Windows XP Proffesional Problem

  • Autor subiect madalin2009
  • Data de început

DeletedUser

Hey forumisti,
Nu mi s-a mai incarcat Explorer.exe la bootare, si cand am luat ceva de la un prieten de pe mess, am dat la system32 asa.. rpd.. si cand m-am uitat la explorer.exe .. WTF... avea alt icon... cand dau la properties...
Xtreme Keylogger Server! :(:(:(:(:(:(:(
Poate cineva sa uploadeze Explorer undeva pe net? Nu conteaza daca nu merge 100%, macar sa vad iconurile pe desktop, Pliz!
Nu am eu timp acum 2 ore jumate sa reinstalez Windows si toate prog din comp :mad:
 

DeletedUser

aleluia brother!!! baga aspirine, piramidoane si antibiotice pe unde intra si internetu'...
 

DeletedUser7072

are uindousu tau alergie la nubism. cum intra nubu pe uinous cum cade ie. intelegi tu cum mere treaba? nu-ti da si eroarea aia? cu esti prea n00b sa folosesti acest calculator?
 

DeletedUser

Un sfat pune un antivirus si un firewall. Ca firewall poti sa incerci Comodo Firewall (e free si isi face treaba destul de bine daca ii raspunzi cum trebuie la tona de intrebari pe care o sa le puna, foarte stresant la capitolul asta) sau Zone Alarm Free (net inferior in versiunea Free lui Comodo, dar mult mai putin enervant cu intrebarile).

Ca antivirus free poti incerca AVG, Antivir sau Avast (versiunile free ale lor).

Daca stii cat de cat ce e pe la tine prin sistem iti rezolvi o armata de probleme cu HijackThis.

Am facut referire doar la solutii free pentru ca solutii platite gasesti cu o simpla cautare cu google. Am scris niste nume orientativ, nu a fost intentia mea sa fac reclama la vreun produs.

Am uitat sa zic ca din cand in cand e bine sa mai rulezi cate o scanare antispyware. O solutie free e Spybot - Search & Destroy , as putea aminti de Ad-Aware dar e foarte foarte instabil in ultimele versiuni.

Fisierul Explorer.exe in caz de probleme majore poate fi luat din kitul windows-ului daca e vorba de windows 2k+ . Se poate rula la cmd (in cazul windows 2k+) si asta in cazul in care suspectezi ca ai fisiere corupte:

Cod:
sfc /scannow

trebuie sa ai cd-ul cu windows in unitatea optica.

Marea majoritate a problemelor se rezolva cu HijackThis si intrand in Safe Mode si redenumind fisierele suspecte (e bine sa scrii undeva ce fisiere ai redenumit pentru ca poti sa faci si prostii, sa zicem ca fisiereul se cheama xxx.exe tu il redenumesti in xxx.exe_ )
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

avg foarte bun, zone alarm ie foarte bun daca stii sa il configurezi. tatal lor este core force... dar este pentru cei care stiu ce fac.
 

DeletedUser

AVG am de un an, I miss McAfee... antivirusu ala il foloseam mereu, dar am luat AVG de un an cam asa, si nu a detectat nici prafu de pe soba, si e updatat cam mereu AVG, si tot e al naibii e si nu vrea sa detecteze :mad:
Firewall aveam Windows Firewall activat.. Bine caut Download Comodo Firewall acum pe Google. :)

Off-topic: Germanii de pe die-staemme.de sunt boring.. ce as vrea sa ma intorc la triburile.ro.. nu pot din pacate xD :(

Am auzit ca Telnet deschide porturile.. la.. Hackeri, Oops, si eu era sa il folosesc, nub ce sunt.

Am auzit ca Mac OS X e "special", nu sunt virusi compatibili cu acest OS. Este adevarat? Daca da, este compatibil cu un PC? Pentru ca nu am un comp Macintosh. *Desi as putea sa imi iau un Mac hehehe, Da daca Mac nu e compatibil cu anumite tampenii, ce naiba, gasesc eu un program de facut PC-uri virtuale si bag Win XP acolo, ce naiba! :)
 
Sus