Tribul IMMO Cauta playeri cu experienta

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser37758

poate stie careva de pe aici, intemeietorii DAMN de pe 16 mai salasluiesc pe triburi ?. lady of the shadows si ceilalti?? sunt sigur ca multi si-au schimbat nick-urile .
 

DeletedUser8835

cum ar fi ca se pune virgula dupa cuvant, apoi blank si alt cuvant...nu cuvant-blank-virgula-cuvant...e grosolan!

De fapt, pui blank inaintea oricarui semn de punctuatie...ceea ce ortografic e gresit...
 

DeletedUser2821

Da , asta intr-adevar stiu ca gresesc , insa asa m-am obisnuit si scriu cu o viteza mare deci mi-ar fi greu sa ma corectez , insa o sa incerc :) .
Si in acest caz , am impresia ca nu stii exact care e diferenta dintre greselile de ortografie si cele de gramatica , uite-te inca odata in postul lui florinel si poate iti dai seama !
 

DeletedUser8835

Da , asta intr-adevar stiu ca gresesc , insa asa m-am obisnuit si scriu cu o viteza mare deci mi-ar fi greu sa ma corectez , insa o sa incerc :) .
Si in acest caz , am impresia ca nu stii exact care e diferenta dintre greselile de ortografie si cele de gramatica , uite-te inca odata in postul lui florinel si poate iti dai seama !

ORTOGRAFÍE, ortografii, s. f. Ansamblu de reguli care stabilesc scrierea corectă a unei limbi; aplicarea practică a acestor reguli. – Din lat. orthographia.
Sursa: DEX '98

GRAMÁTICĂ, gramatici, s. f. Ansamblu de reguli cu privire la modificarea formelor cuvintelor și la îmbinarea lor în propoziții
Sursa: DEX '98

Ortografie este un cuvant compusi:eek:rtos(drept,corect) si graphein(scriere). In traducere inseamna scriere corecta.


ce dracu', man...macar de ai sti despre ce vorbesti...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16039

De ce va agitati pt unu care face tribul IMMO sau oricare altul ?! Ii dati prea multa atentie. Parerea mea.

Oricum tribul rezista pana pica protectia deci ...
:D
 

DeletedUser

claudininiho... faca ca dupa un semn de punctuatie se lasa spatiu, iar inaintea semnului NICIODATA nu se lasa (asta pentru michelle), tine de reguli de tehnoredactare :)

la definitia din dictionar legata de imbinarea in propozitie se refera la ordinea cuvintelor in propozitie dar si la reguli de prescurtare sau lipire de cuvinte :)

De exemplu: "Am spus ca nu merg" difera de "Nu am spus ca merg"... nu stiu daca am nimerit bine la ce va păruiţi aici

Iar un exemplu din ce a gresit florinel: "echipa de pe lumea 15 sa format din jucatori de pe l9" e gresit, corect era: "echipa [...] s-a format [...]" ; "s-" este un pronume posesiv (sper sa nu mă înşele memoria) [de reamintit: pronume posesiv "pe sine", "se", "s-"]
 

DeletedUser

ah da... al sau/sa era posesivul... pf... se vede ca sunt la mate-info si nu la limbi :|
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Si ce dracu treaba are gramatica si punctuatia/ortografia, dactilografia sau ce dracu mai deviati voi aici, cu triburile? :)
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Nu e vorba de asta . Eu sunt chiar revoltat de asemenea discutii care nu isi au locul pe acest joc.

Vrei sa faci pe desteptul , du-te la olimpiada la Limba si Literatura Romana, nu veni cu lectii de asa ceva aici pe triburi .

Aici este doar un joc in care esti bun daca te duce capul sa dai niste click-uri, si ai si timp mult la dispozitie sa o faci.
 

DeletedUser38217

esti chiar revoltat ca s-a discutat o problema de gramatica ? :)) amuzant..
in primul rand nici macar nu m-am obosit sa citesc toate posturile din acest topic,am citit doar ce a postat ankuta si am zis sa corectez un lucru minor ce-i drept,dar trebuie sa tinem cont ca sunt si copii mai mici pe aici ce pot fi indusi in eroare de pe urma discutiilor noastre "revoltatoare" :) in rest ,ce sa zic..nu strica niciodata putina atentie acordata limbajului,ca de-aia umplem youtube-ul cu clipuri de ne fac sa ne minunam de unele specimene..numai bine!
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Desteptule, "micutii" sa se duca la scoala si sa invete acolo gramatica. Aici eventual invata sa atace, sa sprijine si alte minunatii pe care le ofera acest joc.

Sunt de acord sa se atraga atentia in cazuri in care mesajul transmis de un anumit player este indescifrabil, dar nu pentru o virgula pusa aiurea , sa fim seriosi.

Si da, sunt revoltat pentru ca vreti sa pareti destepti fata de altii intr-o lume in care acest aspect conteaza prea putin.

Ai 3 facultati , vorbesti si scrii la perfectie limba Romana, si vine un pusti care nu leaga corect 2 fraze si ti-o trage pe harta de nu mai stii de capul tau . Cine este mai bun atunci? Ala cu gramatica in brate sau ala cu statistica favorabila?
 

DeletedUser

Nu e vorba de asta . Eu sunt chiar revoltat de asemenea discutii care nu isi au locul pe acest joc.

Vrei sa faci pe desteptul , du-te la olimpiada la Limba si Literatura Romana, nu veni cu lectii de asa ceva aici pe triburi .

Aici este doar un joc in care esti bun daca te duce capul sa dai niste click-uri, si ai si timp mult la dispozitie sa o faci.

Gabi, ma dezamagesti, daca conteaza doar niste click-uri atunmci de ce faci pe "desteptul" si vizitezi forumul extern ca sa mai pui si tu niste posturi? vezi de clickuri tale... Nu mai fa spam, cheama la duel 1 vs. 1 pe privat si nu mai fa pe desteptul pe extern... De fapt, de ce nu stergi contul de aici si nu iti blochezi portul pentru acest forum?

Iar pentru a cunoaste gramatica, ortografia sau mai bine spus: a scrie corect nu este necesar un grad ridicat al IQ-ului... dar avand in vedere cum ai catalogat tu aceste remarci te-as intreba: tu in care categorie din cele doua te incadrezi?

Ah, sa stii ca conteaza si relatiile si prieteniile, nu doar capacitatile tehnice pe care le detii...
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Nu are nici o legatura ceea ce spui tu cu nemultumirea mea.

Intru pe forumul extern de kiki de mambo, nu trebuie sa dau explicatie pentru asta.

De ce ti se pare ca eu fac pe desteptul la ora actuala?

Voi sunteti "profesorii" de "limbi" care faceti pe desteptii, nu eu, desi te-as ruga sa imi iei la rand toate postarile pe aici, si daca gasesti 5 greseli gramaticale, eu atunci imi sterg contul . Daca tot n-ai ce face pe joc si intri pe forum pentru a face meditatii la limba Romana, atunci treci si corecteaza-ma si pe mine! :)
 

DeletedUser

Oh, pai chiar in acest post ai facut o greseluta: eu nu "fac meditatii" ci eu "dau meditatii"
Iar altele pe tine te costa, acum te las sa mai ne spui cat esti de revoltat.

"Intru pe forumul extern de kiki de mambo, nu trebuie sa dau explicatie pentru asta."
Atunci poate nu ar trebui sa te arati asa de suparat, noi nu am putea vizita forumul extern din acelasi motiv? Deci plange-ti de milă în altă parte şi aminteşte-ţi că nimeni nu a spus ca ar fi profesor ci a incercat sa impartaseasca din cunostiintele sale, doar tu te-ai laudat singur:

Voi sunteti "profesorii" de "limbi" care faceti pe desteptii, nu eu, desi te-as ruga sa imi iei la rand toate postarile pe aici, si daca gasesti 5 greseli gramaticale, eu atunci imi sterg contul . Daca tot n-ai ce face pe joc si intri pe forum pentru a face meditatii la limba Romana, atunci treci si corecteaza-ma si pe mine! :)

Daca iti arat alte 4 erori, pierdem un motiv de a ne amuza. O seara frumoasa si ia un distonocalm.
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
Pai mai Amputza , cum sa nu ma enervez cand va vad asa plini de voi pe unii?

TU vii pe forum pe un topic in care se face propaganda unui trib ... chiar daca e fake , nu mai conteaza ... si incepi si spui ca dupa virgula nu ai voie sa lasi spatiu sau mai stiu eu ce minunatie.

Mai bine iti desenez ca e mai simplu :

Jocul triburile -. joc de strategie, bla bla bla , in care ataci, sprijini, dai mesaje, faci ce te taie capul, vorbesti cum vrei in limita regulamentului.

Forum Triburile -> forumul acestui joc , pe care se discuta chestii legate de joc in mare parte.

Amputza intra pe forum si zice ca X a pus o virgula cu 2 milimetri mai departe de un cuvant, fapt ce este cu totul interzis :) . Cum dracu sa nu ma iau de voi ?

Nebun nu sunt, sa ma iau degeaba de lume . Nu stiu cine esti , nu te cunosc nici ca jucator nici ca persoana nu ma interesezi dar atata timp cat sunt deranjat de ceva la tine si nu numai, o voi spune fara nici o retinere .

Asa ca hai fa putin joc de glezne inainte sa imi "dai" tu mie meditatii ! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus