Va exista vreodata o astfel de lume pe serverele .ro?

DeletedUser

seamana putin cu lumea 4 de pe .net acolo aveai voie sa dezvolti maxim 15 nivele pentru armele din fierarie. in fierarie toate armele putand ajunge la nivelul maxim de 3, iar armele erau: lancie, spada, topor, spioni, usurei, grei, berbeci si catapulte....daca pui cate 3 nivele la fiecare vei observa ca nu iti ajung cele 15 date de server....si uite asa au aparut satele specializate pe defensiva, ofensiva sau spioinaj.
nobilul se scumpea de fiecare data. primul nobil costa 1x, urmatorul 2x, urmatorul 3x...si tot asa pana depaseai limita magaziei. iar ca sa faci nobili in continuare aveai voie sa stochezi resurse in academie (care avea maxim 3 nivele, fapt ce iti dadea voie sa faci 3 nobili) astfel incat sa creezi nobili ai caror pret depaseau limita magaziei...si alte chestii interesante.

W10 W32 sunt la fel
 

DeletedUser

Acum depinde la ce te referi cand spui populare.
Ca prezenta a jucatorilor ? Ca satisfactie a lor ?

Cu siguranta daca intrebam 1000 de jucatori vor exista cel putin 500 de configuratii de lumi de succes.

uite ce iti propun, alcatuieste 5-10-15 propuneri de setari (daca se poate, pachete de setari, astfel incat sa fie cuprinzatoare ca acoperire) si facem un sondaj. Cred ca ne putem edifica cam ce se doreste, nu ?
Pe .net exista 17 lumi din 41 [adica 41%!!!], fara sa numar lumea clasica, lumi care, exceptand setarile de viteza, au setarile din primul post al acestui thread.

De ce serverele .ro nu au NICIUNA?????

Si daca intrebam 10.000, cate pareri vor fi, Lord Adex, 5.000 probabil, dupa logica ta intortocheata, nu?

N-am niciun motiv si nici disponibilitatea de a insaila 5-10-15 propuneri de setari. Daca vrei, fa tu 100 si spala-te cu ele pe cap.

Eu nu am de facut DECAT o propunere si am facut-o inca din primul post. Si te asigur ca n-am facut-o ca sa-ti dau tie ocazia sa fi persiflant.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In cele din urma cred ca s-ar dori inca o lume, ca, cea clasica..

un fel de l clasica 2.

Repet: nu doresc inca o lume CLASICA. Reciteste cateva posturi mai sus sa vezi diferentele dintre o lume clasica si tipul de lume propus de mine. De fapt, n-am propus-o ci doar am intrebat daca exista sansa ca o astfel de lume sa existe.

Aici, culmea!, exista doua lumi clasice - una dintre ele fiind L15
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Exista 2 lumi cu setari de gen lume clasica dar care nu sunt la fel. :D
Fiecare e liber sa isi spuna parerea asta nu inseamna ca cineva e persiflant. Eu nu sunt de acord cu setarile propuse de tine, mie nu-mi plac. Acuma ce o sa-mi faci o sa-mi dai in cap.:confused:
Asa ca idee o lume cu viteza 1 este apreciata de cei care nu au asa mult timp la dispozitie sa stea pe triburi. Totusi diferentele majore intre lumi sunt date de viteza lumii si viteza de deplasare a trupelor, in functie de care trebuie sa-ti stabilesti si strategia de dezvoltare la inceput(te axezi pe resurse sau pe farmare), apoi dupa ce aceasta strategie este implementata, restul devine usor pentru un jucator experimentat indiferent de setarile lumii respective.
Acuma stiu ca exista si jucatori care stau aproximativ 24/24 pe triburi carora le-ar placea o viteza mai mare, insa trebuie avut in vedere si faptul ca majoritatea jucatorilor nu dispun de asa mult timp.
Mie personal mi-ar placea si o lume High Performance ca si din asta exista pe .net si la noi inca nu, insa stiu ca momentan din punct de vedere tehnic inca nu se poate realiza asa ceva, asa ca nu ma agit prea tare.
 

DeletedUser

Exista 2 lumi cu setari de gen lume clasica dar care nu sunt la fel. :D
Fiecare e liber sa isi spuna parerea asta nu inseamna ca cineva e persiflant. Eu nu sunt de acord cu setarile propuse de tine, mie nu-mi plac. Acuma ce o sa-mi faci o sa-mi dai in cap.:confused:
Asa ca idee o lume cu viteza 1 este apreciata de cei care nu au asa mult timp la dispozitie sa stea pe triburi. Totusi diferentele majore intre lumi sunt date de viteza lumii si viteza de deplasare a trupelor, in functie de care trebuie sa-ti stabilesti si strategia de dezvoltare la inceput(te axezi pe resurse sau pe farmare), apoi dupa ce aceasta strategie este implementata, restul devine usor pentru un jucator experimentat indiferent de setarile lumii respective.
Acuma stiu ca exista si jucatori care stau aproximativ 24/24 pe triburi carora le-ar placea o viteza mai mare, insa trebuie avut in vedere si faptul ca majoritatea jucatorilor nu dispun de asa mult timp.
Mie personal mi-ar placea si o lume High Performance ca si din asta exista pe .net si la noi inca nu, insa stiu ca momentan din punct de vedere tehnic inca nu se poate realiza asa ceva, asa ca nu ma agit prea tare.

Nici tu n-ai inteles ca nu-i vorba de viteza, nu-i asa?
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Logica era ca din 1000 de propuneri 500 sa coincida (sau chiar mai multe, dat fiind numarul mare de variabile si de combinatii posibile). Se numeste Analiza matematica - Probabilitati si cu ea ne persifleaza grecii de peste 2000 de ani.
 

DeletedUser

Nici tu n-ai inteles ca nu-i vorba de viteza, nu-i asa?

Pai am inteles ca tie ti-ar placea o viteza 2, cel putin tu ai afirmat ca asta ar fi mai buna decat una de 1,6 care e mai buna decat o viteza 1.

Din ce ai prezentat la propunere nu am inteles asta:

maximum relation Attacker : Defender not active

Ce inseamna?

Deasemenea mie nu imi plac setarile pe care le-ai propus din cauza ca nu doresti paladin iar la o viteza de 0,5 a trupelor e foarte greu sa trimiti sprijin fara paladin de la un jucator la altul in cazul unui atac. O alta optiune cu care nu sunt de acord este moralul inactiv, dezavantajeaza clar jucatorii incepatori sau pe cei care incep mai tarziu. Aceasta optiune o poti gasi doar in lumi cu viteza mare gen speed din cate stiu eu, cel putin pe .ro asa este.
Nu doresti biserica, fara bonus de noapte, nobilii sa poata umbla foarte mult, in concluzie cam toate setarile tale sunt indreptate sa ii defavorizeze pe jucatorii fara experienta in favoarea celor cu experienta.
Deci prin urmare eu nu sunt de acord cu propunerea ta deoarece pe .ro nu sunt la fel de multi jucatori experimentati cum sunt pe .net si prin astfel de setari sunt descurajati cei care sunt la inceput si care daca ar juca pe o astfel de lume ar considera jocul inegal si nu i-ar mai atrage. Astfel nivelul jucatorilor s-ar plafona la nivelul "profesionistilor" care joaca de ceva vreme si ideea de promovare a unor noi jucatori ar disparea. Scopul oricarui joc online de acest gen nu este de a plafona numarul jucatorilor ci de a incuraja pe cati mai multi jucatori sa joace acest joc.
Deci cu parere de rau iti spun ca asemenea setari propuse de tine nu vor avea prea curand sanse sa fie implementate cel putin nu pe .ro.
 

DeletedUser

Pai am inteles ca tie ti-ar placea o viteza 2, cel putin tu ai afirmat ca asta ar fi mai buna decat una de 1,6 care e mai buna decat o viteza 1.

Din ce ai prezentat la propunere nu am inteles asta:



Ce inseamna?

Deasemenea mie nu imi plac setarile pe care le-ai propus din cauza ca nu doresti paladin iar la o viteza de 0,5 a trupelor e foarte greu sa trimiti sprijin fara paladin de la un jucator la altul in cazul unui atac. O alta optiune cu care nu sunt de acord este moralul inactiv, dezavantajeaza clar jucatorii incepatori sau pe cei care incep mai tarziu. Aceasta optiune o poti gasi doar in lumi cu viteza mare gen speed din cate stiu eu, cel putin pe .ro asa este.
Nu doresti biserica, fara bonus de noapte, nobilii sa poata umbla foarte mult, in concluzie cam toate setarile tale sunt indreptate sa ii defavorizeze pe jucatorii fara experienta in favoarea celor cu experienta.
Deci prin urmare eu nu sunt de acord cu propunerea ta deoarece pe .ro nu sunt la fel de multi jucatori experimentati cum sunt pe .net si prin astfel de setari sunt descurajati cei care sunt la inceput si care daca ar juca pe o astfel de lume ar considera jocul inegal si nu i-ar mai atrage. Astfel nivelul jucatorilor s-ar plafona la nivelul "profesionistilor" care joaca de ceva vreme si ideea de promovare a unor noi jucatori ar disparea. Scopul oricarui joc online de acest gen nu este de a plafona numarul jucatorilor ci de a incuraja pe cati mai multi jucatori sa joace acest joc.
Deci cu parere de rau iti spun ca asemenea setari propuse de tine nu vor avea prea curand sanse sa fie implementate cel putin nu pe .ro.


FALS !!!

Tu vrei o lume pentru noobi .... sunt destule . Si multi au invatat si invata si evolueaza ...si vor ...altceva
Sa fie si o lume mai pro
Fiecare alege unde joaca.
De ce vrei tot cum a fost....
Nu e vorba sa se plafoneze numarul de jucatori ...ci doar jucatori care nu sunt plafonati de setari cum zici tu sa poata evolua intr-un joc mai dinamic :p

Tu poti sa alege din 16 lumi deja...lasa sa aleaga si cei ce vor alt gen de setari macar o nlua lume.


iar ce nu stiai tu de setarea aia aparator/atacant e ceva in genul "max. raport între agresor : apărător 20 : 1 pentru primele 60 zile" cu variatiuni pe aceeasi tema :eek:

Serverul .ro trebuie sa se mai modernizeze...altfel lumea va migra pe .net ...chiar daca forumul si "spamul" nu au acceasi savoare ca in limba romana.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Exista lumi speed pentru "pro". Cam cate doua /zi ma rog pe seara. In plus pe .net mai exista lumi HP tot pentru pro.
Deci eu v-am spus motivele pentru care asemenea setari nu se vor face pe o viitoare lume de pe .ro. Pe scurt mai multi jucatori fie ei si noobi inseamna o posibilitate de mai multi bani. Nu vreau sa supar pe nimeni dar pe .net majoritatea jucatorilor profesionisti proveniti de pe .ro, .it, .de sau restul tarilor care mai au acest joc tradus in limba lor nu trec de stadiul de ferma cu unele mici exceptii. Nu este musai sa ma credeti pe cuvant puteti incerca si voi si o sa vedeti ca imi dati dreptate.
Multi viteji care au zis ca .ro este slabut au revenit inapoi pentru ca nu au putut face fata pe .net si acum ii vedeti ca pe niste zmei pe aici pe extern.
Serverul .ro este modernizat prin aparitia noilor versiuni ale jocului atat. ;)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Nu te cred ... deloc
Pe .net sunt si au fost jucatori romani foarte buni.

Daca tu .. poate ai incercat si nu ai rezistat ...nu generaliza , te rog.
 

DeletedUser

Pai am inteles ca tie ti-ar placea o viteza 2, cel
Nu doresti biserica, fara bonus de noapte, nobilii sa poata umbla foarte mult, in concluzie cam toate setarile tale sunt indreptate sa ii defavorizeze pe jucatorii fara experienta in favoarea celor cu experienta.

In sfarsit, te-ai prins. Mai bine mai tarziu decat niciodata.

Sa incercam sa ne lamurim:

Pe tribalwars.net exista doua tipuri de setari mari si late. Nu 5. Nu 10. Nu 15. Exista in schimb tot felul de variante ale acestor setari majore. Aceste setari [pachete de setari] sunt:

1. Setarile originale cu care a fost lansat tribalwars.net si care sunt prezente in 17 lumi din cele 41 de lumi standard. Ele constau in principal din:
- posibilitatea de a innobila la distanta [500, 1000, 1500 de hexuri]
- inexistenta paladinului
- sistemul de recrutare a nobililor pe baza pachetelor de resurse [1 pachet = 28000/30000/25000 - lemn/argila/fier]. cu fiecare nobil nou recrutat costul urmatorului creste cu un pachet in limita numarului de academii existente - in fiecare sat se pot construi maxim trei academii.

In acest tip de lume factorul limitator sunt resursele. Intr-un sat cu resursele dezvoltate la maxim, cu o viteza a serverului =1, se pot recruta 57.600 din fiecare resurse pe zi.

57.600:30.000= 1.92 <- reprezinta numarul maxim de nobili pe care un jucator ii poate recruta pe zi ignorand alte cheltuieli [recrutarea de trupe] dar si farmingul. Daca cineva are 100 de sate, productia de argila pe zi ar fi 5.760.000 dar al 101-lea nobil ar costa 101 pachete.

Limitarea de tipul acesta poate nu este foarte deficitara in fazele incipiente ale unei lumi cand oricum recrutarea constanta de trupe si upgradarea cladirilor consuma oricum mai multe resurse decat productia de nobili dar devine o povara cand jucatorii ajung sa aiba conturi de 500-1000 de sate si constata ca dispun de toate trupele din lume dar nu pot innobila eficient un inamic din lipsa nobililor.

2. Setarile introduse incepand cu lumea 5, prezente in 24 de lumi pe .net. Ele constau in:
- limitarea innobilarilor la distanta la 70-100 de hexuri
- introducerea paladinului [cu si fara gasireade obiecte]
- introducerea altrnativa a bisericii
- recrutarea de nobili cu sistemul de taleri. Talerii costa cam la fel ca si pachetele dar la producerea unui nobil nou mai trebuie cheltuite si alte resurse.

In esenta, limitarea majora a lumilor din primul caz se mentine si la lumile din al doilea caz - productia de taleri crescand proportional cu numarul satelor cucerite [nobililor produsi].

In ce rezida, asadar diferenta?

In primul rand in a) complicarea jocului cu trupe suplimentare [arcasi/arcasi calare] care tactic ofera jucatorilor defensivi un si mai mare avantaj; b) paladinul devine totalmente inutilizabil dupa fazele initiale [avantajele sale nu efect decat in satul in care este stationat - cand ai 100 de sate faptul ca intr-un sat poti sa-ti sporesti viteza trupelor sau proprietatile lor este o aiureala]; c) limitarea distantei de innobilare este impotriva spiritului jocului [care este confruntarea triburilor] - asa cum am mai spus, obliga jucatorii din "core "sa se extinda constant catre "rim" facand neinteresanta confruntarea jucatorilor mari atat timp cat daca te concentrezi prea mult pe lupte in "core" te poti trezi blocat in imposibilitatea de a mai cuceri vreun sat daca pe o raza de 70 de hexuri esti inconjurat de aliati/membri de trib.

Avand in vedere cele de mai sus, cred ca intrebarea "De ce nu exista nici macar o lume cu setarile care exista pe 41% dintre lumile .net?" este legitima.

Revenind la impedimentul major care apare in fazele superioare [incapacitatea de a recruta suficienti nobili] cred ca singura solutie este un server cu viteza 2. Asta ar insemna posibilitatea de a recruta aproape 4 nobili pe zi. Viteza trupelor = 0.5 ar nivela oarecum sansele [a propos, daca serverul are viteza 2 si viteza trupelor este 0.5 inseamna ca trupele au aceeasi viteza ca intr-un server de viteza 1 si viteza trupelor =1 - asta pentru a refuta aiureala despre viteza a lui xblaandy]

====

Acum, daca o astfel de lume ar incuraja doar "profesionistii" - nu cred ca-i asa deoarece jocul asta nu-i chiar "rocket science" - sunt cateve lucruri pe care daca le stapanesti poti sa fi intitulat "profesionist". Succesul individual nu se datoreaza abilitatilor personale cat coeziunii tribului din care faci parte. Pentru n00bi, sansa de a juca intr-o lume competitiva ar trebui sa fie un prilej de educare intr-ale jocului si nu unul de lamentare.
 

DeletedUser

In sfarsit, te-ai prins. Mai bine mai tarziu decat niciodata.


Revenind la impedimentul major care apare in fazele superioare [incapacitatea de a recruta suficienti nobili] cred ca singura solutie este un server cu viteza 2. Asta ar insemna posibilitatea de a recruta aproape 4 nobili pe zi. Viteza trupelor = 0.5 ar nivela oarecum sansele [a propos, daca serverul are viteza 2 si viteza trupelor este 0.5 inseamna ca trupele au aceeasi viteza ca intr-un server de viteza 1 si viteza trupelor =1 - asta pentru a refuta aiureala despre viteza a lui xblaandy]

====

sau "ieftinirea nobililor" :D... ceea ce s-a pus in aplicare pentru unele lumi "vechi" de pe .net ( la unele din w1 -w8 )
 

DeletedUser

Probabil sa nu ma pricep eu, insa ti-am explicat de ce asemenea setari propuse de tine nu se vor realiza prea curand pe .ro asta fiind opinia mea. La faza cu viteza te rog sa o lasi moarta sau daca stii tu mai bine te rog sa imi calculezi cum se misca trupele pe o lume cu viteza 1.6 la care viteza trupelor este 1.5, mai repede decat la o lume cu viteza 0,8 si viteza trupelor 2 sau mai incet?
 

DeletedUser

Probabil sa nu ma pricep eu, insa ti-am explicat de ce asemenea setari propuse de tine nu se vor realiza prea curand pe .ro asta fiind opinia mea. La faza cu viteza te rog sa o lasi moarta sau daca stii tu mai bine te rog sa imi calculezi cum se misca trupele pe o lume cu viteza 1.6 la care viteza trupelor este 1.5, mai repede decat la o lume cu viteza 0,8 si viteza trupelor 2 sau mai incet?

eu nu am calculat nimic oana acum ...ma confunzi :D

dar daca vrei lume cu viteza 1.6 si trupe 1.5 ====viteza reala a trupelor e de fapt 1.6 *1.5 = 2.4
iar pentru lumea cu viteza 0.8 si si trupe 2 ====viteza reala a trupelor e de fapt 0.8 *2 = 1.6

..eu asa stiam ...tu cum stii :eek:
 

DeletedUser

Exista lumi speed pentru "pro". Cam cate doua /zi ma rog pe seara. In plus pe .net mai exista lumi HP tot pentru pro.
Deci eu v-am spus motivele pentru care asemenea setari nu se vor face pe o viitoare lume de pe .ro. Pe scurt mai multi jucatori fie ei si noobi inseamna o posibilitate de mai multi bani. Nu vreau sa supar pe nimeni dar pe .net majoritatea jucatorilor profesionisti proveniti de pe .ro, .it, .de sau restul tarilor care mai au acest joc tradus in limba lor nu trec de stadiul de ferma cu unele mici exceptii. Nu este musai sa ma credeti pe cuvant puteti incerca si voi si o sa vedeti ca imi dati dreptate.
Multi viteji care au zis ca .ro este slabut au revenit inapoi pentru ca nu au putut face fata pe .net si acum ii vedeti ca pe niste zmei pe aici pe extern.
Serverul .ro este modernizat prin aparitia noilor versiuni ale jocului atat. ;)

Pe vremuri, cand Innogames a lansat W1 pe .net, se putea adauga la "queue"-ul de constructie oricate cladiri si fara cont premium. Au eliminat acest aspect inca de la W2.

W1 este o lume ideala, dp asta dv. Viteza 1/1, in schimb, a determinat parasirea ei masiva catre final. Vazand hemoragia de jucatori, developerii au implementat un lucru de neinchipuit mai demult: au redus pretul nobililor la jumatate. Cred ca de atunci au adaugat aceasta facilitate si altor lumi vechi.

Tot ce spui tu despre HP si lumile speed sunt adevarate dar sa joci acolo costa puncte premium si, din acest motiv, sunt intr-adevar elitiste. Eu joc numai premium oricum dar nu as da niciun ban pentru o lume care nu poate fi jucata fara premium. Lasand la o parte ca lumile speed sunt de-a dreptul idioate - acolo conteaza mai mult iutzeala click-urilor decat orice startegie.

In schimb, daca o lume are setari competitive va fi atractiva si pentru jucatorii premium cat si pentru cei non-premium. Odata ce contul depaseste 50 de sate, sa joci non-premium este adevarat masochism [desi cunosc jucatori foarte competitivi care au jucat non-premium si cand aveau conturi de 600 de sate si trimiteau 1000 de atacuri pe zi]. O lume atractiva TREBUIE ca este si o lume profitabila pentru Innogames. Nu stiu exact ce cuvant au de spus adminii/developerii rom^ni atunci cand noi lumi sunt gandite dar este o aiureala desavarsita sa nu existe MACAR O LUME CU ASTFEL DE SETARI.
 

DeletedUser

Probabil sa nu ma pricep eu, insa ti-am explicat de ce asemenea setari propuse de tine nu se vor realiza prea curand pe .ro asta fiind opinia mea. La faza cu viteza te rog sa o lasi moarta sau daca stii tu mai bine te rog sa imi calculezi cum se misca trupele pe o lume cu viteza 1.6 la care viteza trupelor este 1.5, mai repede decat la o lume cu viteza 0,8 si viteza trupelor 2 sau mai incet?

pe o lume 1.6 cu viteza trupelor 1.5, acestea se misca cu viteza de 2.4 [1.6x1.5]

pe o lume 0.8 cu viteza trupelor 2.0, acestea se misca cu viteza 1.6 [0.8x2.0]

e greu de inteles, nu-i asa?
 

DeletedUser

xblaandy .. nu te obliga nimeni sa joci in asa o lume...dar mie mi se pare corect ca pe .ro sa existe makar o lume cu astfel de setari...

Acum cu vitezele ..ai priceput ??
 

DeletedUser

O sa intreb. Eu asa am obiceiul ca unde nu stiu ceva sa intreb pe cei in masura sa dea raspunsuri oficiale, deci o sa-i intreb pe admini.
Eu v-am spus doar sa nu va faceti mari sperante ca astfel de setari sa fie implementate prea curand pe .ro. Si eu mi-as dori sa fie o lume doar cu profesionisti ce credeti ca nu as vrea? Totusi interesele financiare primeaza peste tot.
 

DeletedUser

Si ar mai fi ceva ... ar mai fi ceva...

fara limita minima de trupe la atacuri ...adica sa poti trimite fake ... fara limita de minima trupe
 
Sus