Votare - Ziua Romaniei Concurs

Voteaza concurentul.


  • Total votanți
    102
  • Sondaj închis .
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

A venit si vremea votarii. :D
Mai jos aveti creatiile.
Mult succes tuturor participantilor. :)
Discutiile tot aici.


1decembrie1918proiect.jpg

De 1 decembrie....
Cine suntem noi, cei care locuim in tara noastra?
Un popor.
Ce fel de popor?
Un popor de romani.
De unde venim?
Din ***** mamelor noastre.
Nu la asta ma refeream. Cine sunt stramosii nostri?
Dacii si romanii.
Cine au fost dacii?
Cei mai viteji dintre traci.
Cine au fost romanii?
O natie de oameni care au format un imperiu.
Ar trebui sa fim mandri ca ne tragem din aceste popoare?
Da.
Suntem mandri?
Nu.
De ce?
Datorita celor care ne fac o imagine proasta, noua, ca tara.
Cine sunt aceia?
Politicienii corupti, rromii si insine prin faptul ca nu ne implicam. Doar stam si asteptam sa vina o minune. Si suntem multumiti ca din cand in cand mai luam o marire de salariu care se duce imediat inapoi si ca mai bem o bere. Credem ca asta ne e soarta. Credem ca nu putem face nimic.
Adica am putea face ceva pentru tara???
Da.
Ce?
Am putea incepe prin a ne promova valorile, a munci cinstit si a nu mai da spaga.
Si ce ar trebui sa mai fac acum? Ce sa mai spun? Ce sa mai cred?
E 1 Decembrie, sau a trecut de curand, acum cand tu citesti asta. Nu mai poti spune ca nu stiai ce am sa iti spun. De acum daca nu te implici e vina ta ca tara e unde e. Fa ceva! Cei care au murit pentru tara nu au murit degeaba! Au avut un tel, un scop in viata! un scop inalt!
La 1 decembrie 1918 Romanii s-au unit! Daca ei nu faceau asta tu nu aveai acum tot confortul pe care il ai, nu aveai viata pe care o ai si probabil ca ai fi fost intr-o tara mica, departe de fratii tai atat sufleteste cat si trupeste! Pentru ca toti cei de aici iti sunt frati! Chiar si acei, tigani, cersetori, muritori de foame, si toti politicienii! Sunt fratii tai, care au luat-o pe un drum gresit dar pe care ii poti aduce pe calea cea buna! Stiu ca pare greu, poate imposibil dar se poate. E realizabil. CEEA CE FACI TU CONTEAZA
Pana acum ai stat in nepasare, o stiu, dar acum e momentul! Fa tara asta un loc mai bun!

Fii mandru ca esti roman!

1 Decembrie
Ziua Nationala a Romaniei

Romania este stat national,suveran si independent,unitar si indivizibil.
Forma de guvernamant a statului roman este republica.
Romania este stat de drept,democratic si social,in care demnitatea omului,drepturile si libertatile cetatenilor,libera dezvoltare a personalitatii umane,dreptatea si pluralismul politic reprezinta valori supreme,in spiritul traditiilor democratice ale poporului roman si idealurilor Revolutiei din decembrie 1989,si sunt garantate.
Consiliul National Roman Central,infiintat la 3 noiembrie 1918,din reprezentanti ai Partidului National Roman si al Partidului Social Democrat,preia controlul Transilvaniei,profitand si de rapida dezintegrare a aparatului administrativ maghiar.
Intre timp,fapte similare se petrec in Bucovina unde la 27 octombrie se creeaza un consiliu National Roman sub conducerea lui Iancu Flondor,care formuleaza dorinta Bucovinei de unire cu Romania,proclamata in fapt,neconditionat si cu mare insufletire la Cernauti,la 28 noiembrie 1918.
In acelasi timp,guvernul maghiar semneaza la 13 noiembrie armistitiul de la Belgrad cu generalul Franchet d'Esperey,seful armatei din Orient.Se Fixeaza o linie de demarcatie arbitrara intre Ungaria si Transilvania,care lasa sub autoritatea Budapestei orase ca Satu Mare,Oradea,Beius,Arad si regiuni istorice ca Banat(incredintat administratiei sarbesti),Crisana Maramures.
Faptul ii pune in garda pe romani.Consiliul National decide sa comvoace,la 18 noiembrie -1 Decembrie-,la Alba Iulia o adunare nationala a Romaniei din Transilvania si Ungaria.Pentru aceasta Adunare urmau a fi alesi 600 de deputati pe baza de vot universal si 628 reprezentati ai organizatilor culturale.Participa la alegeri toti romanii din Transilvania,Banat,Crisana,Maramures.Sunt alesi cate 5 reprezentanti de circumscriptie(in cadrul stabilit in 1910).Revendicarile alegatorilor:unirea cu Romania,reforma agreara,vot universal.
La 1 decembrie 1918,deputatii decid in unanimitate unirea Transilvaniei,Banatului,Crisanei si Maramuresului cu Romania.Tot la Alba Iulia,cu prilejul Adunarii,se constituie Marele Consiliu National Roman.A doua zi,acest Consiliu numeste un guvern provizioriu,numit Consiliul Dirigent al Transilvaniei,in frunte cu Iuliu Maniu.Consiliul trimite o delegatie la Bucuresti,condusa de episcopul de Caransebes,Miron Cristea(viitorul patriarh al Romaniei),care,la 14 decembrie,inmaneaza regelelui Ferdinand I declaratia de la Alba Iulia.La 24decembrie,regele Ferdinand promulga decretul de sanctionare a unirii(totodata si a Bucovinei si Basarabiei).Protestele guvernului Karolyi la Budapesta sunt inutile.


images

1 Decembrie,o mare sarbatoare a "ROMANILOR"!

Nu multi sunt cei care isi amintesc ca 1 Decembrie e ziua Noastra. Pentru unii aceasta zi nu este decat o zi de relaxare, de binedispunere, o zi in care nu trebuie sa mergi la servici, la scoala, si mai poti uita putin de problemele zilnice. Sa nu-i lasam in urma pe cei care sunt cu adevarat Romani si care stiu ce inseamna cu adevarat ziua de 1 Decembrie, Ziua Romaniei !
Cei care au trait vremuri grele si care si-au gasit linistea numai prin razboaie stiu ce inseamna acesta zi, caci cu ajutorul generatiilor trecute am ajuns sa traim astfel, intr-o lume mai buna, intro lume in care Transilvania, Banatul, Crisana si Maramuresul au fost unite cu Romania. "Desãvârsirea unitãtii nationale nu este opera nici unui om politic, a nici unui guvern, a nici unui partid; este fapta istoricã a întregii natiuni române, realizatã într-un elan tâsnit cu putere din strãfundurile constiintei unitãtii neamului". Este important de retinut acest lucru caci aceasta unire nu a fost planuita de nici una din marile puteri din stat iar toata lumea s-a exprimat liber si aceasta dorinta a devenit realitate numai cu ajutorul romanilor care au dat dovada de bun simt, caci pentru aceasta unire nu a fost nevoie nici de o victorie militara.

Dupa cum spune si imnul: "Desteapta-te romane" cred ca ar fi cazul sa vedem ce se intampla cu adevarat in jurul nostru si sa luam exemplu de la oamenii care s-au bucurat de ziua de 1 Decembrie din 1918. Oamenii au fost mai buni unii cu altii si si-au dat seama ca fara acest lucru nu vor castiga niciodata nimic. Datorita bunatatii oamenilor sa produs aceasta unire si datorita faptului ca acestia au avut incredere unul in altul si-au dat seama ca pot deveni mult mai puternici impreuna. Astfel ei au facut ca ziua de 1 Decembrie sa fie o traditie pentru romanii care se bucura de ei insisi.

Cu totii ne uitam la televizor si vedem traditiile celorlalte natiuni. Americanii au Halloween-ul, Ziua recunostintei, dar sa nu uitam ca si noi avem traditiile si sarbatorile noastre pe care le mostenim de la urmasii nostri. Probabil vi se pare ca traditiile celorlalti sunt mai frumoase si mai importante de cat ale noatre, dar va-ti gandit ca acest lucru vi se pare doar din cauza ca noi nu avem traditiile lor, cum ca fiecare tara a trecut de-a lungul anilor prin chinurile istoriei si astfel s-au creat aceste traditii ? Nu avem de unde sa stim ca atunci cand ei ne privesc pe noi, sarbatorind anumite evenimente istorice, nu si-ar dori si ei acele eveniemente deoarece li se par mai frumoase numai din cauza ca nu au parte de ele. Aceste eveniemente isorice ne-au schimbat viata si nu le putem ignora asa usor.

Majoritatea din noi petrecem aceste evenimente cu prietenii rudele, luam masa impreuna si ajungem sa observam ca suntem tot mai slabi pe zi ce trece. Oamenii care au putere in romania ajung sa ne desparta pe zi ce trece, caci fiecare se gandeste numai la persoana sa. Astfel ajungem sa ne uram intre noi numai din cauza celor din jur care nu-si dau seama de adevaratul inteles al expresiei "unde's doi puterea creste". Ziua de 1 Decembrie pentru romani va ajunge o simpla zi libera, iar istoria se va uita pe zi ce trece, insa nu trebuie sa permitem asta !

Nu se stie cum va mai evolua aceasta natiune in anii viitori dar de un lucru putem fi siguri: Putem schimba soarta Romanie numai daca suntem uniti de bunavoie !

1 DECEMBRIE – ZIUA ROMANIEI
ESEU
„Trec anii, trec lunile-n goană
Și-n zbor săptămânile trec...
C-așa mi-e viața — o goană,
Și astfel durerile trec...” ("Balada chiriașului grăbit", de George Topîrceanu)

Întors spre tine însuţi, contempli în alergarea prin coconul inert al vietii cotidiene cărţile de joc ale zilelor. Ar putea fi toate luni. Sau toate, duminici. Coconul lor e la fel. Şi undeva, în pânza de mătase, răsufli uşurat, lehămeţit şi obosit chiar tu.
Uitam buni prieteni, uitam mari iubiri .. uitam sa traim.
Fizicienii spun ca timpul se comprima si nu ca, de fapt, uitam sa ne traim viata. Acum e luni, acum e vineri, acum am mai imbatranit cu un an.
Si, in marea uitare de TINE, iti uiti identitatea, devii unul dintre cei multi, inghesuiti in metrou, apasati de grijile zilei. Cui ii mai pasa ca vine un alt 1 Decembrie? Poate doar sa-ti amintesti de ziua aceasta ca acea zi din calendarul iernii, cand poti sa stai acasa fara sa te duci la seviciu, sau la scoala. Sa te gandesti cum ai putea sa legi una-doua zile sa pleci undeva, la munte. Si nici atat!
Si de ce sa-ti amintesti o zi a tuturor romanilor?
Care romani? Cei plecati in strainatate sa munceasca pentru altii, angajati in slujbe injositoare, sub nivelul lor de pregatire si ascunzand faptul ca sunt romani ca sa nu fie judecati drept hoti, curve sau violatori … rumena?
Care romani? Cei ce au fost adusi in starea de neputinta de propriii conducatori? Ati vazut oamenii pe strada si in mijloacele de transport in comun? Privesc trist, in gol, au umerii aplecati, impovarati de ganduri si nevoi.
In scoala de altadata, si nu vorbesc de cea de acum sute de ani, ci de cea de cu 30-40 de ani in urma, educatia urmarea si formarea simtului si spiritului civic si patriotic. Ati mai vazut scris undeva, prin vreo carte sau manual din ultimul timp cuvantul “patriotism”? Obiectivele educatiei legate de patrie si patriotism erau doar pe hartie atunci, e adevarat, dar macar existau!
Cine mai tresare la intonarea Imnului si la ridicarea drapelului? Nimeni! Corul de huiduieli acopera cantecul care alta data a ridicat moralul celor ce au schimbat, in decembrie 1989, soarta tarii!
Ne batem joc de valorile romanesti: de marii actori, sportivi, intelectuali, de profesori. Nu mai avem modele pe care sa le urmam, adevarate, nu cele via “columbenii”.
Am devenit o societate de consum, ne imbuibam cu produse straine frumoase si bune la gust, “ECO”, uitand de palinca romaneasca, de dulceata de nuci verzi facuta de bunica la tara, de oala de sarmale cu mamaliguta, … cica nu mai sunt “cool”.
Unde e mandria revolutionarilor de la 1848? Unde e patriotismul celor care au unit o tara in 1918? S-au innecat in barbarismele copiate de la altii, in copierea fara nici un sens a proastelor obiceiuri ale altora.

Adrian Tutu – “Sunt român, deci pot"

“Mă aşez pe o bancă în trecut
Îmi amintesc nelămurit de ce nu înţeleg
Şi mă gândesc cum unii au tot şi eu nu am nimic
Şi de ce tot timpul încerc să mă ridic …
Lupta ca fericit să ajungi... Lupta pentru mine, pentru tine
Pentru toţi..nu te lega de greutati.. arată-ne că poţi
Arată-ne că tu poţi schimba tot... striga tare "sunt roman!"
Deci pot...
Stai.. hai să ne ţinem de mână împreună
Putem croi o cale mult mai bună.
Vreau ca ţara mea în suflet să-mi rămână.
Copilul meu să-mi spună "te iubesc" în romană.
Vreau ca toţi să avem acelaşi gând.. fiindcă toţi trăim pe acest pământ
Nu contează cine eşti.. cum eşti. De fapt contează ce vrei să faci cu adevărat.
Prea multă tristeţe aduce descurajare.. prea mulţi romani uita să se ridice în picioare,
Prea mulţi care nu iau binele în considerare.. Şi pun la suflet ceea ce doare ce-l mai tare.
Din păcate, mulţi se descurajează.. prea mulţi critică şi nu-i interesează.
Prea mulţi care îşi dau cu părerea... numai sfatul unui mentor îţi poate da puterea!
Striga tare:
" Mă mândresc ca sunt roman, aici e ţara mea, aici trăiesc, aici rămân,
Aici am crescut, aici am învăţat, aici voi rămâne, aici m-am educat, "
Ştii optimismul e cel mai bun pentru că te ajută să devii stăpân
Pe tine, pe ei, pe cei în jurul tău.. şi într-o zi vei avea capul sus.
Vei uita de greu.. Ceea ce doare cel mai tare e că ai uitat să speri, să ierţi,
Să laşi în urmă, să uiţi ziua de ieri, să laşi tot ce aveai şi să spui:
" Nu mă gândesc la trecut, pentru că n-are rost"!
Acum vreau să închei,
Mândrindu-mă că sunt roman.. mândrindu-mă că sunt aici şi-am reuşit să spun:
"ROMÂNIA îţi mulţumesc că m-ai crescut mare şi m-ai ajutat să mă ţin pe picioare "
Lupta pentru mine, pentru tine
Pentru toţi..nu te lega de greutati.. arată-ne că poţi
Arată-ne că tu poţi schimba tot. Striga tare "sunt roman"!
Deci poţi...
Lupta pentru mine, pentru tine
Pentru toţi..nu te lega de greutati.. arată-ne că poţi
Arată-ne că tu poţi schimba tot... Striga tare "sunt roman"!
Deci POT..


Romania Noastra


Vuieste tot Ardealul
E veselie mare
In Tara Romaneasca
E mare sarbatoare
Cu steaguri ridicate
Moldova e aici
Gata de unire
Suntem de neopriti



Cu mare bucurie
Am asteptat acest moment
De-a fi pe vecie
De-a pururi frati ce-i drept
Doar tu Stefane,
Cu bratul tau cel sfant
Uneste-ne Moldova
Cu-al patriei pamant


Uniti sa fim mereu
La bine si la greu
Sa fim mereu puternici
S-avem un Dumnezeu
Cu dragoste purtam
Pe buze acest nume
Asa e scris in carte
O Romanie-avem
Pe viata si pe moarte !

[YOUTUBE]7SHzH3xpGfU[/YOUTUBE]

1 decembrie ... ?
O zi foarte frumoasă ,
Sau cel puţin în istoria voastră ,
Că a noastră , ăştia tineri ,
E ca ziua de vineri .
E ca sâmbăta mai nou ,
Când te bucuri c-ai scăpat de la birou.

A fost frumos când era Ceauşescu la putere ,
Stăteai două zile la coadă , pentru nişte mere ,
Vremuri grele , dar în acelaşi timp frumoase ,
Acum sunt mai uşoare , dar dureroase ,
Dacă până acum doar noi am suferit ,
De acum şi România s-a falit.

România ,
Din nume reiese o ţară cu diacritice ,
Vezi să nu le uiţi şi tu , amice .
Noi încă ne iubim ţara ,
Politicieni , voi ne mai iubiţi ?
Dacă da , ajutaţi-ne , suntem faliţi !

Măcar acum de 1 decembrie ,
Faceţi-ne-o bucurie ,
Promovaţi sporturile.
În ţara asta măcar la triburile suntem buni ,
Era să uit şi la împărţit pumni .
Măcar acum de Crăciun ,
Pregătiţi-ne un trai mai bun .

De sfârşitul lumii , nu ne este teamă ,
Am trecut de două ori prin el , încă ne mai cheamă ,
Şi gaura neagră ne-a vizitat ,
Când ne-a văzut comportamentul , a plecat.

SUntem obişnuiţi să protestăm ,
În România e sport naţional ,
Suntem campioni mondiali în ultimul an .
Păcat că niciodată nu am rezolvat nimic ,
Înafară de statul în frig.

Asta-i România , vă mulţumim că aţi trăit aici ,
Nu peste mult timp ne transformăm în arici ,
Nu mai avem loc de ţepi de câte ţepe am luat ,
Aşa că noi ne-am plictisit de viaţa asta de ... săraci.

Toţi e-n unul

defaultrwj.jpg


Un semn că toţi e-n unul
Asteapta s-apara
In a noasta tara.
Doreste sa rasara

In colt de inima batrana
Inca mai vibreaza,
Glas de popor
Multumit de a lui patrie,

Si cel care stie de unire
Doar din poezie,
Sa fie trist ca n-a trait
Acea zi de paradis.

“Treceti Muresul soldati” au ramas
Doar cuvinte uitate-n generatii
Ce no sa mai apara
Pana la moarte si dupa ea.

N-a unit-o un partid
Aceasta tara,
A unit-o miile de suflete
Care o iubesc cu adevarat

S-a unit Transilvania
Cu Romania,
Si-au format in acea zi
Romania de astazi.

Un semn ca inca ne iubim!

La Multi Ani,Romania!

De pe umbre de poveste,
Se inalta catre noi
Viitorul tarii noastre,
Pentru care-am dus razboi.

Unitu-s-au dragi tari romane
Intr-una Mare Romanie,
Luptatu-s-au romani cu suflet
Pentru a tarii temelie.

S-au proclamat de Marea Adunare:
Deplina libertate nationala,
Votul obstesc, regimul democratic
Si chiar reforma-agrara radicala.

Dar de atunci pana acum
S-a sters marea-ncantare a Unirii...
Noi nu ne-am folosit de drepturi proclamate,
Prestigiul nostru s-a lasat pieirii.

Dupa Unire si prosperitate
Ne-au inhamat pe toti in comunism,
Iar cand ne-am saturat, prin sange,
Ne-am scuturat de hamuri si-ateism.

Ne-am regasit prea brusc in libertate.
Am capatat din nou democratia,
Am reprimit si votul si reforma
Dar nu stim sa le folosim in Romania.

Ne e rusine-acum de tara noastra,
Caci suntem liberi sa murim de saracie;
Cu legea-n mana dreptul nu-ti primesti,
Nelegiuirile-s justificate prin „democratie”

Muncim cu capul jos prin tari straine,
Cu studii superioare sau cu calificari,
C-am tot votat semi-analfabeti si hoti
I-urmarea unui sir de proaste guvernari.

1 Decembrie era acel glorios moment
In care-am fost uniti pentru prosperitate.
1 Decembrie, astazi, e doar...iarna
In sufletele romanesti instrainate.

Haideti sa fim din nou uniti, romani!
Sa folosim puterea, mintea, libertatea,
Pentru-a vota conducatori benefici pentru noi
Ca sa-i redam lu’ 1 Decembrie-nsemnatatea.

1decembrie1.jpg

1 Decembrie

Cand ma gandesc la ziua de 1 Decembrie , inima-mi imbratiseaza toate clipele apuse din istoia bogata si glorioasa a tarii noastre .
Eu prin aceasta mareata zi simt in suflet cum imi creste dragostea si admiratia fata de toti cei care , cu toate sperantele si puterile lor au reusit in 1918 sa poata striga cu mandrie ‘‘Traiasca Romania’’
Privesc in jurul meu si-mi dau seama ca , precum toti ceilalti sunt si eu un copil al patriei mele pe care o iubesc ca pe o mama iar atunci cand privesc in jur ochii mei se umplu de speranta si lumina catre un viitor luminos care imi apare in fata .
O data cu 1 Decembrie aud si imnul Romaniei care imi umple sufletul de incredere .Romania asa cum o vedem astazi este o proiectie a dragostei de tara si de popor a celor dinaintea noastra care si-au dat viata cu mandrie ca mor pentu tara lor , pentru dainuirea unui popor curajos.
1 Decembrie este o zi in care inima mea priveste cu mandrie si cu admiratie tot cea ce s-a cladit in jurul nostru precum si pe toti fratii mei , pe toti romanii, care , la fel ca si mine , sunt mandrii ca pot da mana si pot canta cu incredere , dragoste si respect ‘‘Desteapta-te romane !’’

concursd.jpg

113011o.jpg

[YOUTUBE]bSBBBq2O4ac&feature=youtu.be[/YOUTUBE]
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In conditiile in care poll-ul se va inchide automat maine (Acest poll va fi inchis in 08.12.2011 la 15:58:29), am decis sa prelungesc perioada de votare cu inca o zi. :)

Mult succes!
 

Rakanishu

Community Manager
Scor reacție
146
Rezultatele finale ale concursului sunt :

Loc I - concurent nr.8 (20 voturi valide) speed-master - 400 pp
Loc II - concurent nr.9 ( 15 voturi valide ) cica.ro - 200 pp
Loc III - concurent nr.16 (10 voturi valide) adyboy7 - 120 pp


* Concurentul nr.15 a fost descalificat - cont forum inexistent.

Felicitari castigatorilor si tuturor participantilor, va asteptam la concursurile viitoare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus