Tutoriale/Strategii personale/ Lectii avansate

  • Autor subiect DeletedUser11083
  • Data de început

DeletedUser

acum am aflat si eu de limita de 100 mls , ma miram si eu cum de nobili mei ajungeau in pozitia 69 :)

22:41:07:019
22:41:07:269
22:41:07:369
22:41:07:469
 

DeletedUser

curatare modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:52
piata centrala modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:52
nobil modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:53
nobil modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:53
nobil modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:54
nobil modificarea numelui astăzi la ora 23:09 4:16:54


asta e proaspat
 

DeletedUser

sunt 2 secunde ..inca o fractiune de secunda si o gafam :)) iar trimiteam curatarea fara berbeci :))
 

DeletedUser

wow, in sfarsit vad si eu un schimb de opinii pe marginea tacticilor de joc
urmeaza sa aflam si partea care tine de psihologia jucatorilor si suntem toti experti in triburi ;)

P.S. Apropos de partea care tine de psihologia jucatorilor...care ar fi diferenta dintre un jucator experimentat si unul care abia incepe jocul?
Incep eu? Cred ca jucatorul experimentat poate descoperi in scurt timp cine joaca langa el, ce slabiciuni sau puncte forte are si, eventual, ce jucatori merita inclusi in grupul propriu.
Jucatorul incepator va cauta sa isi apropie orice vecin dispus sa vorbeasca cu el, fara sa ia in calcul posibilitatea de a creste pe spinarea vecinilor
DPDV psihologic, jucatorul experimentat este tipul independent, care poate juca singur o perioada de timp, un pradator aproape perfect, care simte imediat cand un vecin e aproape de talia lui si va incerca sa si-l apropie sau sa-l cucereasca (schimbandu-si tactica pentru a se "mula" pe situatie).
Cel neexperimentat va vedea pe harta cine creste repede si va incerca sa se alieze cu acela sau il va ataca daca diplomatia esueaza, fara a-si calcula sortii de izbanda si fara a incerca sa inteleaga ce are de facut pentru a-si atinge scopul.
Pe final, jucatorul lipsit de experienta va pierde lupta pentru ca nu acorda deajuns de multa atentie factorului uman.
Complexitatea acestui joc nu este data de regulile care il guverneaza, nici de tacticile descoperite in timp, ci de faptul ca e jucat de oameni.
 

DeletedUser

Chestia cu 100 ms nu stiu daca a fost introdusa pe L19, dar prin 2007, pe L3 am trimis un trenulet fara sa ma chinui sa-l bag pe tot intr-o secunda. Am avut un pic de lag si dupa ce am dat click-urile, paginile s-au incarcat in aproximativ 5 secunde. Cand am verificat milisecundele, nobilii ajungeau fara intarziere si toti la diferenta de 108 milisecunde unu de altu.
 

DeletedUser

in 2007, din cate stiu nu era inca introdusa limitarea de 100ms.
Inca se puteau da atacuri spectaculoase.
Orice s-ar intrampla, banuiesc ca au existat motive serioase pentru acea limita. Nu putem sa nu ne gandim si la faptul ca jucatori foarte buni nu au acces in permanenta la net de mare viteza.
Sitteri? Cine imi garanteaza mie ca sitterul va fi la fel de atent cu satele mele cum e cu ale sale? Sa fim seriosi...e greu sa gasesti un co-player serios, bun care sa aiba si net de mare viteza. Sa nu mai vorbim de sitteri care sa intruneasca toate aceste calitati.
Si daca gasesti unul de genul asta...cati in afara de tine vor apela la el? Cat va rezista acel om la efortul suplimentar?
E un joc, totusi...si caliatile jucatorilor se pot vedea chiar daca uneori iti lipseste timpul necesar pentru joc. Poti straluci atunci cand esti online. Cine vrea sa deschida ochii, vede asta.
 

DeletedUser

sitterii dupa parerea mea sunt de pomana :D
in primul rand nimeni nu cunoaste contul asa cum il stii tu pe dinafara ... un sitter la prima vedere are nevoie de timp de acomodare, iar in cazul unui cont atacat non stop, e greu sa realizezi asa ceva.

sitterii sunt buni la inceput de lume, sa farmeze , sa iti creasca satul etc, dar pe o lume avansata in care cateva mii de atacuri sunt la ordinea zilei , deja nu se mai poate discuta de rezultate bune din partea lor, doar in cazuri mai rare.
 

DeletedUser

sitterii dupa parerea mea sunt de pomana :D
in primul rand nimeni nu cunoaste contul asa cum il stii tu pe dinafara ... un sitter la prima vedere are nevoie de timp de acomodare, iar in cazul unui cont atacat non stop, e greu sa realizezi asa ceva.

sitterii sunt buni la inceput de lume, sa farmeze , sa iti creasca satul etc, dar pe o lume avansata in care cateva mii de atacuri sunt la ordinea zilei , deja nu se mai poate discuta de rezultate bune din partea lor, doar in cazuri mai rare.

ce spui tu este perfect adevarat si ar fi ideal sa stea fiecare pe contul propriu si sa-si rezolve atacurile. din pacate, sunt foarte multi care dau sitter EXACT cand sunt atacati, ca sa scape de belea, inventand tot felul de scuze. cand se intampla o singura data chestia asta, e de inteles, dar sunt unii care fac asta in mod curent. si, culmea, gasesc si fraieri care sa stea sa le pazeasca conturile. fenomenul apare si este perpetuat si de cei care accepta sa stea sitter pe asemenea conturi, indiferent de motivatia pe care o gasesc. daca ar refuza, ati fi surprinsi ce selectie s-ar face si ar ramane in joc doar cei care merita si care chiar joaca.
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
Va dau dreptate, dar domnule congres...de foarte multe ori la un organizat se dau 3-4 mii de atacuri...se mai intind si pe 2 zile unele...cum crezi tu ca este posibil ca un singur om sa fie online PERMANENT 48 de ore...?
Eu am avut organizate de destule mii de atacuri care s-au intins pe 24 de ore si nu am putut ramane permanent sa fiu cu ochii in 4 pentru nobili...unii au joburi, altii neveste, copii, mame, tati s.a.m.d. Nu spune nimeni ca sitterul pe care il lasi sa-ti slaveze toate satele, doar sa fie el atent pt tine cat tu esti plecat sa-ti faci treaba din viata ta reala, personala.
Asta nu-l face pe cel care lasa sitter din cauza problemelor un jucator mai putin bun...de asemenea stiu foarte bine ca exista si jucatorii care se sperie de atatea atacuri...cel mai bine se vindeca cu un bax de bere :D
 

DeletedUser

Va dau dreptate, dar domnule congres...de foarte multe ori la un organizat se dau 3-4 mii de atacuri...se mai intind si pe 2 zile unele...cum crezi tu ca este posibil ca un singur om sa fie online PERMANENT 48 de ore...?
Eu am avut organizate de destule mii de atacuri care s-au intins pe 24 de ore si nu am putut ramane permanent sa fiu cu ochii in 4 pentru nobili...unii au joburi, altii neveste, copii, mame, tati s.a.m.d. Nu spune nimeni ca sitterul pe care il lasi sa-ti slaveze toate satele, doar sa fie el atent pt tine cat tu esti plecat sa-ti faci treaba din viata ta reala, personala.
Asta nu-l face pe cel care lasa sitter din cauza problemelor un jucator mai putin bun...de asemenea stiu foarte bine ca exista si jucatorii care se sperie de atatea atacuri...cel mai bine se vindeca cu un bax de bere :D

nu ma refeream la situatia descrisa de tine, care este perfect logica si normala. ma referam la oportunisti sau pseudo-jucatori.
:)
imi cer scuze daca s-a inteles altceva.
:)
 

DeletedUser2821

ce spui tu este perfect adevarat si ar fi ideal sa stea fiecare pe contul propriu si sa-si rezolve atacurile. din pacate, sunt foarte multi care dau sitter EXACT cand sunt atacati, ca sa scape de belea, inventand tot felul de scuze. cand se intampla o singura data chestia asta, e de inteles, dar sunt unii care fac asta in mod curent. si, culmea, gasesc si fraieri care sa stea sa le pazeasca conturile. fenomenul apare si este perpetuat si de cei care accepta sa stea sitter pe asemenea conturi, indiferent de motivatia pe care o gasesc. daca ar refuza, ati fi surprinsi ce selectie s-ar face si ar ramane in joc doar cei care merita si care chiar joaca.

Nu dau doi bani pe un jucator pe care il tin in sitter si stiu ca nu e cine stie ce , insa din cauza situatiei nu il pot innobila intern , stau pentru trib sitter nu pentru el sa nu piarda tribul sate , nu el !
 

DeletedUser26675

Cea mai buna tactica e atacul si cat mai putini prieteni! parerea mea! pentru ca este un joc , poti fi tradat in orice clipa de cineva la care nu te astepti pentru ca in 80% din cazuri daca nu mai mult tu cu "prieteni" tai nu v-ati vazut nici macar 1 singura data in viata fata in fata si nai de unde sa il cunosti! Fiecare in spatele unui calculator se poate da cine nu este cu adevarat!
 

DeletedUser

Nu dau doi bani pe un jucator pe care il tin in sitter si stiu ca nu e cine stie ce , insa din cauza situatiei nu il pot innobila intern , stau pentru trib sitter nu pentru el sa nu piarda tribul sate , nu el !

Plus ca daca nu-ti pazesti cum trebuie vecinii din trib (chiar daca sunt praf) exista posibilitatea sa te treesti singur si inconjurat. Atunci incepe distractia. La inceput e amuzant...dar pe urma cand incep sa scada nr trupelor se mai pierde din amuzament.
 

DeletedUser

Nu dau doi bani pe un jucator pe care il tin in sitter si stiu ca nu e cine stie ce , insa din cauza situatiei nu il pot innobila intern , stau pentru trib sitter nu pentru el sa nu piarda tribul sate , nu el !

din pacate, pe asta se mizeaza cand se dau sitter-e, pe constiinta celor care urmaresc interesul tribului, trecand peste sentimentele proprii, familii, viata reala, oboseala, etc. am trecut si eu prin faze de liste nesfarsite de sitter, pana in clipa cand am spus stop! si nu m-au mai interesat consecintele. urmarea a fost ca, intradevar, s-a riscat pierderea catorva conturi, dar s-a si reusit reactivarea altora. atat timp cat nu se procedeaza asa, nici jucatorii, nici conducerile triburilor nu se agita, pe motiv ca nu li se aduce cutitul aproape de os. nu a fost usor, dar s-a inteles, la final, ca e inutil sa tii niste conturi fantoma, riscand sa pierzi pe drum jucatori buni, care clacheaza din cauza oboselii. au si pierderile astea de conturi rostul lor. daca macar unul singur este reactiva, sau daca macar cativa vecini ai unui asemenea cont se simt amenintati, credeti-ma ca apare o mobilizare incredibila pentru indepartarea pericolului. si ati fi surprinsi cat de repede se gaseste timp sa fie innobilate conturile alea inactive si cu ce viteza se produc nobilii total inezistenti si imposibil de produs pana in acel moment. :)
daca la toata aceasta tactica se mai adauga si o mana de fier, plus amenintarea cu o pedeapsa dura pt cei care nu innobileaza mai repede contul respectiv, rezultatele sunt extraordinare.
 

DeletedUser35751

Eu unul daca stiu ca mi-am luat responsabilitatea de-a fi sitter la cineva o fac cum trebuie si nu-mi bat joc nici daca el nu stie sa se dezvolte ci dimpotriva il ajut.
 

DeletedUser35751

o.o de ce apare adauga data: 19.08.2010? >.> Eu am inceput sa joc triburile acum 5 ani...
 

DeletedUser2821

o.o de ce apare adauga data: 19.08.2010? >.> Eu am inceput sa joc triburile acum 5 ani...

Si eu acum 10 , da nu stiu de ce apare , pai cum ma asa experimentat si nu te-ai prins ca aia e data la care ti-ai facut cont pe forum ?
 

DeletedUser

subiect exista , dupa 5 ani vechime esti pe langa el :( poate cresti ca in povesti , un an pe luna :D
 
Sus