Unirea conturilor in vederea castigarii unei lumi este potrivit sa fie....

DeletedUser

descrisa prin termenul de fair-play? Iar daca se descrie prin acest termen, procedeul este sau nu fair-play?
Un schimb de mesaje din seara asta cu un coleg care condamna acest procedeu pentru castigarea lumii m-a facut sa apelez dupa multe luni, la judecata utilizatorilor de forum care nu spameaza. Sunt convins ca vor fi multi care nu vor posta la subiect, contez sa fie relativ multi si cei care vor posta la subiect. Rog pe cei care posteaza la subiect sa raporteze, alaturi de mine posturile care nu sunt la subiect, pentru o tema utila. Rog moderatorii subforumului sa incurajeze dezbateri de fond si sa nu descurajeze pe cei care dezbat si nu spameaza.
Opinia mea este ca unirea conturilor este nepotrivit sa fie descrisa ca fiind incorecta fata de adversari. Termenul de fair-play ar fi neadecvat. Cumva ca si cum dimineata copilul la micul dejun ar fi invitat sa aleaga dintre rosii si castraveti, cand pe masa exista si branza disponibila si indicata ca aliment pentru el.
 

DeletedUser

fair play sau nu , nu este nimeni stapanul contului altui jucator si fiecare face ce doreste contul lui . vrei nu vrei trebuie sa accepti asta . faptul ca unii se mandresc cu o crestere artificiala in clasamente si cu un castig nemeritat este o cu totul alta discutie .
 

Gabyy89

Clone Wars
Scor reacție
38
fair play sau nu , nu este nimeni stapanul contului altui jucator si fiecare face ce doreste contul lui . vrei nu vrei trebuie sa accepti asta . faptul ca unii se mandresc cu o crestere artificiala in clasamente si cu un castig nemeritat este o cu totul alta discutie .

si nemultumirile apar atunci cand vecinul de peste gard are mai multe conturi de asimilat decat ai tu :))
 

DeletedUser2748

este o practica prea comuna in special de cei platitori de pp deci nu vad nici o solutie de combatere :) sau orice altceva ...
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
147
Ideea de unire a conturilor este de a juca coplayer dupa ce iti sunt inobilate satele, probabil sunt destui care intra pe lumi doar sa creasca contul si apoi sa il uneasca cu altcineva si implicit sa joace coplayer cu acel cineva, aici intr-adevar ar fi o problema si nu stiu cum am putea combate asta...e discutabil, foarte discutabil.
 

DeletedUser38023

Si mie mi se pare putin incompleta prima postare, dar daca am inteles bine ideea de "unire a conturilor", atunci o simplific la "sate moca" (conturi tinute in sitter de multa vreme, barbari, cedari de sate etc.) si da, sunt de acord cu chestia asta pentru ca acela care isi va permite sa ii depaseasca pe toti la numarul de puncte, indiferent de unde provin ele, a jucat bine, a fost activ, in cazul lumilor cu taleri a economisit resursele si a jucat cu putini nobili posibili si in cazul lumilor in care curtea e pe nivele a innobilat mai rapid decat restul jucatorilor.. Scopul jocului e sa fii primul din clasament, iar mijloacele se scuza.. :D
 

DeletedUser

Si mie mi se pare putin incompleta prima postare, dar daca am inteles bine ideea de "unire a conturilor", atunci o simplific la "sate moca" (conturi tinute in sitter de multa vreme, barbari, cedari de sate etc.) si da, sunt de acord cu chestia asta pentru ca acela care isi va permite sa ii depaseasca pe toti la numarul de puncte, indiferent de unde provin ele, a jucat bine, a fost activ, in cazul lumilor cu taleri a economisit resursele si a jucat cu putini nobili posibili si in cazul lumilor in care curtea e pe nivele a innobilat mai rapid decat restul jucatorilor.. Scopul jocului e sa fii primul din clasament, iar mijloacele se scuza.. :D

Iti multumesc pentru un raspuns la subiectul topicului. Ii multumesc si lui chevyx pentru expunerea opiniei sale pe subiect.
Celorlalti postatori nu le multumesc, postul lui haidinamo l-am raportat.
Fata de critica adusa ca ar putea fi incompleta prima postare, mentionez ca doar cu privire la o eventuala incorectitudine fata de adversari am cerut o dezbatere. Nu sunt tinut sa extind dezbaterea. Nu am cerut dezbatere fata de imprejurari, fata de motivatia originara.
 

DeletedUser

Probabil Bogdan se seferea la unirea conturilor aceluias jucator.Multi intra cu doua sau mai multe conturi, le tin in sitting sau roaga un amic sa le tina iar la un moment dat alege un cont mai bun si le innobileaza pe celelalte.Acest lucru trebuie interzis.Ca doi jucatori diferiti vor sa-si uneasca conturile la un moment dat e problema lor, cu toate ca pe o lume unde SID-ul e interzis nu cred ca avantajeaza prea mult doi jucatori activi.Problema e ca trebuie facute reguli care sa diferentieze jucatorii care-si unesc conturile corect fata de TRISORI!
 

DeletedUser

Probabil Bogdan se seferea la unirea conturilor aceluias jucator.Multi intra cu doua sau mai multe conturi, le tin in sitting sau roaga un amic sa le tina iar la un moment dat alege un cont mai bun si le innobileaza pe celelalte.Acest lucru trebuie interzis.Ca doi jucatori diferiti vor sa-si uneasca conturile la un moment dat e problema lor, cu toate ca pe o lume unde SID-ul e interzis nu cred ca avantajeaza prea mult doi jucatori activi.Problema e ca trebuie facute reguli care sa diferentieze jucatorii care-si unesc conturile corect fata de TRISORI!

Este vorba strict de unirea conturilor. Sunt doua conturi si cei care joaca pe cele doua conturi decid sa le uneasca, pentru a castiga lumea. Atat. Cine si cum a gestionat conturile nu intra in discutia deschisa de mine. Tehnic, unire de conturi inseamna inghitirea satelor si coplayer ulterior. Atat. Mijlocul-unirea conturilor, scopul primordial-castigarea lumii.
Relevanta din postare mi s-a parut doar evaluarea ca unde se interzice SID nu pare asa avantajos pt jucatorii activi precum si faptul ca nu e problema pt altii daca se unesc conturi. Discutia despre gestionarea anterioara a conturilor care se contopesc o poate deschide altcineva, nu e cuprinsa in propunerea mea.
 

DeletedUser42201

intrebarea sa inteleg ca asta e...
Unirea conturilor in vederea castigarii unei lumi este potrivit sa fie.... descrisa prin termenul de fair-play? Iar daca se descrie prin acest termen, procedeul este sau nu fair-play?

FAIRPLAY s. n. Acceptare loială a regulilor (într-un joc, într-un sport, în afaceri).

atata timp cat regulamentul nu limiteaza unirile de conturi, nu vad logica topicului.
ca in joc sunt mai dese cazurile cu innobilarea unor conturi crescute de altii doar pt a deservi la 'uniri de conturi' (si fiind 'legal' crescute nu intra in categoria 'push', iar nici proprietarul nu o sa depuna vreodata tiket ca a scos trupele din sat ca sa isi innobileze contul de pe pc-ul din cealalta camera) decat cele in care 2 jucatori decid sa se combine la cartela pe acelasi cont, e o mare diferenta.
daca e corect, nici decum fair, fata de alte triburi... asta e o aberatie. fiecare e liber sa faca ceea ce vrea pe contul lui (in limita regulamentului)... sa il uneasca si cu alte 30 de conturi daca asa considera ca e ok. asa cum basherul e permis si nu pare atat de 'imorala' folosirea lui, de ce sa nu fie permisa si unirea conturilor? si, pt a scapa de riscul innobilarii conturilor proprii, se poate face si o regula care sa presupuna un tiket la admini si o verificare a conturilor ce urmeaza a se uni ca sa nu fie conturi crescute doar cu scopu asta. adica, exact ca in real: se cununa robu lu' d-zeu cu roaba... da' ai nevoie si de primar si de popa ca sa te legi la cap
 

quz0r

member
Scor reacție
144
Bine sau rau, triburile este jucat.
Dar jucatorii difera , sunt multi care adopta metode neortodoxe ca sa ajunga in top/uri.Cand spun neordotox, ma refer doar la nedreptatea morala fata de ceilalti jucatori , la dezavantajati.(Pentru ca exista multe alte metode de a/ti face renume)
Pacat ca acei multi nu au inteles inca morala acestui joc de statistica si continua sa faca ceea ce in general se face pe jocuri sau site/uri specifice de socializare.

Fuga , lasitatea, unirea conturilor, jocul combinat, parsivitatea si tradarile au ramas si vor ramane la loc de cinste pe jocul asta atata timp cat va mai fi jucat ...culmea si ironic, de oameni.

De multe ori ma intreb..de ce jucam acest joc, daca suntem asa de dezamagiti de caracterele pe care le intalnim?
 

DeletedUser34416

Cred ca aceasta problema este generala, pe toate lumile cred. Nu stiu daca se poate rezolva ceva batind obrazul unui om. Pare ilar sa le spui de imoralitate celor care procedeaza asa.
Multi renunta la joc, hotarind sa dea parola celoc cu care au jucat impreuna, eventual sa le tina in sitter contul. Analist tu daca joci de atita timp, stii sigur cum se procedeaza. Prinde orbul, scoate-i ochii....:eek:
 

DeletedUser39591

OFF:
OAU cum s-a schimbat forumul cat am lipsit :( mda :(

ON:
Eu as zice contra , dar zic pro deoarece consider si eu ca e cam incompleta propunerea si daca ii dam o sansa va fi completa de catre admini
Deci motivul de ce sunt "fifti-fifti" ...
Sa ne imaginam ca e aceasta propunere e implementata si pe o lume e unul mai smecher prin top20 care vede in apropierea lui 1 cont cu satele linga el sau in zona unde vrea sa se extinda , dupa o saptamana de discutii cu acel jucator , ambii hotarasc sa se uneasca ... dupa , asa numitul smecher il minte pe ala si-i ia satele ... schimba parola si alte chesti si ramane el singur pe cont ... iar celalant ramanand cu buza umflata ... sunt sigur ca se va face ceva in legatura cu aceasta dar sa o luati in vedere :)
 

DeletedUser11848

dupa , asa numitul smecher il minte pe ala si-i ia satele ... schimba parola si alte chesti si ramane el singur pe cont ... iar celalant ramanand cu buza umflata ... sunt sigur ca se va face ceva in legatura cu aceasta dar sa o luati in vedere :)

E logic, trebuie sa fi prost sa accepti asta. Tu ai patit asta de esti asa contrat?

Iar daca cineva se ofera sa ti le lase pe ale lui, eu consider ca-i un semn de respect pentru ca ai facut echipa cu el pe lumea aia. Si eu l-a fel as face, le-as da celui care m-am inteles cel mai bine cu el, de ce sa ia toti din satele mele? Si nu mi-au fi trimis macar o lance in sprijin :)
 

DeletedUser39591

E logic, trebuie sa fi prost sa accepti asta. Tu ai patit asta de esti asa contrat?

Iar daca cineva se ofera sa ti le lase pe ale lui, eu consider ca-i un semn de respect pentru ca ai facut echipa cu el pe lumea aia. Si eu l-a fel as face, le-as da celui care m-am inteles cel mai bine cu el, de ce sa ia toti din satele mele? Si nu mi-au fi trimis macar o lance in sprijin :)


Sunt multi naivi si jucatori care au noroc luand barbare sau interne .
 

DeletedUser11848

In viata sunt 2 feluri de oameni... Cei ca mine, care trebuie sa munceasca sa aibe un viitor mai bun si cei ca Honorius pentru care am muncit taica-su.
Asa si in triburile, sunt cei ca mine care urasc internele si cei care se bucura pentru ele.
 
Sus