Zodiile si compatibiitatea

  • Autor subiect DeletedUser16450
  • Data de început

DeletedUser16450

Miha, ia sa vedem cum stai cu ... fecioara


Zodia Fecioara

23 august - 21 septembrie
Caracteristica generala a zodiei Fecioara: semn negativ, feminin
Element definitoriu pentru zodia Fecioara: Pamânt
Calitate definitorie pentru zodia Fecioara: semn Mutabil (flexibilitate)

Planetele si zodia Fecioara

Planeta guvernatoare: Mercur
Planeta carierei profesionale: Mercur
Planeta dragostei: Neptun
Planeta câstigurilor financiare: Venus
Planeta sanatatii si a muncii: Uranus
Planeta casei si a familiei: Jupiter
Planeta placerilor: Saturn
Culorile zodiei Fecioara: galben, portocaliu, nuante de huma
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Fecioara: agata, hiacint
Metale caracteristice pentru zodia Fecioara: mercur
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Fecioara: miercuri

Principalele calitati ale zodiei Fecioara: capacitate de analiza, meticulozitate, puteri vindecatoare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Fecioara: sa fie util si sa aiba realizari
Defecte ale nativului din zodia Fecioara: spirit critic exagerat

Relatii între zodia Fecioara si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Taur, Capricorn
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Sagetator, Pesti
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Gemeni
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Sagetator
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Balanta
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodia: Pesti
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Taur, Leu
Personalitatea zodiei Fecioara

Modest, obiectiv, meditativ, cu un simt pronuntat al datoriei, nativul Fecioara poate fi un bun savant, contabil sau critic, pentru ca are o capacitate analitica deosebita. Este un om rational, foarte atent la detalii. Actioneaza cu grija si corect, dar are o atitudine critica.

Nativul din zodia Fecioara iubeste natura si studiul. Apreciaza viata simpla si nu îi plac experimentele. Mizeaza mai degraba pe rabdare si perseverenta decât pe aventura si speculatie. Îsi planifica afacerile pe termen lung. Are talent pedagogic.

Daca Soarele este prost aspectat, nativul din Fecioara poate fi meschin si cârcotas. Indecizia îl poate face sa rateze sansele. Nativul din Fecioara poate lua totul în nume de rau, poate fi zgârcit sau cu toane.

Sanatate : Nervii sunt sensibili. Uneori, nativul Fecioara poati fi ipohondru. Este predispus la eczeme sau ulcere, mai ales daca parerile nu îi sunt luate în considerare si îi este lezat amorul propriu. Digestia poate fi dificila, motiv pentru care pot sa apara constipatii.
 

DeletedUser

Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Gemeni, Sagetator, Pesti :)) deci sotul meu e sagetator :)) nu ma potrivesc cu el?:))
nu îi plac experimentele....de mica faceam experimente de tot genul pana am dat foc la casa :))
Are talent pedagogic....toata viata mi-am dorit sa fiu educatoare si nu mi-a iesit :(
poate fi zgârcit sau cu toane. ....o daaa mare dreptate,sunt foarte zgarcita si cu toane,asta stie toata lumea 4 :))

Principalele calitati ale zodiei Fecioara: capacitate de analiza, meticulozitate, puteri vindecatoare
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Fecioara: sa fie util si sa aiba realizari
Defecte ale nativului din zodia Fecioara: spirit critic exagerat
contabil
ce mai nimerit :)) am toate calitatiile astea....de puteri vindecatoare inca nu am aflat dar stiu ca daca privesc un om fix in ochi il las in "pana de idei" :))
deci pot sa stau linistita ca sunt facut pentru afaceri :)) sa vina realizarile pe capul meu :))
multumesc Yara.....mai facut sa ma simt bine de dimineata :p
 

DeletedUser

hmm de unde stiam eu ca fecioarelor le place culoarea galben?asta chiar e interesant....sunt innebunita dupa galben la flori si rosu la imbracaminte :))
 

DeletedUser16450

Bun:
iti cunosti ora nasterii? sa vedem cum stai cu ascendentul
 

DeletedUser16450

pana atunci insa, sa-l vedem pe Berbec:

Zodia Berbec

21 martie - 20 aprilie
Caracteristica generala a zodiei Berbec: semn pozitiv, masculin
Element definitoriu pentru zodia Berbec: Foc
Calitate definitorie pentru zodia Berbec: semn Cardinal (activitate)

Planetele si zodia Berbec

Planeta guvernatoare: Marte
Planeta carierei profesionale: Saturn
Planeta dragostei: Venus
Planeta câstigurilor financiare: Venus
Planeta distractiei, a creativitatii si speculatiilor: Soarele
Planeta sanatatii si a muncii: Mercur
Planeta casei si a familiei: Luna
Planeta spiritualitatii: Neptun
Planeta calatoriilor, a studiilor si a religiei: Jupiter
Culorile zodiei Berbec: verde, vernil
Pietre pretioase caracteristice pentru zodia Berbec: ametist
Metale caracteristice pentru zodia Berbec: fier, otel
Ziua cea mai favorabila pentru zodia Berbec: marti

Principalele calitati ale zodiei Berbec: energie fizica, independenta, curaj, cinste
Cea mai puternica dorinta a nativului din zodia Berbec: actiunea
Defecte ale nativului din zodia Berbec: impetuozitate, graba, pripeala, agresivitate

Relatii între zodia Berbec si alte zodii

Compatibilitate generala foarte buna cu zodiile: Leu, Sagetator
Compatibilitate generala redusa cu zodiile: Rac, Balanta, Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan profesional cu zodia: Capricorn
Compatibilitate foarte buna pe plan emotional cu zodia: Rac
Compatibilitate foarte buna pe plan financiar cu zodia: Taur
Compatibilitate foarte buna pentru casatorie si/sau parteneriate cu zodiile: Gemeni, Balanta
Compatibilitate foarte buna pentru proiecte de creatie cu zodia: Leu
Compatibilitate foarte buna pe plan spiritual cu zodiile: Sagetator, Pesti
Personalitatea zodiei Berbec

Încapatânat si intreprinzator, nativul Berbec îsi urmeaza propriul drum; poate fi chiar îndaratnic. Un Berbec autentic este vioi, întreprinzator si plin de entuziasm pentru tot ce e nou. Cutezator, deseori naiv, e plin de idei, are initiativa si trece imediat la actiune, pentru ca vrea totul cât mai repede. Nativul Berbec se simte în largul sau în situatii clare, nu-i plac ocolisurile si ambiguitatile. Decide fara drept de apel, este foarte rational, vrea si poate conduce. Are aptitudini tehnice si practice.

Aspectul negativ al zodiei Berbec este excesul de zel, care poate deveni daunator. Nativul Berbec poate fi brutal, furios, certaret. Este un subaltern nerabdator, recalcitrant si incomod, care începe multe lucrari dar nu le termina. Daca nu-si poate stapâni impulsurile, nativul Berbec se poate lasa târât în aventuri riscante.

Sanatate : Nativul Berbec este plin de vitalitate. Poate avea probleme cu dantura, face usor febra, este sensibil la stres, deoarece nu stie sa se opreasca atunci când trebuie, e nervos, are un somn neodihnitor, rinichii si stomacul sunt sensibili. Berbecul este, însa, semnul cu cea mai mare putere de regenerare.
 

DeletedUser16450

si un bonus pentru Berbecul meu preferat:

Compatibilitati zodii:
Berbec - Gemeni

Berbec-Gemeni. Foc si Aer. Ti-a luat mult sa gasesti pe cineva din Gemeni? Ei, acum nu-l lasa sa-ti scape, asta ti-e destinul.

Gemenii au sarm cât sa dea si la altii si sunt captivanti pâna la hipnotism. Amândurora va place viata agitata, amândoi va plictisiti repede. Amândoi aveti o dexteritate de invidiat si amândoi sunteti ageri. Doua semne pentru care comunicarea este atât de importanta încât veti avea o gramada de prieteni si de activitati, o viata neobosita si mereu incitanta. Dezbateri filosofice ardente sau scheme elaborate minutios, pe toate stiti sa le faceti împreuna si va completati reciproc cât se poate de bine. Poate o sa va lipseasca odihna, poate o sa va lipseasca banii, poate o sa va lipseasca mai-stiu-eu-ce, dar sigur n-or sa va lipseasca niciodata ideile.

Nativul din Gemeni o sa-ti faca cea mai buna publicitate posibila, fiindca nimeni nu se pricepe asa de bine ca el sa raspândeasca vorba. Din fericire pentru tine, Gemenii sunt un semn mobil, asa ca nativul n-are nevoie de sefie (chestia care te roade pe tine cel mai tare si mai tare), o sa mearga fericit pe drumul deschis de tine. În plus, nativul Gemeni are întotdeauna câteva proiecte proprii, astfel încât o sa-si poata exprima personalitatea în alte parti. Daca se supara si va certati, iarasi nu te speria. Geamanul tipa mult si se linisteste repede, iar într-o clipa a si uitat : nu poarta ranchiuna. O gura de Aer proaspat, iata ce va fi nativul Gemeni pentru tine.
Sexual, tu generezi mai multa caldura si pasiune, dar nativul Gemeni se adapteaza usor si repede. Un singur lucru : ia-o mai încet. Amândoi sunteti nerabdatori sa ajungeti la destinatie, dar aici drumul este la fel de placut ca si destinatia.
Amândoi traiti în prezent, asa ca planurile pentru viitor or sa cam ramâna de caruta. Nici unul dintre voi nu se pricepe la detalii, deci n-ar fi rau sa angajati pe cineva sa va tina contabilitatea si sa va mai puna ceva ordine prin viata.
Amandoi aveti viata cât sa însufletiti Universul, asa ca, daca ai gasit un nativ din Gemeni, stai pe aproape : merita. Din plin.
 

DeletedUser

Cat ai "bagat" de la tine , Yara, ca sa ridici gemenii in slavi?:))
Acum, serios: chiar le zice bine.;)
 
Sus