ultima carte citita

  • Autor subiect sexy-sadik
  • Data de început

DeletedUser

Mmmm.... mi-ai amintit de Ioan Dan - un autor roman talentat, dar cam anonim.
Eu am citit Cavalerii de el, cu Chirila-Zece-Cutite, Ducu cel Iute, Cae Indru... frumos, foarte frumos.

Ioan Dan foloseste cuvantul "aspru" ca adjectiv sau adverb pentru orice aproape (nu-i cine stie ce asta, Manzoni folosea cuvantul "obraz" in orice expresie ce tinea de figura unei fete; mai sunt si alti autori care folosesc des anumite cuvinte, desi nu mereu e cazul), dar in rest, mi se pare ca scrie foarte frumos. Frumos si original. Cartile lui sunt niste medicamente care iti invie patriotismul.


Esti valoros.

Dca iti plac, te pot ajuta, ca eu am gasit cateva pe net. Scrie deosebit de frumos, captivant, uneori cu umor, si da...se pare ca patriotismul era la cote inalte in acele timpuri. Ioan Dan a reusit prin ceea ce a scris ca concureze cu multe carti de capa si spada..sau cel putin eu asa le vad, seamana la ceva cu Dumas, nu crezi?
 

DeletedUser41217

acum am terminat de citit cele 2 volume ale lui Feodor Dostoievski - "Idiotul"
frumoase carti..merita, va recomand
 

DeletedUser

acum am terminat de citit cele 2 volume ale lui Feodor Dostoievski - "Idiotul"
frumoase carti..merita, va recomand

Pe mine, recunosc, m-a atras titlul la ele. :D
Dar de fapt, idiotul se dovedeste a fi un epileptic foarte inteligent (desi nu traise cu adevarat printre oameni) spre surprinderea mea. Interesante, si eu le recomand. :)
 

DeletedUser36071

Manualul de utilizare a unui telefon mobil si ziarul de dimineata :D

no ... joking ... Sven Hassel - lichidati Parisului
 

DeletedUser28967

undei lcs1 sau orlandofarmec sai spun ca iam citit cartea(Orlando de Virginia Wolf)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

hmm sa ma gandesc... Agatha Christie seria Poirot respectiv:13 la cina,pisica printre porumbei,crima din mesopotamia,cei 5 purcelusi(care mi-a placut cel mai mult) si misterul trenului albastru. parerea mea nu o sa fiti dezamagiti daca cititi :)
 

DeletedUser

Va recomand
Stephen King - Orasul bantuIT
John Saul - Umbra
si
Radu Tudoran - Maria si marea
 

DeletedUser

Acum ceva ani am citit aceasta carte, m-a facut sa doresc sa devin marinar, sa gasesc coltul meu de Paradis pe o insula demult uitata de lume.
 

DeletedUser

Paulo Coelho-Alchimistul

A mai citit cineva?Vreau sa aud cateva pareri :)
 

DeletedUser28967

A doua carte pe care am citit-o in primele cele mai importante 2 luni din viiata mea,prima fiind Ledership total de numai stiu cine...:) m-am speriat cat de asemanatoare sunt lucrurile in cartea aia cu ce am trait acum 1 an...:((
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser40739

altreileareich0p.jpg
 
Sus