nu recomand ca in interiorul nucleului sa fie mai mult de 5 maxim 10% sate de atac, restul defensive toate pentru sustinerea granitelor. in mod normal din cele sa zicem 2-3000 de sate detinute intr-un nucleu, cam 2-300 de sate trebuie sa ramana stationate in nucleu in diferite zone pentru a putea fi mutate in zonele atacate de adversar de la distanta. alte 100-150 de sate ar trebui sa fie sate de atac disponibile pentru a fi pregatiti orcand de a face fata vreunui rebel care incearca sa tradeze si sa destabilizeze tribul atacand satele colegilor din nucleu, sau care sa fie gata pentru a fi folosite pentru nobilari interne ori alte amenintari.

restul satelor din exemplul pe care-l dau, adica aproximativ 1500 de sate normal ar fi sa fie defensive masate in majoritate pe granite. iar pe granite satele trebuie sa fie sate de atac si sate de aparare in proportie de 50% la 50%. asta pentru ca aveti nevoie de atac din scurt pe granite, si de aparare din scurt pe granita. nu lasati sate acoperite doar cu ferma proprie pe granite. pe granita fiecare sat trebuie sa aiba minim 3 ferme stationate in mod permanent acolo fie ca e sat de atac fie ca e deff.

cum configuram un sat de atac din granita? parerea mea etse ca un sat de atac umplut mai repede cu 2 zile care are in componenta 600 de berbeci este mai distructiv decat un sat cu 3000 de CU care are 250 de berbeci si este gata 2 zile mai tarziu. dar atacul ti-l configurezi si reconfigurezi in functie de ceea ce veziu ca are adversarul in satele lui din zona. are arcasi - faci calareti arcasi (nu pe aceasta lume, evident :)). are sabii multe sau grea?- faci cavalerie usoara, are lancii multe?a ataci cu topoare multe. este esential sa incerci sa iti maximizezi atacurile. adica ai sa zicem un sat cu nmult ausoara, un sat cu multe topoare si un sat cu multi arcasi calari. cu arcasii calari ataci satul unde el are multi arcasi cu CU satul unde el are grea multa, si cu topoarele satul unde si-a masat cele mai multe sulite. oamenii tai trebuie sa inteleaga ca facand asa toti, pierderile adversarului vor fi mai mari.

cum faci un sat defensiv de granita?

un sat defensiv de granita trebuie sa aiba mai multe proprietati. prima cerinta este aceea ca este obligatoriu ca el trebuie sa fie gata plinc cu ferma deff cat mai repede. asta insemna ca desi un sat deff facut doar din defensive pedestre este mai rentabil decat unul in care avem grea si catapulte, daca alegem ca in satul de granita sa lucreze si grajdul si atelierul alaturi de cazarma, scurtam serios perioada de timp in care satul va fi gata de a fi trimis pentru sustinere.

o alta cerinta a satelor de granita este aceea ca de cele mai m ulte ori, multe din trupele de aici trebuie sa ajunga in timp foarte scurt in alt sat din zona pentru a preintampina atacurile din scurt. iata de ce, pe cazarmile din granite eu nu recomand sa se faca sabii: sunt lente si se fac in timp lung. veti spune ca daca atelierul lucreaza, catapultele folosite pentru aparare sunt si mai lente. corect, dar mai exista o mica smecherie: cand ferma e full de trupe, eu recomand ca toate catapultele care au fost facute pe satele def de granita, sa fie folosite in atacuri false sau de distrugere impotriva adversarului, si imediat dupa distrugerea lor locul lor in ferma sa fie luat de lancieri, arcasi cavalerie grea si spioni. daca catapultele ne folosesc pana cand se umple satul e perfect. daca satul s-a u8mplut nu e eficient sa le tinem in sat ci e mai bine sa le inlocuim cu trupe mai rapide.

o alta cerinta a satului de aparare din granita este aceea ca trebuie sa fie greu de spionat. iataa de ce recomand un minim de 500 de spioni pe fiecare sate defensiv din granita -nnumarul lor poate ajunge pana la 1000/sat.

putini adversari ataca bine ceea ce nu pot spiona - iata de ce un numar mare de spioni pe granita va este necesar. in plus cu o concentrare atat de mare de spioni pe satele din granita voi puteti sa scanati eficient si din scurt toate satele adverse din granita si sa stiti care sunt satele de atac ale inamicilor, caresunt cele de aparare, care sunt cele cu biserici, ce deff au, de unde a plecat deff-ul etc.

asa ca un sat de aparare pe lumile cu arcasi ar trebui dupa sacrificarea catapultelor sa arate cam asa: 8000 - 10000 lancieri, 4000 - 5000 arcasi, 500 sau mai multi spioni si restul cavalerie grea. fiind trupe mobile sunt usor de mutat dintr-un sat in altul, se acopera unele pe celelalte - cavaleria grea fiind insotita de atat de multi lancieri nu mai este asa vulnerabila in fata CU adverse.... in plus, Cavalerria grea este suficient de multa pentru a fi folosita si in cazul unui atac disperat de recuperare - 1200 de Cav grea de exemplu poate distruge aproape complet un sat de atac ramas in stationare intr-un sat cu zid 0 dupa nobilarea satului respectiv de catre adversar, sau poate fi o garda suficient de serioasa pentru un nobil dat la secunda astfel incat nobilul sa nu fie distrus de un split facut de adversar cu 500 de sulite...
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
nu va recomand nici sa cautati sa recrutati jucatori care sunt dispusi sa bage atatia bani in cresterea unui sat virtual pentru ca - din punctul lor de vedere ei nu vor fi niciodata de acord ca sa isi riste satul in care au bagat bani pentru a-l salva pe un jucator ce joaca fara premium.

Inteleg ca moderatorii nu se autosesizeaza in legatura cu acest topic inutil,care nu are nici o legatura cu lumea 39 si care genereaza doar conflicte si balacareala dar citatul de mai sus instiga impotriva jucatorilor care investesc in jocul care le permite unora sa fie zei si sa se creada ”luna de pe cer”.
 

DeletedUser

citatul de mai sus nu instiga la nimic impotriva nimanui. jucatorii care vor sa bage bani in resurse pe joc de fapt vor sa cumpere cu bani reali siguranta de a nu fi inobilati. jucatorii ca mine vor ca siguranta de a nu fi nobilat sa vina din stiinta jocului, nu din puterea financiara. asa ca ceea ce eu recomand jucatorilor care apreciaza ceea ce apreciez si eu este sa va vindem voua ceea ce de fapt voi vreti sa cumparati si sa jucam pe lumile unde noi "ne simtem bine" ca lipseste noua modalitate de comert si unde unui incepator cu bani ii este imposibil sa pozeze in figura de mare maestru detinator de puncte...

propunerea indeamna de fapt la ce se cheama relatie biunivoca, sau simbioza: voi cresteti in lumile care va avantajeaza, dand pp-uri pe resursele noastre, noi sa jucam serios in lumile unde sunt avantajati jucatorii care stiu jocul, folosind inteligent pp-urile obtinute de la voi.

in ceea ce priveste conflictele si balacareala, eu nu am facut decat sa pun la punct persoanele neavenite care se baga in discutie precum musca... au, scuze, iar vorbesc de musca...
 
Ultima editare de un moderator:

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Mda ,multumesc de raspuns.Pe scurt unii sunt smecheri si cei care cumpara pp sunt sursa voastra de venit ca sa nu ii numesc ”fraieri”
 

DeletedUser29124

ladylethal a spus:
Inteleg ca moderatorii nu se autosesizeaza in legatura cu acest topic inutil,care nu are nici o legatura cu lumea 39 si care genereaza doar conflicte si balacareala dar citatul de mai sus instiga impotriva jucatorilor care investesc in jocul care le permite unora sa fie zei si sa se creada ”luna de pe cer”.

Mie nu mi se pare deloc un topic inutil...ba dimpotriva este un topic extrem de urmarit si extrem de interesant...mult mai interesant decat topicul "cea mai mare prada "sau "armele paladinului"..
Ca unii sunt pro altii contra parerilor lui martzian asta e dreptul fiecaruia...martizan isi promoveaza tribul pentru ca suntem pe forumul lumii 39 la politaca si propaganda.

atoom a spus:
Cum au mai spus si altii jocul s-a schimbat foarte mult - atat ca facilitati oferite de inno (arcasi, biserica, steaguri, cp, pp, etc) cat si ca experienta a jucatorului mediu, cred ca orice trib din top 20 are cel putin cativa membri care 'au terminat o alta lume' deci privesc jocul cu alti ochi decat nubii pe care i-ai condus tu pe L7 sau unde ai mai jucat

Unii dintre acei nubi chiar au castigat lumi...asa ca documenteaza-te inainte de a-ti da cu parerea.
 

DeletedUser40961

[..]voi cresteti in lumile care va avantajeaza, dand pp-uri pe resursele noastre, noi sa jucam serios in lumile unde sunt avantajati jucatorii care stiu jocul, folosind inteligent pp-urile obtinute de la voi.[..]

Parerea mea: eu joc cu cont premium si manager de cont si voi face asta multe luni de zile; daca cheltui 500pp (aprox. o luna de premium + manager + farming) pentru 100k resurse care sa-mi ofere o dezvoltare mai rapida la inceput inseamna ca eu sunt neinteligent?
Poate tu (in general - cei care fac ca tine nu tu personal) vei cheltui 500pp/luna ca sa constati ca la final esti pe locul 2, sau poate vei "folosi inteligent" 500pp-uri intr-o lupta pentru cateva sate peste un an. Dar poate daca le foloseai la inceput dominai deja zona respectiva, sau tribul tau castiga lumea, sau pur si simplu se termina lumea mai repede cu jumatate de an pentru ca tu si colegii tai ati avut un start mai bun - deci per total practic cheltui mai putin.

Evident exista si varianta ca tu (din nou, nu tu personal ci "tu = noobs") joci fara cont premium si gestionezi sute/mii de sate fara manager de cont - in cazul asta ai dreptate, nu ai de ce sa cumperi resurse, 500pp ti-ar ajunge sa termini cateva lumi.

Catre cititorii fara ** impresionant ca dl. martian: exista mai multe puncte de vedere, atat generalitati cat si chestiuni concrete gen "cum sa-ti faci un sat de aparare".
Invatati din experienta, jucand/traind/experimentand si nu citind din spusele unui nene care se crede atoatestiutor; un alt punct de vedere in privinta conducerii tribului (non-dictatorial de exemplu) sau o alte configuratii ale satului de aparare pot fi si ele de succes.

Daca tineti neaparat sa invatati doar din vorbele/experienta altora atunci macar alegeti pe lumea 39 liderii triburilor de top din lumea 39 (asta peste cateva luni, acum topul este irelevant), pe lumea 40 liderii triburilor de top din L40, samd.
 

Zone

member
Scor reacție
15
atomm, gura lumii nu o acopera nici macar pamantul. Daca tu crezi ca introducerea arcasilor si bisericilor sunt chestii noi, lumea 10 unde noobs juca, le avea pe amandoua. si faptul ca detin la inceput de joc un steag cu 9% bonus de transport cred ca da, iti da dreptate sa spui ca nu stiu la ce-s bune.

am invatat de-a lungul timpului ca persoanele care-s gica contra pentru a se da smecheri, nu pot fi tratate decat cu ce merita - indiferenta.

da, dau exemplu cu eu am facut eu va spun, eu va recomand, pentru ca daca este gresit eu sunt cel care poarta vina de a-i fi invatat ceva gresit. nu-mi permit sa invat oamenii sa faca lucruri pe care eu nu le stapanesc. tu iti permiti sa ma jignesti fara sa ma cunosti, fara sa stii nimic despre mine si fara sa fii demonstrat cuiva ca stii jocul asta mai bine ca altii.

nu sunt psihiatru ca sa calmez nebunii si nici platit sa ma fac placut de tot felul de frustrati. ma deranjeaza prostia, lipsa de respect si nesimtirea si nu ma simt deloc dator sa le tolerez.

in ceea ce priveste tactica - de care zici tu ca-s depasit... daca ai fi fost in tribul scoala ai fi vazut ca pun mult mai multa baza pe strategie decat pe tactica. daca nu stii care e diferenta dintre strategie si tactica, iarta-ma ca ti-o spun dar inseamna ca nu ai cunostintele minime de baza necesare pentru a intelege ce zic.

daca pentru tine a tine un trib in top 3 e o realizare inainte sa vorbesti despre mine ar trebui sa stii ca, cu exceptia lumii 32 unde explic mai jos situatia, pe toate lumile unde am condus un trib, tribul condus de mine a fost - cata vreme a fost condus de mine, in top 3... si am condus pentru anumite perioade de timp triburi si pe L21, si pe 25...

o alta mica realizare a mea este inceperea lumii 32 cu un trib nou format cand altii aveau deja 16 sate. ca sa intelegi, am format un trib si farmam cu paladinul cand altii aveau 16 sate. acolo am inceput cu un alt nume, tocmai pentru a nu beneficia de avantajele pe care mi le-ar fi dat un nume cunoscut. daca esti in stare sa faci un trib care sa inceapa atat de tarziu si sa creasca constant fara a fi distrus de triburile care spre deosebire de al tau au avut timp sa devina puternice, si sa fii in top 5 cu un astfel de trib, contand pe harta, ai dreptul sa spui ca nu inteleg tactica. sau strategia. sau daca nu poti face asta macar sa spuna altii despre tine ca stii sa joci. asa, facand afirmatii doar de dragul de a te auzi si de a jigni oamenii, nu demostrezi decat ca precum un lup, urlii la luna crezand ca o poti dobora cu urletul tau...

pentrucei care in loc sa caute nod in papura asteapta anumite informatii de pe forumul intern al TLS, iata un citat de la organizarea tribului

martziene, NG-ul a inceput pe 32 deodata cu tribul tau, iar spre deosebire de voi, noi tot timpul am avut harta rosie, incepand cu 80% rosu, in prezent procentul fiind diminuat undeva pe la 30%:) Cand stai cu harta albastra de la inceput pana aproape de final, si accepti sa devii academia unui trib din top, nu mai e vorba de nici o independenta a tribului, pur si simplu v-ati dat seama ca nu aveti sanse ca trib independent si v-ati adapostit la umbra altora:)

Nu stiu cate alte triburi ar fi rezistat psihic cum am facut-o noi pe 32, fiind asediati continuu din toate partile, pe cand la primul organizat mai marii vostrii au cazut total, nici nu au stiut ce i-a lovit.
Pe 32 tribul tau a luat numai si numai interne si barbare, iar cat timp ati avut razboi cu noi ati supravietuit pentru ca nu aveam granita directa decat cu 2-3 jucatori de-ai tai, care va tineau statistica in viata.
 

DeletedUser

desi nu ma simt dator in niciun fel sa-l luminez pe atomm, pentru ca a ridicat o nelamurire am sa raspund totusi ca sa nu existe confuzie:

eu nu sunt impotriva folosirii pp-urilor pentru administrarea contului. nu sunt nici impotriva noii modalitati de comert. spun doar ca eu recomand, celor care vor sa aibe o echipa unita si sa joace la un nivel fain, sa nu isi ia in echipa oameni dispusi sa plateasca mii de pp-uri pentru resurse in joc pentru ca - si discutiile de aici arata cu prisosinta asta - oamenii respectivi obisnuiti fiind sa stie ca isi pot cumpara orice, nu sunt capabili sa inteleaga ca loialitatea reala, camaraderia si sentimentele de prietenie din cadrul unei echipe ca noobs nu se pot cumpara. stiti, chiar sunt lucruri care nu se pot cumpara, desi pentru toate celelalte exista mastercard...

eu spun doar ca am vazut jucatori extrem de inteligenti care neavand bani sa joace cu pp-uri reuseau cu multa imaginatie si ma repet pentru ca merita, inteligenta, sa suplineasca lipsa contului premium. si spun ca daca ai asemenea jucatori in echipa este o binecuvantare. si spun ca tu ca lider ai datoria de a-ti proteja inteligentii saraci de oamenii cu bani (care nu spun ca nu-s inteligenti, ci doar ca sunt obisnuiti sa cumpere solutia in loc sa o gandeasca sau munceasca) sa fie clar: nu condamn pe nimeni ca vrea sa cumpere resurse cu pp-uri. daca cineva asa intelege sa ajunga cel mai tare pe un server, sa fie sanatos, ii voi vinde cate resurse voi putea. si voi sfatui toti oamenii din subordinea mea sa vanda cate resurse pot.

nu consider ca fraieresc pe cineva vanzandu-i resurse pentru ca de fapt el ia decizia de a cumpara. nu am profitat nici - pe lumile trecute - de cei care imi propuneau sa joc pe premium-ul lor doar ca sa aiba pna cu noobs. dar pur si simplu nu voi dori sa am in echipa oameni adusi pe criteriul: au bani si pot ajuta cu premium cand e nevoie. ar fi lipsit de etica, de inteligenta si de clarviziune.

Sa zicem ca jucatorul A vrea sa intre in echipa mea si spune ca el este dispus sa plateasca cu pp-uri jocul, nu-l voi primi, indiferent cat va fi suma in pp-uri de mare. de ce?
1. pentru ca este impotriva regulilor jocului -
2. si daca nu ar fi impotriva jocului, ar fi incorect sa vand un loc in echipa mea pe bani.
3. daca l-as primi, mai devreme sau mai tarziu ar putea fi indreptatit sa spuna: eu am tinut cu pp-uri echipa asta asa ca daca vrea muschiul meu sa-mi dati cate 3 sate fiecare e cazul sa mi le dati - sau lucruri asemanatoare.
4. daca ar face ce spune la punctul 3 ar urma sa fie nobilat intern, ceea ce iar nu ar fi corect.
5. daca ar face ce am spus la puntul 3 si eu nu as aplica punctul 4 nu ar fi corect fata de ceilalti colegi din echipa.
6. pentru ca decat sa creez o problema prefer sa o ocolesc.


asa ca lady lethal, si altii care gandesc sau joaca precum ea: poti (puteti) cu buna stiinta de acum inainte sa ocolesti (ocoliti) acest topic. nu te voi recruta niciodata, nu-mi doresc sa fii in echipa mea si sincer incep sa ma simt vinovat ca am ridicat in fata ta probleme a caror rezolvare nu se obtine punand in aplicare o decizie de cumparare.

intelegeti ca cei mai multi care critica de dragul de a critica - se descalifica singuri punand intrebari sau criticand lucruri absurde.

nu sunt infailibil, stiu ca metodele mele pot fi imbunatatite, si rhadookoo, ev0lution si alti jucatori inteligenti care au postat pe aici m-au ajutat de multe ori - criticandu-ma de-a lungul timpului - sa gasesc solutii mai bune decat cele gandite initial. dar ca sa vorbesti avizat pe acest topic trebuie sa stii bine care este diferenta dintre tactica si strategie.


Pentru R-zone: nu am spus ca voua pe lumea aia v-a fost usor sau cu nu ati merita locul pe care-l aveti. si voi ati fost nevoiti ca si noi cu kill sa aveti acel episod cu zeii ... dar asta nu inseamna nimic. am spus ca este extrem de greu sa ajungi in top 5 cu un trib inceput late game, si prin postarea ta imi dai dreptate ca daca nu esti ca sef de trib suficient de inteligent incat sa profiti de orice sansa, echipa pe care o conduci nu are sperante... tu ai profitat de sansele tale, eu am profitat de ale mele. ca esti un lider bun, care a reusit sa construiasca o echipa solida, am spus-o public si nu odata. atomm insa... tu ai auzit de jucatorul asta? eu sincer, nu, si nici de realizarile lui
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

eu am adus popcorn-ul
264pfh1.jpg

cine aduce suc-ul ?
 

DeletedUser489

Si mie mi se pare putin gresit pusa problema cu PP-urile, cei "cu bani" nu sunt neaparat oameni care cumpara in loc sa gandeasca (unii dintre noi am obtinut banii pentru PP-uri din diverse activitati intelectuale - ba chiar din crearea de solutii, nu musai facand specula in piata), dupa cum nu toti cei saraci sunt chiar atat de inteligenti. Si eu am cumparat PP pentru manager de cont sau asistent de farmare, exact la fel cum am cumparat aragaz ca sa nu gatesc la foc de lemne in parcul din fata blocului, mai ales ca pretul nu este chiar unul atat de exagerat incat sa facem acum lupta de clasa din asta (2 pachete de tigari?). Mai mult, am si dat cu placere cui a avut nevoie (elevi si studenti), fara sa le cer inapoi, ceea ce nu are nicio legatura cu capacitatile intelectuale ale unora sau ale altora.

Ar fi frumos sa vedem doar ghidul lui Martzian in continuare si ar fi si mai frumos daca nu s-ar mai da atatea sentinte de psihologie aplicata.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus