ultima carte citita

  • Autor subiect sexy-sadik
  • Data de început

DeletedUser23722

La tabla de Flandes- Arturo Pérez Reverte

prima carte care mi-a placut si m-a enervat in acelasi timp:D..dar merita citita:)
 

DeletedUser

Laleaua neagra -foarte frumoasa cartea :) prima cu un happy end ca la carte pe care am citit-o de la Alexandre Dumas :D

Aventurile lui Lyderic-e mai frumos filmul facut dupa opera,parerea mea
 

DeletedUser

simonique, long time no see. :)..cu toate că pun pariu că nu ştii cine sunt. :)

Umberto Eco ,, Cimitirul din Praga''.

Nu pun pariu pentru ca as pierde :))...chiar habar nu am cine esti :)

Ultima carte citita Richard Branson - Afacerile dezbracate... in curs Stephen King- Shining
 

DeletedUser23722

amanecer1h.jpg


cartea care ma lasa fara somn noaptea:D
 

DeletedUser

Lev Tolstoi - Razboi si Pace.


28_03.jpg


E mult prea frumoasa cartea, si relativ usoara ca lectura, descrie invazia lui Napoleon in Rusia si luptele date intre armata rusa si cea franceza privite prin ochii unor oameni de diferite categorii sociale - printi, conti, tarani.
Descrie lupta de la Austerlitz si motivele dezastrului pentru armata rusa - precum si cea de la Borodino, care a insemnat inceputul sfarsitului pentru campania lui Napoleon in Rusia.
Tolstoi pune accent pe simplitatea lucrurilor - luand in bascalie cronicile si opiniile istoricilor - si luand ca principale motive ale dezastrelor lacomia (care a dus la dezordine totala in armata lui Napoleon vazuta in Moscova) precum si ambitia prosteasca a unor sefi din armata rusa, buni la teorie, dar incapabili de gandire practica.
In esenta - el spune ca rusii s-au batut singuri la Austerlitz pentru ca au inceput manevrele de lupta negandit, trezindu-se langa francezi aiurea, si au fost batuti rau din cauza prostiei conducatorilor, iar Napoleon a patit aceeasi rusine - cand si-a dat seama ca nu mai are armata, ca toti francezii lui erau pusi pe jaf, dezertau.. practic s-a batut singur, rusii doar l-au ajutat.

Citind carti rusesti, parca iti vine sa apreciezi altfel poporul rus. Dostoevski de exemplu e prea complex, in romanele lui baga atatea personaje ca ai senzatia ca nici el nu le mai tine minte numarul.. dar si el trateaza in acelasi fel rusul simplu din popor..
Tolstoi e usor de citit, de inteles, si descrie luptele privite prin prisma norocului sau a prostiei omului de rand care degenereaza in adevarate catastrofe pentru armatele respective.. neuitand sa laude frumos/critice argumentat personalitatile epocii respective.
Parca nu mai esti asa incrancenat pe ei, ca ti-au furat tezauru', si ti-au adus comunismul, si au facut si au dres.. rusul de rand parca nu e atat de rau, chiar dimpotriva.

Si pentru ca titlul romanului e "Razboi si Pace" - cealalta jumatate, cea "pasnica" e dedicata intrigilor amoroase, povestilor de dragoste adevarata, distractiilor de societate s.a.m.d.
E frumos de tot romanul, nici nu se compara cu filmul aparut acum 3-4 ani.. ala practic e doar "Pace", scenele de razboi sunt prea prost jucate de actori.. mi-as dori sa vad cum ar regiza unul ca Peter Jackson acest roman.
Merita sa cititi romanul asta..

clemence_poesy.jpg


Si filmul merita vazut, am pus aici 2 poze - desi respecta in mare romanul, - cam 70-80%, are si americanisme in el, modifica intriga filmului la un moment dat ca ar ajunge Tolstoi sa se rasuceasca in mormant daca ar sti ce s-a facut cu opera lui.
Si e slabut la descrierea bataliilor, ii lipseste ceva..
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser36524

Am citit Razboi si Pace in urma cu doi ani. Trebuie sa iti spun ca nu prea sunt de acord cu tine. Mai mult decat a descrie campanie lui Napoleon din Rusia, Tolstoi descrie intr-o maniera FOARTE COMPLEXA conflictele dintre inalta societate ruseasca, instabilitatea ei, contactul cu masoneria, jocurile de societate... intrigile ... ETC.

Cum eu sunt un fan Napoleon, oricum mi-a placut foarte mult cartea. Este absolut exceptional modul in care contureaza unele personaje. De exemplu a creat un GENERAL KUTUZON magnific, genial.

Pacat ca am uitat mai toate detaliile din carte. Cat despre film, mi se pare injositor sa te uiti la un film prost despre o carte buna.

Ultima mea carte citita? ... Cartea de identitate?
Promit ca va spun maine cand am si timp sa scriu despre ea.
 

DeletedUser

simonique, long time no see. :)..cu toate că pun pariu că nu ştii cine sunt. :)

Umberto Eco ,, Cimitirul din Praga''.

Ai avatarul lui D.A.00.

Lord Dunsany - Dreams Assembled: The Gods of Pegana, Time and the Gods, The Sword of Welleran and Other Dreams.

Unul dintre "parintii" genului fantasy. Cineva care a pus bazele genului, cu mult inainte ca Tolkien sa se fi nascut, ca Lovecraft sa-si fi scris povestirile horror... Must read pentru impatimitii genului. Nume si teme ale lui Dunsany au fost preluate de autori ulteriori.
 

DeletedUser

Am citit Razboi si Pace in urma cu doi ani. Trebuie sa iti spun ca nu prea sunt de acord cu tine. Mai mult decat a descrie campanie lui Napoleon din Rusia, Tolstoi descrie intr-o maniera FOARTE COMPLEXA conflictele dintre inalta societate ruseasca, instabilitatea ei, contactul cu masoneria, jocurile de societate... intrigile ... ETC.

Cum eu sunt un fan Napoleon, oricum mi-a placut foarte mult cartea. Este absolut exceptional modul in care contureaza unele personaje. De exemplu a creat un GENERAL KUTUZON magnific, genial.

Pacat ca am uitat mai toate detaliile din carte. Cat despre film, mi se pare injositor sa te uiti la un film prost despre o carte buna.

Ultima mea carte citita? ... Cartea de identitate?
Promit ca va spun maine cand am si timp sa scriu despre ea.

Pai in care parte nu esti de acord cu mine?
Eu am spus ca a descris in termeni simpli niste fapte, intamplari, nu ca nu ar fi atins conflictele despre care vorbesti si nu le-ar fi descris pe indelete. :)
El spune de fapt ca nu neaparat Napoleon e raspunzator pentru infrangerea suferita, sau pentru incedierea Moscovei, si zice ca asa era predestinat sa se intample - un oras plin de lemn, parasit, lasat la voia jafurilor automat ar fi fost incendiat mai devreme sau mai tarziu.
Despre generalul Kutuzov - da, este un personaj atipic, in contrast cu "marile nume ale istoriei" si spune ca asemenea personaje ar trebui sa stea la capataiul istoriei - cel care isi salveaza trupele, care nu trimite la moarte soldatii aiurea de dragul gloriei.. si care isi accepta criticile din partea celorlalti generali sau a Tarului Alexandru stiind ca tot ce face face bine, pentru poporul sau.

Cat despre Napoleon - el a fost un mare conducator de osti, nu si un mare administrator al cuceririlor sale.
A stiut sa-si motiveze trupele pana intr-un punct, dar victoriile sale au fost si rezultatul hazardului in buna masura (netransmiterea ordinelor la timp catre diviziile rusesti, certurile intre generali, manevrele proaste dictate de generali fara simt practic s.a.m.d.).

Oricum ar fi, cartea - de fapt cartile, ca romanul are 4 volume merita citite..
 

DeletedUser

na fost carte am citito pe google
se numea autobiografia lui GIGI BECALI..
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
kafka26.jpg


Dubiu, imprecizie, limita nebuniei, isterie, grotesc, interesant, incitant, imposibil, neterminat :). Franz Kafka - Procesul.

Superb, recomand. :)
 

DeletedUser28967

eu am o carte acum cu numele Orlando de Virginia Wolf,dar asa lene imi e so citesc,cica virginia ii un fel de paulo cuello...
 

DeletedUser2748

Diamantul-blestemat-Lampa-ebraica-20378.jpg


Nu citesc si nu ma expun ca si un cititor inrait... dar ce citesc este foarte selectiv :)

Este un roman politist si de aventura , pentru mai multe detalii aici
 

DeletedUser28967

cartea asta parca ar fii desenul ala animat death note pe care lam vazut de 10 ori de la inceput la sfarsit...
 

DeletedUser

Eminem, nu ma asteptam sa spui ca ai citit o carte:)) dar la desene animate sunt convinsa ca te uiti.
.Si sa nu fiu off topic..
Curierul Secret de Ioan Dan, e super buna cartea din punctul meu de vedere.
 

DeletedUser28967

sa sti ca am citit 4 carti in ultimele 3 luni:p macar asta sa fac si eu....foarte interesant apareti toti si dupa dispareti toti...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Eminem, nu ma asteptam sa spui ca ai citit o carte:)) dar la desene animate sunt convinsa ca te uiti.
.Si sa nu fiu off topic..
Curierul Secret de Ioan Dan, e super buna cartea din punctul meu de vedere.

Mmmm.... mi-ai amintit de Ioan Dan - un autor roman talentat, dar cam anonim.
Eu am citit Cavalerii de el, cu Chirila-Zece-Cutite, Ducu cel Iute, Cae Indru... frumos, foarte frumos.

Ioan Dan foloseste cuvantul "aspru" ca adjectiv sau adverb pentru orice aproape (nu-i cine stie ce asta, Manzoni folosea cuvantul "obraz" in orice expresie ce tinea de figura unei fete; mai sunt si alti autori care folosesc des anumite cuvinte, desi nu mereu e cazul), dar in rest, mi se pare ca scrie foarte frumos. Frumos si original. Cartile lui sunt niste medicamente care iti invie patriotismul.

sa sti ca am citit 4 carti in ultimele 3 luni:p macar asta sa fac si eu....foarte interesant apareti toti si dupa dispareti toti...
Esti valoros.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus