Tutorial Mass Recrut!

  • Autor subiect DeletedUser5809
  • Data de început

DeletedUser5809

Dupa cum poate ati observat, cu noul update avem si un nou mass recrut inserat in joc si se pare ca multa lume are probleme cu el, asa ca am facut un mic tutorial.

Punem si o poza mica sa vedem mai bine:

massrecrut.png


Am numerotat sa fie mai usor, asa ca o sa le iau in ordine:

1)in casuta aceea puneti trupele totale la care vreti sa ajungeti in final, exact ca la fostul mass recrut, jocul va recruta trupe pana ajunge la trupele inserate de dumneavoastra. De asemenea, merge personalizat pentru fiecare grupa in parte.

2)Marja:aici puteti scrieti cat spatiu ferma vreti sa va ramana la sfarsit, personal prefer 400 pentru 4 nobili, altii o sa puna 500 pentru 5 nobili, cum doriti. De asemenea puteti sa scrieti si cate resurse vreti sa va ramana dupa ce ati recrutat, sa nu foloseasca toate resursele, poate vreti sa contruiti si altceva, nu doar trupe.

3)Memoreaza: aici apasati dupa ce ati introdus trupele si marja, o sa salveze doar pentru grupa pe care sunteti, deci trebuie sa repetati procesul pentru fiecare grupa in parte daca aveti mai multe si vreti recruteze trupe diferite, de atac sau de defensiva.

4)Va arata spatiu ferma folosit pentru trupe. Din ce observ eu nu ia in consideratie spatiu folosit de cladiri, nici de cel folosit la marja, asta daca ati introdus si acolo.
Puteti sa folositi acest link sa va calculati spatiu folosit de cladiri, de trupe:
Calculator spatiu ferma

5)Intruduce trupele puse in template cat poate de mult in functie de resurse si spatiu liber.
De exemplu: daca ai in sat 100 topoare si ca template ai pus 300 topoare, vei ajunge in final la 400 de topoare. Nu tine cont de trupele din sat, v-a incerca sa recruteze cat mai multe trupe puse in template de fiecare data.

6)Introducere valori maxime: din ce am observat introduce acelasi numar de trupe sa fie recrutate peste tot, nu prea cred ca o sa fie folosit.

7)Introdu diferenta: o sa tina cont de trupele din sat, sa ajunga la un echilibru, sa termine in acelasi timp. De exemplu, daca vrei sa recrutezi 6000 topoare, 2000 cav usoara si 300 berbeci si tu ai in sat 2000 topoare, 1500 cav usoara si 200 berbeci, el o sa recruteze doar topoare si berbeci, pentru ca cavalerie usoara deja ii ai aproape pe toti, pune ca prioritate trupele care le ai mai putine.

8)Satele cu ferma plina o sa fie ascunse

9)O sa recruteze trupele introduse.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Punctul 7). tine cont si de trupele din sat si de cele aflate deja in proces de recutare?
 

DeletedUser

scrie destul de clar ca da

uff , doar am testat prima data si am gasit o problema :(

eu merg pe 3000 cav usoara si 310 berbeci , am toate satele identice dpdv al punctelor si al locului in ferma astfel am si toate satele configurate identic . insa acest mass recrut imi recruteaza un pic diferit fata de configuratia dorita ( am sesizat probleme doar la recrutarea cailor si a berbecilor ) .

slques.jpg


dupa cum se vede am 2902 cai + 101 de recrutat = 3003 sau am 2828 cai + 197 de recrutat = 3025 . la fel si in cazul berbecilor , 301 + 10 = 311 :(
de ce ?


am incercat sa il folosesc a 2 a oara si s-a repetat problema , recrutari diferite fata de configuratia dorita/trecuta sus in casutele respective . in consecinta am folosit tot scriptul de mass recrut , e mai sigur .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5352

si pana la urma mai exista vre-un script de mass recruit pt aceasta varianta???
ar fi ok si cel implementat in jok dar am o mare problema cu acesta, nu stiu *** face doar la mine asa sau la toata lumea, fac setarile necesare iar in momentul in care apas pe oricare din cele 3 butoame de introducere trupe imi introduce doar pe un singur sat, trebui sa apas pe buton iar si iar si iar ca sa-mi introduca si in satul urmator si urmatorul dupa acesta etc.
asa va merge si voua?? :(:(:(
 

DeletedUser5809

Ar fi super daca ati inceta sa mai ziceti doar nu merg scripturile si ati zice si care anume nu merg.
 

DeletedUser

cele de recrutare,doar despre asta e vorba:)

chestia e ca nu e idee rea ce s-a facut,doar ca trebuie sa apesi introduce trupe pentru fiecare sat,daca le lua ca scriptul pe toate odata altceva era..
Nu mai face dublu post.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Trebuie facut doar pentru fiecare grupa in parte, pe urma raman salvate setarile. Am facut pe 2 conturi si au ramas salvate trupele introduse si dupa ce am sters cookieurile.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Trebuie facut doar pentru fiecare grupa in parte, pe urma raman salvate setarile. Am facut pe 2 conturi si au ramas salvate trupele introduse si dupa ce am sters cookieurile.

merge ca c#r#, no offence :(:mad:
mi-a completat toate trupele in plus..la ce naiba s-au apucat de o treaba daca nu au facut-o ca lumea..am dat exact ca la tine in tutorial si imi umple fermele. Mentionez ca eu am calculat trupele pentru fiecare grupa in parte la limita (adica am FIX trupe de recrutat cate spatii imi raman in ferma, dupa terminarea cladirilor). Cat despre faza cu folosirea cookiesurilor, super naspa, pai eu joc triburile de pe vreo 3 calculatoare (pe acelasi cont, nu va ganditi la prostii - la birou, acasa si pe laptop etc.etc.etc), cum fac ??

LE: scuze pt faza cu cookiesurile, nu citisem eu bine..ignorati aia !!

LE2: adica asa:


XPzKmpfw VI EX
1 (30) 6833 6833 0 6833 11 0 0 20 5 0 0 0 110/110
523 PzKmpfw VI E X
1 (30) 33 33 0 33 0 0 0 0 5 0 0 0 110/110
XPzKmpfw VI E X
1 (30) 33 33 0 33 0 0 0 0 5 0 0 0 110/110
XPzKmpfw VI E X
1 (30) 33 33 0 33 0 0 0 0 5 0 0 0 110/110
X PzKmpfw VI E X
1 (30) 33 33 0 33 0 0 0 0 5 0 0 0 110/110
X PzKmpfw VI E X
1 (30) 33 33 0 33 0 0 0 0 5 0 0 0 110/110

ce cauta alea 33 la fiecare defensiva (mi se depaseste nr maxim de trupe din memorare).
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser2154

in momentul cand apesi introdu trupele iti baga doar in primul sat si pe restul de sate nu adauga trupe...ca sa adauge tre sa apesi din nou pe introdu trupe...si asa pentru fiecare sat....atunci daca este nevoie sa apas pentru fiecare 3300 de sate ce rost mai are sa joc?!

Problema apare numai pe mozzila!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser5809

Mie nu mi-a bagat, dar o sa testez in continuare. Daca e un bug, sigur o sa il rezolve intr-un mic update.
 

DeletedUser

Nu cumva sunt virusi sau troieni la linkul de la punctul 4 ,calculator spatiu ferma ? :D
antivirusul zice ca pagina a fost blocata pt ca este "infectata" cu virusi :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser38949

Mie nu merge sistemu asta nou de recrutare ........................ cand apas pe butoanele alea imi recruteaza doar pe primul sat din grupa :(((
Iar scripturile care le aveam instalate si cu care am recrutat pana acum nu mai merg ...................... Dau recrutare in masa iar cand selectez Atac/Aparare si dau Recrutare surpriza ................ NU SE INTAMPLA NIMIC.
 

DeletedUser5809

Am kaspersky si nu imi arata nimic. De altfel, in trecut am avut si bitdeffender, nod32 si Microsoft Security Essentials si nu mi-a aratat nimic. Vezi sa nu ai tu virusi care s-au agatat de cookieurile browserului.
 

DeletedUser

Nu am cookiuri eu am setat browserul sa nu primeasca cookie ,chiar si acum sunt logat cu cookie blocat si la cookie nu am nici un singur cookie si sterg si cache la cateva ore :D
 

DeletedUser5809

Ce antivirus ti-a dat alarma? Oricum iti zic sigur ca nu e virusat.
 
Sus