Vot concurs Haloween !

Ce "lucrare" v-a placut mai mult ?


  • Total votanți
    72
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Mai jos aveti toti participantii inscrisi la concurs, votul unic poate fi exprimat pana in data de 11.nov ora 11:00.

Succes. :)


:eek:Fantoma ori nu ?:confused:


Intr-o seara de vara, eu cu prietenii mei ne plictiseam de moarte, noi stateam foarte aproape de cimitir si ne-am hotarat sa spunem povesti de groaza :D, dar nu oriunde ci in cimitir . Fiind intuneric afara si luminile stinse pe strada era si mai misto, pt k in felul asta ne speriam unii pe altii mai rau.

Am Inceput sa povestim..........dupa un timp se sparge grupul, mai ramaseseram numai 15 copii din 30, fiinca nu mai stiam nici o poveste ne-am gandit sa jucam ascunselea, deodata prietena mea Cosmina vede in spatele meu niste maini infioratoare albe, va dati seama k toti au zis k e nebuna si nimeni nu a crezut-o. Noi linistiti am inceput sa ne jucam dar ni se facuse frica, pe la ora 1 ne-am hotarat sa mergem acasa eu am ramas la verisioara mea peste noapte. Deodata ea se uita inspre cimitir si imi spune k a vazut ceva deasupra bancii unde am stat si am povestit.

Era o creatura alba imbracata foarte elegant, ca si cum s-ar fi dus la o nunta, noi intoarcem capul neinteresati dar cand ne uitam a doua oara nu mai era, atunci am inceput sa ne speriem, verisoara mea isi aminteste ceea ce a vazut in spatele meu. Mainile acelei creaturi semanau cu ale omului din cimitir.

A doua zi ii spunem bunicii noastre ceea ce am vazut in cimitir si in spatele meu si a spus k pe banca pe care am stat si am povestit noi a fost omorat un om care urma in acea seara sa se insoare dar venise la mama lui la mormant care murise in urma cu doi ani.:eek:

(e adevarata 100%)

O intamplare inspaimantatoare
Salut numele meu este valentin si as vrea sa va povestec o intamplare petrecuta in ziua de Haloween.

Totul a inceput intr-o seara cand am plecat prin sat(deoarece locuiesc la tara) sa speriem lumea..Imbracati intr-o rochie de mireasa si cu o masca inspaimantatoare am incepput sa ii speriem pe cei mici dar spre surprinderea noastra si cei mari se speriau...Dupa aceste intamplari ne-am oprit la o terasa sa bem un suc si ne-am apucat sa spunem povesti infricosatoare despre morti si multe altele...Toti eram departe de casa si cand am vrut sa plecam am avut ori si cum o retinere deoarece eram foarte speriati...Eu impreuna cu 2 prieteni ne-am ridicat primii si am plecat...am intratc pe o strada laturalnica si mergeam foarte speriati....ceilalti prieteni stiind ca eram speriati au luato pe o scurtatura si s-au ascuns in boscheti de prin santuri...Noi ca sa dam curajosi ne prefaceam ca nu suntem speriati dar cand au iesit ceilalti prieteni din boscheti tipand ca toti dracii http://www.youtube.com/watch?v=mktdge0XuKM am inceput sa tipam si sa ne aruncam unii pe altii:))Ceilalti se prapadeau de ras si noi tremuram din toate oasele.Am intrat in casa fericit si pe alocuri speriat dar cu amintire care imi v-a ramane mereu in minte.

Va multumesc​

Amintiri din jurnalul bunicului

* In noaptea de Halloween, copiii generalui Gheo, nu reuseau sa adorma, erau cu gandul la Halloween si povestile pe care le citisera pe internet. Insa, tatal lor isi aduce aminte de-o aventura din jurnalul bunicului sau si incepe sa le povesteasca :
* De cand bunicul meu a decedat, am incercat sa-mi astampar dorul de el, citind file din jurnalul sau, jurnal pe care l-a scris cu placere, iar dupa moartea sa, in testament jurnalul mi-a fost oferit mie.
* Am sa va povestesc acum, o intamplare care pe mine m-a ingrozit, insa am admirat curajul bunicului meu, avea un curaj nemaintalnit, curajul sau impigandul sa accepte sa fie voluntari in WW2.
* In fiecare an de Halloween, parintii lui ii spuneau sa nu se apropie de Padurea Interzisa, deoarece in mijlocul padurii se afla un conac, numit "Conacul Vrajitoarelor", construit de cateva vrajitoare nebune, cu cateva sute de ani in urma, asa se auzea. In noaptea de Halloween, acolo se strangeau toate vrajitoarele din Transilvania, una mai urata de cat alta, invocau tot felul de fiare ale padurii, tot felul de lighioane, doar pentru a-si astampara pofta nebuna de a face rau.
*Fiind un curajos, bunicul isi convinge prietenii pentru a merge noaptea in "Padurea Interzisa" si a gasi Conacul Vrajitoarelor, pofta lor nebuna de aventura trebuia stapanita, acestia s-au decis, a doua zi vor pleca spre padure, insa nu totul era rezolvat, trebuia sa gaseasca o scuza plauzibila pentru a putea pleaca de acasa. Dupa ce au rezolvat totul, si-au dat intalnire in coltul strazii, "calare" pe biciclete, echipati cu : funii, candele, chibrituri si hrana. Zabovesc putin, apoi pleaca pedaland intr-o viteza ametitoare spre Padurea Interzisa, distanta de 10 km, trebuia parcursa cat mai repede pentru a intra in padure pe lumina si a gasi poteca spre Conac.
*Ajunsi la padure, soarele inca nu apusese, acestia gasesc poteca pe lumina si o iau incet spre mijlocul padurii. Chiar daca soarele nu apusese, copacii deveneau din ce in ce mai desi si lumina din ce in ce, mai slaba. Cu lumina slaba a candelelor, acestia reusesc sa ajunga aproape de conac. Doar prietenia lor le tinea de frica, 4 adolescenti in mijlocul padurii pentru a vedea daca legenda vrajitoarelor este adevarata. Era din ce in ce mai frig, copacii mormaiau despre vrajitoarele nebune, lupii urlau din toti plamanii, luna era rosie, iar pe bolta cerului, zburau zeci de vrajitoare pe matura. Tremuram toti, cale de intoarecere nu putea sa fie la ora aia, poteca se ingustase pana cei 4 prieteni, pierdusera urma ei.
* Acestia se decid sa intre in conac, ajungand la poarta conacului, o poarta neagra, murdara, impanzita de panza de paianjeni, acestia apasa clanta portii si greu reusesc sa o deschisa, aceasta scotand un scartait infiorator, atat de infiorator incat lupii s-au oprit din urlat. Intrand in curtea conacului, cei 4 tremurau de frica, insa bunicul era impins din spate de cei 3 si pus sa bata la usa, pentru ca el a fost cu idea de a gasi conacul. Cu mana care-i tremura, bunicul reuseste intr-un final sa bata la usa conacului, insa, surpriza, nu raspundea nimeni, el insista, pan' la urma se aude o voce calda "Nu vi s-a zis sa intrati pe geam?"imediat usa se deschide, iar in conac era o curat luna, iar vocea calda ii intreaba pe aventurieri "Ati venit sa participati la concurs?", bunicul cu vocea tremurand ii raspunde celui ce le-a deschis usa, un gnom " Nnnuu eestte cconaccul vvrajjjiittoarrlor?", piticul ii raspunde afirmativ si ii invita in conac, oferindu-le cate un dovleac si un cutit, spundu-le ca regula concursului este cel mai infiorator dovleac castiga. Bunicul nedumerit si curios, il intreaba pe pitic " Cum? Aici nu se strang cele mai rele vrajitoare din tinutul nostru pentru a invoca tot felul de lighioane?, gnomul ii linisteste si le explica " Nu, in niciun caz. In Evul Mediu, 3 surori au fost trimise in mijlocul padurii pentru a nu fii arse pe rug, iar tot ce ati auzit in oras sunt doar niste legende, cu timpul devenind tot mai inspaimantatoare pentru localnicii. Iar cele 3 vrajitoare au murit de mult, conacul fiind prop. stra-stra nepoatele lor, care nu sunt asa de rele si urate pe cat se vorbeste in oras. Insa, acum va spun sa va grabiti, concursul se incheie la miezul noptii. "
* Cei 4 prieteni n-au reusit sa termine dovlecii, pentru ca erau prea entuziasmati de intamplarea lor, reusind sa gaseasca drumul spre casa, acestia au promis ca nu vor spune povestea la nimeni, nimenu nu-i va intelege si probabil vor fii facuti nebuni. Insa, doar bunicul meu a scris aceasta aventura in jurnalul sau, pe care l-a pastrat cu sfintenie.
* - Acum, e timpul sa va culcati, vedeti? Nu exista vrajitoare rele si nici urate, doar copii rai care sperie incearca sa va sperie, ca sa nu va culcati.

Unde am pus * e paragraf, doar ca nu merge aici.
Concurs Era o familie formata din sot, sotie, fetitza lor si un catel. Aceasta locuia la bloc la parter. Intr-o seara parintii fetitzei au vrut sa se duk la o petrecere si au lasat-o pe fiica lor si catelul acasa cu o bona. Parintii i-au zis bonei sa incuie toate ferestrele si usa de la intrare ca la parter nu stii niciodata cine mai sare un geam ...Asa a facut bona imediat dupa plecarea sotilor. Se facuse 11 noaptea si era timpul sa se cuce fetitza. Bona a dus-o in camera ei a bagat-o in pat.. a invelit-o iar cainele s-a bagat sub patutul fetei. Bona s-a dus in sufragerie si in scurt timp au adormit si ea si fata. Pe la 1 noaptea se aude picurand apa. (Stiti sunetul ala care d multe ori te sperie "pic, pic, pic" Fetitza s-a trezit, s-a sculat din pat sa vada de unde curge apa! Se ridicat in picioare, baga mana sub pat sa vada daca mai e catzelul ei si acesta o linge pe mana. Fetitza se duce la baie .. aprinde lumina si vede ca nu e strans bine robinetul. Il inchide si se duce dupa aceea inapoi in pat. Adoarme pana pe la vre-o 2-3 cand iar aude sunetul acela "pic, pic, pic". Fetitza se ridik din nou din pat si baga mana sub acesta. Atinge catzelul si acesta o linge pe mana. Fata se duce iarasi la baie vede ca robinetul e bine inchis dar sunetul tot se aude. Se duce apoi la baie si vede ca aici curg picaturile din robinet. Inchide bine robinetul si se duce iar in pat. Adoarme din nou dar pe la 4 dimineatza (parintzii tot nu ajunsesera acasa) iar se aud picaturi curgand. Fata se riduk iar din pat... baga mana sub el. Vede ca o linge cainele. Se duce la baie - robinetul inchis. Se duce la bucatarie - robinetul inchis. Fata intra in panica ptr ca inca se auzeau picaturile. Se hotaraste sa o trezeasca pe bona. Intra in sufragerie...se uita la canapea o vede p bona dormind...nu avea treaba...si deodata privirea ii este atrasa spre coltul sufrageriei unde era cainele ei spanzurat si injunghiat iar sunetul scos de sangele care lovea podeaua era "pic,pic,pic" . Fetitza nu mai stia ce sa faca...nici sa tipe nu mai putea...dar a reusit sa fuga inapoi in kmera ei in pat. In pat, fiind invelita cu plapuma peste cap a vazut o placutza sau ceva pe care scria cu sange "Si oamenii pot linge"



buna.
as dori sa ma inscriu si eu la concurs cu imaginea de mai jos. e dovleacul "proprietate personala".:)
ms si o zi buna

fotogr10.jpg



Fapt real
Nu prea stiu ce sa zic mai exact sau cum sa incep,in sensul ca astfel de chestii nu prea se discuta dar o sa incerc sa fiu cat de clar posibil.
Mentionez ca ce voi scrie mai jos este purul adevar si nu doar o poveste.

Era undeva in jur de ora 6 jumate 7 seara si eram destul de plictisit pe-afara alaturi de cativa amici.Ne avand ceva foarte interesant de facut si fiind destul de frig afara am decis sa mergem la o fata acasa sa bem ceva mai radem glumim una-alta.In timp ce beam cate o cana de ciocolata calda,am inceput sa vorbim de ocultism,spiritisc si alte chestii de genu si un amic a spus ca el a vazut undeva cum se face spiritismul si ca ar fi interesant sa incercam si noi.N-am adunat vreo 7 persoan in cerc pe jos,tinandu-ne de maini,cu o lumanare pe jos si am inceput sa facem niste incantatii si chestii de genu ce ne trecea prin cap la momentul ala,toti fiind foarte sceptici,nu credeam ca va fi luata in serios.
La un moment dat am intrebat daca este vreun spirit in camera si daca "DA",sa ne dea un semn.Am intrebat de vreo 3-4 ori si nimic.Ne-am oprit toti deoarece am crezut ca e o pierdere de timp si in momentul cand ne-am dat drumul la maini un bibelou de pe biblioteca a zburat direct catre un tablou si s-au facut tandari.Evident ca ne-am speriat grozav pe moment si incercam sa cautam tot felul de explicatii dar nimic nu era logic.Dupa vreo 2 ore de explicatii fara rost am hotarat sa plecam acasa,dar unuia dintre noi i-a venit ideea sa lasam o camera de filmat in camera unde s-a petrecut totul(in camera aia dormea fata al carei era apartamentul).Am lasat camera sa filmeze si un telefon mai bun l-am pus pe reportofon sa inregistreze si sunetele,dupa care am plecat toti inafara de fata aia care a ramas si s-a pus in pat la somn ca era destul de tarziu.
A 2-a zi cand ne-am intalnit cu ea parea putin schimbata dar nu ne-am dat seama de la ce era si nici nu ne-a spus nimic ,tot ce a spus a fost ca "am dormit foarte bine,nu am simtit nici musca"(nu o sa uit niciodata cuvintele astea),dar mi-am amintit ca lasasem alea sa inregistreze si hotarati am plecat la ea acasa sa vedem si sa ascultam inregistrarile.
In casa era un aer de nerespirat,era o combinatie intre mirosul de ars si carne ranceda,putreda.Cand am pus CD-ul la calculator sa vedem ce s-a filmat,fata aceea a simtit o durere foarte mare in piept si nu a mai putut sa stea la calculator si s-a intins in pat.Noi am dat filmarea pe repede inainte pana am am ajuns la ora 3:12 noaptea cand undeva in coltul camere se zarea o pata neagra ca o umbra care levita intr-un fel.A stat acolo pret de cateva minute si de o data a zburat drept spre patul in care dormea fata si a intrat direct in ea.Am ramas putin socat cand am vazut filmarea,dupa care fata a inceput sa se zbata prin pat si s-a ridicat la un moment dat si s-a pus in fata camerei si timp de 40 si ceva de minute a zambit in fata camerei(dar un zambet malefic,un ranjet de ala si nu clipea deloc si se uita fix in obiectiv),aproape de ora 4 dimineata sa intors inapoi in pat si s-a culcat.Socati fiind am ascultat si inregistrarea de pe telefon si se auzea pe fundal o voce groasa de barbat care vorbea o limba ciudata(dupa vreo luna dupa ce am cercetat putin am aflat ca era limba ebraica).Cand ne-am dus sa ii povestim ce s-a intamplat cu ea,am fost mai speriat ca niciodata de ce am vazut in camera,fata statea intr-un colt al camerei si avea un cutit in mana si cu o voce schimbata tipa la noi si spunea ca daca nu plecam se taie cu cutitul,incercand sa o calmam ea si-a taiat venele si a lesinat.Dupa ce am dus-o la spital,am vorbit cu preotul spitalului sa rezolve ceva,dar cand acesta s-a dus sa vorbeasca cu ea,s-a aruncat pe geam de la etajul 3 si a cazut in cap si a murit direct(fata a murit).
De atunci nu am mai facut niciodata prostii de genul dar am investigat putin si am constat ca noi prin prostia noastra deschisesem o poarta intre lumi si probabil in demon ceva a intrat in casa.Nu am mai intrast niciodata in acea casa,dar am auzit de la vecini ca se mai aud inca tipete gen"daca nu plecati acum ma omor".
Cam asta a fost intamplarea mea si probabil cea mai terifianta din cate am vazut si o sa vad vreodata.Probabil nu o sa vi se para cine stie ce si ca e inventata dar ochii aia din obiecativ care se uitau fix nu am sa ii uit niciodata.
Sper ca v-a placut si va repet de 1000 de ori daca e cazul"Nu faceti prostii de genu,e foarte periculos"



Concurs hallowen
Buna, as dori sa ma inscriu in concursul de hallowen avand ca, creatie o poezie .

Pentru multi..a sosit ziua,
In care :
Ne amintim,
Sarbatorim
Memorii de stramosi .
Fie ca vrei sau nu a credea !
Intr-o noua zi ,
Sf. Andrei isi pregateste venirea.
Iar in ziua premergatoare
Se zice ca ,strigoilor, o va lasa .
S-in ziua ce va urma
O noua sarbatoare este.
Putin mai trista, se gaseste
Desi , dovleacul ne va veghea !
,.Din intunericul noptilor
Noi..stim ca datori suntem
Cu un gand, macar, de Ziua Mortilor.

Daca copil te prinde aceasta zi :
Visul, povestea, vraja te va surprinde !
Pe inserat, mascat, purtand un saculet pentru merinde,
Dupa dulciuri , la colindat , intruna zambind .
Doar e seara de Hallowen!

Asta, doar daca , din timp ai terminat
De ales dovleacul ce va fii sculptat.
Si daca ,mandru , l-ai pus la geam.
Sa vada si prietenii :
“Ce dovleac frumos am“!!

Daca timpul te prinde adolescent
Va trebui sa fii foarte atent !
In serile acestea atat de inspaimantatoare..
Iti vei putea lua de pe inima o “pacoste“ !
Shh...
In aceaste nopti se leaga Juraminte si vraji de dragoste!

Daca aceste zile te regasesc cu un lucru dat,
Sa stii, ca se spune, ca este mare pacat !
Caci , in tot anul viitor
Belsugul , iti va fii luat de cel dator!

De vrei sa respecti un obicei
In aceste zile de toamna.
Poti da un “jin ars“ de “pomana“
Si sa ascunzi in prag un usturoi!

Indiferent de ce obicei sarbatoresti
Ori varsta la care te gasesti.
Nu uita in a ta viata :
De cei care ti-au fost, inainte..
Si serbeaza-i,
Fie ei om, ins, bunic, parinte.


Va multumesc,​



O noapte bizara

Era o seara de vara ca oricare alta.Eu impreuna cu alti 4 baietii veneam de la un prieten.Era aproape miezul noptii asa ca am decis sa o luam prin padure pentru a ajunge acasa mai repede.
Era intuneric si abia vedeam pe unde mergeam dar am continuat sa mergem sperand ca o sa iesim in cele din urma.In timp ce mergeam unul dintre prietenii mei(Alex) a spus ca a auzit ceva in spate. Ne-am intors speriai dar nu am vazut nimic(credeam ca ne ia la misto asa ca nu l-am mai ascultat cand ne-a spus ca aude zgomote).Am vers cam jumatate de ora apoi ne-am oprit sa ne odihnim putin.Atunci am vazut ca alex nu mai era langa noi.Am inceput sa-l strigam disperati dar nu s-a auzit nimic.Dupa cateva minute l-am auzit stigandingrozit .Eu impreuna cu un alt baiat am fugit dupa el(celorlalti doi le era mult prea frica).L-am gasit pe Alex lesinat langa o piatra de morman. In timp ce incercam sa-l trezim am auzit niste zgomote ciudate in spatele nostur. Cnd ne-am intors am vazut o silueta neagra apropiindu-se de noi. Am luat-o la fuga speriati fiecare in ce directie a apucat.
Dupa ce am alergat un timp m-am oprit pentru a ii cauta si pe restul.Din senin a aprut langa mine o figura intunecata. Avea pielea gri cu multe taieturi pe ea si niste ochi rosi care parca te inghiteau. De frica am luat un bat de pe jos si am incercat sa il lovesc.Dar nici nu am apucat sa ridic batul ca imediat m-a prins de mana . Avea o putere incredibila , dintr-o singura miscare mi-a smuls batul din mana.Voriam sa fug dar nu puteam , eram paralizat de frica.Deodata am inceput sa ametesc si sa vad in ceata apoi am lesinat.Dupa ce m-am trezit am vazut ca toti ceilalti stateau langa mine uitandu-se speriati unul la altul.I-am intrebat 'Ce s-a intamplat' dar niciunul nu isi amintea mai nimic.Mi-au spus ca au intalnit o aratare cu ochii rosi si de aici incolo nu isi mai amintesc, cand s-au trezit au inceput sa ne caute si pe noi , dar pe Alex nu au reusit sa il gaseasca.
Era aproape dimineata asa ca ne-am grabit sa iesim din padure.In timp ce mergeam pe drum in fata noasta a aparut Alex.El a zis ca nu -isi mai amintea nimic din ce s-a intamplat aseara.Nea m dus fiecare la casa lui si ne-am vazut de vietile noastre.
Dar Alex nu mai era la fel, se comporta ciudat , vorbea singur, statea inchis in casa si nu mai iesea deloc prin lume.Intr-o seara l-am gasit stand pe drum.Era atat de ingrozit incat abia a mai putu lega doua vorbe.L-am dus acasa si l-am lasat sa se odihneasca.De atunci a inceput sa redevina cel care era inainte de intamplarea cu padurea dar nu a vrut deloc sa ne spuna ce a patit.
Eu inca nu stiu ce am vazut atunci in padure(nu ma spus nimanui pentru a nu fi luati drept nebuni) dar stiu ca niciodata nu voi uita acei ochi rosii.



True Story

Era o noapte rece de iarnă, vântul adia în pomişorii din faţa casei şi din împrejur, ningea, iar eu, dormeam liniştită în pat fără să ştiu ce se va întampla.
Dintr-o dată se aud zgomote dintr-o parte şi din alta a camerei, parcă cineva bătea cuie în pereţii camerei sau încerca să pună ceva acolo...sunetele erau din ce în ce mai iritante, am aprins lumina, zgomotele au încetat, am stins-o, însă, au continuat, m-am panicat.
Nu ştiam ce se va întâmpla în continuare aşa că am încercat să adorm, dar n-am putut, zgomotele se auzeau din ce în ce mai puternic în umbra serii, crengile băteau parcă cu putere în geamul casei, iar de afara se auzeau sunete din ce în ce mai stranii.
M-am trezit, am aprins lumina, m-am pus în pat, am adormit.
La scurt timp, am început să aud paşi în cameră, am crezut că mama a venit să-mi ureze noapte bună, dar mi-am amintit: eram singură în casă şi m-am ghemuit in pătuţ. Lumina a început să pâlpâie, paşii erau din ce în ce mai adânci, ca şi când un om sau ceva păşea pe podea şi era supărat, căci se auzeau pocnituri îmrejur...m-am ridicat din pat, lumina s-a stins, am aprins lanterna şi-am plecat să văd ce era.
Ieşind din camera am simţit răcoare ca şi când iarna mi-ar fi pătruns în casă, ca şi când frigul de afară părea că mi-ar fi intrat în oase, am continuat să merg pe coridorul lung, întunecat şi infricoşător.
Am ajuns în capătul scărilor, m-am uitat în stânga - nu era nimic, m-am uitat în dreapta nu era nimic, m-am uitat în spate iarăşi nimic, am început să-mi zic în gând că am visat, însa, când am vrut să mă întorc să plec de lângă scări spre cameră, am auzit un murmur uşor care întreba "e cineva?". M-am speriat, am dat să cobor dar m-am împiedicat, m-am agăţat de balustradă şi am continuat...mergeam cu paşi mici, încercând să nu fac zgomot pe podeaua mică şi subţire de pe lângă scările mari şi vechi, crezând că orice zgomot al meu va face "creatura" să mă urmărească şi să mă prindă.
Ajunsă în josul scărilor, am observat că lumina din living pâlpâia, ştiind că am lăsat-o stinsă, am mers să văd ce se întâmplă..atmosfera parcă dintr-o dată s-a încins, parcă din podeaua veche şi subredă ieşeau aburi, din subsolul plin de piatră pe care casa fusese construită într-o veche şi lungă perioadă a timpului începuseră să se audă zgomote şi să ţipe cineva, iar atunci am ştiut că ceva nu era în regulă, nu era bine şi era de rău...am dat să fug pe scări, însă, scările nu mai erau, fuseseră parca luate de cineva sau ceva, ştiind că ceva urma să se întample...am simţit un uşor fior pe şira spinării, parcă ceva se apropria, căldura nu mai era, frigul începuse să fie din ce în ce mai cuprinzător, simţeam cum degetele unul după altul cedează iar picioarele mi se inmuiaseră uşor şi lin...m-am întors, când în umbra mare şi deasă, am văzut ceva mare, înalt, cu un fel de cocoaşă, într-o parte a ghearei avea un fel de cupă iar din cealaltă un fel de "suliţa", am încremenit timp de câteva minute.
Eu mă uitam la creatură, creatura la mine, când am auzit "vrei să vi cu mine? ... te aştept de mult timp" ...nu ştiam ce să mai cred, ori în subconştientul meu vedeam asta, dormind, ori mi se întampla cu adevărat...am dat uşor din cap, înspre nu, dar, văzând că creatura continua cu aceeaşi întrebare am înlemnit...am dat să fug din nou, dar podeaua mă ţinea nemişcată, am încercat să mă descalţ de papuci fără nicio sansă, picioruşul meu nevrând să iasă ... întrebarea continua "vrei să vi cu mine? ... te aştept de mult timp...alege-mă şi-ţi ofer fericire, refuză-mă şi vei regreta!" , am leşinat.
M-am trezit dimineaţa în living, pe podeaua rece şi subredă, cu geamurile deschise la maxim, două dintre ele erau sparte, iar oglinda din camera ciobită în 3 bucăţi, iar lângă aceasta un mic bileţel pe care scria "am să mă-ntorc, n-a fost vremea ta!".
M-am ridicat, am citit, m-am înfiorat, literele erau scrise cu ceva rosu, parcă de sânge, am gustat, chiar era sânge... am dat să închid geamurile, când mi-am văzut vecina stând pe veranda casei, suspinând ... am întrebat-o ce s-a întâmplat, iar din glasul ei firav şi dulce, mi-a răspuns pe un ton de tristeţe "s-a dus, s-a curăţat."
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Votul s-a incheiat, dupa verificarile facute situatia este :

Locul 1 - Concurentul nr.9, 26 voturi valide
Locul 2 - Concurentul nr.5, 24 voturi valide
Locul 3 - Concurentul nr.3, 11 voturi valide

Premiile vor fi acordate in cursul zilei de maine, felicitari castigatorilor si deasemenea celorlalti participanti.

Desi nu a fost cazul de o plasare in frunte, trebuie specificat:
Concurentul nr.4 a fost descalificat, creatia sa incalca regula 1 a concursului (1. Creatia trebuie sa fie originala si sa nu se mai regaseasca in alta parte ) - se regaseste aici !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus