Triburile 8.17 - discuții

DeletedUser

Eu unul ma simt ca in Caragiale. "Doresc sa se revizuiasca, dar sa nu se schimbe nimic. Sau sa se schimbe pe ici pe colo, dar sa ramana la fel".

Nu inteleg de ce se tot pune accent pe schimbarea graficii. Practic cand se anunta cu fast o noua versiune se schimba ceva pe acolo. Nu uitati ca sunt foarte multi jucatori vechi, unii conservatori, care s-au obisnuit cu o anumita grafica.

In legatura cu butonul de notite, eu unul il folosesc frecvent si sincer o sa ma enerveze mutarea lui (sunt obisnuit cu el acolo unde este, asa cum sunt obisnuit si cu butonul hartii).

In ritmul asta o sa renunte pe rand jucatorii vechi, cei cu care ati facut bani in urma pp-urilor cumparate si o sa ramaneti cu cei noi pe care vreti voi sa ii atrageti (cei noi insemnand cei sub 14 ani, dar care rar platesc pp-uri).

Deci, ganditi-va mult inainte de a ne tot enerva ci schimbarile astea ciudate de grafica. Ne place jocul si prin urmare lasati-ne sa il jucam.
 

DeletedUser

cel mai prost update din ultimii ani, numai porcarii in el.

este chiar folositor, foarte smecher! Chiar ma gandeam cand o sa modificati grafica , din nou. Vreau sa va zic ca " Harta " ii sta bine sus,asta e cea mai tare modificare. V-am umplut frigiderul, nu v-am intrebat din ce partid sunteti USL sau PDL ? Mai aveti sa schimbati numele jocului si gata.
 

DeletedUser

cel mai prost update din ultimii ani, numai porcarii in el.

mutarea butoanelor este consumatoare de timp nu pentru cei deja obisnuiti ci pentru toti. era mai iute sa intri pe harta dand click la aproximativ 2/3 din pagina decat in marginea de sus. mutarea setarilor care contin, printre altele si modul de vacanta in laterala de asemenea consuma mai mult timp decat focalizarea.
imaginea noua cu satele si peisajele hartii este deconcertanta prin dimensiunea redusa a acestora si mai ales prin punctele mici alocate fiecarei categorii.
mutarea notitelor jos nu e bai, pana la urma...ce mi-e una ce mi-e alta, tot acelasi timp.
 

DeletedUser

mie nu-mi plac deloc schimbarile astea

faceti si voi ceva util pentru noi, sa trecem la versiunea anterioara...
 

DeletedUser

Sa-mi bag piciorul in schimbarile astea (asta pt ca daca imi bag altceva ma banati definitiv). La ce dracu ati bagat coroanele in clasamente? Multe elemente grafice total inutile, enervante si chinuitoare. Plus ca imi incarca din ce in ce mai greu pagina, eu neavand de cele mai multe ori acces la cel mai bun net. In felul asta ma convingeti tot mai repede sa renunt; urasc sa stau cate 30 de secunde sa mi se incarce o pagina, doar pt ca voua va plac kitch-urile, va plac elementele grafice tampite, pt ca vi se pare ca sunt frumoase. SUNT EXTREM DE URATE, DE NEFOLOSITOARE SI DE ENERVANTE.

Spor la laudat cu modificarile astea tampite! Veti ajunge sa jucati voi si picimea, adica cei care nu baga bani in PP, pt ca nu au de unde!
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Sincer nici mie nu imi plac, nu stiu de unde vin ideile si nici nu ma intereseaza...acum n-am idee daca pentru .ro se poate face server separat pe vechea grafica avand in vedere ca altora le place ce s-a bagat acum. Noi incercam cat putem sa facem ceva pachete grafice bazate pe imaginile vechi, atat.

Probabil daca luam contact cu jocul acum, faceam la fel de urat daca erau schimbate cum erau inainte de 8.17, as fi venit cu unele comentarii in genul..."Nu e dinamica treaba", "unde ati mai vazut joc fara butoane frumos colorate" "ce cauta harta langa numele satului, ca nu il nimeresc cand ma imbat si ajung pe harta in loc de sat"... etc etc (asta asa ca o parere strict personala )
 

DeletedUser40036

Singurul lucru bun al acestui update:punctajele şi clasamentele se vor actualiza aproape instantaneu.in rest,doar lucruri inutile si enervante...
 

DeletedUser

Sincer nici mie nu imi plac, nu stiu de unde vin ideile si nici nu ma intereseaza...acum n-am idee daca pentru .ro se poate face server separat pe vechea grafica avand in vedere ca altora le place ce s-a bagat acum. Noi incercam cat putem sa facem ceva pachete grafice bazate pe imaginile vechi, atat.

Probabil daca luam contact cu jocul acum, faceam la fel de urat daca erau schimbate cum erau inainte de 8.17, as fi venit cu unele comentarii in genul..."Nu e dinamica treaba", "unde ati mai vazut joc fara butoane frumos colorate" "ce cauta harta langa numele satului, ca nu il nimeresc cand ma imbat si ajung pe harta in loc de sat"... etc etc (asta asa ca o parere strict personala )

una e sa stai intr-un birou si sa te joci de-a graficianul , alta e sa joci . cred ca cineva pune biletele cu numele butoanelor intr-o caciula si le aseaza in ordinea in care le extrage . altfel nu-mi explic logica acestui update .
 

DeletedUser

Probabil daca luam contact cu jocul acum, faceam la fel de urat daca erau schimbate cum erau inainte de 8.17, as fi venit cu unele comentarii in genul..."Nu e dinamica treaba", "unde ati mai vazut joc fara butoane frumos colorate" "ce cauta harta langa numele satului, ca nu il nimeresc cand ma imbat si ajung pe harta in loc de sat"... etc etc (asta asa ca o parere strict personala )

Ai dreptate, nu a contestat nimeni acest lucru. Ceea ce contesc este faptul ca ne-am obisnuit cu o anumita grafica, cu butoanele asezate int-o anumita pozitie etc. Asa cum noi ne-am obisnuit cu butoanele respective cred ca si copiii de 12 ani (pentru care sunt facute aceste update-uri) se puteau obisnui. Crede-ma ca de fiecare data cand vreau sa trec pe harta apas unde era inainte, dupa care imi aduc aminte ca este in bara si deja a inceput sa ma enerveze acest lucru.


Dar asta e, primordial este sa atragem copiii, ce ne pasa noua de jucatorii vechi care erau obisnuiti si aveau in reflex asezarea vechilor butoane.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Nici eu nu am inteles de ce trebuia schimbata ordinea, acum nu stiu ce considerente de ordin tehnic exista, nu este treaba mea si nici domeniul meu de activitate. Daca raman asa, o sa ne obisnuim cu ele asa cum sunt, asa cum am facut-o de-a lungul timpului cu toate noutatile introduse.... pana la urma cred ca e doar o chestie de perceptie si reactie la cald.

Si mie mi-e greu, cand mai imi gasesc timp sa joc pe alte servere, sa apas pe ce trebuie...mai ales cand nu e vorba de engleza. Acum ceva timp am jucat pe la croati, dupa aia pe la olandezi, cred ca acum mi-ar fi luat ceva timp sa gasesc ceva :), ma rog...asta conteaza mai putin, ca serverele sunt populate in mare majoritate de "localnici".

Eu tot timpul cand se schimba ceva ( si nu ma refer strict la joc/jocuri ) incerc sa fac un exercitiu de imaginatie, mergand invers pe firul evenimentelor, nu imi iese mereu bine, dar nah...acum om vedea ce va mai fi.
 

DeletedUser

Daca le-ar fi pasat cu adevarat, ar fi dat posibilitatea sa optezi pentru unul sau altul din vreo 3 modele. Si atunci ar fi toti multumiti. Nu cred ca le ocupa atat de mult pe server sa lase 3 pachete grafice diferite, sa-si aleaga fiecare ce vrea. Sa spunem ca sunt pana acum vreo doua modele care au prins la jucatori. Sa ne lase sa optam intre ele si sa fie toate elementele functionale. In cazul asta ar fi multumiti si prostii ca mine, care urâm grafica asta.
 
Scor reacție
209
robovat a spus:
Ar trebui sa mai lucreze la versiunea pt telefon. Si ar trebui sa mai lucreze si la versiunea desktop vazuta de pe telefon =_=

renakos a spus:
Pe telefon daca apas pe cladirea principala mi se deschide ascunzatoarea :)) =))

robovat a spus:
A.. Pfff... Mie mi se deschide zidul si uneori lista cu prieteni.

Chestiile astea minore le puteti remedia?
 

DeletedUser42531

Doamne cu fiecare update in plus sunt mai aproape de a ma lasa de acest joc chiar daca imi place mult.
 

DeletedUser44089

- Opţiunea hartă a fost mutată din locaţia ei actuală, din dreptul coordonatei satului curent, în bara de meniu superioară întrucât am observat faptul că noii jucători întâmpină dificultăţi în ceea ce priveşte localizarea acesteia, dat fiind faptul că majoritatea opţiunilor importante sunt accesisibile din cadrul meniului principal.


Puteti sa puneti butonul HARTA inainte de Privire Generala ?

Daca tot s a mutat de unde era macar lasati-l la marginea paginii si nu intercalat intre alte butoane.
Se foloseste mai des decat alte butoane si mereu e tendinta de a apasa pe Privire Generala.


Nu stiu cum ar conveni celor care folosesc o tastatura sa nu mai aibe butonul Esc in colt stanga sus ci intercalat intre butoanele F4 si F5 ?!

Cred ca totusi ar trebui sa testeze viitoarele update-uri niste jucatori activi care dau peste 500 de comenzi zilnic si nu niste "soareci de birou."

Am trecut peste faza cu update-urile grafice la butoane si am acceptat, insa nu ne mutati butoanele cele mai folosite si clasice .
In rest nu ne afecteaza grafica noua pt ca cei care nu o suporta pot sa o ignore prin noile adrese de css.

multumesc.
 

DeletedUser

In rest nu ne afecteaza grafica noua pt ca cei care nu o suporta pot sa o ignore prin noile adrese de css.

multumesc. [/I]

Gresit, sunt multe lucruri care nu functioneaza cu pachetele grafica instalate. In plus foarte multe elemente grafice nu au fost scoase nici din pachetele grafice. Daca nu le folosesti in mod curent, nu ai de unde sti. De exemplu nu functioneaza optiunile 'Desfasurare', nici in piata centrala, nici la targ. Si mai sunt...

Toate prostiile grafice nou introduse apar si in pachetele grafice optionale.
 
Sus