Triburile 8.27

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

carmi

Community Manager
Membru personal
Scor reacție
104
Versiunea 8.27

Dragi jucători,

Vă pregătim un nou update! Acesta va fi implementat Marţi, 16 Septembrie, în intervalul 12:00 şi 14:00. Aşa cum v-am obişnuit, lumile de joc vor avea o întrerupere de câteva minute.
Vă rugăm să ne împărtăşiţi opiniile voastre cu privire la acesta în cadrul thread-ului de discuţii.


Schimbări la nivelul notificărilor ce apar în meniul principal


Am făcut câteva modificări în privinţa modului în care sunt afişate notificările la nivelul meniului.
În principal, vom afişa un număr amplasat lângă notificare, indicând numărul de elemente noi.

Exemple:

Notificare veche cu privire la postarea de noi comentarii pe forum:

912c03b0368f13a6.png


Notificare nouă cu privire la postarea de noi comentarii pe forum:
cc0fce86ebd4feef.png


În plus:

- Meniul principal va indica apariţia unei noi postări pe forum imediat ce a fost scrisă, în loc să se aştepte reîncărcarea paginii.
- Am adăugat notificări pentru cererile de prietenie şi primirea de invitaţii în alte triburi.
- Dacă nu este nimic nou, pictograma din meniu corespunzătoare va fi afişată cu un efect de tip fade (uşor şters).

Târg

-
Am făcut câteva schimbări la nivel de text în meniul din pagina aferentă târgului, astfel încât fiecare opţiune să fie mai clară din punct de vedere al utilizării. Ordinea opţiunilor din meniu a fost de asemenea schimbată pentru a le plasa pe cele mai des accesate în partea superioară a acestuia.
- Am mutat facilitatea premium "Schimb cu negustorul satului" în lista ofertelor disponibile. Considerăm că această mutare este o îmbunătăţire comparativ cu locaţia veche (deasupra opţiunii de realizare a unei oferte proprii, de la nivelul paginii "Oferte proprii") din următorele motive:

  • Ocupă mai puţin spaţiu.
  • Se pot vizualiza cele mai relevante oferte tranzacţionabile în funcţie de ceea ce căutaţi.
  • Locaţia veche lasă anumitor jucători (celor ce jucau în special de pe diferite dispozitive mobile) impresia că au nevoie de puncte premium pentru a realiza oferte la târg având în vedere amplasarea în partea superioară a paginii.

- La nivelul opţiunii actuale "Proporţie sate", în cazul ofertelor ce au la bază puncte premium, vom afişa cât valoreaza 1 punct premium raportat la oferta respectivă. Acest lucru vă va ajuta să căutaţi cele mai bune oferte în funcţie de rata de schimb.
- În pagina aferentă târgului, la nivelul versiunii mobile, am făcut câteva îmbunătăţiri la nivel de layout, în principal pentru ca aceasta să fie mai puţin aglomerată şi pentru a putea completa mai uşor opţiunile disponibile de pe un smartphone.
- Am făcut câteva modificări în ceea ce priveşte comerţul cu premium. Punctele premium primite în mod gratuit sau achiziţionate prin anumite metode nu vor mai putea fi utilizate în cadrul comerţului ce le au la bază, ele vor fi blocate în mod similar restricţiei de transmitere până la expirarea perioadei de retragere. Mai mult decât atât, ne vom asigura că punctele premium ce pot fi tranzacţionate să fie afişate la nivelul ecranului Târg. Considerăm că aceste schimbări vor asigura o utilizare mai corectă a acestei facilităţi de către jucători.

Partajarea comenzilor

Având în vedere rezultatele pozitive primite în urma sondajului realizat în luna iulie a acestui an, am implementat această facilitate de partajare a comenzilor astfel încât să aveţi posibilitatea de a vizualiza comenzile lansate de colegii de trib la nivelul paginii aferente satului atacat. Vă amintim că această facilitate necesită cont premium activ (este construită pe o facilitate asigurată de acesta).
Comenzile partajate vor afişa puterea aproximativă a acestora utilizând pictogramele existente la nivelul sistemului (topoarele colorate diferit în funcţie de numărul de trupe ce au fost lansate dar şi pictogramele asociate nobililor respectiv, paladinului atunci când aceştia fac parte din componenţa armatei trimise).

- Opţiunea "Partajarea comenzilor" poate fi gasită în meniul "Setări"; aici aveţi posibilitatea de a selecta colegii de trib cărora doriţi să le arătaţi comenzile lansate dar şi pe cei ale căror comenzi doriţi să le vizualizaţi.
- Veţi putea vizualiza comenzile lansate de colegii de trib doar dacă aceştia vă permit acest lucru configurând corespunzător în pagina menţionată anterior.


commandsharing8.27.PNG


Alte schimbări

- Am adăugat mai multe informaţii cu privire la posibilităţile de a caştiga steaguri şi care este progresul realizat în vederea obţinerii următorului steag.
- Am adăugat posibilitatea de a vizualiza statusul managerului de cont pentru un anumit sat din privirea generală a satului.
- Am adăugat o opţiune pentru conducătorii de triburi prin care să le permită celorlalţi jucători intrarea în tribul lor fără a fi necesara parcurgerea unui proces de aplicare. Considerăm că această schimbare va ajuta noii jucători să adere mai uşor la un trib şi totodată permitem triburilor să integreze mai eficient noii colegi.
- Am adăugat o realizare nouă pentru vechimea contului (1 an, 2 ani ş.a.m.d.). Atunci când o veţi obţine, veţi primi în mod progresiv o anumită cantitate de puncte premium. Acestea nu vor putea fi transferate sau comercializate.
- Notificările cu privire la noile mesaje sau progresele realizate în vederea obţinerii unor trofee ce sunt afişate prin intermediul unui pop-up în colţul din dreapta-jos al browserului, vor rămâne active mai mult timp pentru a putea fi citite mai uşor.
- Recrutările: valorile default nu vor mai fi setate pe 0 şi va fi din nou posibil să utilizaţi valorile sugerate la nivel de browser în funcţie de istoric.
- Înregistrările de la nivelul asistentului de farmare vor fi sortate la început în mod implicit pentru conturilor noi, în funcţie de distanţă.
- O pictogramă micuţă de tip "telefon" va fi afişată în dreptul mesajelor şi postărilor de la nivelul forumului atunci când acestea au fost trimise de pe un dispozitiv mobil. Adăugare: Indicatorul mobil va fi afișat numai în mailurile cu prieteni sau colegi de trib.
- Am mutat opţiunea "Întâmpinare", la nivelul căreia sunt redactate mesajele de întâmpinare pentru jucătorii intraţi în trib, în cadrul opţiunii "Proprietăţi".
- Am făcut câteva ajustări la nivelul layout-ului din pagina planificatorului de înnobilări. De asemenea, conducătorii tribului au acum la dispoziţie posibilitatea de a activa respectiv, dezactiva planificatorul de înnobilări pentru tribul lor.
- Dacă un grup dinamic de sate nu are asociat vreun filtru atunci niciun sat nu va mai fi adăugat în cadrul acestuia.
- Daca doriti mai multe îmbunătăţiri la nivelul grupurilor dinamice de sate - suntem în procesul de analizare a feedback-urilor primite şi vom vedea ce posibilităţi avem.
- Îmbunătăţiri minore la nivelul interfeţei grafice.
- Rezolvări de buguri.
 

carmi

Community Manager
Membru personal
Scor reacție
104
Versiunea 8.27.1

Versiunea 8.27.1

Dragi jucători,

Un mic update va fi implementat Marţi, 30 Septembrie, în intervalul 12:00 - 14:00.
Schimbările au drept scop îmbunătăţirea grupurilor dinamice de sate având în vedere feedback-ul şi recomandările venite din partea comunităţilor. Aşa cum v-am obişnuit, lumile vor avea o întrerupere de câteva minute.
Nu uitaţi să ne împărtăşiţi opinia dvs. cu privire la acest update în cadrul thread-ului de discuţii.

Îmbunătăţiri la nivelul facilităţii 'Grupuri dinamice de sate'

- Un filtru a fost adăugat pentru a evidenţia satele religioase pe lumile cu biserică activă.
- O opţiune de tip "fără steag" a fost adăugată la nivelul filtrului "Steag asignat".
- Au fost adăugate opţiuni noi la nivelul filtrului 'Conține unități' ce vor avea în vedere trupele aflate în afara satului.
- Un mesaj de avertizare va fi afişat în condiţiile în care filtrele selectate sunt discordante.
- Selectarea opţiunii 'Grupe' vă va redirecţiona către ultima categorie selectată (dinamică sau manuală).
- Au fost adăugate la nivelul filtrelor diferite criterii de comparaţie.
- Au fost implementate opţiunile corespunzătoare pentru a nega orice filtru.

Alte schimbări

- Opţiunea 'Barter' (facilitate premium pentru schimbarea resurselor) va fi afişată prima la nivelul listei de oferte, indiferent de rata de schimb.
- Întreruperea comenzilor nu va mai genera reîncărcarea paginii.
- Puteţi specifica un grup de sate de la nivelul cărora să nu fie expediate resurse de către distribuitorul de resurse.
- Resursele lipsă pentru taleri, pachete sau cercetări vor fi afişate cu roşu.
- În cazul ofertelor ce implică mai multe steaguri, puteţi accepta doar o parte dintre acestea în condiţiile în care nu deţineţi numărul respectiv.
- Marcajele efectuate manual la nivel de hartă se vor actualiza automat, nu va mai fi necesar să daţi un refresh manual.
- Opţiunii bbcode "spoiler" i se poate asocia acum un titlu.
(
Text
)
- Rezolvări de buguri minore şi îmbunătăţiri la nivel de text.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus