triburi si alte intrebari

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Salut, sunt nou nouta pe forum si in joc, si avand in vedere ca nu exista sectiune de incepatori pe forum, sper sa-mi raspundeti aici la cateva intrebari. Am cautat bineinteles raspunsurile in help la inceput, dar n-am gasit nimic pana acum.
1) La ce-s bune triburile? De ce as avea interes sa intru intr-unul? Am inteles ca te apara si te ajuta, dar in multe dintre descrieri se spune ca trebuie sa te supui (?) conducerii. In ce fel? Intri la stapan, adica? :))
2) Ce inseamna "refugiat"? In multe descrieri de triburi e scris ca nu se accepta asemenea specimene.
3) Locatia pe un anumit continent inseamna ca te nasti si mori acolo? Continentele pot comunica intre ele? Adica, poti trimite trupe si altele? (bine, imi imaginez ca nu pe jos, oare jocul permite constructia de avioane si nave spatiale, ca la civilization?)
4).... mai aveam dar am uitat, o sa revin.


Sper ca nu-s prea idioate intrebarile, nu prea am habar cu ce se mananca jocul desi a fost dragoste la prima vedere :)))) mi-am facut pana si cont premium, plus ca prevad o vara in fata computerului deci as avea timp (si mai ales dispo) sa joc si sa incerc sa ma "extind", totul e sa prind putina strategie din zbor, la inceput.

Multumesc mult!
 

DeletedUser

1) Dak intri in un trib atunci primesti protectie din partea tribului, dak esti atacata potzi primi ajutor din partea lor, si puteti alege tinte colective (alti jucatori pe care sa ii doborati impreuna). Triburile se aliaza intre ele, si fac PNA-uri(pacturi de nonagresiune), deci dak intri intr-un trib bun o sa iti creasca numarul de "prieteni" care te pot ajuta la nevoie.
Pentru a ramane intr-un trib trebuie sa te "supui" anumitor reguli impuse de sef (sa cer permisiune inainte de a ataca pe cineva, sa-l ajuti pe cutare in caz de nevoie, etc.), daca nu te conformezi regulilor impuse de tribul tau atunci potzi fi data afara din el.
2) Refugiat= persoana care este atacata, farmata sau inobilata, care intra intr-un trib pentru a scapa de atacator.
3) Continentele sunt defapt niste "patrate"(cu latura de 100 de patratele mai mici, in care pot incapea cate un sat) mari pe harta, garta este impartita in 100 de continente. Cand incepi sa joci primesti un sat, tu potzi cuceri mai multe sate, extinzandu-te pe mai multe continente, dak vrei. Continentele pot comunica intre ele, nu este nici o bariera "fizica" care desparte continentele.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser346

1) Triburile sunt obiectu principal al jocului. Triburile (membrii sai) iti ofera ajutor in cazul in care esti atacata si te pot ajuta deasemenea in cazul in care vrei sa ataci(sprijin cu armata). Te ajuta dar la randul tau trebuie sa ajuti. Te supui conducerii pentru ca ea are obligatia de a coordona tribul (ca doar e al ei:) ). Nu
intri la stapan da ai obligatia de ai urma ordinele (daca vrei, daca nu poti parasi tribul).
2) Refugiatul este cel a intrat intrun razboi si este pe cale de disparitie. De obicei aceste specimene intra intrun trib doar ca sa scape de vechiul razboi. Atunci cand intra intr-un trib cu razboi, tribu (membrii sai) are sansa sa fie si el atacat .
3)pai da acolo te nasti da nu neaaparat mori. Continentele comunica intre ele. Sunt o mare planeta si poti trimite trupe unde vrei. Trupele se misca pe jos. ( ca doar nu e sec XXI) si nu ai nici un mijloc de transport dekat picioru)
4)oricand
 

DeletedUser

Multumesc mult, am mai citit aseara prin arhiva si am inceput sa-mi mai dau seama de una-alta, pacat ca help-ul jocului e asa schematic (sau poate nu e tradus complet? Exista pe vreundeva o varianta de joc in engleza sau franceza cu un help mai detaliat?)
Deci pana la urma e aproape "obligatoriu" sa intri intr-un trib, bun. Cum fac sa ma asigur ca tribul in care intru ma merita? :D GreenRanger, spui ca "Te supui conducerii pentru ca ea are obligatia de a coordona tribul". Cum fac sa ajung si eu intr-o buna zi "conducere"? Am vreo sansa, sau sunt condamnata la rangul meu inferior numai pentru ca am intrat in joc prea tarziu?

Altceva: "Trupele se misca pe jos. ( ca doar nu e sec XXI)" - Nu e, dar poate sa fie? Permite jocul sa "ajungi" in sec. XXI?

Si, in sfarsit, cam pe la ce marime a satului ar trebui sa incep sa ma gandesc la un trib? Am citit pe undeva ca in primele cinci zile am protectie automata de la programul jocului, asa e sau am inteles aiurea?

Multam inca o data de raspunsuri :)
 

DeletedUser346

Pai conducatoru tribului nu prea ai sanse sa devi pt ca conducatoru este de obicei cel ce a infiintat tribu. Dar poti sa ai o functie apropiata cu multe drepturi(dar si obligatii) numai sa te arati loiala tribului si fi vrednica sa conduci...Nu poti avansa in ere. Esti undeva in evu mediu si tre sa te descurci cu ce ai.:) La nobi poti sa ajungi si can ai 1600 pct numa ca nu prea o sa poti sa iti aperi satu pe care il cuceresti. cel mai indicat e sa dezvolti uniform si iti faci nobilu cand esti pregatita sa aperi 2 sate.
Iti dai seama daca un trib merita atunci cand observi daca membrii sunt uniti si devotati tribului. daca te ajuta si au planuri bine puse la punct(nu ataca in prostie sau construiesc fara sa se apere...)
 

DeletedUser

Deci in general poti sa-ti dai seama daca un trib merita sau nu abia dupa ce ai intrat in el. Oricum, al meu imi place, ca m-a trimis la scoala :D
 

DeletedUser

trebuie saai acest drept mai intai
:)
dai click pe jucator si iti apare o optiune sa-l inviti DACA poti invita
 

DeletedUser

adica daca ai drept de invitatie si daca nu cumva acel jucator a mai fost invitat
 

DeletedUser

Salut, poate sa-mi spuna cineva de ce am avut "ghinion" 10% la un atac pe care l-am castigat si unde nu a participat nici o unitate in aparare? Din cate-am inteles din help, ghinionul apare atunci cand trupele din aparare sunt mai puternice decat ale atacatorului. E posibil ca trupele lui sa fi fost plecate din sat? Sau sa nu fi fost "activate"? (adica, in cazul unui atac tre sa fii online sa dai comenzi de aparare, sau apararea se face automat de catre trupele existente?)
Multumesc!
 

DeletedUser

Ai inteles un pic gresit. Ceea ce zici tu acolo e despre moral. Norocul/ghinionul e ceva complet aleator. Nu depinde de nr trupelor trimise la atac, de punctaj, de absolut nimic. Nu poti sa-l influentezi.
 

DeletedUser

Si totusi: n_am confundat, din Ajutor, Rapoarte:

Categoria atacuri
În atacuri găseşti rapoartele de atac, care te informează despre luptele purtate de către satul tău.

Aici vezi împotriva cui ai luptat şi cine a câştigat. Dedesubt se găseşte o linie care îţi arată norocul agresorlui. O linie roşie este pentru ghinion şi una verde pentru noroc. Dacă maximul de ghinion şi de noroc este 25%, înseamnă că trupele agresorului sunt cu max. 25% mai puternice sau mai slabe.


E gresit in help?
 

DeletedUser

nu este total gresit. poate doar traducerea este ambigua...
in functie de noroc sau ghinion, care este aleator, trupele tale se vor lupta mai bine sau mai prost... ghinionul e un fel de moral....numai ca pe asta nu ai cum sa il influentezi pe cand moralul poate fi influentat
 

DeletedUser

Si totusi.. ai confundat :)
Nu e gresit. Treaba sta cam asa: ceea ce ai citat tu acolo e o consecinta a norocului/ghinionului si nu o cauza. Adica: nu norocul e +25% daca trupele sunt mai puternice cu 25% (nici n-ar avea sens, ca nu se compara cu trupele inamicului) ci trupele sunt mai puternice cu 25% (decat in cazul normal) daca norocul la respectiva batalie a rezultat +25%.
 

DeletedUser

aha, ok. am confundat pentru ca e tradus amibiguu, trebuie sa recunoasteti ca se putea interpreta si asa cum am interpretat eu. Poate trebuia spus : "Dacă maximul de ghinion şi de noroc este 25%, înseamnă că trupele agresorului au fost (in timpul luptei) cu max. 25% mai puternice sau mai slabe", pentru ca acel "sunt" implica o diferenta intre trupe la nivel general.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus