Trib nou lumea 22.AoH

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser28580

Mai leif,e clar ca nu ma refer la TOTI romanii,dar marea parte a romanilor fac dupa cum li se spune,majoritatea se iau dupa cum spune Nea' Boc.
un exemplu daca vrei,este alegerea lui Basescu.Romanii au luat de buna tot ce zicea base in campania electorala,si acum au cam ramas cu buza umflata.spune-mi tu mie,care roman s-ar fi gandit ca asta urmeaza dupa toate dulcegariile spuse prin campanii?
adevarul e ca si romania a avut realizari si inventatori cum ar fi Henri Coanda, traian vuia,inventatorul primului avion "liliac" daca nu ma insel
(În 1906 el a realizat primul zbor autopropulsat) , dar toate acestea cand s-au petrecut? cu 100-150 de ani in urma.
Acum daca tot am dat in off topic,majoritatea romanilor ar spune ca democratia e buna si comunismul e tampit.Asa ca fapt divers,pe vremea comunismului in Romania s-au facut rezerve de 10.000.000 de dolari,si acum suntem pe minus.(suma e aproximativa,nu mai caut acum pe google,dar cautati daca doriti)
Oricum,ideea e ca Romania nu mai e ce a fost.
Spui ca spania e mult mai rau ca noi,dar cum se face ca o gramada de romani pleaca la munca in spania..?

Moneda oficială folosită în Spania începând din 2002 a fost de euro.
asta nu te pune pe ganduri?? spaniloii sunt din 2002 "in pas cu moda" iar noi am intrat in ianuarie 2007 in UE.
mie mi se pare totusi ca spania e pe o treapta mai evoluata decat noi(stiu ca nu suna a patriotism dar asta e adevarul)

Cat despre Grecia,nu comentez ca nu prea stiu ce e pe acolo,decat ca au fost mult mai afectati de criza economica decat noi.dar daca e sa te iei dupa afirmatiile unor oameni,romania deabea acum incepe sa intre in criza.

Repet,romania nu mai e ce a fost.cum se face ca acum 100 de ani au reusit sa uneasca transilvania cu moldova si tara romaneasca si acum isi dau in cap pentru o felie de paine?
in fine,gata cu off topicul,dar nu te mai pacali singur,romania se cam duce de rapa.avem datorii la FMI pana prin 2025.

bafta cu tribul,ne vedem pe harta :D
 

DeletedUser

Mai leif,e clar ca nu ma refer la TOTI romanii,dar marea parte a romanilor fac dupa cum li se spune,majoritatea se iau dupa cum spune Nea' Boc.
un exemplu daca vrei,este alegerea lui Basescu.Romanii au luat de buna tot ce zicea base in campania electorala,si acum au cam ramas cu buza umflata.spune-mi tu mie,care roman s-ar fi gandit ca asta urmeaza dupa toate dulcegariile spuse prin campanii?
adevarul e ca si romania a avut realizari si inventatori cum ar fi Henri Coanda, traian vuia,inventatorul primului avion "liliac" daca nu ma insel
(În 1906 el a realizat primul zbor autopropulsat) , dar toate acestea cand s-au petrecut? cu 100-150 de ani in urma.
Acum daca tot am dat in off topic,majoritatea romanilor ar spune ca democratia e buna si comunismul e tampit.Asa ca fapt divers,pe vremea comunismului in Romania s-au facut rezerve de 10.000.000 de dolari,si acum suntem pe minus.(suma e aproximativa,nu mai caut acum pe google,dar cautati daca doriti)
Oricum,ideea e ca Romania nu mai e ce a fost.
Spui ca spania e mult mai rau ca noi,dar cum se face ca o gramada de romani pleaca la munca in spania..?

Moneda oficială folosită în Spania începând din 2002 a fost de euro.
asta nu te pune pe ganduri?? spaniloii sunt din 2002 "in pas cu moda" iar noi am intrat in ianuarie 2007 in UE.
mie mi se pare totusi ca spania e pe o treapta mai evoluata decat noi(stiu ca nu suna a patriotism dar asta e adevarul)

Cat despre Grecia,nu comentez ca nu prea stiu ce e pe acolo,decat ca au fost mult mai afectati de criza economica decat noi.dar daca e sa te iei dupa afirmatiile unor oameni,romania deabea acum incepe sa intre in criza.

Repet,romania nu mai e ce a fost.cum se face ca acum 100 de ani au reusit sa uneasca transilvania cu moldova si tara romaneasca si acum isi dau in cap pentru o felie de paine?
in fine,gata cu off topicul,dar nu te mai pacali singur,romania se cam duce de rapa.avem datorii la FMI pana prin 2025.

bafta cu tribul,ne vedem pe harta :D

Imi cer scuze pentru intarzierea cu care iti raspund la mesaj. Am fost un pic ocupat. In fine, hai sa-ti dau raspunsul la ce ai zis tu:
In primul rand, vorbeam despre natiunea romana, nu despre Romania. Trecem printr-o perioada grea, e criza.. Romania se afla intr-o stare jalnica, trebuie sa recunosc.
In al doilea rand, nu vreau sa discut de politica, sunt scarbit total de ea.

Poporul roman a dat niste adevarate genii, noi am adus o gramada de contributii in stiinta, de la simplul stilou, pana la Pila Karpov, cu ajutorul careia s-a efectuat zborul pe Luna. Vezi tu, as putea sa-ti enumar o gramada de inventii de-ale noastre, lucru ce dovedeste inteligenta poporului roman, dar nu ma obosesc, ai si tu carti, si cred ca ai si Google. Si cum mai puteti sa spuneti cate si mai cate lucruri jignitoare despre el? Ti-am zis, fiecare natie are gunoaiele ei, 1-10% din populatie; acei papagali facuti sa fie ecoul altora, acei oameni fara gandire proprie, acei oameni fara coloana vertebrala, acei oamnei care actioneaza dupa instinct, nu dupa ce le spune ratiunea, acei oameni extrem de usor de manipulat... Dar vezi, ei nu reprezinta nici pe departe poporul roman; dar daca va referiti la ei, da, sunt cretini. Iar pentru starea in care se afla Romania acum nu-i devina poporul roman, ci altii...

Revin la problema cu Spania.
Ziceai ca Spania e "in pas cu moda" ca si-a schimbat moneda oficiala in Euro. Pai si Grecia din cate stiu si-a schimbat denarii, monede vechi de mii de ani pentru euro, aparut peste noapte. Si ce au rezolvat? Acum, din punct de vedere economic o duc chiar mai rau ca noi. Iar mie imi place leul, nu vreau sub nicio forma sa se schimbe in euro. In Spania somajul e enorm, de exemplu, dar nivelul de trai de-acolo e mai ridicat decat la noi... Dar eu vorbeam despre faptul ca ei nu au avut oameni de stiinta memorabili, ca ai nostrii, de pilda. Nu au avut inventatori mari. Nu au avut mai nimic in domeniul asta. S-au remarcat in literatura, pictura, si mai nou, in sport. Daca ar trebui sa compar poporul roman cu cel spaniol, fara sa am in mine nicio farama de patriotism, tot as alege poporul roman.
Si daca tot m-am luat de una dinte finalistele Campionatului Mondial, sa ma leg si de cealalta. Olanda... ce e in Olanda? Pai nivelul de trai e mai ridicat decat la noi, da, e adevarat. Ziceai sa-ti dau exemple de natii idioate. In Olanda sunt permise homosexualitatea, lesbianismul si drogurile "usoare". Frumos, nu? Parca tot mai frumos e in Romanica noastra... Si la capitolu' inventii, oameni de stiinta, etc. , tot noi conducem detasat (sa nu-mi zici de Edison ca turbez. Edison era un rebut uman, un gunoi, nici pe de parte un om de stiinta, poate iti explic si de ce).
Acum mergem inapoi in Grecia... pai ce-i pe-acolo? Salasul unor foste genii... Si in afara de asta ce e acolo? Nimic. Sunt in criza pana in gat, pana si noi o ducem mai bine. Ce mai are Grecia acum? Turism, si cam atat...
Pai, in comparatie cu tarile astea si cu natile astea, care-i cea mai cea?


P.S:
Nu stiu daca am mai spus-o, dar urez bafta tribului AoH, si imi cer scuze pentru spam repetat.
 

DeletedUser

mi-e lene să citesc ... să posteze cineva esenţa vă rog.

Datorita efectului de turma, foarte multi urla, neavad argumente pe deasupra, deci urla in stanga si in dreapta ca Romania e o tara de cretini, de idioti, de...
Bun, eu i-am argumentat ca nu prea e asa. Si i-am explicat omului ca poporul roman nu-i devina pentru situatia in care e acum, ci altii. I-am spus ce a realizat poporul roman, fata de altele... am dat ceva exemple acolo. Citeste, e cel mai bine.
 

DeletedUser35664

traiasca mama , pe-astia ia apucat politica frate . ia vedeti ca eu vreau sa-mi fac rost de dusmani pe 22, de fapt eu ii numesc fani nu dusmani, eu zic sa moara fanii lu gicu . si cred ca cei mai de soi fani ai mei or sa fie alesi pe spranceana niste politicieni PS cred ca iar nu stau mult pe extern ca de 2 ori am intrat si eu si de 2 ori am furat cate un bann :)) asta e a3a oara . si numai din cauza dusmanilor :)) daca ma baneaza inseamna ca mi-am facut rost de fani :))
 

DeletedUser16039

Totusi, leif, fac o mica paranteza. Bun ... zici tu ca am avut niste adevarate genii dealungul istoriei, dar in momentul de fata chestia asta nu ne ajuta cu nimic. Si poporul este vinovat ... fiecare din noi avem partea de vina. Chestia care ma intriga pe mine e ca tot mai multi considera ca Romania a ajuns asa din cauza votului din iarna in care a iesit marinaru` presedinte. Ar trebui sa inteleaga toti ca suntem in criza din 2008, nu de anul trecut. Situatia nu s-ar fi schimbat f. mult cu o alta conducere, si cred ca s-au luat niste decizii gresite din mandatul trecut.
Ai zis mai sus ca stam mai bine decat Grecia. Fals. Suntem a2-a tara intr-un top al celor mai sarace tari din UE, dupa Letonia; rata somajului e cea mai ridicata din UE, iar grecii sunt undeva mai jos in top fata de noi.
 

sf petru

Amin !
Scor reacție
1
să îmi amintiţi mâine să citesc, da înainte să înceapă L22. mi-aţi stârnit un interes ... mic, da n-am ce face altceva
 

DeletedUser

Totusi, leif, fac o mica paranteza. Bun ... zici tu ca am avut niste adevarate genii dealungul istoriei, dar in momentul de fata chestia asta nu ne ajuta cu nimic. Si poporul este vinovat ... fiecare din noi avem partea de vina. Chestia care ma intriga pe mine e ca tot mai multi considera ca Romania a ajuns asa din cauza votului din iarna in care a iesit marinaru` presedinte. Ar trebui sa inteleaga toti ca suntem in criza din 2008, nu de anul trecut. Situatia nu s-ar fi schimbat f. mult cu o alta conducere, si cred ca s-au luat niste decizii gresite din mandatul trecut.
Ai zis mai sus ca stam mai bine decat Grecia. Fals. Suntem a2-a tara intr-un top al celor mai sarace tari din UE, dupa Letonia; rata somajului e cea mai ridicata din UE, iar grecii sunt undeva mai jos in top fata de noi.

Vezi tu, geniile alea de care vorbeam dovedesc ca suntem un popor inteligent si nu meritam sa ne aflam in starea in care suntem acum. Si ca nu ne-au ajutat... Pai ar fi trebuit sa ne cam ajute, dar multi au fugit in strainatate si nu au adus contributii majore tarii noastre, ci doar stiintei in general. Si au mai fost si altele.. ni s-a furat un Nobel etc.
Si nu cred ca e vina poporului. Mentalitatea unor oameni trage in jos si pe altii, gandirea unora... Dar nu cred ca poporul roman a facut o greseala mare in ceea ce priveste drumul catre aceasta situatie in care ne aflam acum. Si, nu vreau sa discut politica, dar vad ca ma cam obligati. Nu e doar vina lu' "marinaru' chel", au fost si altii care ne-au batatorit drumul pana aici. Si nu sunt genul de persoana care sa strige "Jos Basescu", pentru ca nu prea avem ce pune in loc. Din ce am mai aruncat si eu o privire in politica, am vazut doar impotenti mintal, agramati, si niste reprezentanti cat se poate de prosti ai neamului cimpanzeilor. Dar daca am fi avut timp de 50-100 de ani conducatori buni si foarte buni si erau lasati sa-si atinga obiectivele, ei, atunci tara asta stralucea. Secole in urma, cand am avut conducatori buni, totul a mers ca pe roate. Nu cred ca situatia ar fi diferita daca am avea un sef de stat foarte bun de acum incolo.
Si spui de saracie... Pai, avem acei nomazi pe la noi, aia, pakistanezii, punjabii, indienii, "rromii" aia care ne trag in jos la capitolul asta. Daca tu zici ca Grecia o duce mai bine la capitolul asta, fie, s-ar putea sa ai dreptate. Dar stiu ca era o perioada cand Grecia era data drept exemplu negativ, spunandu-se "haideti sa facem ceva ca sa nu ajungem ca ei".
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus