Tribul anului

  • Autor subiect DeletedUser4133
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser4133

hall_of_fame.jpg

Datorită faptului că moderez lumea 36 de o bună perioadă de timp şi sunt responsabilă cu buna dispoziţie şi bârfa în topicul politic de propagandă, vă propun un vot mai special în ultima lună a anului 2013.
În ce constă şi cum se procedează, care sunt condiţiile de participare şi ce câştigaţi?



Tribul anului 2013!


seperator.gif
Se aşteaptă propuneri argumentate :
- Nume trib, însuşiri
- Data înfiinţării *
- Conducerea *
- Încă în activitate, sau nu ( se pot propune şi triburi care şi-au încheiat activitatea pe lumea 36, sau au fost desfiinţate)
- Perioadă de activitate (ex : 1 săptămână, 1 lună , 2 , X luni de zile)
- Argumente care să atragă voturile utilizatorilor (realizări, războaie câştigate, etc)

(* înseamă opţional)
seperator.gif
Cum se procedează?
Ţinând cont de faptul că pot edita mesajele în topic, voi copia şi posta într-un singur mesaj toate propunerile voastre. Voi puteţi "înscrie" un trib în concurs printr-un simplu mesaj în acest subiect.

seperator.gif
Cum se votează?
Prin vot argumentat, tot aici. Eu voi ţine evidenţa voturilor. Se poate vota sau propune până pe 30 decembrie 2013.

Ce se câştigă?
Ce se poate câştiga pe un joc de război în afară de reputaţie, apreciere şi statistici? Un loc în istoria lumii 36, argumentat şi arhivat pe forumul extern.

Atenţie:
Nu se face propagandă negativă, se votează prin mesaje de genul "Pentru X"- pozitiv.
Regulamentul este aplicabil şi nu voi adapta acest subiect spamului , ironiilor şi arătărilor cu degetul. Nu sunt mulţumită ca persoană (nu spun moderator) când sunt nevoită să avertizez sau editez mesaje nepotrivite, aşa că vă rog să rezumaţi doar la mesaje de bun simţ.


Distracţie plăcută!

propunere 1 : Ibidem
E vorba totusi de lumea 36 si anul 2013.


Revenind la subiect:

Ibidem - trib intrat pe locul intai de la inceput si-a mentinut in continuare pozitia si o va mai mentine mult si bine.

PS. United - au mers foarte bine:)

Doamne... și câte ar fi aici de discutat și de scris... noroc că am timp.

Nu avem academie pentru că ne-am bazat dintotdeauna pe aliați capabili. Și astfel de aliați sunt atât de greu de găsit. Pe L34 ne-au trădat și ne-am trezit înconjurați. Dar acolo era vorba de copii de liceu care atâta știau. Sate, sate, sate. Nu tu onoare, plăcerea de a juca, loialitate... de unde? Pe L36 însă am găsit în Ibidem un grup serios, bine administrat, cu idei și țeluri clare. Oameni care joacă de dragul jocului sau de ce nu, unii de dragul altora. Așa cum ar trebui să fie jocul. Ținem de alianța (inițial PNAul) cu ei de două luni și o săptămână și sper la cât mai multe.

Fuziuni nu am făcut pentru că sincer, pe K54 nu era cu cine. Singurele triburi rămase pe K54 sunt Ibidem - Potop și Hugo. Restul au fost asimilate fiind fie prea slabe, fie slab conduse, fie prost motivate. Și după cum i-am scris si lui loran1 cândva. Adevăratele fuziuni se fac sat cu sat.

Adevăratul merit al tribului Hugo este că am făcut cât mai multe cu cât mai puține. Noi n-am avut vedete, jucători care au închis lumi, nume mari. Noi suntem jucători simpli, obișnuiți să luptăm la supraviețuire, nu la victorie. Și dacă suntem unde suntem, este în pare meritul unui colectiv minunat, loial, care de multe ori a dus curajul la nebunie, și parte unei diplomații solide și a unor aliați care au înțeles asa cum trebuie valoarea unui prieten într-o lume în care sunt atâția pregătiți să facă orice pentru satul tău. Da, până la urmă este vorba de interese. Dar e frumos să te intereseze și de alții, nu doar de tine. De aceea stimă Ibidem, stimă Hugo, stimă Potop.

Votul meu merge spre Ibidem. Asta pentru că ne-au tolerat pe continent la început deși eram la fel de anonimi ca toți ceilalți și pentru că ne-au ascultat opiniile mai târziu, când făceam desene pe hartă, deși ei pe 1 și noi pe 15. Și nu, nu fac nici propagandă, nici pupincurism. Îmi iubesc tribul. Hugo este pentru mine idealul de trib. Dar fără alianța cu Ibidem cred că lucrurile stăteau mult diferit. De aceea îi votez și le mulțumesc. Și i-aș sfătui și pe ceilalți lideri de triburi să privească mai des în jurul lor și să vadă oameni, evenimente, povești. Nu doar sate, oportunități și „cum să fac să...?”

============================================================
Și ca să răspund și la varianta a doua, pentru că pare interesant:

-Tribul anului 2013 : Ibidem
-Tribul care a surprins placut in anul 2013 : Hugo
-Tribul care a dezamagit in anul 2013 : Shock / TSS
-Tribul ce ar trebuii sa fie urmarit cu atentie anul viitor : Familia MVP are o situatie interesanta si merită să vedem ce se va întâmpla cu ei
-Jucatorul anului 2013 : Aici o să fiți surprinși dar îl nominalizez pe Fastylio. A pierdut două sate întro zi, s-a lăsat de joc vreo zi iar acum e înapoi în trib și e pus pe înnobilări
-Jucatorul care a surprins placut in anul 2013 : Snow.HD, colegul meu. Activ și implicat din toate punctele de vedere
-Jucatorul care a dezamagit in anul 2013 : adimir... pentru că a renunțat la L36
-Jucatorul ce ar trebuii sa fie urmarit cu atentie anul viitor : dumeboss, tot din Hugo (da, fac propagandă :) )
-Cel mai bun conducator : quz0r, clar. Corect, serios, hotărât
-Cel mai bun strateg : ummm... probabil eu :))
-Cel mai defensiv trib/jucator(nu ma refer la inamici invinsi, ci la stilul de joc) : zaf1, poate... dar n-aș putea spune sigur
-Cel mai ofensiv trib/jucator(idem celui de mai sus) : Nu prea știu...

Tribul anului 2013 : Ibidem, constant in clasament, la toate categoriile (puncte, od), de la inceput si pana in prezent.

Felicitari si aliatilor nostri din Hugo, pentru aceeasi constata si seriozitate!

Părerea mea este următoarea . Un trib trebuie fondat alături de un grup de prieteni , nu pre-made ...astea nu prea merg de obicei , cei ce intră în pre-made , de obicei îşi tratează adversarii cu superficialitate (big mistake ) . Grupul de prieteni , de preferat prieteni şi in real life trebuie să fie cu idei cât de cât cu aceleaşi orizonturi . Contrazicerile sunt constructive , orgoliile sunt prosteşti . Dacă reuşeşti pe lângă asta să mai strângi şi să cunoşti caractere şi pe hartă , atunci nu ai decât de câştigat .

Eu spre exemplu , am intrat pe 36 să fie , după o mare pauză de mulţi ani ... am ales să fac un nick nou şi să o iau de la capăt , nu am căutat să fiu în frunte şi nici să mă dau mare zmeu ,nu am avut un orizont anume . După primele zile am intrat într-un trib în care nu cunoşteam pe nimeni , nu a durat mult şi tribul a fost desfiinţat . Apoi am intrat în alt trib , ACAB,acolo am întâlnit destule persoanje interesante, am legat prietenii , am câştigat respect şi am oferit sprijin , ajutor şi multă încredere .

Povestea a fost scurtă cu ACAB , însă una frumoasă ,eram o mână de oameni ,însă toţi oameni capabili (chiar dacă unii mă înjură şi mă jignesc , eu tot le port o dragoste tribală ) . Pe hartă am întâlnit oameni şi oameni ,caractere sau nu , dar unii m-au ajutat cu un sfat , cu o îndrumare şi asta a însemnat mai mult decât o curăţare , un sprijin , sau o adeziune scăzută ....
Eu le mulţumesc mult tuturor şi toţi cei care sunt în lista mea de prieteni pe joc , sunt acolo cu un motiv , nu sunt pentru trofeu , sau să le urmăresc activitatea , cuvântul ''prieten'' pentru mine chiar are o însemnătate aparte !

Am avut şi experienţe urâte , am fost nevoit să îmi fac o strategie şi să îi ajut pe cei care la rândul lor , mi-au oferit sprijin moral şi toate cele ( mulţumesc bre' :D ) . Nu ei mi-au cerut asta , eu am vrut să nu rămân dator, mai ales că meritau . Am fost nevoit să intru într-un trib în care am întâlnit personaje care m-au uimit (şi nu în sens bun) , mai puţin caractere , câţiva mi-au fost prieteni acolo ,se ştiu ei şi au toată admiraţia mea . Apoi 36le mi-a oferit un moment extraordinar . Ibidem rupe PNA cu Aur şi începe distracţia , în sfârşit puteam să mă alătur celor ce au intrat pe lumea asta cu un grup de prieteni ce au momente şi întâmplări împreună , ce au căutat pe hartă în primul rând RESPECT , ONOARE şi CARACTERE (aici mă repet, dar este important ) , respectul l-au primit, respectul l-au oferit , onoarea s-a confirmat iar caracterele s-au găsit .
Astfel s-a ajuns la o formulă cât de cât completă , cu plusuri şi minusuri , cu bune şi rele . Ibidem a devenit tribul meu de suflet , am întâlnit prieteni , mi-am făcut alţii. Au avut admiraţia mea din prima zi când am început să îi cunosc .

Poate pare mai mult o caracterizare personală decât o descriere a Ibidem , însă doar aşa pot să vă spun ce văd şi cum văd eu tribul ''perfect'' şi asta nu este decât un rezumat ... :D . Istoria se scrie , nu este ultima filă , mai sunt multe de spus şi multe de realizat ,însă avem un mare plus ,noi suntem prieteni şi abia apoi jucători de triburile ! Mi-am ţinut pledoaria , nu îmi pasă comentariile de după , eu laud oameni care îmi sunt alături , oamenii care mi-au deveni prieteni , oamenii care merită mult mai mult , decât o recunoaştere pe extern .Acum vom continua faptele ... succes tuturor triburilor şi o joacă foarte plăcută .

-Tribul anului 2013 : din perspectiva mea - Ibidem
-Tribul care a surprins placut in anul 2013 : - Ibidem
-Tribul care a dezamagit in anul 2013 : - Aur

Votul meu merge catre Ibidem, un trib in care gasesti oameni care merita tot respectul, nu numai al meu ci al tuturor (prieteni,aliati si chiar dusmani) e un trib care joaca curat, un trib unde organizatele de inceput sunt asteptate cu nerabdare de catre toata lumea, un trib unde si cel mai mic membru (in punctaj) e respectat si are aceasi prioritate ca oricare conducator.

Tot respectul pentru celelalte doua triburi care m-au surprins pozitiv (Hugo si Potop) dar Ibidem ramane Ibidem: onoare,respect ambele intr-un mediu prietenos alaturi colegi si prieteni.

propunere 2 : Hugo
Votul meu merge la Hugo, fără să se simtă ofensaţi colegii mei din Ibidem , dar sunt primul trib aliat care merită toate recunoştinţele. Serioşi, sinceri, maturi..e o plăcere să-i ai aproape. :)

Nu au academie, nu au făcut fuziune/absorbţii, nu şi-au schimbat numele de nşpe ori, nu au clacat în războaie, nu am văzut războaie pe extern, declaraţii de notat cu -...au o conducere capabilă şi o strategie stabilită încă din perioada de protecţie. Felicitări!


Ibidem rămâne.. Ibidem.

propunere 3 : Mvp
Eu merg cu Mvp s pana la capat pentru ca este un trib care rezista chiar daca s-au pus majoritatea celorlalte pe ei !

Hai Mvp s !

propunere 4 : United
Am stat pe ganduri pana sa scriu aici , pentru ca noi ca trib suntem de parere ca mediatizarea se face pe joc , nu vrem sa fim populari , nu vrei sa fim nici tribul anului , dorim ca povestea noastrea sa fie cunoscuta , pentru ca in ea se poate regasi orice simplu jucator !

United.

Acest trib a fost creeat din nimic , se poate spune ca nucleu initial al tribului a fost al celor din S R ( trib ce a inchis lumea 17 si este in carti pe lumea 30 ) dar unii au crezut ca numele lor , nu activitatea , ii va tine in viata pe 36 si s-au inselat amarnic . Majoritatea celor care s-au batut cu pumnul in piept ca au inchis o lume si sunt mari jucatori au plecat , am ramas doar NOI cei activi si am format UNITED, initial am fost grupulete unii am colaborat pe 31 , pe 32 , altii pe 29 etc. , dar suntem da parere ca UNITI putem reusii , putem demonstra ca suntem puternici , gandim diferit , avem principii , suntem jucatori ce am jucat inca de la inceputul acestui joc , am facut parte din triburi foarte puternice care au stiut ce inseamna o alianta din toate punctele de vedere , respectam dusmanii care merita acest lucru din partea nostra , asadar gandim diferit . Tin sa va anunt ca alaturi de triburile cu care colaboram deja , suntem mai UNITI ca niciodata , luptam pana la ultima lancie.

Razboaie ? Am invins triburi precum tld-ul , wtf ( probabil contestatarii vor venii cu argumente contra , tin sa ii anunt ca din punctul nostru de vedere , jocul in momentul de fata este ca o tabla de sah ) , dar in acelasi timp am oferit o alternativa jucatoriilor activi si buni ai triburilor dusmane , la fel cum noi am reusit sa formam un intreg la inceputul jocului , la fel s-au putut integra si ei in cadrul grupului , pentru ca inainte de a fii jucatori , suntem oameni .

Adevaratul castig al tribului United , nu este pozitia din clasament , nu este punctajul , ci faptul ca ne-am gasit unii pe altii , colaboram foarte strans ( aici nu ma refer doar la joc ) si suntem de parere ca atunci cand tragi linie , nu conteaza clasamentul ci prieteniile legate pe joc .

Tin sa precizez ca acesta lume este foarte echilibrata , sunt jucatori buni si oameni de calitate in multe triburi , eu unul eram decis sa renunt la joc dupa lumea 32 , dar ma bucur ca sunt aici si fac patre dintr-un trib care in primul rand este unul de oameni , apoi de jucatori .



danasav88 , nu dorim sa facem parte din concurs , dorim ca povestea noastra sa fie cunoscuta si orice jucator simplu sa se regaseasca in ea , oricine poate reusii atata timp cat exista un echilibru intre calitate , cantitate , maturitate , varsta si bineinteles activitate.

propunere 5 : TNT
continui eu :

TNT , un trib luat de la 0 cu jucatori dornici de lupta , curajosi si uniti . Am rezistat in fata valurilor de atac Ibidem cu brio ( intrebatil pe quz0r ;) ) . Am pierdut si sate dar nu am cazut , neam ridicat dupa fiecare lovitura . Dar mai in trecut a fost razboiul cu tribul .:A:. in care am asteptat cuminti la colt . Totusi unitatea de definit si leam facut facut fata si lor reusind sa ne innobileze doar 1-2 sate restul erau de la unul care sa lasat de joc si a intrat la noi . Pentru cei interesati de scor iii invit pe twstats sa vizualizeze statisticile .
oct 01 20:05 - data infiintari
Cei interesati de conducere pot sa ne vizualizeze descrierea . Nu dau toata conducerea
Luati voi un trib de la 0 cand deja lumea ajunsese la pragul de 100k puncte cel mai bun jucator si vedeti cat e de greu sa il duceti in top. Multa munca a fost depusa pentru acest prag asa ca eu cred ca merita voturile dumneavoastra . Acum incercam sa ne apropriem de locul 7 si tot asa . Nu tintim locul 1 , noi tintim inchegarea prieteniilor si distranctia .
Pentru a argumenta ce zic uitati cat de jos am inceput .
2013-10-02 TNT 147. 16 1,599 16 142 140 2
in a 2-a zi de la fondare .
 
Ultima editare de un moderator:

baD rullz

member
Scor reacție
98
Ca o mica intrebare : Este vorba de asta ?


-Tribul anului 2013 : ...
-Tribul care a surprins placut in anul 2013 : ...
-Tribul care a dezamagit in anul 2013 : ...
-Tribul ce ar trebuii sa fie urmarit cu atentie anul viitor : ...
-Jucatorul anului 2013 : ...
-Jucatorul care a surprins placut in anul 2013 :...
-Jucatorul care a dezamagit in anul 2013 :...
-Jucatorul ce ar trebuii sa fie urmarit cu atentie anul viitor : ...
-Cel mai bun conducator : ...
-Cel mai bun strateg : ...
-Cel mai defensiv trib/jucator(nu ma refer la inamici invinsi, ci la stilul de joc) : ...
-Cel mai ofensiv trib/jucator(idem celui de mai sus) : ...
 
Ultima editare:
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus