TribalWars2. Și apoi?

  • Autor subiect DeletedUser44200
  • Data de început

DeletedUser39777

Eu asa am vazut ca se deschide lumea 2.. am zis sa fac o fapta buna sa anunt si restul lumii :)
 

DeletedUser44200

La concluzia asta am ajuns eu după jumătate de zi de TribalWars2.

10569067_792611117448138_8603698185571271456_n.jpg

Relația mea cu Inno se va baza strict pe Triburile.ro, TribalWars.net sau alte servere și servulețe de Triburi. Și când inevitabil vor renunța la el, asta e. Slujbă, căsătorie, copii... mai sunt lucruri de făcut în viață. Sau The-West...
 

DeletedUser44200

Da, ar fi dar sunt concluzii obiective și din câte am văzut pe forum, cum cineva devine obiectiv, cum se aprind toate. Dar...

-din câte am văzut poți cumpăra tot felul de tacticieni, grand maeștri, pe Coroane. Și având în vedere avantajele enorme pe care ți le aduc eu zic că e mai rău ca și cumpăratul de resurse pe triburile1. Să bagi toată armata la viteză de nobil sau armata cu nobil la viteză de ușoară pur și simplu e prea mult. Jocul își pierde orice simț al logicii și devine pur și simplu „bulan”.

-nu favorizează ABSOLUT DELOC jocul pe laptop. Am încercat să-l joc pe al meu, pe 1366x768 și văd toate chestiile foarte mari iar informațiile care chiar mă interesează par mai mult pierdute în peisaj. Prea multă culoare, prea puțină substanță. I-am dat un zoom la -75%, pare jucabil dar textul devine prea mic.

-pare o versiune tinerească, pentru vârsta 8 / 14 ani a Triburilor. Prinde la cei tineri dar părerea mea este că nu o să vezi mulți oameni serioși, de 25 / 35 / 45 de ani să joace. Triburile 1 e un joc simplu, frumos pe care-l joci din prima. Triburile 2 e complicat, întins aiurea care deși o să atragă un public numeros sunt sigur că nu o să fie la fel de calitativ cu cel al jocului original

-interfața e de-a dreptul jegoasă. Atât de multe clickuri aiurea ca să ajungi dintr-un loc în altul. Inclusiv harta, cu săgetuțe și castele și linia punctată care se mișcă... WTF? Vreau Triburile nu settlers online. Ar trebui ca totul să fie simplu, să mi se afișeze ce mă interesează cât mai curat și mai straightforward. Că de asta e joc în browser și nu-l iau te pe torrente la 1.23 GB

-ocupă și folosește prea multă memorie pentru un joc în browser

După cum am scris la început, este o părere pur obiectivă. Am încercat să găsesc niște motive logice dar în unele situații nu găsești chiar câte ai vrea. Ca și cum te-ar întreba cineva de ce nu-ți place supa de roșii. Pentru că nu-mi place, de asta nu-mi place. Sau poate suntem noi prea obișnuiți cu Triburile 1 care este și rămâne un joc foarte bun însoțit de o comunitate foarte frumoasă. Nu tot ce-i nou e bun și oricâte bizdiganii, animații, săgetuțe și culori or să-i bage nu cred că TribalWars2 se va ridica vreodată la valoarea Triburilor originale.
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Da unele dintre chestiile pe care le mentionezi le inteleg perfect. In special la harta mai este mult de lucrat, daca ai foarte multe comenzi dintr-un sat nu mai vezi mai nimic, precum si ca uneori se intampla sa ataci/trimiti sprijin la cine nu trebuie pentru ca harta nu e perfect responsive.
Chestia cu maestrii cumparabil nu mi s-a parut asa rea, ca primesti destui si din misiuni.

TW2 nu cred ca se vrea a fi o inovatie ci o imbunatatire cumva naturala a interfetei de joc care in stadiul de fata e inca plina de buguri si cum spui si tu, uneori e greoaie.

Imi place sa mai vad si oameni capabili sa sustina pareri pertinente cu argumente solide.
 

DeletedUser44200

Da unele dintre chestiile pe care le mentionezi le inteleg perfect. In special la harta mai este mult de lucrat, daca ai foarte multe comenzi dintr-un sat nu mai vezi mai nimic, precum si ca uneori se intampla sa ataci/trimiti sprijin la cine nu trebuie pentru ca harta nu e perfect responsive.
Chestia cu maestrii cumparabil nu mi s-a parut asa rea, ca primesti destui si din misiuni.

TW2 nu cred ca se vrea a fi o inovatie ci o imbunatatire cumva naturala a interfetei de joc care in stadiul de fata e inca plina de buguri si cum spui si tu, uneori e greoaie.

Imi place sa mai vad si oameni capabili sa sustina pareri pertinente cu argumente solide.

Probabil în early-game faza cu maeștrii nu e atât de rea pentru că da, ai misiuni, dar apoi? Triburile1 are o logică. Dacă atacul durează foarte mult e fie atac cu nobil(85%), fie fake cu nobil (15%). Dar știi sigur că nu e spionaj, atac cu topoare, atac de curățare, etc. Și poți planifica. Dar pe Triburile 2, vine tacticianul, mărește viteza armatei și ce faci? Planifici ca prostul și degeaba, că ăla a dat banu, a primit tacticianu și ți-a luat sătucul. Mai bine lăsau cumpăratul de resurse.

Dar ai dreptate - plin de buguri și mai trebuie lucrat. Poate în viitor, după câteva patchuri solide va putea fi jucat și de cei mai pretențioși, ca mine dar momentan nu cred că merită jucat doar pentru că e nou. Asta e.
 

DeletedUser39777

Triburile versiunea a 2. Un joc cu o grafica mai bogata, care uneori te enerveaza, si pe care treburile decurg cum decurgeau anii trecuti pe Triburile, adica totul se face manual, fara scripturi sau boti. Destul de interesant, dupa parerea mea.
 
Sus