Tipuri de sate

  • Autor subiect the icelandic
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

ok man , e ca tine . cati playeri ataca doar cu calutii ? exista de acord dar.... e un vis frumos sa te atace 1 din astia

pai ma care sunt conditiile sa gasesti zid 0 intr-un sat de defensiva cu trupe full?.....sau sa gasesti numai sulite cand ataci tu cu topoarele?.......eu cand am zis ca un sat de nuke nu sparge un sat de defensiuva ma refeream la sate "normale" cu defensiva si ofensiva mixed,in conditii normale
:)
 

DeletedUser

pai ai zis una si ai simulat alta

bai omule,ia mai citeste o data...am zis ca,daca e sa ne luam dupa "conditii speciale",un sat defensiv rezista si la mai multe atacuri de la sate ofensive
:)

si asta am simulat...in conditii normale,adica ceea ce vroiam sa zic de la inceput,un sat ofensiv NU sparge un sat defensiv:



conditii:
zid 20
moral 100%
noroc 0
fara bonus de noapte
fara paladin
ambele sate religioase




Agresor
Unităţi: 0 0 5000 0 0 2000 1000 0 300 0 0 0
Pierderi: 0 0 5000 0 0 2000 1000 0 300 0 0 0

Apărător
Unităţi: 7500 7500 0 4000 0 0 0 0 0 0 0 0
Pierderi: 4205 4205 0 2242 0 0 0 0 0 0 0 0

Distrugere prin berbeci: Zidul a fost distrus de la nivelul 20 la nivelul 12
 

DeletedUser

Bună ziua dragă Hades, sper că ai dormit bine astă-noapte :)

Oricum, uite aci îţi dau 7 motive să-ţi ştergi permanent contul de pe triburi şi să emigrezi pe Travian...))

1. Nu cunoşti jocul. De ce? Pentru că eşti adeptul strategiei de ţestoasă, iar orice jucător care le are cât de cât cu triburile sau vrea să pară că le are ştie că primul sat trebuie să fie strict ofensiv. În arsenalul unui jucător care vrea să fie considerat bun nu trebuie să existe loc pentru defensivă şi zid la 20 la 500 puncte. Îţi explic mai detaliat, pentru că e posibil tu să nu înţelegi ce vreau să zic: Dacă mergi pe defensivă, în 95% din cazuri nu vei avea o forţă de atac acceptabilă pentru ca al doilea sat să fie un sat mare, prin urmare vei fi nevoit să înnobilezi vreun barbar sau vreun inactiv. Deasemenea, cât timp tu bagi zidul până la nivelul 20 (la un sat de 500 puncte) altcineva va băga în fermă, cazarmă şi grajd şi îţi va lua nasul.

2. Consideri că ridicarea minelor este o strategie mai eficientă decât farmatul intensiv (deducţie din celălalt topic). Opusul acestei afirmaţii a fost demonstrat cu calcule matematice exacte cu mult, mult timp în urmă. Farmatul chiar şi moderat îţi aduce de cel puţin 3 ori mai multe resurse decât investiţia în clădirile de resurse.

3. Eşti un nub. Prin definiţie, nubul este o persoană care refuză să înveţe lucruri noi.

Newbs are those who are new to some task and are very beginner at it, possibly a little overconfident about it, but they are willing to learn and fix their errors to move out of that stage. n00bs, on the other hand, know little and have no will to learn any more.

Am încercat atât eu cât şi graur2000 să îţi explicăm că greşeşti la faza cu fierăria în schimb tu ne-ai dat câteva remarci foarte inteligente precum că ce ştim noi, nu contează ce crede lumea, tu ai dreptate că ai testat ce ai mai testat iar noi suntem nişte proşti. Apoi ţi s-a băgat în faţă postul lui carmi ca să vezi clar de ce nu se distrug nivelele la fierărie.

4. Ai adus aici nişte exemple totalmente irelevante discuţiei din acest topic. Cui îi pasă dacă 150.000 cai pot sau nu pot distruge o fermă de apărare, de vreme ce atacurile niciodată nu acţionează ca un întreg, chiar dacă sunt trimise în aceeaşi fracţiune de secundă.
Exemplul tău cu 150K uşoară este apogeul irelevantului şi al inutilului.

5.
hades123 a spus:
daca nu ai idee ce vorbesti,mai bine taci...Hades nu era nicidecum zeul mortii

Habar nu am de unde poate să încapă într-un om atâta prostie.

Multe surse literare sau online îţi pot explica cine a fost Hades, deci chiar dacă ai chiulit de la orele de istorie antică, puteai să nu te faci de râs dacă ai fi căutat puţină informaţie pe internet sau în manualul de istorie:

HAIDES (Aides, Aidoneus, or Hades) was the King of the Underworld, the god of death and the dead.

6. Prin majoritatea postărilor tale nu ai făcut altceva decât să încerci să copiezi stilul meu de a scrie (şi sunt destul de sigur că eşti foarte bun la copiat şi pe alţii), ceea ce e oarecum jenant pentru tine.

ale varstei in care te "scalzi", se vede ce experienta limitata ai pe jocul asta,"tati".

Psihoanaliza explică clar situaţiile de acest gen.

7. Ai reuşit să dai dovadă de un comportament narcisist excesiv combinat cu un fundamentalism incurabil care îl poţi întâlni doar la fanaticii religioşi, ceea ce nu te pune într-o lumină bună:

Hades123 a spus:
stau sa le raspund la toti noobii si nonfactorii de pe jocul asta care n-au idee pe ce planeta sunt
Hades123 a spus:
putin ma intereseaza ce parere are restul lumii capisci?
Hades123 a spus:
nu ai nici jumate din experienta mea in acest joc

Poftim amigo, ia de aici, 7 puncte extrem de bine argumentate şi întărite cu propriile tale cuvinte...))

Mi-au fost destule doar 24 de ore ca să îţi fac un portret psihologic şi să îţi estimez caracterul şi cunoştinţele din joc, prin urmare îţi închipui deci ce părere are restul forumiştilor despre tine, cei care ţi-au îndurat crizele de personalitate de pe forum mai bine de o lună?

În întreaga comunitate a acestui forum nu găseşti 5 persoane care să îţi ia apărarea şi chiar să creadă că o meriţi.
Însă ai ocazia să te schimbi şi să te civilizezi, tot de ce e nevoie e să vrei cu adevărat.
Baftă, sper ca data viitoare când vei mai ciripi ceva, să laşi lumea PLĂCUT impresionată.
 

DeletedUser

Ia sa vedem ce putem face pentru tine:

1. Nu cunoşti jocul. De ce? Pentru că eşti adeptul strategiei de ţestoasă, iar orice jucător care le are cât de cât cu triburile sau vrea să pară că le are ştie că primul sat trebuie să fie strict ofensiv. În arsenalul unui jucător care vrea să fie considerat bun nu trebuie să existe loc pentru defensivă şi zid la 20 la 500 puncte. Îţi explic mai detaliat, pentru că e posibil tu să nu înţelegi ce vreau să zic:

ok,este tactica ta,asta nu inseamna neaparat ca ai dreptate...nu stiu daca ai remarcat,nu peste tot este server de speed...pana acum am rupt "n" jucatori care au folosit tactica aia de care zici tu,asta inseamna ca nu cunosc jocul....De ce?..pentru a pur si simplu Charlie Jade este fenomenal si le stie pe toate....oook cum zici tu
3i8.gif
...restul "bla blaurilor" nu le citez pentru ca depinde si de vecini cum iti aranjezi satul
P.S:apropo,se vede ca nici macar nu stii ce este aia strategie de testoasa...iti voi explica imediat..o testoasa este acel jucator care face NUMAI unitati defensive,eu nu am spus asta nicaieri

2. Consideri că ridicarea minelor este o strategie mai eficientă decât farmatul intensiv (deducţie din celălalt topic). .

DA!...pe un 2x sau 3x DA!,dar nu pe 1x......chiar am facut greseala pe 2x sa ma bazez pe farm si am ramas in urma putin.....pentru ca am lasat minele in urma....calcule matematice?...unde?


3. Eşti un nub. Prin definiţie, nubul este o persoană care refuză să înveţe lucruri noi.

am vazut tarziu faza cu fieraria...dar chiar si asa,nu ai tu aptitudinea sa detemini cat invat eu nou sau cat nu invat,din moment ce habar nu ai cu cine vorbesti amice.

.hmm..gif



4. Ai adus aici nişte exemple totalmente irelevante discuţiei din acest topic. Cui îi pasă dacă 150.000 cai pot sau nu pot distruge o fermă de apărare, de vreme ce atacurile niciodată nu acţionează ca un întreg, chiar dacă sunt trimise în aceeaşi fracţiune de secundă.
Exemplul tău cu 150K uşoară este apogeul irelevantului şi al inutilului."

incercam sa le explic altor specimene din ordinul n00bus profundus (din care observ pe post ce trece ca faci parte si tu) ca in "situatii speciale" poate si un sat defensiv sa faca fata la mai multe ofensive...si chiar daca nu functioneaza ca un intreg,doar asa ca idee,trimisi pe rand aia 150k usori o sa faca mai mult decat trimisi impreuna?gandeste inainte sa postezi....
si apropo,ia stai sa ghicesc.....postul TAU ESTE CUMVA RELEVANT PENTRU ACEST TOPIC?...baiete,esti culmea paradoxului .....
nod.gif



6. Prin majoritatea postărilor tale nu ai făcut altceva decât să încerci să copiezi stilul meu de a scrie (şi sunt destul de sigur că eşti foarte bun la copiat şi pe alţii), ceea ce e oarecum jenant pentru tine.

O DA,DACA AM AJUNS SA TE COPII PE TINE IN STILUL TAU DE A SCRIE,INSEAMNA CA AM AJUNS RAU,TE ROG OPRESTE-TE CA NU MAI POT DE RAS.....
smile3.gif


7. Ai reuşit să dai dovadă de un comportament narcisist excesiv combinat cu un fundamentalism incurabil care îl poţi întâlni doar la fanaticii religioşi, ceea ce nu te pune într-o lumină bună:

pfff...asa si?....crezi ca ma intereseaza in ce lumina ma pune?...ma amuzi,desi devii cam patetic..asta ar fi motivul ca sa imi dau stergere la cont?...
roflmao.gif




Mi-au fost destule doar 24 de ore ca să îţi fac un portret psihologic şi să îţi estimez caracterul şi cunoştinţele din joc, prin urmare îţi închipui deci ce părere are restul forumiştilor despre tine, cei care ţi-au îndurat crizele de personalitate de pe forum mai bine de o lună?



cam mult ti-a luat,si l-ai facut si prost,din moment ce nici macar nu mi-ai nimerit caracteristicile principale....daca vrei sa ma cunosti cu adevarat stii ce ai de facut ...cat despre cunostintele mele din joc,nu are rost sa-ti explic,mai bine vorbeste cu altii care te-au invatat sa joci ca sa intelegi...prin urmare ma doare udneva de ce parere si-au facut copii de pe forum despre mine,capisci?

În întreaga comunitate a acestui forum nu găseşti 5 persoane care să îţi ia apărarea şi chiar să creadă că o meriţi.



de fapt sunt mai multe...si oricum nu-mi trebuie 10 mii de fani care sa ma linga dupa ureche si sa papagaliceasca la fiecare post de-al meu,nu mersi
:)

Sincer esti praf,nici la flame nu te pricepi,ca la joc am vazut ce tare esti nenea de pe speeedd........
roflmao.gif
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

1. Nu cunoşti jocul. De ce? Pentru că eşti adeptul strategiei de ţestoasă, iar orice jucător care le are cât de cât cu triburile sau vrea să pară că le are ştie că primul sat trebuie să fie strict ofensiv. În arsenalul unui jucător care vrea să fie considerat bun nu trebuie să existe loc pentru defensivă şi zid la 20 la 500 puncte. Îţi explic mai detaliat, pentru că e posibil tu să nu înţelegi ce vreau să zic: Dacă mergi pe defensivă, în 95% din cazuri nu vei avea o forţă de atac acceptabilă pentru ca al doilea sat să fie un sat mare, prin urmare vei fi nevoit să înnobilezi vreun barbar sau vreun inactiv. Deasemenea, cât timp tu bagi zidul până la nivelul 20 (la un sat de 500 puncte) altcineva va băga în fermă, cazarmă şi grajd şi îţi va lua nasul.

De unde pana unde nu poti cuceri sate cu defensiva?
Tu faci atac, eu aparare.Tu ma ataci, pierzi tot, eu iau satul gol de la tine :).


2. Consideri că ridicarea minelor este o strategie mai eficientă decât farmatul intensiv (deducţie din celălalt topic). Opusul acestei afirmaţii a fost demonstrat cu calcule matematice exacte cu mult, mult timp în urmă. Farmatul chiar şi moderat îţi aduce de cel puţin 3 ori mai multe resurse decât investiţia în clădirile de resurse.

Asta depinde foarte mult de zona in care esti.Daca ai ce farma sau nu.Cu cati jucatori buni imparti zona.
Pentru ca la inceputul jocului nu e chiar o idee buna sa pierzi toate trupele pe care le ai

Nu exista strategie perfecta, pe care sa o foloseasca toti si sa fie in top.E mai important sa stii sa te adaptezi la situatia de pe harta.Faci atac sau aparare, poate de amandoua, depinde de ce e nevoie.

În întreaga comunitate a acestui forum nu găseşti 5 persoane care să îţi ia apărarea şi chiar să creadă că o meriţi.
Il cunosc mai bine jucatorii vechi pe el si din aia nu prea mai sunt multi :D.


In rest nu comentez, va dati in cap cat doriti.
 

DeletedUser34369

man , nu-ti dau ' io ' lectii tie despre joc ca tu ai jucat in tld pe l 1 parca au fost ( deduc din semnatura ta ) iar 'io-s ' un noob ca joc doar de vreun an jumate , un pic peste . ar fi trebuit sa stii cum zice Charlie Jade ca luptele se dau pe rand , 150 k usori inseamna cate lupte ? deci diferente enorme iarasi la simularea ta in favoarea aparatorului ca doar nu suntem pe serverul de triburile al lui X unde ai ferma la 30 mil si poti face 300k topoare , 200k usori si 30k berbeci . crede-ma ca simulari se pot face de ordinul N la puterea N-spe dar nu iei in calcul ca nu stii niciodata cu siguranta ce vei gasi in sat .

oricum , daca tii sa afli parerea mea (desi nu-ti pasa de parerea altora ), un jucator bun ( din cate stie nobul din mine ) nu se bate cu pumnii in piept ca e bun si o arata altfel , eu n-am vazut inca o legenda a jocului sa faca asta .

ia verifica in joc ce zice Charlie la punctul 2 si ai sa vezi cate resurse aduni din productie proprie si cat din farmat . vei descoperi ca de n ori mai mult , in stilul tau ramai in urma mult . ma intreb oare daca chestie aia , sa farmezi cu paladinul chiar de-i singura ta trupa o stii .

dar ma repet , nu ma baga in seama ca-s un MAAAAAARE nob pe langa tine .


si ai dreptate aici 'postul TAU ESTE CUMVA RELEVANT PENTRU ACEST TOPIC?' , ne-am indepartat de la subiect



Nu exista strategie perfecta, pe care sa o foloseasca toti si sa fie in top - mare dreptate are gabi23
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser7039

Cand doi amici se cearta, de obicei dau replica: " pai bine ma, in loc sa cantati, sa spuneti poezii...."

Niciunul dintre voi doi nu e nub ..

Scuzati, va rog, amicii comuni care nu v-au facut inca cunostiinta ..
Charlie, el e Hades, veteran pe .net si pe .ro.. Hades, el e Charlie aka Adrian D, veteran pe .ro, pe .net si pe speed. (acum stiti ca niciunul nu joaca de ieri)
Strategiile de start sunt muuuult prea discutabile ca sa intrati in polemici pe tema asta..
Nu o sa terminati intr-o saptamana, decat daca unul dintre voi primeste ban..

Sunteti doua nuci tari si niciunul nu o sa dea dreptate celuilalt oricat adevar ar spune ..
Deja o dati in abureli gen caracter, rl & sh1ts....
Dati-o la pace ca o sa va consumati o gramada de neuroni .. :rolleyes:
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Deci in concluzie ca sa nu mai continuam balamucul : nenea Charlie poti sa vii cu 10 000 de strategii de farmare , de ce vrei tu, poti sa ai toate cunostintele pe jocul acesta , sa dai atacuri la 0 milisecunde distanta intre ele, sa faci ce vrei tu , daca ai picat intr-o zona nasoala cu inca vreo 5-6 ca tine , pai scuza-ma ca iti zic dar iti apare busola imediat, fie ca o cauti tu, fie ca ti-o arata altul mai tarziu. Ca sa ma fac mai inteles : Triburile este un joc dinamic , deoarece este jucat de oameni, nu de robotei carora sa le bagi in cap maretele tale strategii si sa le apesi pe butonul play ;) . Ideea e sa reusesti sa te adaptezi cat mai rapid la conditiile "meteo" de la inceputul unei lumi, si chiar si pe parcursul ei, deoarece , ma repet, este un joc dinamic, totul se poate schimba intr-o secunda.
 

DeletedUser5809

Ce ar fi sa revenim la topic. Motivul pentru care a luat ban il priveste pe Hades, nu e nevoie sa discutam pe forum.
 

DeletedUser34369

oke

am mai scris cum merg ? ce daca

5004/10/2828/400/390/50 pe off

6500/0/6500/1000 grei pe deffence

pareri ? nu critici , doar pareri

pierderile la un atac din asta pe apararea mea sunt( moral 100 , religios , noroc pe zero , fara vreun paladin ) :3974 0 0 3974 0 0 0 612 zid coborat la 9
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17854

Ce ar fi sa revenim la topic. Motivul pentru care a luat ban il priveste pe Hades, nu e nevoie sa discutam pe forum.

pai da ok...dar ca intrebare (ca am vorbit cu el pe skype) ti se pare normal sa ia ban pentru un warn?
:D



6.3. Toate reclamatiile sau criticile in legatura cu activitatea moderatorilor sau a adminilor de pe forum sau din joc (incluzand aici sanctiunile primite) se vor face numai prin sistemul intern de suport. Orice incercare de a deschide o discutie pe aceasta tema pe forum va fi considerata infractiune si pedepsita cu un avertisment iar tema va fi inchisa/stearsa .

Daca vreti sa inchid tema, asa o sa se intample, e un ultim avertisment
 

DeletedUser7039

Daca am 100 de sate, mi le fac asa:

20 de atac mixt - 6000t + 50spy + 2000CU + 800CA + 300B
10 de atac CU - 4800 CU + 300B
10 de distrugere - 6000t + 50spy + 2000CU + 500CA + 500B
20 def mixt - 5000lanci + 5000spade + 5000arcasi + 100spy + 900CG
20 def puternice - 5000lanci + 5000spade + 10000arcasi + 100spy
10 def rapide - numai CG
10 def care se construiesc repede - 8000 lanci + 2000CG

Mentionez ca pe fiecare sat of/def am cate 5 din fiecare unitate ..
 

DeletedUser17854

eu zic sa inchizi tema jackass,din moment ce in ultima vreme cam mult off topic si flame
:(
poate asa cu mai multe teme inchise o sa se "anime" forumul
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus