Tema de studiu

  • Autor subiect DeletedUser39475
  • Data de început

DeletedUser43971

Normal ca nu , doar cu resursele de mine bagi in cazarma/grajd/atelier sa scoti de full mai repede :D
 

DeletedUser43971

Daca ai trupe multe cu care nu poti farma , le-ai cam facut si degeaba , ca farm nu scoti de pe ele.
Se adun acolo pana ai fullu , dar probabil iti va fi putin mai greu ca unuia cu productie 30 care un doi isi manevreaza satu' din productie de 4800 pe ora(nivelul 30) fata de unul care are productie 3050 (nivelul 27).
1750 pe ora e egal cu 42.000 de resurse pe zi , ala cu minele 30 e o adevarata fabrica de resurse plus daca se tine dupa limita de farm e barosan.

Acum e putin mai greu sa iti stabilesti o strategie pe care sa mergi cand vom avea 3-4-5000P si vom fi pusi in fata cu realitatea ne va fi mai usor sa ne decidem si sa ne gandim.
 

DeletedUser

Pai, ai tema de acum.
Ai ajuns cu minele la 27, ce faci mai departe?
Te duci spre curte si nobil sau dai iar mine?
 

DeletedUser39475

Am mentionat in primul post ca fac exceptii la acele facilitati. :)
 

DeletedUser

Din cate vad eu, toti ridicati minele.Nu vreti sa fiti fermele mele ca astia de pe langa mine ridica ca fraierii ascunzatoarea,targu,zidu.In loc sa investeasca in mine ...hahaha
 

quz0r

member
Scor reacție
144
N/aveti ce face ma..nu va faceti targurile inainte sa ajungeti in piata.. ca va da cu virgula. Nu ai cum sa faci calcule , sa presupui..asta e o lume pe care trebuie sa te adaptezi. La fel ca si pe celelalte ,degeaba presupui tu ca iesi cu minele 25/30 si cu un full de atac + 2 sau 4 nobili, daca ai vecini teribilisti care nu te lasa sa dormi, sau ai un sat bine dezvoltat la peste 10-15 ore sau colegi de trib individualisti, sau razboaie premature..influentabile..sunt n/spe mii de factori care trebuie considerati. Trebuie sa jonglezi cu geografia si cu stilul de joc/militar, mai mult decat trebuie facut cu strategia constructiilor.
Aburiti, vorbiti constructiv aici..dar jocul trebuie sa fie in permanenta adaptare/profilare/reprofilare, dupa parerea mea. Nici o zi nu seamana cu alta..si ferma de azi.. maine iti poate pune capac si te spanzuri in latul tau.Calculele precise sunt inutile.Nu fac decat sa scoata in evidenta persoane inteligente si precise , cum sunt Cristian si Vladi. :D
Eu v/am salutat, spor la joc..scuzati interventia.

Q
 
Ultima editare:

DeletedUser39475

O apreciez Q, daca nu vroiam pareri, nu mai postam nimic. Da, sunt bune lucrurile la care te adaptezi si cele spontane, sunt mai palpitante, mai pline de farmec. Dar intotdeauna imi place sa am un mic plan si sa nu ma dau cum bate vantul, daca nu bate in directia care vreau. :)
Cu niste calcule, din punct de vedere teoretic, iti poti face o idee ce e cel mai eficient pentru planul tau. Iti si demonstrez pe privat daca vrei. Factorii involuntari, gen zona, numar de barbari, de inactivi, calitatea jucatorilor, orarul lor sunt chestii de adaptare, care tin de noroc si de capacitatea de a-ti "face norocul". Dar sunt anumite chestiuni care tre' sa le sti sigur. Desi iti respect interventia, nu sunt chiar de acord cu ea. :D
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Pentru tine, ca innobilator...sau pentru tine ca innobilat? :D Ca sunt 2 variante..
 

DeletedUser39475

Hai pe skype putin. :D Scuze de off topic.
On topic: Cu siguranta vorbea de el ca innobilator. :))
 

DeletedUser38225

Eu sunt de parere ca conteaza enorm zona pe care o ai si in functie de ce fel de jucatori ai pe langa tine si ce farm ai, te opresti cu minele si dai drumu la curte.. degeaba ai mine 25 si te gandesti sa faci curte nobila, daca ai 3 jucatori activi care iti fura farmu.. ca nu faci trenu prea curand, ba chiar risti si sa iti pierzi satul in favoarea unuia dintre cei 3.

La general cred ca cel mai bine e sa iei 1 sat decent la inceput (cu 2-3 nobili) si apoi sa strangi de tren.. iar un caz ideal ar fii sa ai un jucator care sa te ajute cu inca 2 nobili si sa va ajutati reciproc pana va puneti trenurile pe picioare..

Oricum, un lucru e clar, mai multe sate= limita de farm mai mare
 

DeletedUser38023

Sa cresti primul sat rapid e o obsesie la majoritatea.. Obsesia asta a nascut sute de conferinte, in care jumate din intrebarile pe care ni le puneam erau "ba, cati cai ai?" si raspunsul de cele mai multe ori era dat dupa urmatoarea formula: [(adevarul + 1) x 7] - 1. (al doilea "1" din formula reflecta modestia jucatorului si totodata disponibilitatea acestuia de a oferi un raspuns credibil pentru restul) ..

Toti aveam obsesia startului bun intr-o oarecare masura, dar odata aveai si cu cine sa concurezi la asta si chiar avea farmec ..
Cel mai obsedat mi s-a parut Kenji, un jucator mai nou ..
Statea ziua, noaptea, co-player, intreba pe toata lumea de cati cai are, farm non-stop, se lauda prin conferinte (uite, sunt o ora rank1), se lauda cu armata, cu nivelurile de la cladiri, avea propria trupa de 10 oameni cu id de skype care tot ce trebuiau sa faca era sa intareasca in fata fraierilor de pe triburile ca intradevar KENJI este cel care a avut primul de pe lume cladirea principala la nivelul 24.. Dezvoltare, impecabil! Sange rece, isi innobileaza toti prietenii, creste nasolul, ajunge pe primul loc, face poza cu clasamentul, isi extinde brigada de avocati de la 10 la 20, ii obliga sa ii minta iar pe fraierii care joaca triburile ca "ba, KENJI se dezvolta mai bine ca toti, uite are 400 de sate si ala de pe 2 are doar 300 UAAAAAA!!" si...................

Si vine un razboiutz..............

Si Kenji care se dezvolta, creste, innobileaza intern tot, mananca tarate de ovaz cu apa, 8 shaorme, un sac de cartofi prajiti si 24 de hamburgeri pe zi, intr-o singura ora reuseste!!! Reuseste sa dea jos jumate din greutate!!! Incredibila dieta dreacu!!! Cum se poate asa ceva? Nu se stie! Si nu se opreste aici .. Daca intr-o ora a reusit sa isi reduca masa la jumatate, inimaginabil este faptul ca in 5 zile a reusit sa ramana cu 0 kilograme.. In doar 5 zile nesatulul a reusit sa isi schimbe nu numai look-ul, ci si starea de agregare.. :eek:

Mananci, te ingrasi, mananci, te ingrasi .. Ce naspa e cand nu mai ai ce sa mananci si trebuie sa pleci la vanatoare .......... :(

Ceva mai on-topic: Nu conteaza startul cine stie ce; nu merita sa investesti prea multa energie in start.. Razboaiele fac diferenta si tot el te cresc si te scad .. Ca sa ai un start bun sunt cateva lucruri pe care trebuie sa le ai pur si simplu: timp, un sitter bun, mult premium, acces la smecherii, prieteni de nadejde, putere de convingere si cold blood ..
 

DeletedUser3357

2 jucatori. mine 25 amandoi in acelasi timp.
K44, x jucator : Mine 25, 2 nobili. Cucereste 2 sate mici, in jur de 1k in 7 zile. Iti creste limita de farm fata de unu care sta sa faca tren. Creste si productia avand cele 2 sate noi.
K55 y jucator : Mine 30, 4 nobili. Cucereste 3 sate mari in jur de 3k in 10 zile. Ii creste limita de farm. Creste si productia avand cele 3 sate noi.

Diferenta de resurse care a avut-o jucatorul x din k44 ca a inobilat mai repede 2 sate, este recuperata foarte repede de jucatorul y din k55. Diferenta cea mare ? Jucatorul y din k55 are sate mai mari, productie de resurse mai mare pe ele. Si daca jucatorul y inobileaza tot 2 sate, dupa cateva zile de cand l-a ajuns ca numar de sate pe jucatorul x din k44 o sa egaleze productia totala de resurse, si apoi o sa treaca peste el. castigul vor fi satele mai mari, 1 nobil sau 2 inca in sat si o productie viitoare mai mare de resurse. Jucatorul x din k44 nu va putea duce productia pe satele de 1k in 3 zile la fel de sus cat o sa fie deja la inobilare satele jucatorului y din k55. sa nu vorbesc de faptul ca jucatorul x va folosi resursele mai mult pe upgrade mine pe satele de 1k, decat pe trupe, pe cand jucatorul y va folosi resursele mai mult pe trupe, decat pe mine, pentru ca sunt deja ridicate.

Exemplul este optim si standard. Eu am luat 7 zile durata si 10 zile durata pana la inobilare intre cei 2. si daca este 7 si 12, tot jucatorul care asteapta mine 30 si tren are avantajul pe durata medie si lunga. Cum s-a mentionat si mai sus, mergand pe min 30 si tren ai timp sa faci mai multe trupe.

Plus ca, sunt mai mari sansele ca un jucator de 1k puncte sa aiba o defensiva mai mare decat unul de 3k. Cel de 1k nu farmeaza. Cel de 3k farmeaza. De cele mai multe ori jucatorii mai dezvoltati ori sunt ofensivi, ori au sat mixt... ca sa poata farma. Deci pierderi mai mici de trupe pe un sat mai dezvoltat.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus