Trib pentru incepatori

  • Autor subiect DeletedUser5596
  • Data de început

DeletedUser

Ideea cu trib-ul ABC este una excelenta, eu am avut extrem de marea sansa de a invata jocul pe lumea 5 si pe cel mai disputat continent K44, de capul meu fara ca nimeni sa ma ajute, dar consider ca este mult mai usor pentru un incepator sa fie ajutat de cunoscatorii in ale jocului.

Acuma faza cu atragerea noobilor este o cu totul alta poveste, si aici de abia se va vedea inventivitatea celor care vor forma echipa profesorilor din ABC.
 

DeletedUser431

Aceasta initiativa a voastra mi se pare o pierdere de timp. Tot ce ii puteti invata pe incepatori este, asa cum ati spus si voi, sa nu atace cu lancile, sa stie ca berbecii darama zidul, sa le spuneti de existenta nobilului, etc. Aceste notiuni, insa, le pot afla dintr-un simplu tutorial, care exista in orice trib de noobi sau care frecventeaza top20 in primele saptamani. Insa credeti ca se invata ceva din asta?
A-i invata pe incepatori caracteristicile fiecarei trupe nu inseamna a-i invata triburi. Cum pot ei invata sa joace cand sunteti pe "n" continente? A invata triburi presupune, in primul rand, o colaborare excelenta cu tribul. Cand va veni vremea atacurilor, vor ataca singuri, nu?
Un alt mare dezavantaj este ca sunt o prada sigura pentru jucatorii mai experimentanti din zona, vazand tribul in care se afla, automat vor deduce ca sunt incepatori.
Diplomatia, sprijinul sunt alte notiuni care fac parte din triburi si nu le vor putea invata in acest gen de trib.

chiar stau si ma intreb daca tu personal ai auzit vreun jucator nou care a zis ca a stat si a citit tutorialele postate pe forumurile triburilor...dovada sta si faptul ca in fiecare zi auzi aceleasi intrebari pe forumul mare...
Iar tribul acesta nu cred ca are ca scop sa ii invete cum sa atace si sa se apere organizat. Ceea ce ar trebui sa ii invete este, importanta forumului tribului. Sa il citeasca si sa fie membri activi in acel trib sau in tribul in care vor pleca. Restul va veni de la sine, atacurile si apararea organizata. Nu toti jucatorii noi sunt pusti de 13-14 ani care nu au auzit de cuvintele "strategie militara".
 

DeletedUser

Invatare

Consider initiativa destul de buna!
Eu sunt un jucator NOU pe triburile
Desi joc acest trib de un an recunosc ca ma consider tot NOOB.
Si la inceput (puteti sa ma credeti sau nu) in primele 2 luni nu mi-a pasat de tutoriale sau alte chestii dar dupa cele 2 luni am inceput sa citesc tot si sa adun informatii!
Am fost in tot felul de triburi unele care au rezistat altele are nu, am avut tot felul de functii si de drepturi si am vazut cat de iritant si enervant este sa te implici si altii sa-si .........
Asa ca ideea de a face un trib care sa invete "copii" sa joace este buna,dar parerea mea este ca recrutarile ar trebui sa fie stricte!
In rest multa bafta!
In un asemenea trib ai avea ce invata si nu doar despre trupele de atac si de aparare ci si ce inseamna sa ai sat de atac si sat de aparare , sa stii ca , catapultele pot fi folosite in aparare in anumite situatii sa stii sa te folosesti de moral si ce inseamna norocul! Sa iti dai seama ca nu poti rezista mult daca nu ai cont premium=)).
Sa fi in stare sa comunici si sa poti ataca de pe toate satele folosind simulatorul , sa intelegi utilitatea atacurilor false....
Multe din astea eu le-am aflat la mult timp dupa ce m-am apucat de triburile si pe cai nu tocmai usoare!
BRAVO pentru initiativa voastra si SUCCES!
(Scuzati eventualele greseli gramaticale)
 

DeletedUser16062

ce inseamna sa ai sat de atac si sat de aparare , sa stii ca , catapultele pot fi folosite in aparare in anumite situatii sa stii sa te folosesti de moral si ce inseamna norocul! Sa iti dai seama ca nu poti rezista mult daca nu ai cont premium=)).


eu am ajuns pana la 400k puncte pe l8, 80 % luate dupa ce am omorit trupele respectivului, fara cont premium...si am rezistat bine fara cont premium...ce-i drept e mai greu sa organizezi atacuri fara CP mi se pare...
aici pe l11 joc fara CP...si ma descurc bine zic eu...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Incearca sa stai fara CP la un milion de puncte cand ai 100 de sate!
Si ca majoritatea celor ce cunosc jocul si au experienta au si viata sociala!
aM FACUT LA UN MOMENT DAT UN CALCUL SI ITI TREBUIE MULT TIMP FARA CP DOAR SA BATI TALERI IN FIECARE SAT!
 

DeletedUser

Tribul nu este o copie ABC ,ci un trib care doreste sa perfectioneze jucatori ,a fost preluat dupa modelul ABC dar nu are de-a face cu acest trib.

spune-mi te rog si mie o persoana din fostul ABC... care face parte din tribul vostru.

Spune-mi te rog un tutorial pe care-l aveti de acolo.

Spune-mi te rog cui ai cerut tu voie din intemeietorii originali (BlooM si Agrael/Asfaloth) sa folosesti numele. Irelevant daca e inregistrat sau nu, ceea ce aveti voi aici nu este ABC...-ul de pe 5 sau 10 si nu tin minte sa fi existat vreo cerere sa folositi acest nume. Pana una alta, nu tin minte sa va fi vazut vreodata in tribul ala.

Dar ma rog, unii incearca sa-si faca o imagine pe spinarea muncii altora, dar asta e alta problema.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

MD nu folosim numele ABC...,vroia sa spuna ca e doar un fel de abc,desi singurul lucru care poate il avem in comun e dorinta noastra de a invata incepatorii,sper acum sa nu cereti drepturi de autor si pentru acest lucru.


edit:cum am spus nu folosim numele ABC... ci WE(Fratia NooBilor),cat despre tutoriale cred ca se gasesc si in triburi care nu au ca singur scop instruirea incepatorilor(desi scopul nostru nu este doar asta,fiindca noi dorim sa formam un trib care sa participe si pe harta la razboaie etc.,nu stiu daca ABC... facea asta,si nu vom trimite jucatori in alte triburi ci vor ramane in acest trib),si ca sa va simti-ti bine o sa pun pe forum de unde sunt luate :),adica din ABC... ,desi sincer nu stiu de unde sunt luate,superstar ar trebui sa stie,fiindca el le-a pus

ps:am cerut si schimbarea numelui topicului
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

OK atunci, nu folositi numele de abc. Ideea de ABC... apartine celor 2 intemeietori originali, si daca ati fi vrut sa o preluati, v-am fi stat la dispozitie cu materialele de care dispuneam pana acum. N-are nimeni nimic impotriva faptului ca doriti sa invatati incepatorii, dar atunci faceti-o macar in modul vostru propriu, nu "imprumutand" (stii la ce ma refer) o idee si un nume care nu va apartin.


Ok, tutorialele sunt acolo pentru ca toata lumea sa le poata folosi (cu mentiunea sa citeze sursa, aceea a si fost conditia initiala cand s-au tradus tutorialele), dar cu toate astea puteti gasi un nume mai original si reprezentativ, atata timp cat nu faceti parte din echipa care a creat la inceput ABC-ul.

Pentru ca in caz contrar ceea ce se poate intelege este ca voi faceti ce au facut multi altii la inceputul lumilor noi: au facut TLD-uri, TLB-uri, Avaloane, Die-uri, BURN-uri cu tona si au disparut tot asa cum au aparut.

De vreme ce nu ma preocupa L11, mi se pare cel putin jenant sa fiu intrebata ce e cu abc-ul de pe 11 si sa raspund "ce, este abc pe 11?".
 

DeletedUser

Unii ar trebui sa nu mai intre pe acest topic si sa isi arate maretia faptului ca au creat ABC pe 5 sau pe 10 ,faceti un thread pe forum la L10 si scrieti acolo de ABC ,noi nu suntem ABC ...reprezentam Fratia Noobilor si facem ceea ce ne dorim ,deci nu ne mai dati ideei ,si alte sfaturi pentru ca nu ne pasa.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

SuperStarRO
Member

SuperStarRO's Avatar

Adaugă data: 26.02.2009
Locaţie: Focsani Vrancea

Domnule SuperStarRO, nu-si arata nimeni "maretia", este vorba de munca unor oameni pe care nu-i cunosti si de numele careia unii s-au folosit. Asa ca te rog, in cazul in care nu stii despre ce este vorba, sa te abtii de la comentarii in necunostiinta de cauza. Daca nu ai observat pana acum (dupa cum bine vad, n-ai depus minimul efort pentru acest lucru), deja exista un topic pe L10 despre ABC....

Pana una alta, daca nu te intereseaza ideile si sfaturile si nu-ti pasa de ele, pentru ce incerci sa faci un trib-scoala? Chiar reusesti sa dovedesti ca esti noob, pentru ca prin atitudinea asta exprimi exact esenta noob-ului: ignoranta.

@shoortyking, multumesc pentru modificare. Sper ca ai inteles punctul meu de vedere.

Bafta in ceea ce incercati sa faceti, nu e un lucru usor.
 

DeletedUser

hmmmm, vad un plagiat :)))...profesorii, catalogul, caietele si notitele ????
 

DeletedUser

Eu nu am inteles nimic din viata asta ,e doar un joc ,sunt doar un noob,incer sa-i spun unui noob ceea ce stiu eu ,sa ii zic ca nu trebuie sa dea atac cu spade ci cu topoare ,sa ii spun cum sa faca un trenulet si ce e acela dodge ,sa il invat sa atace organizat si sa comunice cu vecinu de peste gard ,nu vreau sa ma laud cu munca nimanui ,si chestia aia ce ziceai tu cu sfaturile ,nu ignor nimic ,dar acele sfaturi pe care mi le dai tu sunt absurde ,si scuze ca nu am reusit sa ma uit pe forum L10 daca exista thread cu ABC...ei sa isi vada de treaba lor ,si au respect pentru ceea ce au facut ,insa vrem sa nu mai fim criticati ca le furam ideiile si ii copiem.
 

DeletedUser11852

hmmmm, vad un plagiat :)))...profesorii, catalogul, caietele si notitele ????

cam ai dreptate:)
Personal m-am atasat mai mult sau mai putin activ la "predarea de lectii" pentru ca , plagiat sau nu, are totusi un rol un. Si poate ca nu se ridica la nivelul ABC... dar este totusi inca o incercare ce va mai ridica putintel nivelul jocului pentru acesti playeri.
 

DeletedUser

Eu nu am inteles nimic din viata asta ,e doar un joc ,sunt doar un noob,incer sa-i spun unui noob ceea ce stiu eu ,sa ii zic ca nu trebuie sa dea atac cu spade ci cu topoare ,sa ii spun cum sa faca un trenulet si ce e acela dodge ,sa il invat sa atace organizat si sa comunice cu vecinu de peste gard ,nu vreau sa ma laud cu munca nimanui ,si chestia aia ce ziceai tu cu sfaturile ,nu ignor nimic ,dar acele sfaturi pe care mi le dai tu sunt absurde ,si scuze ca nu am reusit sa ma uit pe forum L10 daca exista thread cu ABC...ei sa isi vada de treaba lor ,si au respect pentru ceea ce au facut ,insa vrem sa nu mai fim criticati ca le furam ideiile si ii copiem.


iarta-ma dar MINTI!!!va anuntati ca fiind "NOUL ABC... " si acum spui ca nu stiai de existanta lui???
ma intreb ce morala practicati in scoala voastra??
ii invatati sa-si creasca satele sa le inobilati intern?n-ati fi primii...
sau poate sa-si faca conturi duble, triple si sa si le cucereasca pe urma?sa ajunga in top??
PS> daca vrei sa nu fii criticat ca furi...nu mai fura! ai noroc ca nu exista inca in joc un OSIM si tot ce pot face e sa te arate cu degetul si sa-ti bata obrazul...
 

DeletedUser

iarta-ma dar MINTI!!!va anuntati ca fiind "NOUL ABC... " si acum spui ca nu stiai de existanta lui???
ma intreb ce morala practicati in scoala voastra??
ii invatati sa-si creasca satele sa le inobilati intern?n-ati fi primii...
sau poate sa-si faca conturi duble, triple si sa si le cucereasca pe urma?sa ajunga in top??
PS> daca vrei sa nu fii criticat ca furi...nu mai fura! ai noroc ca nu exista inca in joc un OSIM si tot ce pot face e sa te arate cu degetul si sa-ti bata obrazul...

Nu inteleg de ce trebuie sa folosesti aroganta asta.Probabil tu crezi ca doar ABC... are dreptul la a invata incepatorii.
Cum am zis nu folosim numele ABC... (si nici nu l-am folosit),a fost doar o greseala a lui snoops care cred eu a fost indreptat prin schimbarea numelui topicului.
Cum a zis si MD sa lasam orgoliul la o parte si sa nu deviem de la scopul ce-l dorim si ABC... si WE.
 

DeletedUser

Ok, problema din punctul meu de vedere este rezolvata. shoortyking a inteles punctul nostru de vedere, si din cate am inteles si eu de la el, initiativa lor difera in mai multe puncte de ideea originala a ABC...-ului. Daca ABC... s-a declarat de la inceput trib non-combat, ceea ce am inteles eu ca faceti voi este un trib-scoala cu toate atributele unui trib care se implica in razboaie, politica, propaganda, diplomatie.

Imi pare bine si va multumesc ca ati schimbat numele topicului (si al tribului, din cate inteleg?), asta dovedeste totusi ca se poate ajunge la un numitor comun.

Din nou, haideti sa lasam conflictele la o parte. ABC...-ul de pe L10 isi va vedea in continuare de treaba, atat cat va mai exista. In momentul in care elevii considera ca "au absolvit", vor fi liberi sa plece unde doresc si tribul se va dizolva. Celor de pe L11 le doresc mult succes, sper ca inteleg la ce s-au inhamat si ca nu este o munca usoara sa ii inveti pe altii.
"Profesorii" descopera si ei la randul lor ca nu stiu unele lucruri si invata alaturi de elevi, ceea ce este bine pentru ambele parti.

Ca sa n-o lungim, bafta, si in cazul in care chiar doriti o colaborare, va stam cu cea mai mare placere la dispozitie cu materialele noastre.
 

DeletedUser

Profesori
shoortyking-Diplomat
Shadow Of Chernobyl
snoops
phatbwoy
si altii...



Nu credeți că este prea mult spus 'Profesori' ?Profesori le poți spune celor care au creeat ABC... -ul , Bloom , MD , și alții care au avut implicații numeroase , și altor jucători adevărați !
Înțeleg că vreți să ieșiți în evidență cu creearea acestui trib 'Școală' , dar din primul pas deja ' a-ți grești-o' , spunând că înfințați ABC...-ul .Acuma scriind la profil 'Profesori' , sincer mi se pare jenant !



Recrutam doritori de a invata(profesorii va asteapta)!
Profesorii vă așteaptă .Credeți că cu acest 'slogan' , recrutați jucători noobi ?Să fim serioși ...

Am spus ce am avut de spus privind tribul WE !În rest...vă urez Succes !

Aaaa , jucătorii de la profil care sunt trecuți ca 'profesori' , privind postarea mea , să nu o înțelegeți greșit crezând că vă acuz pentru necunoașterea jocului , sau alte jigniri ce pot fi luate în considerare !
 

DeletedUser

Descriere
Fratia Noobilor

WE


Intemeietor
ossian


Trib destinat pregatirii si perfectionarii noobilor.


"Noobii"
shoortyking-Diplomat
Shadow Of Chernobyl
snoops
phatbwoy
si altii...



Recrutam doritori de a invata("noobii" va asteapta)!

Poate e mai bine asa.

Si ma rog de ce doar ABC... ar avea dreptul sa foloseasca termenul "profesor"(cu care de altfel nu imi place sa mi se asocieze numele,dar nu doar eu decid in trib) iar noi nu.Am impresia ca voi credeti ca ABC... a invatat toti incepatorii sa joace triburile.Nu domnilor ,ABC... a invatat doar o parte din ei de pe lumile 5 si 10,de restul sau ocupat si alte triburi si despre care nu s-a facut atata caz.Aveti impresia ca doar lor li se acorda acest privilegiu,acela de a invata incepatorii.

Inca odata spun ,nu am vrut sa infiintam ABC...-ul ci un cu totul si cu totul alt trib care ar avea in comun cu tribul ABC... doar dorinta unor jucatori de a "instrui" incepatorii.Tot ce am preluat de la ABC... este dorinta si tutorialele.Asa ca v-as ruga pe viitor sa nu se mai faca o comparatie intre WE si ABC... ,sunt 2 triburi diferite.Din aceasta cauza am si cerut schimbarea numelui acestu topic.
 

DeletedUser

...sunt produsul tribului scoala ABC de pe l5 si ma mandresc cu asta ; imi aduc aminte de profesorii mei cu respect de sfaturile si calmul lui bloom si agrael....nu e o munca usoara, e nevoie de multa rabdare si mult calm plus ca trebuie sa renunti la tine pentru noii invatacei; daca indepliniti aceste lucruri mult succes si daca isi vor aminti si de voi peste cativa ani atunci v-ati indeplinit scopul .
 

DeletedUser

Poate e mai bine asa.

Si ma rog de ce doar ABC... ar avea dreptul sa foloseasca termenul "profesor"(cu care de altfel nu imi place sa mi se asocieze numele,dar nu doar eu decid in trib) iar noi nu.Am impresia ca voi credeti ca ABC... a invatat toti incepatorii sa joace triburile.Nu domnilor ,ABC... a invatat doar o parte din ei de pe lumile 5 si 10,de restul sau ocupat si alte triburi si despre care nu s-a facut atata caz.Aveti impresia ca doar lor li se acorda acest privilegiu,acela de a invata incepatorii.

Inca odata spun ,nu am vrut sa infiintam ABC...-ul ci un cu totul si cu totul alt trib care ar avea in comun cu tribul ABC... doar dorinta unor jucatori de a "instrui" incepatorii.Tot ce am preluat de la ABC... este dorinta si tutorialele.Asa ca v-as ruga pe viitor sa nu se mai faca o comparatie intre WE si ABC... ,sunt 2 triburi diferite.Din aceasta cauza am si cerut schimbarea numelui acestu topic.

Shorty , nu noi facem comparația între WE și ABC... !Problema a plecat de la început , privind titlul Thread-ului ; ABC...
Privind profilul , nu trebuie să scrieți noobi , nu vă prostiți .
În rest succes !
 
Sus