Triburile vs. Vara

  • Autor subiect DeletedUser5970
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser5970

Va salut,

Cu toate ca nu e oficial, anotimpul vara poate fi considerat inamicul nr.1 al acestui joc.
Este a doua vara a mea pe triburile, ca jucator si ca lider de trib si din pacate m-am vazut nevoit sa imi iau la revedere de la cativa colegi, colegi a caror pofta de joc le-a pierit pe timp de vara. Ce-i drept, de la fiecare "am auzit" vorbe de aceeasi natura "jocul ne-a imprietenit, tinem legatura in continuare, oricand iesim la inca o bere, ramanem prieteni"... bun, frumos, sunt prietenii izvorate dintr-un "izvor" de la care sincer, nu ma asteptam sa impartasesca astfel de castiguri (pentru ca o prietenie, cu siguranta, poate fi considerata un castig) prietenii care vor ramane, toate legate de triburile.ro
Am castigat pe un "teren" real aceasta prietenie dar pierdem pe terenul virtual. De ce spun pierdem ?
In primul rand, cu toate ca acel cont are o mare probabilitate de a ramane pe sitter, tribul pierde din eficienta, pentru ca, libertate de miscare maxima nu mai are contul respectiv.
Dupa acestea, urmatorul pierzator este chiar lumea pe care a activat jucatorul respectiv, aflat in focuri zi si noapte, in linia intai sau in a doua, acesta capata experienta si fara nici o ofensa adusa celor care se inscriu pe o lume suficient de avansata incat, odata inscrisi, avand 116 puncte... renunta repede, sau chiar daca raman, acea lume isi pierde din calitate.
Un al treilea pierzator, nu il cunoastem, dar exista, pentru ca de ce sa nu recunoastem, ca atunci cand un jucator ce obisnuia sa joace cu CP, renunta sa mai joace, cineva pierde.

Am vorbit cu lideri de trib, de pe lumea pe care activez si nu numai, peste tot este aceasta amorteala pe timp de vara, in special pe lumile cu o oarecare vechime... glumind putin, chiar si bunii mei inamici, sufera la acest capitol.
Un sistem de a "parca" contul, cu anumite beneficii... nu stiu, solutiile sunt greu de gasit in acest caz, pentru ca activitatile pe timp de vara au intaietate pentru majoritatea. Probabil multi vor aduce in discutie lipsa motivatiei, numai ca acest argument, este irelevant, stim foarte bine ca, dupa o perioada buna petrecuta intr-un timp, cu toate ca mai exista zvacniri si ai o pofta mare de joc, esti inca in acel joc pentru prieteni, numai ca acest lucru nu tine mereu si 4-5 jucatori, pe fiecare vara, pierduti, cantaresc mult.

Cum spuneam, solutii nu prea sunt, dar nu aveam cui sa ma vait :p
 

DeletedUser24393

bine si ce rost are sa te vaieti daca nu ai si o solutie?poate sa se opresca vara serverul de tot,dar ar fi multi contra...
 

DeletedUser5970

bine si ce rost are sa te vaieti daca nu ai si o solutie?poate sa se opresca vara serverul de tot,dar ar fi multi contra...

Banuiam ca apari tu cu solutii ;) dar nu a fost sa fie.
Rog un moderator sa inchida (eventual sa mute topicul in arhiva), se strica frumusete de topic din cauza spamului :D.

Multumesc.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus