Viena

DeletedUser

:D

Buna ziua ,

Eu ma o sa duc o saptamana in austria.Ar putea cineva sa imi spuna ce ar fi de vizitat mai important prin viena si prin restul austriei ?

Multumesc anticipat.


:D
 

DeletedUser

Spam .... unde ? /:)


Tu de google ai auzit ? Cu minime cunostinte de engleza poti afla orice .... nu ai nevoie de un topic.
 

DeletedUser6841

eu as vizita hanurile si bibliotecile unde a tras Casanova si unitatea unde si-a
"servit patria" Horea + parcurile alea putine si muzeele (pt cine are rabdare)..:)

sint sigur ca gasesti un fan club, o brosura ceva, un lucru marunt si la indemina..

cum n-am asa ceva pe todo-list iti urez calatorie sprincenata si daca-mi permiti o sugestie: fa si citeva poze (aaaaaaaa, parcurile de distractii !! :p) pt forum,
te rog! :)
 

DeletedUser1195

Daca ai putin timp la dispozitie foloseste un ghid,e bine sa fii informat dinainte.
Daca ai ceva mai mult timp(o saptamana e ceva,totusi)cel mai bine cunosti un oras daca il strabati pe jos si intri in tot ceea ce ti se pare interesant.Pana si intrand in piete iti poti face o idee despre orasul respectiv si viata lui.:)
 

DeletedUser201

Vrei sa te lauzi ca iesi si tu din tara si nu stiai cum sa ne spui.
Ai grija ce vizitezi sa nu te amprenteze aia.
:D
 

DeletedUser

eu as vizita hanurile si bibliotecile unde a tras Casanova si unitatea unde si-a
"servit patria" Horea + parcurile alea putine si muzeele (pt cine are rabdare)..

sint sigur ca gasesti un fan club, o brosura ceva, un lucru marunt si la indemina..

cum n-am asa ceva pe todo-list iti urez calatorie sprincenata si daca-mi permiti o sugestie: fa si citeva poze (aaaaaaaa, parcurile de distractii !! ) pt forum,
te rog!

Daca ai putin timp la dispozitie foloseste un ghid,e bine sa fii informat dinainte.
Daca ai ceva mai mult timp(o saptamana e ceva,totusi)cel mai bine cunosti un oras daca il strabati pe jos si intri in tot ceea ce ti se pare interesant.Pana si intrand in piete iti poti face o idee despre orasul respectiv si viata lui.

Mersi de sfaturi , am sa incerc sa vizitez cat mai mult .

Vrei sa te lauzi ca iesi si tu din tara si nu stiai cum sa ne spui.
Ai grija ce vizitezi sa nu te amprenteze aia.

Nu de asta , chiar merg acolo si stiu doar doua locuri de vizitat.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ciocolata?asta nu era in elvetia?btw:am inteles ca e un Dom in Viena,pe ala ar trebui sa il vizitezi
 

DeletedUser

ciocolata?asta nu era in elvetia?btw:am inteles ca e un Dom in Viena,pe ala ar trebui sa il vizitezi

Cred ca vorbeste de ciocolata mozart , am sa incerc sa il vizitez daca ma lasa timpul.
 

DeletedUser

ciocolata?asta nu era in elvetia?

E si acolo. Dar si aici e fenomenala. Cand am fost in Viena, mi-am luat o punguta de drajeuri in ciocolata. Dupa ce l-am gustat pe primul, m-am intors la magazin si-am cumparat 10 pungi mari pline cu drajeuri in ciocolata alba si neagra. :D
 

DeletedUser

regele...cat stai?

Daca stai putin, recomand turul centrului: Kunsthistorisches Museum, Schatzkammer, Nationalbibliothek, Stephansdom. Peterskirche. In apropiere e si Parlamentul, Universitatea si Votivkirche. Astea le poti face intr-o zi, daca te grabesti si nu nimeresti luni sau marti (cand e inchisa fie biblioteca, fie muzeul de arta).

Belvedere ar fi fain sa nu-l pierzi, nici Schonbrunn-ul.

Daca mai ai timp, poti vizita parcul botanic, din spatele Belvedere, si o gramada de parcuri, si Schmetterlinghaus (e foarte fain, o gramada de fluturi mari exotici care zboara in jurul tau).

Daca ai dispozitia sa vezi asa ceva, si timpul necesar, fiind in celalalt capat al orasului, poti vizita Prater-ul, sa te dai pe roata mare. E o vedere foarte frumoasa asupra orasului. daca vrei detalii cum ajungi in fiecare loc, pm te rog sau ma laud eu aici...si-ti zic ce tramvaie sa iei :D
 

DeletedUser

E si acolo. Dar si aici e fenomenala. Cand am fost in Viena, mi-am luat o punguta de drajeuri in ciocolata. Dupa ce l-am gustat pe primul, m-am intors la magazin si-am cumparat 10 pungi mari pline cu drajeuri in ciocolata alba si neagra. :D

cafea vieneza ai incercat? nu este cafea vieneza mai buna decat in viena :D
 

DeletedUser

regele...cat stai?

Daca stai putin, recomand turul centrului: Kunsthistorisches Museum, Schatzkammer, Nationalbibliothek, Stephansdom. Peterskirche. In apropiere e si Parlamentul, Universitatea si Votivkirche. Astea le poti face intr-o zi, daca te grabesti si nu nimeresti luni sau marti (cand e inchisa fie biblioteca, fie muzeul de arta).

Belvedere ar fi fain sa nu-l pierzi, nici Schonbrunn-ul.

Daca mai ai timp, poti vizita parcul botanic, din spatele Belvedere, si o gramada de parcuri, si Schmetterlinghaus (e foarte fain, o gramada de fluturi mari exotici care zboara in jurul tau).

Daca ai dispozitia sa vezi asa ceva, si timpul necesar, fiind in celalalt capat al orasului, poti vizita Prater-ul, sa te dai pe roata mare. E o vedere foarte frumoasa asupra orasului. daca vrei detalii cum ajungi in fiecare loc, pm te rog sau ma laud eu aici...si-ti zic ce tramvaie sa iei :D


Multumesc foarte mult de informati , stau o saptamana , de Schonbrunn si roata mare stiam ca sunt faine dar nu si de Belvedere si parcul botanic.

De mers merg cu o masina.

Maine iti trimit PM sa te imtreb mai multe.
 

DeletedUser

ok...o sa verific materialu, iti zic cam cand sa te astepti sa fie ce anume deschis. Nu stiu sa ma descurc cu masina in viena, stiu doar transportul in comun. Recomandare: Google Earth. eu asa m-am orientat. Am fost absolut singura acolo, nu stiam pe nimeni, si intram in cafe-uri sa vad cum sa ajung intr-un anume loc, pana am gasit o harta normala si detaliata.
 
Sus