Tribul ideal

  • Autor subiect florinel the lord of war
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Buna ziua,
M-am gandit sa incercam sa vorbim si mai frumos, mai constructiv pe forumul extern.Pe cand am inceput eu sa joc triburile forumul extern era un loc placut, iar acum din cate am observat chiar si eu am inceput sa folosesc forumul extern pentru a acuza unele persoane si unele triburi.
Ei bine in acest topic va invit sa ne dam cu parerea despre cum ar arata un trib ideal dupa parerea noastra. Fara a critica pe nimeni "alex kenji" spunea ca tribul mrc e tribul ideal tribul care va inchide lumea ca mai tarziu mrc sa se desfinteze.
Apoi a mai fost si tribul Super care avea o statistica frumoasa, care era in top si totusi brusc a cazut si tribul super, iar astazi a fost chiar desfintat.
Oare care au fost factori care au dus ca aceste doua triburi de top sa nu mai fie pe harta in momentul de fata? Si acum stau sa ma gandesc eu ca om cu cuvant in tribul Eoel ce ar trebui sa facem sa evitam schimbarile de trib, tradarile, schimbarile de planuri peste noapte ale membrilor unui trib si mai ales a conducerii unui trib.
Cum ar trebui sa arate un trib cate sa fie ideal?
 

DeletedUser42927

Mereu se gasesc membrii ale unui trib in care sa strice ceva,eu zic ca tribul ideal ar fi acela in care toti s-ar cunoaste(in viata reala).Fiecare are gura mare prin mesaje sau pe skype,ies certuri mereu,nici daca nu ai vrea sa fie certuri,tot se gasesc mai multi cu gura mare.

P.S:Am vazut o colaborare buna a tribului SKIN,ii felicit si cred ca vor continua cu aceleasi randament.
 

DeletedUser40689

Important e ca jucatorii mai activi sa nu ii desconsidere pe cei care nu sunt ca ei , ca la sah , fiecare piesa are valoarea ei .

Internele sunt intodeauna motive de vrajba , nu se pot impartii niciodata cum trebuie , dar daca jucatorii care isi dau cat de cat interes pentru trib ar primii si ei s-ar evita multe probleme , din pacate de obicei cine imparte parte-si face .
 

DeletedUser42632

Intr.un trib "ideal" dupa parerea mea , ar trebui sa existe in primul rand comunicare , organizare , atat intre membrii fara functie in trib cat si mai ales intre conducere si membrii fara functie .

Certurile pleaca de obicei de la cei care se cred cineva si ii deconsidera pe altii daca au mai putine puncte sau au facut o greseala cva (se poate intampla oricui sa greseasca) . Sau alta situatie in care Conducerea se crede superioara fata de restul membrilor ... ar trebui sa existe egaltate intre jucatori , sa nu existe diferente de clasa , rasism sau descriminari .

Ca un trib sa reziste ar trebui sa nu sa aiba conflicte interne , certurile sa se rezolve pe buna dreptate , nu sa aiba avantaj cel care are "pile" la conducere .

Alt factor important este organizarea . In acest joc dupa parerea mea conteza mai mult veciniii care ii ai , nu tribul .... Asadar cand se ataca ar trebui sa iei legatura cu vecinii(colegi bineinteles) si sa se atace in mod organizat . La fel ar trebui procedat si in trib , sa fie facute anumite grupe , in fct de pozitia pe harta si in acea grupa sa fie un conducator care sa organizeze grupa in tot ceea ce inseamna organizare .

In legatura cu internele , si de la asta pleaca multe certuri . Toata lumea ar trebui sa aiba acces la interne , sa fie facuti public acei jucatori . Prioritate la interne ar trebui sa aiba cei care sunt pe granita ... Prin interne pot lua sate in spate si sa isi faca deff pt satele din granita .

In ultimul rand o buna organizare a recrutarii si a diplomatiei poate face un trib sa aiba succes . Nu trebuie recrutati jucatori care nu isi au rostul in trib(sunt prea departe de trib , provoaca scandaluri in trib sau habar nu au cu se mananca acest joc) . Jucatorii ar trebui verificati din cand in cand prin sitter pentru a vedea situatia lor , si pentru o mai buna organizare a acestora . Diplomatia nu trebuie facuta asa alandala . Trebuie sa iti faci aliati strategici , si in primul rand un trib ar trebui sa aiba si un dusman , nu sa aiba doar pna.uri si aliati si sa nu aiba ce ataca .

Se pare k am facut un roman aici , cei care il cititi astpt parerile , comentariile voastre .
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Nu stiu in ce masura poate fi numit un trib, ideal.
Dar de fiecare data am avut asteptari de la colegii mei..

Jucatorii ofensivi: Este ofensiv intr/un trib, jucatorul care stie sa dea un back/time corect, care stie sa atace la secunda, care este online intr/o masura mai mare.Eu imi profilez jucatorii in functie de competentele astea. Sunt multi la inceput, care striga : Eu sunt ofensiv. Le/am trimis un atac cu 5 spioni.Cine reuseste sa/mi dea back/time, ramane ofensiv deocamdata. Cine nu, se reprofileaza. Toti jucatorii ofensivi au pe satele de atac,un minim de defensiva -100/100. Motivele sunt evidente.
Se schimba discutia in fazele avansate de joc, si in functie de strategie. Intr/un joc de culoar, de exemplu..fiecare are granita lui, si nu se plictiseste nimeni.
Jucatorii defensivi: Au prioritate la satele de barbari si innobilarile interne. Sprijina neconditionat atacantii tribului si joaca pe linia 2 de atac( fake/uri, nobili)

Intr/un trib ideal:
Cand se ataca trebuie comunicata doar tinta si ora atacului. Dar de fiecare data se va gasi cineva sa intrebe : Cine mai ataca? Dar eu nu vreau sa atac primul! Pot sa iau eu satul? etc..etc.
Cand se sprijina, se trimite direct 50% sau mai mult din defensiva proprie in functie de avansul jocului si de strategie.Fara texte inutile sau intrebari banale..Eu sunt pe atac! La cat e zidul, ce trupe mai are? Cine ataca? Se presupune ca jucatorul care cere sprijin stie sa ridice un zid si stie sa faca un dodge , si stie sa dea un backtime.


Vocabular: Intr/un trib care se respecta, in ziua de astazi..exista si pretentia limitei de varsta.Indirect. Se evit vulgaritatile, mesajele inutile si spam/ul.

In functie de asezare, se poate stabili strategia de joc..grupe(atunci cand se joaca in semicerc), semigrupe, biserici, 4x4, culoare.

Intr/un trib bun, totul tine de transparenta conducerii, de loialitatea si mentalitatea jucatorilor si mai ales de strategie. N/ai sa vezi in nici un trib 40 de jucatori sa mearga in aceeasi directie.Toti vor sa traga intr/o alta directie.Degeaba strategia aleasa de conducere pe termen lung se refera la culoare, daca sunt doar 4 jucatori activi in trib (activitate nu inseamna doar o bulina verde).
Un trib bun, are un diplomat bun.
Diplomatia poate fi privita din 2 unghiuri diverse- atac/defensiva.Conflicte cu cel mult 2 granite deschise, din motive psihologice.


Fiecare stie ce are de facut si stie cum sa faca, intr/un trib ideal.
Un trib ideal poate avea si viata scurta, am intalnit triburi ideale..si n/au fost nici mentalitatile, nici strategia, nici caracterele jucatorilor ce au dus la dizolvare..ci timpul.
 
Ultima editare:

DeletedUser

niciodata nu vei gasi tribul ideal, eu am avut placearea inainte de a ma lasa vro 3 ani de jocul asta, sa joc pe l17, in tribul habarnam, care cu toate ca in tribul ala s-au adunat numai jucatori de elita, la un momentdat s-a asternut plictiseala, oricat de perfect ar fi tribul si oricat demult s-ar cunoaste jucatorii intre ei, jocul chiar numai are aceiasi nuanta ca acum 6 ani
 

DeletedUser35749

E normal ionut ca jocul sa nu mai aiba aceeasi nuanta ca acum 6 ani, atunci nu i se stiau toate secretele, nu erau atatea scripturi...acum s-a mai automatizat jocul, manager de cont, tw stats, scripturi multe...e mai usor acum.
 

DeletedUser

Poate o va surprind, insa in opinea mea un trib ideal este tribul in care leaderul tace si face.
Spre exemplu in tribul EoEl, se ocupa doar defensiva unde blindeaza jucatori atacati, si comunica cu cei din granita, in timpul razboaielor "grele" e bine ca jucatorii sa atace ceea ce doresc, sa nu li se impuna tinta, insa intodeauna conducatorul sa fie acolo alaturi de ei insa nu ca superior..
bineinteles sunt si alte lucruri importante, insa mai mult doresc sa aud parerile voastre.
 

DeletedUser

Adica tu conduci tribul ideal? Asta era ideea? =)))
N-ai fost suficient de subtil. :D
 

DeletedUser

Adica tu conduci tribul ideal? Asta era ideea? =)))
N-ai fost suficient de subtil. :D

x100000000000000000 like, florinele, sti cum e aia cu lauda de sine :))) intotdeauna mi-au placut genul asta de topicuri in care se trezeste unu sa puna o intrebare si sa faca un sondaj de opinie (impartial cica) si apoi vine si isi raspunde singur la intrebarea pusa :)))), voi fi si eu subtil...st conducator in tj, si tin sa spun ca este tribul ideal, de batem cap in cap in fiecare zi, ne certam de la interne, ne rupem nasu cand vine ** de sprijin, si abuzam intr-un hal fara de hal de cei de langa noi, din punctul meu de vedere consider ca e tribul ideal, pt ca ii mult fun, ai de toate, nervi stress, bucurii, nervi, stress, si tot asa, pur si simplu nu te plictisesti:))
 

quz0r

member
Scor reacție
144
e bine ca jucatorii sa atace ceea ce doresc, sa nu li se impuna tinta,

Te contrazic aici. Un trib ideal se presupune ca stie ce vrea, unde vrea sa ajunga. Cuceririle sau strategia este impusa de trib, de conducere. Nu de cuceririle hazardate ale jucatorilor in 5,6 directii.
Trebuie de fiecare data impuse tintele + o data limita.

Un exemplu:
x si y- aveti 3 zile.
 

DeletedUser

florinele nu te dezminti de loc....lasa bre` EoEL in pace, eventual pomeneste de el pe aici peste vreun an sau doi, daca rezista atata timp...pana atunci trebuie sa dovedim si sa luam sate
 

DeletedUser

Nu eu am enumerat o calitate a tribului meu, ceea ce vad eu un lucru bun.
Eu nu conduc tribul EoeL, eu sunt doar un om din conducere, niciodata nu am spus ca eoel este reprezentat de mine si alte chesti.
Quz0r ai inteles gresit, daca tribul are o granita, mi se pare putin nepotrivit sa iasa leaderul si sa spuna atacati acel jucator, atat timp cat se iau sate de la dusmani pe grupulete mi se pare ok.
Ionutz, stiu ca voi credeti ca sunteti aia perfecti, sincer il asteptam pe artemis sa vina sa-si faca o statuie pe aici, insa nah deocamdata noi va luam satele...si cum vi le-am luat "fratilor atacati ce vrei voi de la t-j"
 

DeletedUser

florinele nu te dezminti de loc....lasa bre` EoEL in pace, eventual pomeneste de el pe aici peste vreun an sau doi, daca rezista atata timp...pana atunci trebuie sa dovedim si sa luam sate

Just!


Nu eu am enumerat o calitate a tribului meu, ceea ce vad eu un lucru bun.
Eu nu conduc tribul EoeL, eu sunt doar un om din conducere, niciodata nu am spus ca eoel este reprezentat de mine si alte chesti.

Pai cum asa?

Pentru primdata fac o cerere in numele EoEl

Faci cereri in numele tribului fara sa-l reprezinti?

Ionutz, stiu ca voi credeti ca sunteti aia perfecti, sincer il asteptam pe artemis sa vina sa-si faca o statuie pe aici, insa nah deocamdata noi va luam satele...si cum vi le-am luat "fratilor atacati ce vrei voi de la t-j"

Si uite asa, de la un sondaj care se voia neutru (Florinel mereu se autocaracterizeaza ca fiind impartial) se transforma intr-un dat la gioale de toata frumusetea!

Si totusi am sa-ti raspund, ce inseamna in opinia mea un trib ideal. Atentie, tribul ideal, nu perfect! Ca acela nu cred ca a fost inventat inca.

Tribul ideal pentru mine e acela unde se joaca, unde oamenii au interes pentru joc indiferent de statisticile de moment, care pot fi manipulate relativ usor la faza aceasta a jocului. Tribul ideal se dovedeste a fi cel care va rezista vicisitudinilor de tot felul, atacurilor cu trupele, atacurilor psihologice etc. In tribul ideal se leaga prietenii, oamenii se bucura sau se intristeaza impreuna. Tribul ideal are o strategie impusa de conducere dar jocul propriu-zis il fac membrii acelui trib. Acolo unde membrii sunt capabili nu numai sa treaca peste esecuri ci ele sa constituie un imbold catre victorie, atunci putem spune ca acela este un trib ideal.

Ca sa fiu inteleasa, pe l31 inca nu se poate spune daca exista sau nu vreun trib care se apropie de ideal, o sa mai curga multa apa pe Sambata pana o sa aflam asta.

A, uitasem sa adaug, un trib ideal in opinia mea trebuie sa dea dovada si de un pic de onoare daca nu se poate prea multa.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus