Un alt fel de trofee - sugestie

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Scuze ca nu am postat mai devreme la topicul "Trofeele dau seama de valoarea unui jucator?", actualmente inchis. Nu mai joc de mult si nu urmaresc forumul. Am vazut din intamplare la un coleg topicul acela si... de ce sa nu spamez :D

Trofeele sunt egale cu zero. Ele doar arata intr-un mod extrem de manelistic "valoarea" unui jucator.

Am vazut zei pe "lumea 80" care pe "lumea 104" au fost mutati la margine de catre noobi. Ghinion! Jucatoruii au devenit zei pe "lumea 80" datorita norocului. Erau inconjurati de noobi si nu au avut parte de razboaie pe bune cu jucatori bine pregatiti.

Era mai ok ca la inceputul unei lumi noi, fiecare jucator sa compleze o pagina cu obiectivele sale pe lumea respectiva. Ex: cat timp doreste sa joace, locul in clasament si inamici ucisi pe o anumita perioada punctaj/numar de sate castigate/pierdute in primele 3, 6, 9, luni, 1, 2, 3 ani, procent de nobilari interne, barbari etc. Valabil si pentru triburi: numar aproximativ de aliati, inamici, fuziuni si ce va mai trece prin cap. Pe parcurs se mai pot adauga (dar nu si sterge) distrugerea unor triburi sau jucatori. Pagina trecuta publica la profilul fiecarui jucator/trib.

Sunt curios cati si-ar putea atinge obiectivele. :D

Felicitari lui X care s-a mentinut pe locul 1 pe o lume nu stiu cat timp, conform celor completate.
Daca intra doar de curiozitate pe o lume noua si mentioneaza ca nu joaca acolo, nu va pierde nimic.
Cel care intra pe o lume noua, tranteste cine stie ce obiective marete si nu reuste sa le atinga, nu va putea sa o dea la intors, ca a intrat la vrajeala, nu-l intereseaza, nu si-a propus nu stiu ce...

Un jucator bun nu este niciodata mutat la margine pe lumile unde si-a propus sa joace serios.
Adevaratul trofeu este atingerea si mentinerea obiectivului dinainte stabilit si cu adevarat legat de joc si de nivelul jucatorului. Nu cine iese primul la adunat bambilici.

Nu e greu de implementat o traba ca asta si le mai dati ceva in plus mancatorilor de statistici :)

Faceti ce doriti cu topicul.
Bafta la ce faceti voi pe acolo!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

aici trebuie sa iti dau dreptate. dar, asa cum sunt multi jucatori buni care din nesansa sunt scosi la margine de niste n00bi, la fel sunt si n00bi care cresc pe o lume de le sar capacele pt ca pica intr-o zona extraordinara. asa apar profilele alea cu "vezi ce am facut pe lumea 456, ce smecher eram eu acolo in lupta cu internele si cu barbarii si cate 10 pcte aveam eu la ODA si ODD).
plus ca, daca s-ar putea face ce spui tu mai sus, nu ar mai iesi la interval "vedetele" care dupa ce dau de greu ar veni sa spuna... nu mai aveam timp de joc, am intrat doar de curiozitate, mi-am facut cont doar ca sa vad setarile.... puii mei.
 

DeletedUser7708

Ideea e bună dar toţi vor trece 'nu sunt interesat de lumea x' ca să nu rişte să se facă de râs :) Poate s-ar putea pune o limită de timp pentru acest obiectiv? Atunci i-ar forţa pe toţi să îşi pună un obiectiv realist, pe care să îl atingă sau nu.
 

DeletedUser

Corect si asta cu limita. Sariti cu idei, faceti o cerere, petitie, jalba si poate se va rezolva :)
 

Lord Catau

member
Scor reacție
1
vis-a-vis la ce ai scris mai in primul topic de introducere, triburile nu este un joc care sa arate valoarea unui jucator, mai degraba grepolis iti pune calitatile in evidenta,
eu nici nu mai tin minte de cand nu am mai dat de un jucator care sa joace triburile in sensul sa isi apere satele prin stiinta nu prin blindaje de trupe

a nu se confunda stiinta de joc cu activitatea intensa
 

DeletedUser2821

vis-a-vis la ce ai scris mai in primul topic de introducere, triburile nu este un joc care sa arate valoarea unui jucator, mai degraba grepolis iti pune calitatile in evidenta,
eu nici nu mai tin minte de cand nu am mai dat de un jucator care sa joace triburile in sensul sa isi apere satele prin stiinta nu prin blindaje de trupe

a nu se confunda stiinta de joc cu activitatea intensa


De pe Lumea 15 , lasand gluma la o parte , e foarte buna ideea morbent :)

desi eu as prefera pur si simplu o pagina la fiecare player publica si care sa fie pentru TOATE lumile , de ex, am intrat pe y am fost in top 20 , pe z am fost inobilat in prima luna , am facut inamici invinsi x , pe Ly am inobilat intern de am rupt , etc ...
 

DeletedUser6558

a nu se confunda stiinta de joc cu activitatea intensa

Activitatea intensa e necesară, dar nu suficientă. Din ce zici tu rezultă că un jucător cu ştiinţa jocului s-ar putea dispensa de activitatea intensă, ceea ce e fals. 4 atacuri cu nobil pe care nu le-ai văzut la timp fac imposibilă salvarea satului. Deoarece un jucător cu ştiinţa jocului va trimite catapulte pe piaţa centrală, şi orice încercare de a salva satul depinde de sprijinul din alte sate. De asemenea, viteza conexiunii de net e decisivă. Cel puţin în faza incipientă a lumii, când nu dispui ca jucător de n sate, ci de 2 sau 3, şi orice eroare e fatală. "Ştiinţa" jocului înseamnă capacitatea de a simţi ce forţe are inamicul, de a găsi un trib decent în care să te înrolezi şi de a şti ce e un contraatac. Aspectele independente de jucător, cum sunt orele de somn ale colegilor/inamicilor, viteza netului, şi altele, cântăresc suficient de greu ca să facă activitatea intensă indispensabilă.

Ideea lui Morbent Fell e bună. Dacă nu pentru că ar face mai concrete războaiele şi războinicii, atunci măcar pentru că ar face mai clare statisticile. Cele actuale sunt vagi.
 

DeletedUser

Activitatea intensa e necesară, dar nu suficientă. Din ce zici tu rezultă că un jucător cu ştiinţa jocului s-ar putea dispensa de activitatea intensă, ceea ce e fals.

Ultima parte nu e chiar 100% falsa. Si eu sunt de parere ca activitatea intensa e necesara, dar nu toti suntem on cand dorim. Putoti compensa lipsa de activitate incercand sa lasi impresia ca ca esti superactiv, desi se intampla sa lipsesti si 2 zile fara sa lasi sitter. Poate nu ai o ora - doua legate ca sa dai niste atacuri, dar tot se gasesc 5 minute pentru a spama un forum intern sau extern si a trimite niste mesaje prin trib, pe la inamici ca sa-i faci sa creada ca esti on 22/24, ca esti zmeul zmeilor sau ca esti superblindat cand de fapt nu ai mai nimic :) Treaba a functionat pe toate lumile unde am jucat si am fost atacat "conform planului" meu daca ma pot exprima asa. Uneori s-a intamplat chiar sa astept atacuri pana "a prins radacini scaunul pe care stau". :D Conteaza cum il faci pe inamic sa creada ca ii cunosti intentiile. 70% intuitie, 30% spionii din alte triburi. Deci se poate si fara activitate intensa. Cand te trezesti cu atacuri atunci cand nu te astepti, se numeste ca ai parte de ghinion, numai ca tipul acesta de ghinion apare mai rar, in functie de scaparile tale. Activitatea intensa este intradevar necesara in primele saptamani cand farmezi ca apucatu pentru a-ti depasi vecinii si a-i ataca/demola pana nu mai respira.

Sistemul actual e ok, dar cam insuficient. Sau mai exact nu tocmai pe gustul unora si cum gusturile nu se discuta...
 

DeletedUser33975

Daca comunici cu inamicii si vad ca nu le citesti mesajele(nu unul singur) in 2 zile care lipsesti nu mai ai parte de sate cand intri pe cont:)))))

Cam tare asta:rolleyes:


Celelalte mai merg,cu forumul in special...;)
 

DeletedUser

Inamicilor le dai de inteles ca nu te obosesti sa le raspunzi cand vor ei. Daca ai parte de inamici care spameaza de verificare si ataca asa cum ai spus tu, le poti intinde niste capcane de nota 10. Te orientezi.
 

DeletedUser

4 atacuri cu nobil pe care nu le-ai văzut la timp fac imposibilă salvarea satului. Deoarece un jucător cu ştiinţa jocului va trimite catapulte pe piaţa centrală, şi orice încercare de a salva satul depinde de sprijinul din alte sate.

Fals. se mai poate face cate ceva...
 

DeletedUser

daca am 300CG sau 500 detrupe....poti sa intri si cu 30 min inainte de nobili;)) ....si te mai poti invarti;)
 

DeletedUser

Presupunand ca te-ai gandit la dodge, daca ai lag, ce faci? Te rogi Fecioarei Maria?
 

DeletedUser

playgro_broscuta_hopa_mitica_s.jpg


Ia lumineaza-ne :cool:
 

DeletedUser

Fals. se mai poate face cate ceva...

numai daca atacul cu tren de nobili este de la distanta! din scurt, cu atac de curatare ca la carte, cu zid 0, chiar ca te simti cu pantalonii in vine!
ideea, din ce am inteles din postarile de mai sus, este sa surprinzi. Gasesti omul plecat (fie ca ii stii programul, fie ca ai noroc), ii dai zidul jos si trupele la cimitir si trimiti tren de nobili sau 2 grupe de 2 nobili, cu atac full, cu nobili suplimentari de sacrificiu pentru siguranta, cu sprijin la mustatza si cu speranta ca manaria ta nu este sesizata la timp! Succesul este aproape garantat. In cazul prezentat mai sus numai un renobil bine tintit mai poate strica socoteala, daca ai pe aproape asa ceva si posibilitatea sa-l prinzi dupa preluare. Pentru asta insa ai nevoie de cont premium si stiinta scripturilor.
si fiinca veni vorba, cred ca din 100% ale calitatilor unui jucator excelent de triburile, cam 85% sunt procente datorate contului premium si scripturilor (in fazele avansate ale jocului), 10% timpul alocat jocului si perseverenta ca jucator si 5% norocul de a prinde o pozitie favorabila si un trib bun. In fazele incipiente ale jocului, timpul de joc si norocul au o pondere mai mare.
Din pacate, banii investiti in joc sunt definitorii. Stiu ca intretinerea costa, dar diferenta intre jucatorul free si posesorul de cont premium ar trebui sa fie mai subtire, adica sa suplineasca doar lenea, spre exemplu! :D. La grepolis e chiar mai rau! Acolo un posesor de cont (galbeni) este un fel de superman! Dar te obisnuiesti si cu asta! :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus