Triburile 8.25 / 8.26 - discuții

DeletedUser44200

Trebuie să recunosc, chiar sunt încântat de acest update.
 

DeletedUser38946

Nu prea am inteles un lucru...

Completări la nivelul ecranelor "Informaţii despre sat" şi "Informaţii despre jucător"

- Am adăugat mini-hărţi la nivelul ecranelor menţionate cu scopul unei mai bune evidenţieri a informaţiilor ce doriti să le vizualizaţi.


Cu ce ajuta asta ? Sau ce face mai exact ? ;))

In rest totul e ok, multumim pentru munca depusa :)
 

DeletedUser35491

Era frumos daca deschideati o lume noua odata cu implementarea noilor modificari asa se proceda mai demult!
Si apropo cand se deschide lumea 41? Scoala s-a terminat concedile la fel, chiar si vara e pe sfarsit si toti asteapta o lume noua de joc :)
 

mythra

SuperModerator GameSuport
Membru personal
Scor reacție
91
Nu prea am inteles un lucru...

Completări la nivelul ecranelor "Informaţii despre sat" şi "Informaţii despre jucător"

- Am adăugat mini-hărţi la nivelul ecranelor menţionate cu scopul unei mai bune evidenţieri a informaţiilor ce doriti să le vizualizaţi.


Cu ce ajuta asta ? Sau ce face mai exact ? ;))

In rest totul e ok, multumim pentru munca depusa :)

E atasat inclusiv un print screen pentru clarificarea acestei facilitati, dar explicam, nu e problema.


8b134f1659db531c.png


Sa zicem ca vrei sa cauti satul 460|598 pe harta - il centrezi, dai click pe el, alegi din meniul contextual optiunea 'Informatii despre sat'. La momentul actual, ti se deschide o pagina noua cu informatii despre acesta (jucatorul si tribul ce il detine, punctajul si o lista cu actiunile disponibile). Dupa implementarea versiunii 8.25, vei avea in plus la nivelul acestei pagini si o mini-harta precum cea din imaginea de mai sus si care are rolul unei mai bune evidentieri a pozitiei pe harta a satului respectiv. Acelasi lucru este valabil si pentru profilul unui jucator.
 
Ultima editare:

DeletedUser38023

Aici ne puteți spune părerea voastră despre noua versiune de joc Triburile 8.25!

Voi transmiteti si traduceti ce spunem noi aici? Sau ne racim gura degeaba?

Triburile 8.25 e un dezastru total din cauza a ceea ce s-a facut cu asistentul de farmare.. Aproape ca nici nu conteaza cat de oribila si de inutila e harta de la profilul jucatorului, pe langa faptul ca acum nu se mai poate farma decat de vreo 5-10 ori mai lent!

Care era problema cu asistentul de farmare? De ce a fost modificat?
Acum aveam cu totii, pe forum, un script legal care ne permitea sa lansam 5 farmuri/secunda.. Cu orice alt script neregulamentar aveam aceleasi rezultate (5 farmuri/secunda), deci mai rapid de atat nu se putea farma!!! Odata cu implementarea noului update. trimitem o comanda la 2 secunde!

Inteleg, un n00b a propus sa se implementeze porcaria asta, dar dintre programatorii aia si dintre cei care isi dau ok-ul inainte sa se bage pe joc o asemenea tampenie, chiar nu joaca nimeni triburile? Pe ei chiar nu ii deranjeaza, sau sunt din aia care obisnuiesc sa farmeze cu 100 de cai si sa se inchine cand altul are 50.000 de farmuri intr-o zi?
 

DeletedUser38023

Cenzurand limbajul licentios si prezentand totul dintr-o perspectiva academica, da, se transmite ceea ce spuneti.

Atunci nu cred ca va deranjeaza daca ne aratati si noua ce transmiteti.. Publicati ceea ce prezentati voi dintr-o perspectiva academica si, daca aveti acordul interlocutorului, publicati si ceea ce vi se raspunde..
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
145
Se foloseste o platforma ( jira se numeste ), aceeasi unde se raporteaza si buguri si alte sugestii venite de la jucatori. Unele sunt aprobate, altele nu.

De publicat ca atare, nu, dar in mare este exact ce a spus mythra, se traduc ( de ex : o mare parte a jucatorilor este nemultumita de......, o alta parte este multumita de....., etc, optiunea x nu aduce nici un plus din punctul de vedere al majoritatii, optiunea y ingreuneaza incarcarea paginii etc ), toate cu exemple concrete de pe servere, loguri, date, etc.
Legat de partea cu FA, a fost bagata schimbarea tocmai pentru a se preveni pe cat posibil folosirea exagerata a scripturilor ( legale sau nu ).
 

DeletedUser38023

Legat de partea cu FA, a fost bagata schimbarea tocmai pentru a se preveni pe cat posibil folosirea exagerata a scripturilor ( legale sau nu ).

Bine, probabil ca nu esti in masura sa imi raspunzi, dar ai idee de ce au dorit respectivii sa previna pe cat posibil folosirea exagerata a scripturilor legale?
 

DeletedUser

Desi stiu ca rhadookoo nu va fi de acord cu mine - sa zicem ca pot intelege de ce se limiteaza farmul: ca sa se micsoreze distanta intre cei buni si cei care nu-s buni, dar joaca. inteleg ca e convenabil sa protejezi masele de platitori de pp-uri cu care cumpara resurse in fata celora care folosind doar cateva pp-uri farmeaza in draci si ii mai si scot de pe harta pe platitorii de pp-uri. Dar aveti grija ca pana la urma uniformizarea asta a jucatorilor face ca intreaga calitate a jocului sa scada. ca si conducerea unui trib, si conducerea unui joc este o treaba de finete...

eu tot astept un lucru la update-urile astea, si vad ca desi e simplu ce cer si util pentru joc, nu spune nimeni nimic:

dati posibilitatea administratorilor de forum intern sa claseze topicurile pe trei nivele de interes: simplu, important si foarte important (acum sunt doar doua simplu si important) si concomitent, colorati floricica aia care anunta noi discutii pe forum astfel: albastru verde sau ce vreti voi cand se scrie intr-o rubrica simpla, galbena cand se scrie intr-o rubrica importanta, si rosie cand se scrie intr-o rubrica foarte importanta.

o astfel de masura aparent mica si neinsemnata poate duce la imbunatatirea comunicarii iar asta conduce evident la cresterea timpului si evident a sumelor de bani alocati de jucatori jocului
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Se foloseste o platforma ( jira se numeste ), aceeasi unde se raporteaza si buguri si alte sugestii venite de la jucatori. Unele sunt aprobate, altele nu.

De publicat ca atare, nu, dar in mare este exact ce a spus mythra, se traduc ( de ex : o mare parte a jucatorilor este nemultumita de......, o alta parte este multumita de....., etc, optiunea x nu aduce nici un plus din punctul de vedere al majoritatii, optiunea y ingreuneaza incarcarea paginii etc ), toate cu exemple concrete de pe servere, loguri, date, etc.
Legat de partea cu FA, a fost bagata schimbarea tocmai pentru a se preveni pe cat posibil folosirea exagerata a scripturilor ( legale sau nu ).

Nu se trimit rachete pe luna in jira ci tichete. Fain ar fi sa vedem o statistica la o perioada de x luni cate tichete s-au inceput de echipa Romaniei...cate s-au dat cu "Nu o sa se faca" cate s-au acceptat :)

EDIT: Stiu: nu.
 

LadyLethal

member
Scor reacție
143
Bine, probabil ca nu esti in masura sa imi raspunzi, dar ai idee de ce au dorit respectivii sa previna pe cat posibil folosirea exagerata a scripturilor legale?

Ca raspuns la o petitie a barbarilor care se simt exploatati cu nerusinare si cea a jucatorilor foarte activi care farmeaza juma de ora pe zi si nu gasesc resurse,probabil.Geniala idee sa ingreunezi jocul,felicitari!!!!
 

DeletedUser18437

Total de acord cu Immortal R. Nu numai farmul a devenit de 5-10ori mai lent ci si trimiterea fake-urilor, balansarea resurselor, trimiterea sprijinului, si toate cele pentru care nu ii destul o comanda la 2 secunde ... Total dezamagitor acest update ! E ca si cum ai avea un Ferrari de 600cp, dar sa fie limitat la 100cp ca majoritatea masinilor atata au. Daca unii nu stiu ceva, de ce trebuie sa fie fortati cei care stiu sa coboare la nivelul celor care nu stiu ? parca ar fi made in romania ...
 

DeletedUser39777

Mai usor sa bagi bani decat sa farmezi, probabil la asta s-au gandit cei care au implementat aceasta optiune.. cel mai prost update ever!
 

DeletedUser38023

Desi stiu ca rhadookoo nu va fi de acord cu mine - sa zicem ca pot intelege de ce se limiteaza farmul: ca sa se micsoreze distanta intre cei buni si cei care nu-s buni, dar joaca. inteleg ca e convenabil sa protejezi masele de platitori de pp-uri cu care cumpara resurse in fata celora care folosind doar cateva pp-uri farmeaza in draci si ii mai si scot de pe harta pe platitorii de pp-uri. Dar aveti grija ca pana la urma uniformizarea asta a jucatorilor face ca intreaga calitate a jocului sa scada. ca si conducerea unui trib, si conducerea unui joc este o treaba de finete...

Nu am de ce sa nu fiu de acord cu tine, pentru ca ai inteles bine..
Numai ca uniformizarea asta nu ii afecteaza doar pe aia 20 de jucatori care stau pe joc non-stop ca sa farmeze, ci si pe ceilalti 1000 care, la finalul zilei, au si ei 5000-10000 de comenzi de farm.. Chiar si 5000 de jafuri vor fi greu de atins cu noua implementare..
Si cei 1000 de luptatori ce o sa faca? O sa farmeze de 10 ori mai putin, sau o sa depuna de 10 ori mai mult efort ca sa farmeze cat farmau inainte? In mod sigur, o mare parte dintre ei nu o sa mai joace..

@Rakanishu:
3xVl7hX.png

Multumesc! Asa iti ajuti comunitatea..
 

DeletedUser

ca sa fiu gica contra pentru ca asa am fost in ultimul timp pe forum :) mie imi convine cum functioneaza acum asistentul . nu mai e cazul sa mut mouse-ul in sus si in jos deci nu ii mai tocesc piciorusele , nu mai schimb pagina ... efort mai mic :p nu-s ahtiat dupa trofee de jefuitor , farmez cand si cat am chef ( noob , stiu )
 
Sus