Vot: Concurs "5 ani de Triburile"

Vot: Concurs "5 ani de Triburile"


  • Total votanți
    154
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Concurs "Aniversare 5 ani de Triburile"



Agica90 a spus:
Doream demult timp sa gasesc un joc online care sa.mi placa si navigand pe internet am dat de triburi,de care m.am "indragostit" de prima data;este un joc foarte reusit din toate punctele de vedere,grafica etc.si pentru asta le multumesc echipei triburi ca au creat un astfel de joc minunat,are toate partile realitatii,distractii,posibilitatea de cunoaste noi prieteni etc.Ador jocul asta si voi continua sa joc ca este un joc de nota 200



NEw.Elite a spus:
Traim intr-o lume plina de vicii. Unii aleg sa isi dedice viata societatii,ajutorului umanitar sau muncii in general. Tinerii si oamenii fara un scop de viata si dezamagiri,ajung sa foloseasca drogurile ca un refugiu iar cand li se deschide o poarta,prefera sa o ignore. Cu totii suntem capabili de mai bine,dar alegem sa o luam pe "drumul scurt" si mai usor,uitam sa intindem mana celor pe care avem sansa sa ii ajutam,si cel mai gresit dintre toate : ne schimbam viata sociala pentru aceste jocuri online.​
Sunt insa oameni,jucatori,care nu-si dedica 20 din 24 pt el si au totusi satisfactia de a se loga zilnic pentru a-si petrece putin sau mai mult din timpul liber,alaturi de prietenii pe care i-a strans in anii ce-au trecut :).​
Este frumos sa te joci,sa sacai pe altii,sa incerci sa cuceresti si sa te lauzi cand ajungi sus,dar pana la urma se termina,viata trece repede si noi ne privim din "profil" cand ar trebui sa iesim afara (la zapada acum) si sa ne bucuram de frumusetea anotimpului acesta,care ne-a acoperit complet cu un alb linistitor si parca ne simtim mai bine (ca si de Ajunul Craciunului) . Traim intr-o tara atat de frumoasa si atat de prost inteleasa si condusa...Avem toate anotimpurile in fiecare an si ne putem bucura de orice moment,deci va sugerez (celor care uita ce e mai presus de orice si benefic lor) ,radeti si glumiti,dar reveniti cand e vorba ca trebuie platita o factura,facuta o supa pentru copil/copii si mergeti sa va relaxati in asa multe locuri superbe care sunt in fata ochilor nostrii.​
Suna ciudat ca spun toate astea la numai cei 21 de ani pe care ii am ... dar am luat exemplu de la mamica (ea e cu travian ,:eek:) si acum e diferit,ne intelegem din nou .
Multumesc celor care a-ti avut rabdarea sa cititi ce am scris si ,desii puteam povestii de anii cand jucam pe L7 sau .net,vremuri cand inca atacurile organizate nu erau inventate dar pe unu din top5 l-am scos inainte de Craciun cu cateva minute alaturi de colegi din toate partile lumii,cu care comunicam in 3 limbi diferite sau unii intelegeau doar semne .. am preferat sa scriu o bucatica din lirici proprii :)
Sa aveti o viata minunata ,va doresc numai bine si uitati-va in jurul vostru,sunteti iubiti de toti cei pe care ii iubiti si indragiti ,viata voastra este exact cum v-o doriti,iar daca nu va convine ,faceti ceva pentru a o schimba,totul tine de voi !​
Mark(aka New.Elite L28)


florynel85 a spus:
Sunt Florinel, din Bucuresti, am 27 de ani.
Ca si multi alti colegi de pe triburile am cautat jocuri care sa ne ocupe timpul, inainte sa vin aici am jucat poker, un joc total diferit. Mania mea pentru poker devenise pentru mine ceva de care nu credeam ca o sa mai scap prea curand, dar alaturi de prietenii de acolo am zis sa incercam altceva.
Atunci am descoperit acest joc, la inceput parea banal... am jucat strategie doar AGE of empires, aici ca si in jocul pe care il jucasem lucrurile sunt foarte bine puse la punct, nu ai nave, cristale sau ce mai gasesti in alte jocuri... ideea fiind simpla o cumunitate de oameni care trebuie sa o dezvolti. Prima mea experienta nu a fost tocmai una placuta, nu stiam eu de ce sunt triburi, nu stiam de aliante, nu stiam nimic... greseala mea ca nu ma documentasem, binenteles ca dupa cateva saptamani de nesomn am fost cucerit :)). Ca orice luptator nu am putut sa las totul asa am inceput frumos de la inceput si am ajuns in conducerea tribului R.R.D de pe L7. Senzatia a fost unica, am descoperit noi prieteni, am ajuns sa observ ca de multe ori gandirea unui copil e mult peste ce imi inchipuiam eu, nu ma refer numai la joc, jocul in sine trebuia sa dai dovada de calm, sa rezolvi probleme dintre mebrii tribului, relatiile cu aliatii, tactici militare... A fost super. In paralel am jucat pe toate celelalte lumi, o chestie care pe urma mi-am dat seama ca nu e ok, timpul trebuie oferit la maxim, e pacat... ca si in viata trebuie sa te axezi pe ceva anume... nu are rost sa incepi 10 lucruri si sa nu termini niciunul. Au fost momente cand nu puteam sa mai dorm :)), imi era frica sa nu faca prostii cel care imi era sitter, atacuri multe chiar foarte multe trimise/primite care asteptai cu sufletul la gura sa vezi daca reusesti. Ca si multi altii la un moment dat a trebuit sa renunt, cand ai o varsta frageda iti poti permite cat de cat sa pierzi timpul la pc, dar cand cresti ai nevoie de bani, deci automat de un loc de munca, care de multe ori nu iti permite sa mai dedici timp si pentru acest joc.
Acum am inceput din nou, lumea 28. Am primit mesaje de la vechii prieteni care i-am facut aici si avand timp liber acum am zis "dc nu", acum sunt intr-un trib unde am ajuns sa fiu in conducere si mi-am facut noi prieteni alaturi de care vreau sa fac o surpriza placuta, pentru noi :D.
"Ce imi place?" un lucru e sigur ce m-a facut sa joc, increderea pe care trebuie sa o castigi celor pe care ii ai alaturi, ajutorul pe care trebuie sa il oferi cand au ei nevoie si nu in ultimul rand RESPECTUL pe care daca stii sa il oferi il vei primi.

Nu regret ca am jucat Triburile si ii salut pe toti prietenii mei de aici.
LA MULTI ANI TRIBURILE!
cu respect florynel85


sese33 a spus:
Joc jocul asta de mult timp deci asta inseamna ca am cunoscut multi oameni si buni si "rai":) . Dar cel mai mult mi-a placut cand am vrut sa jc pe lumea 4 . Am jucat vreo o sapt dar numa intram dadeam sa faca cva si ieseam . Dupa o sapt am vrut sa ma uit pe clasament *** is la vreo diferenta de primul loc ..... Cand am vazut ca are 71 de mil de pct am zs "eu ce caut aici " :))) mam uitat pe harta si am vazut numa sate de 20 de mil de pct am zs ca renunt si acuma jc pe lumea 28 :)))))


molda a spus:
Deja s-au dus 5 ani de triburile?Unii ani au trecut prea repede alti ani prea incet.

Eu am inceput sa joc triburile datorita unui amic care m-a batut la cap cam 2 saptamani pana ce m-a convins sa joc.Intr-un final intrand pe joc el nu a mai stat mult si a renuntat.Eram oarecum debusolat deoarece nu aveam jocul in sange si nici nu vroiam sa ma las deoarece mi se trezise interesul.
Dupa cateva luni am inceput sa invat tactica jocului si miscarile mai mult de unul singur.
Am creat tribul meu,l-am ridicat la un standard oarecum bunicel.
Dupa o vreme mi-am rugat mai multi prieteni sa se lanseze in joc insa toti s-au lasat pe parcurs si din nou,am ramas mai singur.

In cele din urma am inceput sa cunosc vecinii din joc ,iar dupa 2 ani de joc m-am alaturat tribului M-GOTH(fost primul loc) dupa ce am trecut si prin Tracia(si ei au fost o perioada lunga pe locul 1) dar au inceput fuzionarea si renuntarile.Dupa un 1 de munca si experienta acumulata si din speed'urile noastre am fost "convocat" in conducerea tribului.Am facut o treaba minunata cu cativa prieteni impotriva dusmanilor (de care imi place sa ma amuz mai tot timpul cu toate acestea recunosc ca sunt niste dusmani pe masura).

Joc triburile.ro de 3 ani jumate,poate 4 si nu regret nici un minut pe care il petrec pe joc.In acest joc am reusit sa cunosc multe persoane(o mica parte cunoscandu-i si in real) si consider ca jocul este si o rampa de lansare catre o lume virtuala cunoscand si facand noi prieteni de toate varstele atunci cand in viata reala esti trist si suparat.

Cum am spus,nu regret nici un minut pe care l-am avut pe joc si nu voi regreta nimic.
Sunt mandru de ce am realizat pe joc in toti acesti ani si sper sa o tin tot asa alaturi de prieteni pe care i-am cunoscut datorita voua !

La multi ani TRIBURILE.RO si distractia pe joc sa continue!


bsnake a spus:
Buna!
Numele meu aici pe forum este bsnake dar in joc sunt Achilz0r.Mi`am inceput jocul undeva pe la inceputul anului 2008 pe lumea 5 intr-un trib infintat de mine , acel trib se numea Guerrilla (=GRL=).Tribul nu prea avuse multe succes si dupa putin timp , o fata pe nume Filimon mi`a propus sa fuziunez cu tribul ei care se numea Marele Imperiu Roman (M.I.R.) si domina in zona mea.Dupa ce am acceptat oferta ei , ea mi`a daruit dreptrul de conducator pentru ai da o mana de ajutor in trib.Dupa ceva timp(cateva luni bune de joc) am devenit si intemeietor alaturi de ea iar tribul nostru deja devenise o mare putere si tribul nostru era clasat undeva pe locul 30-35.Pe la inceputul anului 2009 , de undeva din sudul harti se apropia un trib foarte puternic ce cucerea tot in urma lui , acel trib se numea NOI.Eu alaturi de flitm(filimon) am hotarat sa ne unim cu inca 2 triburi (NATO si YKZ) pentru a opri acel trib care se apropia de noi.Colaborarea noastra era foarte buna si impreuna cu intemeietori din cele 2 triburi am hotarat sa ne unim toti intr-un singur trib si asa numele nostru a devenit Magic.Razboiul intre tribul nostru si tribul NOI au durat un an si ceva iar in cele din urma noi am reusit sa eliminam tribul inamic.In prezent , tribul nostru (din pacate nu mai joc acolo) este pe primul loc si v`a castiga lumea.Tribul acesta este si v`a fi in sufletul meu.


Psychonaut a spus:
Cei 5 ani de triburile pot fi ilustrati simplu, prin cuvantul experienta. Experienta acumulata pentru viata de zi cu zi; Afli foarte multe lucruri in acest joc, observi multe tipuri de caracter si inveti sa te adaptezi oricarei situatii. Am inceput sa joc cu colegii mei de clasa acum cativa ani, si pot spune ca a fost cel mai frumos moment dintr-un joc online pe care l-am jucat. Concurenta dintre noi era esentiala, si ne motiva sa jucam. Acum, impreuna incercam sa refacem ceea ce am cladit odinioara, dar nu este usor, insa, incetul cu incetul...
Interesant este faptul ca aici se regasesc oameni de toate varstele, dar din nefericire multi ii subestimeaza pe 'juni', si nu le acorda prea multa importanta / incredere... Incercand sa fac o 'glumita', am pus pe profil, la Vârstă, 69 de ani ( aka. pozitia 69.. ) si un coleg de trib a crezut ca sunt pensionar.
Nu am regretat in niciun moment ca joc triburile si sunt mandru sa fac parte din aceasta comunitate.


john-nhoj a spus:
Pentru mine jocul acesta este ca un proiect pe termen lung, am investit bani si 80% din timpul meu, dar pentru mine este un mod de a ma relaxa, mi-am facut o gramada de prieteni cu care ne intalnim... Dimineata primul lucru care il fac este sa intru pe triburi, si apoi incep sa ma pregatesc de alte trebuiri...si seara la fel... Este extraordinar jocul acesta...va multumesc.


kosmyn97 a spus:
joc triburile de aproape 2 ani la inceput mi se parea un joc oare care cu nimic special dar cu timpul am fost din ce in ce mai atras din ce in ce mai mult la inceput am jucat pe lumea 7 pentru ca nu stiam ca ca dupa numar is mai noi lumile acolo am fost atacat in continu dar am gasit un prieten adevarat care ma ajutat sa fac 230.000 puncte dar toate acestea nu le luasem pe drept le aveau alti rezervate dar eu nu stiam asa ca am tot continuat sa iau pana cand tribul de pe lok 1 mau dat afara din tribul in care eram ca sa nu strice alianta si au dat atacuri pe mine dar prietenul meu a incercat sa ma salveze si a avut si el aceasi soarta ca amea la putin timp dupa ce imi loasera satele eream nervos ca pierdusam satele eram hotarat sa nu ma mai joc niki o data pana cand mam apucat din nou pe lumea 26 aici dedeasami iar peste "salvatorul meu:D" care ma invatat mai multe despre acest joc acuma o duc mult mai bine dar este si o problema nu pot fara sa stau pe triburile cred ca alceva nu ma mai pot juca :D.


mutu99 a spus:
Buna,eu am inceput sa joc triburile cu un cont "mutu99" dar nah...sa incepem cu inceputul..Intro zi de iarna cand nu aveam ce face
am cautat jocuri de strategie(eram mic p'atunci) si nu stiu cum pana la urma am dat de triburile...mam apucat de luema 10 cu niste
prieteni...1 dintre ei este mort(sa inecat la mare :( ) si apoi am vazut speed...ma gandeam ce-i ala
am intrat si am experimentat cele mai frumoase lucruri pe care le poti vedea pe un joc...am cunoscut oameni bun....uni nesimtiti dar asta
e , jocul e joc....sper ca niciodata sa nu ma despart de triburile...apreciez acest joc foarte mult....deci...acum joc cu numele Iti Dau Remove
suna mai bine :D....


Cpt.manson a spus:
Ce inseamna triburile pentru mine?o intrebare care mi-am pus-o si eu...si nu am
gasit raspunsul de prima data.Insa dupa ce mam gandit cum in clasa a -5-cea,am inceput eu sa vorbesc cu un coleg de al meu care juca triburile.El mi-a recomandat acest joc.Cu o oarecare nesiguranta am intrat pe site ne fiind 100% convins ca jocul este unul ce merita jucat.Dupa ce miam facut cont pur si simplu parca viata mea a devenit mai buna.Daca tribul creat de mine o ducea bine o duceam si eu bine.Si acum dupa 4 ani de triburile stau si ma uit la tribul meu venindu-mi in cap tot felul de amintiri de cand eu si cu prietenul meu debea facusem tribul si avem 2,3 membrii si ne chinuiam sa atragem cat mai multi jucatori in tribul nostru.Astfel dupa mai putin de un an de jucat pe lumea 25 realizez ca eu si cu bunul meu prieten am facut o treaba excelenta acum tribul fiind unul dintre cele mai bune
In concluzie raspunsul la intrebarea ''ce inseamna triburile pentru mine?'' a fost gasit...Triburile este jocul pe care nu o sa il uit niciodata,jocul copilarieii mele,jocul care mi-a imbunatatit relatia de prietenie dinre mine si colegul meu.


getuka a spus:
Am jucat triburile de pe la inceputuri, avand in vedere ca au trecut 5 ani de atuncei prin capul meu a trecut un flash incarcat de momente fericite pe care le-am trait prin intermediul acestui joc. Pot spune ca acest joc ma ajutat sa ma maturizez si sa invat sa respect un jucator deoarece situatia pe lumile deschise se schimba de la o noapte la alta si poti luat 10 sate pe noapte la fel cum poti pierde totul intr-o noapte. Asta ma maturizat in gandire si observ cat de complex e acest joc avand in vedere cat de mult se bazeaza pe incredere si cel mai important e cum relationezi cu celalati membri ai tribului si nu numai cu acesti, dar si cu dusmanii sau restul jucatorilor. La fiecare atac sau spionare inveti ceva, din fiecare mesaj in care te roaga sa nu ii iei satul ceva te surprinde sau te marcheaza... Ironia in acest joc e ca al un momentdat ajungi si tu in aceeasi situatie mai devreme sau mai tarziu, nu pot sa exprim cum a fost cand am fost scos de pe Lumea 1, a fost o amestecatura de semtimente printre care de nervi, suparare, neliniste, etc. si o lectie de viata destul de cruda pe care toti dintre noi o primim in viata. Nu vreau sa stric aceea chestie minunata pe care acest joc o are incercand sa explic rational ceva ce tine de emotii si trairi. Tin sa le multumesc organizatorilor pentru acest joc minunat.


gaby9507 a spus:
eu am inceput sa joc triburile cam acum un an prima lume a mea lumea 22 am crescut am crescut am avut parte numai de batai de cap eram in tribul ~ATF~ si mai toti membrii tribului erau atacati de un jucator pe nume xyz. care acuma nu mai joaca pana la urma am fost si eu observat dar cum ma observat , am trimis sprijin unui coleg dar pana sa imi ajunga sprijinul xyz. luase satul la vreo cateva ore am primit mesaj de la el "mersi de sprijin ajung si la tine" . Am vorbit ce am vorbit cu anumiti jucatori din tribuL SH si pana la urma am dat de mazareverde conducatorul academiei SH iar dupa un timp cam vreo 5 zile am priimit invitatie in SH , odata intrat in SH nu mai aveam griji luam sate fara frica ca ma va mai ataca cineva am luat am luat si mam facut mare acuma am 900.000 de puncte dar le datorez totul prietenilor mei care au jucat alaturi de mine dintre care unii inca mai joaca shacky09 30agu oaky2011 LilWayne78 xyz. cu toate ca nu prea mam avut bine cu el este un prieten bun si nu in ultimul rand mazareverde care ma invatat tot ce stiu eu in materie de triburile tot ce fac acuma este sa incerc sa reusesc sa fac ce am facut pe lumea22 si pe alte lumi daca o sa imi reuseasca sper sa imi fac si mai multi prieteni de nadejde


Chevyx a spus:
Ce inseamna triburile pentru mine ? Pai in primul rand un loc unde am avut placerea sa cunosc multi oameni , pe unii dintre ei si in real life si cu care pastrez inca legatura chiar daca unii dintre ei s-au retras de mult timp din joc . Un loc unde am ras si m-am enervat alaturi de prieteni cand treburile nu mergeau asa cum vroiam noi , un loc unde am pierdut nopti intregi alaturi de prieteni pentru a da atacuri , pentru a ne apara si mai ales doar pentru a mai palavragi putin . Un loc in care am investit timp mult , pasiune dar si multi nervi :( Despre prietenii mei pe Triburile ... n-am sa dau nume ( reale sau din joc ) , sunt atat de multi incat imi este frica sa nu omit pe cineva si nu as vrea sa fac asta . Dar sa va spun cum a inceput povestea mea pe Triburile :)
Totul a inceput in toamna anului 2008 . La fiecare pas pe internet gaseai cate o reclama la Triburile , erau atat de multe incat fara sa il fi jucat il uram si asta doar din cauza 'intoxicarii' cu reclame din acea perioada . Asta pana in decembrie 2008 cand plictisit de jocurile ce le jucam deja am decis sa vad si eu ce mare joc e asta caruia i se fac atatea reclame . Asa ca mi-am creat cont si bineinteles ca neavand cine sa ma invete 'tainele' jocului duceam o lupta acerba cu tabelul punctelor , fiecare cladire ce se ridica in sat era ridicata doar dupa ce ma uitam intai sa vad pentru care dintre ele se dau cele mai multe puncte :D Imi amintesc mereu zambind ca priveam cu invidie satele vecinilor care aveau cerculetul exterior mai altfel decat il avea satul meu . De forma hexagonala nu mai amintesc :( Armata ? Din toate unitatile in numar egal , 30 lanci 30 spade 30 topoare samd ( in afara de spioni pentru ca observasem eu ceva cu puterea de atac si de aparare si la ei nu prea merita luata in seama ) . Logic a sosit primul atac si singura solutie a ramas inceput nou :p Asta se intampla pe lumea 10 unde intr-un final am reusit sa adun 3 sate ( wow ce multe ) :) Dupa care a aparut lumea 11 , o lume unde m-am mutat cu catel si purcel si unde pot spune ca am invatat ce inseamna cu adevarat Triburile , unde am avut norocul sa intalnesc si cativa jucatori mai 'batrani' de la care pot spune ca am furat meserie :) O lume unde am descoperit ca jocul asta nu il poti juca de unul singur si ca echipa din care faci parte si prietenii pe care ii ai inseamna mult mai mult decat detinerea a cateva mii de sate . O lume unde am realizat prima data ce inseamna sa conduci un trib , ce inseamna sa porti un razboi si mai ales ce inseamna bucuria de a castiga un razboi . Primele sate luate ? Wow cu cata emotie asteptam rapoartele si cat de mandru eram apoi pentru ca ii luasem satul unui jucator mai vechi :) ( care intre noi fie vorba de fapt renuntase la lumea respectiva ) :p Triburi conduse de mine , succese in joc ... fac parte din amintirile mele ( placute ) si le voi pastra acolo unde sunt ele .
Daca ar fi sa dau un sfat noilor jucatori de Triburile ar fi unul singur : daca nu va puteti forma o echipa , daca nu va puteti forma un grup de prieteni cu care sa jucati ... nu va apucati de jocul asta . Triburile inseamna echipa , nimic mai mult . Restul 'secretelor' se descopera pe parcurs , trebuie doar sa investiti putina vointa :)
La multi ani Triburile.ro !


chitu12 a spus:
jocul triburile e cel mai TARE joc .


raducrangasi a spus:
incep asa cu raducrangasi vine de la radu numele celui mic , crangasi cartierul
de triburile ma virusat un coleg de la munc a uite ce joc misto am gasit de la finul meu am inceput prin 2007 si nestind cu ce se mananca am facut conturi la toata familia sotie , eu si cel mic care icna nu era nascut am jucat asa eu operioada pe toate 3 conturile apoi la 2 dintre ele am renuntat ca mau blocat admini loghinuri prea dese dar numai era cu conturile mele si cu colegul care ma invatat , asat ca jucam dupa acelasi ip si asta doar dupa o reclamatie de la jucatori buni :) , am luat o pedeapasa am trecut , apoi am avut alta si cea mai dura 103 sate parca pecare le am recueprat cu cavalerie grea sunt jucator de apararea in general , asa aam jucat mereu cel care imi asigur spatele primul sunt eu
am urmat si alte lumii in pararlel dar am renuntat , pe lumea 3 a fost cel mai frumos acolo am cunoscut oamenii deosebiti care ii cunosc si astazi dupa atata timp am avut norokmulti au fost din zona mea cu uni chiar eram vecin de cartier sau cartiere ...
au mai urmat si alte lumi dupa a maifost ceva de luat in calcul cu adevarat lumea 17 acolo am inceput tot asa in formatul obisnuit si cei care ne cunosteam in general a mers cat de cat eu nu am prins zona buna si mau ca ametit in schinb colegul cu pricina a mai virusat alt coleg , intr timp eu deja stiam cu ce sa mananca triburile asa ca a jucat in paralel si la mine si la el , ma repet nu mam ajutat cu nimica de un cont pe celalat , in schim sa facut o reclamatie pe contul la colegul dupa ce cativa jucatori mau atacat la greu si nu au luat nici un sat
am avut norok de o domnisoara admin care mia cerut sa imi cer scuze ca am incalcat un regulament de care ea habar avea , desi a recuoscut ca am fost verificat ca faceam dublu loghin de pe acelasi ip , ma repet si astazi daca joaca si sotia triburile si avem doar un singur calc , dar atata timp cat nu ne ajutam cu nimica intr conturi ce am incalcat ........

apoi a venit lumea 21 unde am pornit in acelasi format cei care ne cunoastem in general am jucat asa de funy de data asat sa mers mai departe de funy si uni nu au fost in stare sa facaa diferenta de la funy la un razboi adevarat la icneput a mers razboiul cumva inspre noi dar din apcate cu timpul am cedat teren cei care eram invatati cu funy nu ne ajutat cu nimica si am pierdut jucatori pe parcurs si tribul a luato la vale

cam asta este povestea mea

am uitat sa zic am jucat numai cu acelasi id si numai in burn pe lumea pe care am jucat ,

PS Burn ul a fost facut de cativa jucatori adevarati am inteles si oameni de respect eu doar le duc povestea mai departe , nu eu am inventat burn ul doar duc povestea mai departe atata tot

va doresc o zi buna !


spwon a spus:
Buna seara ! Am vazut concursul si am zis sa incerc si eu .

5 ani de triburile.... am aflat de triburile la inceputul lumii 2 de la prietenii mei de la scara ... am jucat cu ei impreuna... am fost intrun trib care a fost in primele 5 pe lumea 2... porma pe lumea 4 am facut tribul nostru AOD = angel of dead .. porma initialele de AOD au fost copiate..ne-a tinut uniti mult timp ... dadeam atacuri organizate noaptea iar la 6 dimineata ne intalneam afara la cafea si vorbeam de triburile ... si la 8 toti in casa sa vedem daca am reusit ... 2 chestii va zic : LA MULTI ANI ! si mult succes in continuare ca ceea ce faceti faceti bine ....



no*sewar77 a spus:
Poi sa vedem ce a fost pt mine triburile:
Pentru mine triburile a fost jocul meu preferat inca de la inceput cand eu si prieteni mei am inceput sa jucam pentru prima data.
Asa am inceput sa iubesc jocul concurand unul cu altul si incercand sa devenim mai puternici ca oricine si de acea am inceput sa lupt .
Ca si in viata reala am mai primit si cate-o palma mi-am pierdut satele am fost cucerit sau chiar tradat dar nam incetat sa lupt si am devinit si mai puternic in fiecare clipa si moment.
Chiar daca voi inceta intr-un sfarsit sa mai joc triburile voi ramane intotdeauna cu aceste amintiri placute si puternice!!!
Pe scurt triburile este un joc :-in care te poti intalni cu oameni de diverse caractere!!!
-in care iti poti dovedi spiritul de concurenta!
-superb,minunat,distractiv,competitiv,excelent si de o deosebita frumusete!!!
-in care poti comunica cu toti prieteni tai sau cu cei care te ai imprietenit!!
-in care iti formezi grupuri de prieteni(Trib) in care toti membri acestuia se ajuta reciproc punand fiecare de la mana la mana si oferindu-si ajutorul!!!
Iubesc jocul asta si chiar daca pierd timpul si multi zic ca este un timp pierdut eu zic ca triburile nu este si nu va fi niciodata o pierdere de timp .
Toate aceste cuvinte au iesit din interiorul inimi mele cine nu ma crede se inseala!!!


Din Partea lu No*Sewar77 pt cei 5 ani
de triburile


Deviant Love a spus:
Inceput de poveste....


Cum am ajuns sa joc triburi?
Si acum cand imi aduc aminte ,dupa mai bine de 3 ani , imi vine sa rad ...
Eram intr-o stare cumplita in perioada aceea ,avand un divort "dulce" proaspat incheiat si o singura prietena ,pe avocata mea ...
Aceasta ,o tipa simpatica si plina de umor ,dorind sa ma inveseleasca ,ma forta sa ies in oras sau imi "invada" casa aproape in fiecare weekend impreuna cu sotul ei cu care ,fiind profesor de limba romana, iubeam sa port discutii "literare". Intr-un weekend insa i-a venit geniala idee sa ma cheme la ea la cafeaua " traditionala de sambata dupa amiaza ". Nu aveam suflet sa o refuz ,mai ales ca era cam singura mea modalitate de-a mai evada din ganduri (afara doar de "marea mea dragoste" de pe atunci ... Metin ... de care cred ca a auzit cam toata lumea ).
Ajunsa la ea acasa m-a intampinat cu un zambet sters si fara nici o introducere mi-a spus:
-Draga nu mai pot , divortez de Andrei ...
Ramasesem socata in prag si habar nu aveam ce sa ii spun (eu stiind ca Andrei e cel mai linistit si mai calm om pe care il cunoscusem vreodata). Am urmat-o in bucatarie unde dupa ce m-am asezat pe primul scaun ( vestea imi cam inmuiase picioarele) am intrebat-o cu voce (speram eu ) linistita si compatimitoare :
-De ce , Danuto? V-ati certat?
-Nu , dar nu mai pot . Triburile lui ma omoara ,sta toata ziua spanzurat in telefon cu "sefii" si planifica atacuri, iar seara cand ajung si eu acasa in loc sa stea cu mine e in conferinte sau are sittere....
In acel moment al discutiei deja ma gandeam ca de atata oboseala sarmana mea prietena cedase nervos si ma uitam nelinistita spre hol ,doar doar o aparea Andrei sa o linisteasca...
- Nu te uita dupa el . Crezi ca-s nebuna ?... ( mi-a spus zambind amar) .. Andrei, a venit "mititica" (asa imi spune si acum cu toate ca nu-s decat cu vreo 4 ani mai tanara decat ei ) pe la noi ,hai s-o saluti.
-Stai asa ca am treaba pe 7 si m-a lasat unu sitter pe 8 si e atacat rau !
-Vezi? (m-a intrebat ea cu lacrimi in ochi )Nu mai pot ...
Din ce in ce mai socata am incercat sa o linistesc si sa o fac sa imi povesteasca ... De ceva vreme Andrei al ei se apucase sa joace un joc online care ii manca tot timpul liber ... Un joc in care isi facuse o gramada de prieteni ...si care il facea ,se pare, sa neglijeze caminul conjugal din ce in ce mai mult ...
In acea zi Andrei nu a aparut la cafea ,iar prietena mea ,in starea in care era, numai de vizite nu avea nevoie saraca asa ca am scurtat-o cat am putut si am plecat ...
Seara ,dupa ce treminasem treaba si juniorul adormise am deschis calculatorul...Ceva nu-mi iesea din minte, triburile.... Am gasit repede jocul si mi-am facut cont pe prima lume pe care a deschis-o (lumea 16) plina de curiozitate ...
Din noaptea aceea , noapte care s-a prelungit spre dimineata incercand sa "cresc" satul, am fost "cucerita"..
In joc am cunoscut dealungul timpului multi oameni minunati,care m-au ajutat nu numai sa invat sa joc ,dar si in viata reala, care m-au sustinut moral si mi-au redat zambetul in seri de tristete si insingurare ,pe care i-am cunoscut real la "intruniri" si cu care mai schimb si azi urari la telefon de sarbatori ...
Danuta nu a divortat ci a inceput sa joace si ea impreuna cu Andrei ...(nu stiu daca inca mai joaca pentru ca s-au mutat in alt oras si vorbim mai rar acum )..
Cam asa am aflat ca exista si acest joc ... de care inca nu am reusit "sa scap" si nu cred ca voi scapa prea curand ...

Maria


26tvr a spus:
Cum am ajuns să joc triburile ?! HeHe, la vremea aceea a fost primul joc pe care l-am jucat. După câţiva ani de, să-i zicem , sărăcie , părinţii mei au reuşit să "răsară" de nicăieri şi să îmi cumpere mie , copil de 14 ani primul "calculator performant". Desigur la vremea aceea nu aveam nicio idee despre ce avea să însemne internetul şi care sunt tentaţiile la care te supui când deschizi un simplu browser. Clasa a 8a, gimnaziu, în plină adolescenta, cu un nivel de hormoni ceva mai ridicat, mă găseam atunci navigând fără vreun ţel anume. Am ajuns pe un site unde am văzut o reclamă la un film porno , fix deasupra unei reclame la acest joc (triburile). Cu o curiozitate demnă de vârsta pe care o aveam , m-am repezit să intru pe site-ul respectiv. Totuşi , în final , din GREŞEALĂ am dat click pe reclama care avea să mă ducă pe www.triburile.ro . Renunţând la reflexul de a apăsa cu disperare pe back , încercând să ajung unde defapt "trebuia" să ajung , rămân aici, pe triburile, şi citesc detaliile jocului, care atunci m-au atras , însă care m-au şi "păcălit". Aşteptările mele de la acest "univers" erau altele. Mă aşteptam la un joc cu o grafică impresionantă , cu experienţe 3D de neuitat, neştiind la vremea aceea ce înseamnă să joci un browser game. Am început să joc pe 25 decembrie 2007, ora 23 , sub un nick destul de ciudat "cavalerul fulger". Lumea 3 părea un univers bun de descoperit şi nick-ul meu, trebuia să mă ajute să înspăimânt adversarii, fiind "demn" de un conducător de sat/ trib. Eram un copil şi mă comportam ca atare , astfel că singurul meu prieten în timpul acestui joc, la vremea aceea, a fost un jucător numit "acordeon". Se pare că originalitatea numelor noastre, ne-a adus împreună. El era la rândul lui un copil. Aceleaşi pasiuni, aceleaşi dorinţe sexuale crescute, aceeaşi pasiune pentru triburile. Ne-am ajutat reciproc foarte mult până ce, amândoi, ne-am pierdut satele. Făcusem un număr impresionant de puncte , însă mai important decât jocul a fost sfârşitul acestuia. Cu o dragoste nebună pentru contul meu şi un regret imens pentru timpul pe care l-am pierdut, am hotărât să renunţ definitiv la joc. Însă înainte să fac asta, mi'am întrebat prietenul în ce oraş locuieşte, ajungând să aflu cu stupoare că suntem foarte aproape unul de altul, la distanţă de câteva străzi. Scriu acestea, acum , cu el alături de mine. Suntem prieteni de mai bine de 4 ani şi în mare parte datorăm asta jocului. Vă mulţumim !!!


andrey996 a spus:
Totul a inceput acum aproximativ 2 ani pe lumea 16, cand impreuna cu cativa colegi am descoperit acest joc minunat, chiar daca nu eram fiecare in directii diferite ale harti am continuat sa jucam si invatam acest joc.
Cu timpul ne-am dezvoltat, unii au fost cuceriti, altii au ajuns mari iar eu am ajuns intr-un trib super, plin cu oameni super care stiau ce inseamna sa fi un trib unit, singura problema era faptul ca duceam un razboi cu un trib foarte puternic, la granita caruia ma aflam si eu (langa mine aflandu-se un jucator ce peste 1000000 de puncte eu avand pe atunci aproape 100000 de puncte si ironia facea ca de fiecare data cand ajungeam la 100000 de puncte, acem jucator sa ma lase la 10000 de puncte, istoria repetandu-se de 4 ori :)) , dupa care am renuntat la joc, constientizand faptul ca nu am prea multe sanse langa un jucator asa de experimentat.
Dupa aproape un an, nu am mai putut rezista si am inceput iar sa joc triburile, de data asta pe lumea 24 si inca de la inceputul acesteia unde am avut o evolutie frumoasa, totul imi era favorabil, dominam zona, chiar ajunsesem la peste 200000 de puncte, cel mai mare punctaj al meu, deja nu mai eram un incepator, pana intr-o zi cand mi s-a stricat calculatorul si am fost nevoit sa renunt iar la triburile, dar calculatorul a fost reparat spre surprinderea mea in doar 1 saptamana, insa a fost prea tarziu, nu mai aveam nici un sat :(
Plin de frustrare, tot nu am reusit sa renunt la acest joc si am continuat pe lumile 26, 27 si acum 28 unde sper sa nu mai am probleme (chiar daca pe lumea 26 nu mai joc, pe 27 am fost inobilat de tribul de pe primul loc in clasament aflandu-ma in mijlocul sau si deuarece am atacat in trecut acel trib nu am fost primit, fiind nevoit intr-un final sa dau inceput nou)
Acum imi pun speranta in lumea 28, bazandu-ma pe experienta acumulata pana acum si pe 3 colegi de clasa care au ajuns in apropierea mea prin intermediul invitatiilor de la preinscriere cu care sper sa facem istorie pe lumea 28!


R@nd@r a spus:
Povestea unei vieti virtuale


Capitolul I
Autentificarea

In dimineata luni Mai,rasfoind plictisit pagini pe net,am dat din intamplare peste un mic banner care mi-a atras atentia.Mai atras dupa tot ce inseamna imagini istorice, mitologice si alte lucruri adiacente, impins de curiozitate am apasat memorabilul click care mi-a “ocupat” o parte din timpul destinat calculatorului. Am dat dubluclik pe calea ce se reliefa in fata mea, promitand nenumarate surprize ce aveau sa-mi bucure farama de copil ce inca mai exista in mine.Imi atasez nickul si parola,dar nimic,de ce nu ma loghez?Dupa nenumarate incercari,imi iese in cale un cuvant lung “Autentificare”.In sfarsit sunt inregistrat,apas “Login” si observ lumea 2 si lumea 1

Capitolul II
Laleaua neagra si Lumea 2

Inregistrat pe lumea 2 aleg zona intamplator,Sud-Est.Acolo domina tribul DBD,dar rugamintile mele nu au fost de folos cat sa inmoi vreo inima de conducator pentru o invitatie.Trebuia sa culeg experienta si sa capat maturizare pentru ca un recrutor sa-mi trimita invitatia.Dupa ce am mai invatat putin jocul am fost remarcat de un alt trib,mai exact,primul meu Trib Wolf.Acestia mi-au sters urmele lacunare ale jocului.Intre timp incepeam sa conversez cu un player “Laleaua neagra”.In primele zile nu i-am atras atentia,dar am inceput sa conversam.Deci,in sfarsit,am ajuns in marele trib “DBD” ,excitanta zi,nu?.Laleaua neagra(Lali) a fost si este unul dintre prieteni mei,pana si acum conversez el,dar din pacate nu pe Triburile,ci pe alte retele de socializare.

Capitolul III
O zi deprimanta

Inspre sfarsitul lui Ianuarie,dupa innobilirea multor sate,spre melancolia altora,iau o decizie usturatoare,jocul s-a terminat.Notele nu aratau atat de bine si incepusem sa stau mai mult timp pe calculator decat cu prieteni,atunci am luat o decizie memorabila.I-am luat nr de telefon si id-ul lui Lali si am parasit tribul.Cum eram orgolios de fel mi-am facut timp de 3 zile trupe multe(ca sa nu fiu innobilat) si am abandonat sansele de a ajunge in fruntea clasamentului,dar toate acestea au meritat,m-am maturizat.
Insa nu a durat totul atat de mult.

Capitolul IV
Intoarcerea

Dupa 3 ani de asteptare,am revenit.Nimic nou,acelasi nick aceasi aparenta,imi fac intrarea pe o noua lume.Am intrat intr-un trib,ca orice player si mi-am continuat dezvoltarea perfecta pana intr-o clipa cand am devenit membru in conducere,foarte tare nu?Parol...!...ceva demential,numai urlete de ajutor,razboaie intre membri si cel mai rau o armonie prabusita,dar totul a trecut dupa ce 2 fete si-au facut aparenta,Denisa si Andreea.O "Ardeleaca" si o "Banateanca" ne-au inmuiat inimile,unora...Nu ma prea dau in vant dupa ele,dar putin am vorbit ce sa-i faci.In orice caz tribul era a unor prieteni foarte apropiati,Logofat Palade si "nebunaticu"(sa-i zicem asa).Insa incepem cat de cat sa dominam,ne mai luam bataie la cate un razboi si tot asa...Deja suntem unul langa celalat.Plictiseala da roade si incet incet se lasa lumea,printre care si eu.

Capitolul V
Prezentul si atat

Am ajuns in sfarsit in momentul scrieri,dar nu prea multe "paci".Stau in scaunul de "general" in tribul "Noi suntem Romani",cu abrevierea NSR si ma simt destul de bine.Probabil peste 1 an voi lua dinnou o pauza si voi reveni,vedem.Oricum am ramas sa o vad si pe asta,triburile a implinit 5 ani de existenta datorita Inno Games carora le multumim si sper ca inca cateva milioane de romani sa intre pe acest joc.
Lunga descriere,nu?Nu...Pe langa nuvelele si povestile scrise de Karl May,Jules Verne sau Herman Melville povestioara mea este copil mic.

La Multi Ani inca odata prescolarului Triburile!


radascayo a spus:
La multi ani triburile !!!

Nu joc triburile de 5 ani , joc de 1 an si ceva de pe data de 25 decembrie 2010.
Era cam ora 7 seara si ma jucam niste jocuri pe un site cand am vazut o reclama la Triburile. Am dat si eu click si am vazut cum sta treaba , mi-am facut un sat si am inceput sa joc . Prima data eu si varul meu voiam sa avem acelasi cont si sa intre fiecare cand poate pe el , dar dupa o mica cearta si-a facut si el contul lui .
Cand am jucat prima data am intrat pe Lumea 23 , cea mai noua de atunci . Mi-am facut un trib mic unde eram doar eu si am stat singur pana cand cineva m-a invitat in tribul Viper . Era super acolo , cresteam ,nu aveam probleme cu vecinii , pana cand am facut fuziune cu CrashJ , o greseala mare . Tribul a fost mancat de viu de dusmani in doar cateva saptamani . Am trecut eu prin multe triburi , de la fiecare am invatat cate ceva , pot sa ma mandresc ca am facut parte din niste triburi care pe vremea aia erau mari cum ar fi Legiunea III sau Acvila ( Woc de acum ).

Cu timpul ,acumuland experienta am avut onoarea sa ajung in INQ , cel mai bun trib la inamici invinsi , un trib de luptatori .

Dar inainte de asta , pe lumea 22 , dupa ce am fost conducator in Legion am primit propunerea sa creez academie pentru vestitii ~LEX~ . Am fost si acolo conducator alturi de alte nume mari ale lumii . Am facut fuziune cu aliatii nostrii Thor si acum ne luptam cu cei din Amigos . In THOR si LEX am intalnit niste buni prieteni , niste oameni demni de respect.

Pe lumea 4 am avut tribul meu , era un trib mic dar unit care in 2 saptamni se putea mandrea cu un numar de 60 de jucatori . Apoi am facut parte din =GTC= chiar daca eram destul de mic.

Triburile este unul din lucrurile cele mai frumoase lucruri care mi s-au intamplat in ultimii ani , si acum ma bucur ca acum un an si ceva mi-am zis in gand ‘‘ce-o fi jocul asta ? si mi-a dat prin minte sa imi fac cont.’’

Am intalnit multi oameni in joc , unii mi-au fost prieteni , altii dusmani , dar am vazut ca majoritatea jucatorilor care joaca Triburile sunt perseverenti , nu se dau batuti si se distreaza cand joaca .
Am invatat din acest joc cum sa conduc o echipa , sa nu ma gandesc numai la mine si sa incerc sa ridic standardele tuturor care erau cu mine .Triburile e un joc de echipa , unde daca nu stii sa colaborezi nu ai nici o sansa . Asta e lucru dovedit in mai multe randuri de mai multi jucatori care credau ca se pot descurca singuri si au vazut ca se insala.

Pentru ca aceasta creatie este citita de multi oameni , vreau sa multumesc unor jucatori de partea carora am avut onoarea sa lupt si care m-au ajutat in joc :

Calin S
ScorpionulNegrul
WiermeleTurbat
Destinatie
Capsatu
Militia
Porumbela
Piticot2
Flo24
Gebelexis
Still boys
Dilland
Zgubea
Tatis


bejbl9 a spus:
5ani_t10.gif


Ioaniciu a spus:
Pentru inceput, contactul cu triburile a fost unul intamplator pot sa zic, datorita unor mesaje care imi apareau la mail, si am acceptat sa intru deoarece ma plictiseam si mam gandit ca nu am ce pierde.

Am intrat pe lumea 17, acum vreo 2,3 ani, nu mai stiu exact. Si am inceput sa construiesc, sa ma prinda acest joc, ma trezeam in miezul noptii, plecam de la scoala, intram de pe calculatoarele profesorilor, inventam orice problema doar pentru a ajunge sa dau comenzile de care aveam nevoie. (De multe ori, ma trezeam la ora 6 dimineata ca sa dau comenzi, inaintea alor mei, lucru remarcat de ai mei, deoarece inainte deabia reuseau sa ma convinga sa merg la scoala.

Am reusit sa imi conving inca vre-o 2,3 colegi sa intre si mereu povesteam despre acest subiect. Dar cand am intrat, un jucator de langa mine a intrat in vorba cu mine, eu la randul meu , am intrat in tribul in care eram, se numea KYNDERUL acel jucator, o persoanba exceptionala, era un tip de vreo 26,27 de ani din spania, in timp ce eu aveam 16,17 ani si eram din Alba Iulia. Mereu ma ajuta cu resurse, trupe, ne programam atacuri, ma inlocuia cand eram plecat, bineinteles mam inteles extraordinar si cu alti jucatori. Cam in 3 luni, de la un jucator de cateva puncte, am ajuns cu acest kynderu la conducerea tribului. Am format acolo o gasca, cu care mereu atacam, porneam razboaie, elimiman jucatori mari, etc(o distractie). Dar la un moment dat a inceput un mare razboi pe lume, intre triburile cele mai mari ( noi fiind pe locul cam 15,16). Strategic , noi eram pozitionati cam prost, in mijlocul inamicilor, si am inceput sa pierdem sate. Majoritatea jucatorilor neam parasit tribul in timp ce eu, kynderul si inca vreo 3 playeri reuseam cu greu sa tinem piept, dar.. NU VROIAM SA RENUNTAM si speram la vreun ajutor.

AM tot vorbit cu jucatorii in legatura cu ce vom face pe viitor, deoarece nu eram ff avantajati, si leam zis ca pot sa plece daca vor, sa se mute in triburi inamice , decat sa piarda sute de sate, dar nime nu a vrut, si drept urmare am inceput sa pierdem sate, multe,multe....si jucatorii se duceau la fel si ei. Din motive personale am fost nevoit sa plec din localitate o saptamana, intrun loc unde nu aveam internet, si iam lasat in administrare satele la kynderul, in speranta ca atunci cand ma voi intoarce, vom gasi noi o solutie. Dar la intoarcere, din pacate, am primit mesajul de ami alege un nou loc pe harta:(:(

Nu de mult, inca mai vorbeam cu kynderul pe mess, si povesteam tot felul, ca "prieteni" pot sa zic, si sper ca poate pe vreo lume, am sa il intalnesc din nou, sau de ce nu, toata echipa:D

Triburile a fost o buna ocazie de a-mi face prieteni, si ce a cunoaste oameni extraordinari, care au fost gata sa stea alaturi de mine pana in ultima clipa. Un joc frumos, palpitant, in care ajungi chiar sa pui sentimente.

Aceasta a fost pledoaria mea in legatura cu acesta varsta a acestui joc!


Wake Up Looser a spus:

Ma numesc Santimbrean Ionel..Am 23 de ani...si as dori sa va spun cu ce mia schimbat triburile viata!!
Totul a inceput acum 3 ani cand am fost la un coleg de facultate si se juca Triburile..Avea numele Scorbura si juca pe Lumea 1! Am fost atras si il tot intrebam cum faci trupe cum ataci....Apoi am ajuns acasa mi-am facut si eu cont am inceput sa joc pe lumea 5...Si cand am ajuns in jur de 500 puncte ma invitat un player care defapt era o fata...Si era din orasul in care eram la facultate...Apoi povestind cu ea am ajuns sa ne intalnim la un suc..sa povesti tot mai mult si apoi a inceput o relatie intre mine si ea...Relatia este si acum..pe data de 1 martie am ceruto de sotie...si pe data de 27 Iulie 2012 este nunta noastra.Joc triburile in continuare...Si ma bucur! Pot sa spun ca triburile mi-a schimbat viata complet!! Si tot respectul meu pentru echipa InnoGames! Este cel mai frumos joc!!O zi buna!! Ionel...


Sergi0 a spus:
La inceput , totul a fost ceva intamplator, un link aiurea, fara download, insa am intrat...
O mare ceata, nu stiai care e treaba, ce ai de facut , te trezeai intr-un sat de 116 puncte intr-o margine de harta si da-i pe treaba.
A fost dragut cand am inceput sa ne combinam in triburi, sa ne cunoastem vecinii, sa incepem sa schimbam email-uri , messenger, skype etc.
Uite asa am reusit chiar sa ne imprietenim unii cu altii, ne-am cunoscut pana si familiile, am iesit la baute, ne-am vizitat acasa , copiii nostrii s-au jucat impreuna,pur si simplu ne-am facut prieteni din familia triburile.
Bineinteles ca au aparut si probleme inevitabil odata cu incercarile de a mai insela jocul si de a incalca vreo regula, dar toate au ramas de domeniul trecutului.
Eu personal ii multumesc acestui site , mi-am facut cativa prieteni loiali, si ne-am imprietenit si in viata reala.
Jocul in sine poate fi considerat bunicel, insa mai mult tine de calitatea oamenilor care intra sa joace alaturi de ceilalti.

Am petrecut nopti stand sa rupem nobili, nopti sa curatam pe altii in echipa, sute de mii de atacuri primite, de cele mai multe ori ne-au facut sa fim si mai aproape unii de altii.Am stat si in noptile cand a 2-a zi mergeam la munca rupti de somn, lasand nevestele sa adoarma strigandu-ne: "Hai iubi , mai stai?" si raspunsuri sa vina: "Imediat mai am cateva atacuri de trimis si vin...."
Nu putem uita emotia primului sat luat, cei care au trecut prin asta se vor regasi in ceea ce simt si eu.

Cu orice pret,
un mare multumesc Triburile ptr ce am castigat alaturi de prietenii pe care mi i-am facut aici.


dandanaua a spus:
Tema concursului: "Ce au însemnat cei 5 ani de Triburile pentru voi?"

Material pentru concurs...

Eu "ştiam" din filme că cei mai buni luptători sunt cei cu spadele! Drept urmare, atunci când am intrat pe lumea 1 nu am ezitat să dau atacuri doar cu spade, iar topoarele (pentru că nu înţelegeam rostul lor - în mentalul meu toporul fiind asociat doar cu... tăierea de lemne!) le trimiteam sprijin. Recunosc, mi-a trebuit ceva timp ca să înţeleg rostul fiecărei trupe şi să aprofundez strategia favorabilă de joc...
În lumea 1, tribul NWO a fost pentru mine ca o "şcoală" de triburi! Tot ce ştiu, acolo am învăţat! Pe forum, cei mai buni colegi de trib făceau adevărate dezbateri (extrem de detaliate) despre cele mai bune metode de apărare sau atac, despre strategii de dezvoltare sau "politici" de alianţe. Atunci am experimentat şi eu pentru prima oară valabilitatea echipei formate din jucători activi şi apropiaţi pe hartă. Eram cam 10 inşi în echipă (triburile puteau avea pe atunci şi peste 1.000 de membri!) şi făceam zilnic atacuri organizate şi înnobilări. Băgasem spaima în toţi jucătorii din K33... În fiecare zi alţii cădeau şi noi creşteam.
Au trecut anii, a venit şi plictiseala şi am tot abandonat şi apoi reînceput jocul. Nimic nu a putut egala însă plăcerea şi satisfacţia pe care le-am simţit atunci, în lumea 1!
Între timp, cutumele jocului s-au schimbat. În triburile (şi lumile) "moderne" nu mai sunt "şcoli" de formare a jucătorilor. Se merge pe echipe formate din jucători care se cunosc sau la întâmplare. Se colindă triburile mai ceva ca de Crăciun casele. Înainte (pe lumea 1), era o mândrie să faci parte din "elita" tribului tău! Nu ştiu, poate sunt eu nostalgic, dar acum nu văd decât o disperare continuă după acumularea de sate, fără plăcerea de a crea şi menţine în top "brand-uri". Triburile fuzionează, jucătorii migrează, se "clonează" branduri vechi... Apropo... Niciodată (şi nu exagerez!) pe lumea 1 nu s-a discutat măcar despre vreo fuziune! Nici nu ştiam ce înseamnă asta pe triburi până nu m-am lovit de lumile ulterioare! În fine...
Scriu acest material pentru că vreau să vă povestesc un episod special din viaţa mea care arată însă PASIUNEA pe care am avut-o pentru acst joc...
La un moment dat (nu contează din ce motive) viaţa mea reală m-a dus într-un loc nu prea plăcut: la închisoare! Am stat acolo trei ani. Lăsăm la o parte experienţa deloc de invidiat de a trăi după gratii şi trecem direct la faza în care am pus mâna pe un telefon mobil. Căci la închisoare e posibil să ai un telefon mobil! Ştiţi ce am făcut prima dată când am reuşit să mă conectez la internet de pe mobil? Da, aţi ghicit, m-am "băgat" pe triburi! Am intrat pe mai multe lumi şi dădeam zilnic comenzi de construcţii sau atacuri. La un moment dat câţiva colegi au aflat unde sunt. Pentru că făceam schimb de ID-uri de mess, iar messul era pe numele meu real şi la o simplă verificare pe internet se aflau datele despre încarcerarea mea. Erau toţi foarte miraţi şi totodată încântaţi că puteam juca (chiar bine!) din asemenea condiţii! Am rămas chiar cu prieteni foarte buni din acea perioadă căci am ţinut legătura peste timp şi dincolo de triburi...
Acum, perioada aceea tristă din viaţa mea a trecut. Intru din nou pe lumile care apar şi joc, chiar dacă regulle şi atmosfera nu mai este aceiaşi din trecut. Sau aşa o percep eu, nu ştiu...
Îmi place faptul că toate rezultatele pe care le obţii în joc depind strict de voinţa ta, ca jucător. Îmi place faptul că te poţi manifesta liber şi că poţi dovedi calităţi pe care alţii nici nu bănuiesc că le ai. Îmi place faptul că diferenţa de vârstă dintre jucători nu contează chiar deloc. Topoarele, caii, berbecii nu au vârstă, nu ştiu ce e acela "respect". Întâlneşti oameni în vârstă, dar extrem de naivi în joc şi copii naivi, dar extrem de buni în joc. Pe triburi, fetele "învaţă" să-i mani****ze pe băieţi, iar băieţii au ocazia să devină "eroi". Se nasc pasiuni "ucigătoare" şi se clădesc multe castele de nisip... Pe triburi, viaţa virtuală poate fi magnifică!
Cinci ani de triburi au însemnat pentru mine cinci ani de relaţii interumane noi, fantastice uneori, cinci ani de provocări şi satisfacţii, dezamăgiri, renunţări şi reveniri. O experienţă de viaţă virtuală, dar şi reală. Uneori, o salvare!

Cu respect,
dandanaua


killer alexx a spus:
A fost o zi frumoasa m-am dus cu prietenii la mine acasa si ei imi spuneau ca este un joc foarte fain de strategie numita triburile , Dupa ce am intrat am vazut cat de minunat este acest joc si m-am apuca eram mandru ca jucam acest joc foarte frumos , iar urmatoareea zi la scoala i-am spus la colegi sa inceapa si ei sa joace ca mi-am facut un trib sii sa se alature tribului meu si sa luptam . Iar dupa ziua aia minunata joc in continuare triburile.ro




moko a spus:
Buna. Asta este un mesaj, sau mai bine zis o colectie de mesaje foarte vechi, de pe lumea 1, postate de mine pe forumul tribului, pe care am avut inspiratia sa le pastrez. Si e o poveste inceputa, dar neterminata :)).

Inceputul
Prin mai 2007....data exacta n-o mai stiu. Mi-am facut primul cont aici. De ce l-am facut?! Pura curiozitate....ce-o fi asa special cu jocul asta de m-a innebunit barbatu' seara de seara cu el?!
Primele zile
Hmm....neinteresant....stai atata timp sa se adune resurse sa poti da o comanda de constructie.....e prea lent pentru mine, nu cred ca o sa fac prea multi purici aici.
Dupa prima saptamana
Am terminat de citit toate tutorialele.... Si cel mai important, am descoperit farmatul!! Uraaaa....se-aduna resurse bune din asta, hai ca incepe sa se miste treaba mult mai repede!
Mi-am facut prima trupa de soc de cai, cea mai tare din zona! Defense?? Ce-i ala....neaah...n-am eu nevoie de asa ceva...mai ales ca am gasit 2 binevoitori, amici de-ai lu' barbata-meu, sa-mi imprumute niste trupe (vreo 50 din fiecare, dar la vremea aia erau o avere)! Si-apoi am o caruta de puncte, cine va avea tupeul sa m-atace pe mine!
Totusi...tre sa intru si eu intr-un trib....sunt singura din zona tribless....si normal, vreau sa intru in TLD (acolo era omu' meu), chit ca pe vremea aia TLD-ul nu era cel de acum. Numai ca acolo trebuia sa ai minim 1200p sa te primeasca, si defense egal cu nr. punctelor..... Cam naspa..... Da' hai ca incercarea moarte n-are....scriu un mail siropos la valiusha.....
Hmmm....nu ma vrea....cica nu mai fac recrutari.....da' pot sa intru in IM, ca-i academia lor, si e frumos si bine si acolo!
A doua saptamana
Barbatu se supara pe mine....de ce n-am avut rabdare ca vorbea el sa ma primeasca aia la ei in trib....da' acu' n-o mai face!
Ups....apare ceva in ecranul de sus.....niste sabii incrucisate....ce-o fi asta?! Aaa...ma ataca!?! Ce bine ca am trupe de imprumut prin curte....
Ia sa vedem...ce scrie la tutoriale cand te-ataca cineva? Mda....folosim resursele...scoatem ofensiva din sat, si il asteptam sa apara.
2h de stat online pe joc....record absolut....asteptam cu nerabdare rezultatul primului atac asupra mea! Yupii...l-am facut, a atacat cu tot ce avea in curte, lancii, spadecai, arcasi! Hai ca s-a suparat...ataca din nou....tzeapa.....i-au murit si spionii!!
Gata...am peste 1000p, n-am nici un trib...e clar, astia o sa ma tot atace daca nu fac ceva.....hai in [ally]IM[/ally]!
Primul meu trib
Woow....cate invitati am primit!! Ia uite, am chiar si de la NWO (lideri de la acel moment ai clasamentului)! Neaah....nu vreau acolo...aia din TLD ii fac cu ou si otet pe forum, (ca doar am grija sa le citesc forumu zilnic de-acasa de pe contu' lu barbata-meu:) ), sunt prea n00bi (ma gasisem eu care jucam de nici 2 saptamani sa-i cataloghez) ia sa-ncerc eu IM-ul....doar mi l-a recomandat Valiusha!
Si click....i'm in!
Hmm....da' ce se-ntampla aici?! Ce-i dezorganizarea asta pe forum? Si de ce fug toti din trib? Aaa, gata, m-am prins...au fuzionat ieri cu tld-ul....si-aici au mai ramas doar cativa rebeli care vor sa duca traditia mai departe.....da' nu mai au cu cine.
Heii...voi nu vedeti ca v-ataca aliatii? Unde-s diplomatii vostri? Aaa...n-aveti deocamdata....bine.... Totusi, cine e seful pe-aici? lolo? cine-i lolo? aaa....ea-i lolo....dragutica fata....dar nu prea o recunoaste nimeni de sef!
Aloo...voi nu vedeti...se pierd sate...vreo 2 de cand am intrat eu in trib....si n-am decat cateva ore!
Al doilea trib
A doua zi in IM! E si mai rau ca ieri...
Hmm....nu merge...asta nu-i trib de mine....ia sa-l intreb eu pe Voikel, poate are vre-un loc la el in trib...doar a fost baiat bun, si m-a ajutat si cu armata, si cu sfaturi la inceput!
Yupii....am invitatie in [ally]Avalon[/ally], merci SS pentru incredere! Mai rau decat in IM nu poate sa fie....hai sa vedem ce-o fi pe-aici!

Eeee, mult mai bine....mai multa organizare....mai multa activitate....dar nu prea seamana cu TLD-ul....n-au nici tutoriale.....n-au nici legiuni....nu fac nici verificari de membri....
Chiar...pe mine nu m-a verificat nimeni cand am intrat aici?! Aaa...cica daca vin din partea lui Vokiel, si nu e nevoie sa ma verifice!! Ce bine....sigur nu ma primeau....n-aveam mai mult de 400 de defensivi cu totul la vreo 1200p (dar aveam la cai, ohohoooo....vreo 5-600 daca-mi aduc bine aminte)!!
Uite ca e cineva atacat aici! [player]k-dog[/player]...ia sa vedem....mda...prea departe de mine....n-am cum trimite suport in timp util.....oricum n-as avea ce....da' gestul conteaza, nu?! Urmaresc povestea atacurilor....ia uite ce frumos s-au mobilizat baietii....woow...au salvat-o...nu credeam ca mai reusesc sa faca asta!
Aaaa....e "nevasta" sefului....e clar...de-aia s-au mobilizat asa frumos :D ....daca era un membru de rand....oare la fel s-ar fi intamplat?! Om trai si-om vedea....oricum....e mult mai bine ca in IM, sef, nesef...s-au mobilizat, asta e sigur, acolo urlau aia ca dispeatii pe forum si nu se agita nimeni sa-i ajute....!
Izolarea
ee....scrie pe forum sa trimitem cate un lancier sprijin la colegii din jur, sa vedme cand suntem atacati! Ia sa trimit si eu....
Heeei...care sunteti prin jurul meu??? Mda...k64 nu exista pe forum.....stai ca mai e un membru in k-ul meu! De ce nu scriu si astia k-urile in dreptul membrilor...i-as gasi mai usor.... Gataaa....l-am gasit....cel mai apropiat membru de mine, [player]bnp1973[/player]. Hmmm....12h cu lancierii pana acolo?! Cam nasol....cum o sa ne sprijinim noi in caz de nevoie?!
Aloo....cineva mai aproape?! Chiar nu-i nimeni pe langa mine??
Nu se poate....trebuie sa mai fie cineva prin zona.....ia sa vedem....tw-tools....am vazut la barbata-meu ca il foloseste....cat de greu poate fi?!
Asa...bifam tribul...bifam jucatorul...arata harta....
:(((((((( Da....asta e.....sunt izolata....sunt foarte foarte izolata....Si mai rade si vecinu' de mine....cica am stat atata timp sa-mi aleg un trib...si l-am ales tocmai pe-asta, unde suntem doar 2 membri in zona!! De unde stie el ca suntem doar 2 (mister elucidat cateva saptamani mai tarziu....exista lista pozitionare continet triburi.....)?? In fine...nu conteaza de unde stie....da' are dreptate.
Ce ma fac eu aici singura?! Cu cine planific atacurile, pe cine ma pot baza in caz ca's atacata?! Din trib....nu prea e nimeni.....e clar...am ales prost....iar m-am grabit!
Daca as mai fi avut nitel rabdare....sigur intram in TLD....da' daca m-am grabit ca fata mare la maritat.....acum suport consecintele!!
Hai sa mai stam nitel totusi pe-aici....sa vedem totusi cum merge treaba. Si hai sa mi-aleg si eu un K....hai in 54, ca's cei mai aproape de mine...fac doar 15h cu lancierii pana acolo.
Si-uite-asa...am ajuns in K54, sub aripa protectoare a lui [player]Lucas[/player], sefu' de continent de la acel moment!
Am o noua ferma....bunicia, i-am distrus tot defensul, i-am dat jos zidul....ies peste 5k pe zi din farmat zilnic, hai ca merita. A doua ferma din acelasi trib, nu-mi mai aduc aminte acum cum se numea, oricum era un trib de pustani teribilisti, dar foarte bine reprezentati in zona!
Hmmm....incep problemele....vor sa m-atace aia.....ia uite...sunt 2....si au amandoi peste 5000 de puncte (eu aveam vreo 3000 la vremea aia)....ba unul are chiar 2 sate......e groasa! M-au amenintat ca ma rad de pe fata pamantului!
Incep mesajele, heeeeelp....SS, Lucas, Vokiel....urgent sfaturi despre ce sa fac mai departe?!
Opa....s-au calmat baietii, de unde ieri erau foc si para, azi sunt mielusei...au venit cu scuze la mine! Ce s-a intamplat?!
Aaaa...a intrat Lucas in ei.....saru'mana! Ce i-o fi aburit, nu stiu....da stiu ca nu s-au mai legat de-atunci de mine....si dupa o pauza de catvea zile, am reinceput farmatul nestingherita acolo.
Ia te uita.....hai ca-mi place aici....sunt cam izolata....asa e....dar tot imi sare lumea-n ajutor, chiar daca nu cu trupe de sprijin!
12 iunie 2007
Pe celalat front, barbata-meu se apropia de primul lui nobil, asa ca incepusera interminabile discutii pe mess cu vecinii din zona unde si pe cine sa innobileze. Planuri, scheme, fake-uri...schimburi de resurse....atacuri la deruta....ce mai activitate in toata regula. Mamaaa...cati sunt din trib de la el in zona.....ce frumos trebuie sa fie acolo!
Vine week-endul....iese si primul nobil in gasca lor de amici. E timpul sa demareze atacurile. De dimineata pana seara a fost nedezlipit de calculator. L-am lasat sa se joace nestingherit, ba mai mult, savuram si ma agitam si eu alaturi de el, cu sfaturi si idei traznite (ca eu doar de-alea am)!
O precizare: la momentul ala, eu intram de vreo 2-3 ori pe zi pe joc, si stateam 5-10 minute, cat sa dau unu doua upgrade-uri si sa mai trimit o tura la farmat.
In fine, trece week-endul...(nu le iese innobilarea, dar asta e un amanunt nesemnificativ), mai sta vreo 2-3 seri cateva ore pe joc....dupa care...se anunta cu mare tam-tam deschiderea "lumi 2" pe triburile.ro! Pe forumul nostru se faceau planuri, toata lumea sa intre in NV! Yupii...aici e de mine, pot sa o iau de la capat, inconjurata de membri Avalon!
Si-i zic barbatului...haide sa ne facem si noi cont acolo, intram amandoi in acelasi timp, in aceasi zona, ce zici?! El nu si nu...ca e o idee proasta.....ca oricum lumea 1 ne mananca si-asa destul de mult timp, ca o sa ajung dependenta :))) (stia el ce stia!). Eu nu si nu....ca acolo o sa fie altceva...o sa am sansa s-o iau de la zero....ca n-o sa mai fiu izolata, ca daca e cazul o sa renunt la w1 unde oricum sunt singura cuc, dar la w2 nu renunt.
El ca n-o sa am timp...eu ca o sa am...el ca nu.....eu ca da......si intr-un final el scoate porumbelul ca si-asa pierd prea mult timp pe joc in loc sa fac altele.....si de-aici pana la scandal...n-a mai fost decat un pas mic!
Auzi la el...tupeu sa-mi reprosesze ca pierd prea mult timp pe joc...el care sta week-endul de dimineata pana seara lipit de scaunul de la calculator, el care sta pana-n miez de noapte sa poata trimite atacuri corelate, el care se scoala in week-end dimineata devreme sa atace....si eu care intru nici juma de ora pe zi in total.....el, ala dependentu, ma cearta pe mine!!!
Rezultatul?! El a renuntat la triburi a doua zi (definitiv)....iar eu......
Nuuuu, stati....n-am ajuns inca dependenta.....am reusit sa ma las de w8, w9 si w10 pe tribalwars!! N-am mai ramas decat cu 4 lumi si cateva zeci de sate :))!
Prima cucerire
Ia sa vedem...avem curtea nobila gata....ce innobilam?! Uite un sat bunicel, 1200p, si-i si fara trib proprietarul....numai bun de innobilat!
Spionam....da, frumos....are ceva armata...dar si eu am ofensiva buna (ca doar la farmat imi trbuiesc multi cai), simulam repede (mult prea repede si prea neglijent!!), aaaa...pierderi acceptabile, asa ca dau drumu la ofensiva spre sat.
2h mai tarziu.....surpriza!! Bulina galbena, am castigat.....dar totusi, unde-i armata mea??? de ce se mai introc doar cateva zeci de topoare si cativa cai?? Restul ce-au patit?? Aaaaaaaa...zidul :((((( Am uitat sa-l bag si pe ala in simulator!!! Cap sec, asa-mi trebe....daca nu ma gandesc suficient!!!
Acu' io cu ce mai scot nobilul???? Ca in sat erau resurse cu gramada, jucatorul presupun ca fusese dat afara din trib pentru inactivitate, ca magaziile erau pline, si speram sa le jefuiesc sa pot scoate nobilul!! Da' cu 10 cai si 30 de topoare....cam greu...farmez 2 saptamani acolo!! Hai sa trimitem lancierii, cara si ei ceva.... Si-au carat.....o tura....ca la a doua am gasit magaziile goale....iar a doua zi cand reusisem (su sprijinul "material" al lui [player]NightWolf[/player]) sa scot si eu nobilul....mai ia satul daca poti...il inhatase un aliat!!
Eeee...asta e....sa-mi fie invatatura de minte, data viitoare sa bag si zidul in simulator, chiar daca nu-mi apre in raport!
Si daca tot am produs un nobil....hai sa-l folosesc....de data asta o sa ma multumesc cu un sat mai mic...de vreo 700p.....las' ca-l cresc eu mare imediat!
Si l-am luat....rapid si fara batai de cap....era chiar langa mine, in 2h jumatate era al meu. Sa va zic cum l-am atacat?!! neeaah....ca o sa radeti de mine ....daca ati sti cate atacuri am dat acolo (jucatorul fiind inactiv), a fost o innobilare ca la carte: spionaj, curatare, nobil, spionaj, curatre, nobil...toate trimise si calculate in asa fel incat sa pot da cancel la comanda urmatoare daca raportul de spionaj sau atacul de curatare iesea prost!!!
Dupa 5 nobili si peste 30 de atacuri (din care 25 total inutile), am reusit sa iau satul, primul meu sat!!!!
Se zice ca greu e inceputul.....dar la mine a fost ataaaaat de luuuung inceputul......
A treia innobilare
Tocmai terminasem cu jiji....mai aveam 1 nobil somer....si a aparut peste noapte un sat de vreo 6k parasit!! Clar....asa o pleasca ....trebuie sa profit si sa-l iau cat se poate de repede! dar e departe rau...vreo 5h cu nobilul...si am doar unul..... Apare a doua poveste pe forum....cum sa innobilezi un sat parasit :))! Dupa 2 zile, exact cand plecase ultimul nobil spre el....surpriza....il cucereste tuhan! Hmmm....stai ca asta-i satul meu, am rapoarte, eu i-am scazut prima adeziunea, nu-l cedez nici moarta.
Ciudat...baiatul nu se chiunuie sa-l apere, desi am schimbat mesaje cu el si parea foarte agresiv si dornic de razboi.....il recuceresc de la el din prima! Oare de ce?? Pe vremea aia, un sat parasit atat de mare, era o adevarata mana cereasca, la care nu renunta nimeni asa de usor! E ceva ciudat la mijloc......oare ce?!
Va mai aduceti aminte?! daca nu...va readuc eu aminte....ala care a parasit satul si-a trimis toata armata la atac, spre o tinta de undeva de la marginea hartii (ajungea atacul in peste 100h), tuhan care l-a cucerit primul i-a distrus zidul si ferma, asa ca era un sat mort! Din cauza ca avea trupele inca in viata, si ala daduse jos cateva nivele la ferma, era mai mult decat full acolo, nu puteam face absolut nimic, nu puteam reconstrui zidul, nu puteam face armata....puteam sa reconstruiesc ferma, dar imi lua tot vreo 3 zile pana o aduceam la nivelul la care sa mai pot face si altceva, asa ca am ales sa nu fac nimic. 3 zile a stat satul cu zid zero, fara pic de armata, si l-am folosit satul drept ferma....Culmea e ca nu m-a mai atacat nimeni sa ia satul inapoi....
Ce-i drept, prima mea grija dupa ce am luat acel sat, a fost sa-l elimin pe tuhan de pe harta.....si pana mi s-a deblocat satul, tuhan era deja istorie, chit ca avea vreo 4 sate, dar am fost darnica si le-am impartit cu aliatii din zona :)!

Divin-ul
Dupa tuhan a urmat o perioada de liniste si pace, un sat cucerit fara tam-tam de la un jucator inactiv si apoi....2 saptamani de concediu....in care n-am vrut nici macar sa aud de triburi...destul ca stateam de dimineata pana seara cu ochi sarma-n calculator, macar atunci sa ma relaxez si cu altceva.
Cu multumirle de rigoare pentru [player]natty[/player] care a pastorit frumos satele mele vreme de 14 zile, am revenit pe campul de lupta. Aveam deja 6 sate, specializate, armate strong peste tot, taleri batuti....asa ca mai departe a fost joaca de copii!
Si cum la mine-n zona rezidentiala, NWO-ul, GD-ul, si alte triburi marete cu care avalonul era in mod normal in razboi, nu existau, am inceput sa ma servesc din ce-am gasit pe langa, adica Divin.
Prima victima a fost Nexor, avea vreo 6 sate....nu mai are nici unul (desi din cate am vazut pe tw-tools s-a mutat mai la racoare...intr-o zona mai aerisita de la margine), vreo 3 mai mari le-am pastrat pentru mine....restul le-am lasat altora! A fost un dragut baiatul....un pusti de vreo 13-14 ani, chiar, [player]barony[/player], pana la urma ne-a declarat sau nu razboi?! Ca se tot agita si tot ameninta baiatul....
Dupa Nexor a urmat cireasa de pe tort...felippead, jucator mare, avea cam acelasi punctaj ca si mine la acel moment, si vreo 8 sate!
Va mai aduceti aminte de primele sabii incrucisate care au aparut pe ecranul jocului meu cu luni in urma? Primul si singurul atac, de bun venit aici, eeeee...el fusese autorul! Si cum mama m-a invatat ca-i frumos sa intorc vizitele, m-am pregatit s-o fac!
Am inceput cu saru'mana pe la vecinii aliati din zona, poate poate conving pe careva sa-l atace impreuna cu mine! Nici un rezultat...ba au pna cu divinul, ba n-au armata, ba c-o fi, c-o pati! Era mult mai mare ca Nexor, era mult mai activ....plus ca era plina zona de Divinei, nu prea-mi venea sa ma-nfig singura in el. Aveam totusi 4 nobili, vreo 2-3 trupe de curatatori....asa ca am zis, fie ce-o fi, mi-am luat inima-n dinti intr-o dimineata, si in vreo 5 ore aveam sat nou nout, de 12k!
Si intr-o saptamana.....un alt jucator era istorie :)! Ca de obicei...eu atac si rup tot ce se poate pe-aici...si-apoi apar "Aliati" dornici sa dea o mana de ajutor la impartirea satelor ramase! Dar ce sa-i faci...de-asta's aliati....si cum singura nu puteam sa-i iau toate cele 8 sate...m-am multumit doar cu vreo 4 din ele :))! Ultimul "snipuit" elegant, si pastrat datorita talentului de "negociator" (sau mai degraba de imbarligator) al lui [player]barony[/player] ;)!
Relocarea
Printre atacurile asupra Divineilor din zona, am reusit cu ajutorul lui [player]finrod.seregon[/player] si [player]wnsboss[/player] sa-mi mut un sat intr-o zona mai calduta, respectiv pe K54. Si tot cu ajutorul lor, am reusit sa ma si extind nitel pe-acolo, ajungand astazi sa fiu fericita posesoare a 3 sate pe un alt continent, sate care desi imi asigura oaresce protectie in caz de ceva.....nu-mi folosesc la nimic....ca-i totul bleo prin zona!
[player]mariusz[/player] - ultimul capitol din odiseea cuceririlor
Aici ramasesem cand dl. Transformers a hotarat sa-mi distruga K-ul unde imi tineam monologurile de dimineata :))!
Din pacate acest capitol e abia la inceput, pana acum am reusit sa-i fur doar 3 sate, tot de una singura, ca iar au dat bir cu fugitii aliati mei din zona, probabil asteapta sa mai ramana cu 4-5 sate si-atunci vor sari toti ca sacali sa dea o mana de ajutor! El n-a reusit sa recupereze nici unul deocamdata :)!
Probabil maine, daca voi avea timp, mai ii iau un satuc...ca tot someaza nobilii mei prin curte!

Gata cu amintirile din copilarie, de-acum inainte vor urma relatari de la locul faptei, si pana atunci va astept si pe voi la taclale, cu alte povesti, sau alte amintiri de aici....primele cuceriri, cele mai palpitante, cele mai neobisnuite, cele mai cele.....

PS: am fost fata cuminte, si m-am limitat doar la w1....ca puteam sa mai insir cateva pagini si despre w2, sau cum am dat startul acolo la mutarea intr-o zona mai rezidentiala a lui [player]regelesatan[/player] si-a preiubitei lui sotioare. Ii mai stiti, nu?! Cei cu accidentul....ziua mondiala a pacii...si revenirea in mai putin de 2 saptamani in joc de la operatia extrem de grea si costisitoare din Austria :))! Pacat ca au migrat inapoi in familia Empire....si-a mai scapat cu vreo 4 sate din 11 cate avea......dar nu-i timpul pierdut!



tzepes a spus:
Amintiri tribale

Intr-o zi insorita de mai din A.D. 2007 au venit la mine in vizita niste prieteni care il insoteau pe un amic care venise sa-mi repare compul rablagit.La un pahar de bere si o barfa, din una intr-alta, am aflat de un joc browser, habar n-aveam ce inseamna aia, intitulat Triburile, despre care mi-a vorbit cu pasiune un prieten care stia ca sunt pasionat de jocurile de strategie pe calculator si am si mult timp liber la dispozitie.La inceput nu am fost deloc incantat de joc si nu intelegeam ce poate fi asa interesant la niste poze si numere care scad sau urca in functie de ce faci.Curios din fire si cum oricum nu aveam ce face, impulsionat si de prietenul meu, am inceput sa explorez mai in detaliu aspectele Triburilor si am ajuns sa descopar si forumul extern, unde deja postau marii jucatori din marele trib ~TLD~.Acestia erau jucatori experimentati ce veneau de pe lumile externe si stiau deja cu ce se mananca acest joc.Va dati seama ca ai priveam ca pe niste razboinici de temut, invincibili chiar, care iti inchideau un-doi gura pe f. ext. prin cunostiintele lor tehnice si pe harta prin modul de joc.Imi amintesc ca citeam cu interes discutiile lor si puneam o multime de intrebari, pt ca asa sunt eu din fire, curios si vorbaret :) Doamne cat mi-a luat ca sa inteleg de ce nu pot ataca doi jucatori diferiti in exact acelasi moment daca atacurile lor ajung in aceasi secunda! :D As avea multe de spus despre perioada in care am fost un mare n00b dar cu siguranta ca v-as plictisi...Pot doar sa spun ca pe acea L1 mi-am format o multime de idei si strategii despre acest joc care ulterior m-au definit ca jucator experimentat.A urmat apoi L2 unde a fost prima mea incercare de a crea un trib "pre-made" cum este acum cunoscut si nu mi-a iesit pt ca s-a dovedit ca jucatorii alesi nu aveau chiar asa mult timp precum credeam la inceput dar totusi a fost o lume unde am vazut cum se comporta un trib puternic si am invatat de la dusmani cum arata un trib bun in care toti membrii executa ordinele si ataca la comanda unde li se spune, lucru acum elementar.Nu am jucat prea mult pe L2 pt ca a aparut L3 care avea vit. 2 si m-am mutat acolo tot de la inceput.Pe L3 am ajuns sa joc in cel mai bun trib de pana atunci, in Die., unde am vazut clar din interior cum trebuie sa fie organizat un trib de top si care mi-a fost model ulterior, cand am fost si eu sef de trib.Apoi am jucat cu precadere doar pe lumile cu vit 2 pt ca cele cu vit 1 erau prea incete pt mine.Pe unele am fost intemeietor de trib pe altele simplu membru.Succes global nu am avut dar local mereu mi-am dominat zona.Pe fiecare lume am incercat sa joc alaturi de alti jucatori pt a cunoaste noi si noi oameni si a nu intra intr-o rutina plictisitoare de a juca alaturi de aceleasi caractere.
In aproape 5 ani de cand joc eu Triburile multe lucruri s-au schimbat si multe au ramas la fel :) Referitor la forumul extern am observat, si nu doar eu, o scadere evidenta a propagandei de calitate sau chiar lipsa ei acuta!Acum noii jucatori nu mai au timp si de vorbe ci ca adevaratii razboinici se ocupa doar de luptele sangeroase de pe harta! :) Parca exista mai multa incrancenare si stres decat distractie si relaxare. Si eu cand eram pe L1 si citeam cum jucatorii experimentati povesteau ca pe o lume au fost colegi si pe alta dusmani, nu puteam intelege cum se poate asa ceva dar apoi am vazut ca se poate deoarece trebuie inteles ca este doar un joc in care suntem colegi si parteneri cu totii indiferent de culoare de pe harta si ca azi putem fi dusmani iar maine colegi de trib fara nici un fel de ranchiuna!
Apoi jocul in sine s-a schimbat mult datorita noilor versiuni si optiuni introduse.Acum treburile sunt mult mai simple si practic primesti mura in gura cum sa joci bine. De ex. eu nu stiam ca Nobili nu trebuie trimisi fara escorta iar acum iti apare un avertisment mare cat Casa Poporului colorat in rosu care te avertizeaza daca ai tendinta de ati trimite nobilul singurel in vizita la dusmani :) Eu trebuia sa dau multe clik-uri ca sa trimit 4N in aceeasi secunda pe cand acum e suficient un clik si poti trimite legal 4N in juma' de sec. :D si ex. pot continua...
Cert este ca perioada romantica a trecut.Acum a venit si traim in era tehnologica!
Sa insemne asta ca jucatorii de acum sunt mai slabi decat cei de atunci? Nu stiu! :rolleyes: Dar ma bucur ca am avut ocazia sa fiu prezent de la inceput si sa pot urmari aceasta evolutie si sa am o privire de ansamblu a situatiei.As avea multe povestiri de istorisit dar tocmai pt ca am observat ca jucatorilor prezenti nu le mai place sa posteze ori citeasca ca inainte, ma opresc aici pt a nu plictisi mai mult decat am facut-o_Oricum cine ar vrea sa asculte amintirile unui soldat batran cu teapa tocita dupa 5 ani de razboaie?!:)
Sa ne vedem cu bine si peste alti 5!
Nu uitati, e doar un joc ;) Distrati-va!​




Regulament de votare:

1. Sunt acceptate numai voturile UNICE;
2. NU sunt acceptate voturile de pe PROXY;
3. Sunt acceptate voturile numai de pe conturi existente la momentul inceperii concursului (vechimea contului de pe forum sa fie de minim o luna);
4. Fiecare utilizator are dreptul la un singur vot (voturi la vedere);
5. Perioada de votare: 02 aprilie - 11 aprilie;
6. Anuntarea castigatorilor: 12 aprilie.

Participantii nu au voie sa isi voteze propria creatie.


Pentru discuţii pe tema creaţiilor aici !


Multa bafta,
Clara
 
Ultima editare de un moderator:

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Concurentul nr.34 a fost exclus din competitie.
Motiv : autopropaganda in cadrul jocului ( circulare )
Voturile deja acordate acestui concurent NU se redistribuie.
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Concurentul nr.2 a fost exclus datorita incalcarii urmatoarelor reguli :

- Participantii nu au voie sa isi voteze propria creatie.
- Sunt acceptate numai voturile UNICE
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus