Discutii harta L1

DeletedUser

Aceasta e harta L1, puțin stilizatã dupã îndrumãrile gãsite aici (mersi Dave) :



Suprapunerea layerelor a fost fãcutã în funcție de clasamentul triburilor (ca sã nu existe discuții : locul 1 deasupra, locul 2 sub locul 1, etc...). Culorile au fost alese aleatoriu. Imaginea nu e încãrcate pe serverul triburile.ro așa cã nu îngreuneazã încãrcarea jocului/forumului.
 

DeletedUser

felicitari

misto rau harta !

TLD, NWO si Avalon - imi place cum sunt pe harta :D - ma refer la plasament
 

DeletedUser

interesant e cam aglomerata da fiind o harta complexa era de asteptat acum sunt curios ce zice valiusha ca el era amator de aces gen de harta :D
 

DeletedUser

Dupa cum spuneam... poate foarte usor introduce in eroare prin suprapunerea intr-un fel sau altul al layerelor. Exista zone in care doua sau chiar trei triburi isi disputa suprematia si asta este mai greu de redat pe harta, tocmai datorita faptului ca triburile sunt relativ 'imprastiate' (mai ales privit comparativ cu cea a W10, de ex). Ar fi interesant de vazut pe L2 si peste ceva vreme pe L3 daca am invatat ceva in aceasta privinta. Desi daca ar fi sa pariez, as paria pe nu. ;)

Oricum, felicitari pentru munca depusa.
 

DeletedUser

Ideea stã în felul urmãtor. Nu am avut posibilitatea sã iau o hartã cu o claritate/rezoluție mai bunã. Eu am luat-o de pe TW-Tools, dacã are cineva altã sursã ... Eu aș fi pus una mai mare, sincer, în care sã se vadã lucrurile mai clar. E cam ciudat sã ai numai primele 12 triburi din clasament. Unele triburi nu prea se vãd deloc. Îmi cer scuze pentru acest lucru, dar nu mi-a fost posbil sã le scot în evidențã. Am sã încerc, totuși și alte variante de separare a culorilor, poate iese ceva...
 

DeletedUser

faptul cã nu avem limitã de membri duce la triburi imense cu tendinþa de a fi împrãºtiate. pe .net triburile sunt un picuþ mai grupate tocmai din cauza restricþiei.
 

DeletedUser

Stiu, si eu cu printuri de tw-tools m-am chinuit ieri, atat ca am folosit alt filtru decat treshold. Ai putea eventual incerca la zoom 2 in loc de 1, taie putin din margini, dar se vede esentialul.
Si nu culorile sunt de vina, ci amplasarea layerelor, mai ales pentru acele zone unde, cum spuneam, sunt puternic reprezentate doua sau chiar mai multe triburi. Nu prea ai cum sa faci o harta cu layere care sa ofere o imagine conforma cu realitatea. Eventual daca faci un alt layer hasurat in culorile respective ca pe hartile de istorie :)
Incearca de curiozitate sa ordonezi layerele in ordine inversa, sa vezi cum se schimba impresia la prima vedere. De aceea spuneam ca poate induce in eroare. ;)
 

DeletedUser

Mda, o dãm în discuții tehnice. Rog sã se facã comentarii doar asupra poziționãrii și strategiilor triburilor prezente pe harta, fãrã alte discuții...

Comentariile off-topic și tehnice le voi șterge dimineațã...
 

DeletedUser

pe harta se vede ce stia toata lumea deja....e haos

inafara de Avalon,3ooWAR si C.D. restul triburilor sunt peste tot,adica peste tot unde au gasit membrii de recrutat
 

DeletedUser

sau poate doar in zonele care se disting clar mai au o reprezentare semnificativa. dupa parerea mea (noob cum desigur voi fi catalogat :p ), problema vine pentru TLD: dupa ce o sa consume 300WAR, va fi nevoit sa se extinda in detrimentul actualilor aliati/parteneri, neraminindu-i prea mult spatiu de manevra pe un front atit de larg. la apetitul jucatorilor sai, nu cred ca vegetarea e o optiune.
nu intentionez sa jignesc sau sa "bag strimbe", e doar o simpla opinie, care poate fi corectata in mod civilizat, sper :)
 

DeletedUser

hartal1aaa1zm9.jpg


:)
 

DeletedUser

Ideea stã în felul urmãtor. Nu am avut posibilitatea sã iau o hartã cu o claritate/rezoluție mai bunã. Eu am luat-o de pe TW-Tools, dacã are cineva altã sursã ... Eu aș fi pus una mai mare, sincer, în care sã se vadã lucrurile mai clar. E cam ciudat sã ai numai primele 12 triburi din clasament. Unele triburi nu prea se vãd deloc. Îmi cer scuze pentru acest lucru, dar nu mi-a fost posbil sã le scot în evidențã. Am sã încerc, totuși și alte variante de separare a culorilor, poate iese ceva...

Stodiamus, poti incerca sa obtii sectiuni de harta (NW, NE, SW, SE) cu centrare pe fiecare si cu zoom pe care sa le reunesti si sa obtii o harta mai mare. ;)
In alta ordine de idei, daca cineva poate face niste sinteze de acest gen, la intervale regulate, cu cea mai mare placere le putem face sticky impreuna cu hartile corespondente.
Amatori? Valabil pentru toate lumile.
 

DeletedUser37

Foarte mishto ambele harti.

Ca look si design imi place mult a lui Stodiamus,dar din pacate din cauza layerelor nu reflecta f.bine adevarul,adica TLD nu domina nici pe departe o arie atat de vasta.Dar oricum poate fi imbunatita

Felicitari ambilor designeri :)
 

DeletedUser

harta L1 updated, din nou cu primele 12 triburi din clasament.
pentru cele care au ramas, am incercat sa pastrez aproximativ aceleasi culori, pentru comparatie. de altfel, sunt doar doua "new entry"-uri - T.E. si H@IT@.

hartal1newgm9.jpg
 

DeletedUser

acuma am vz si eu topicu asta, ca nu prea intru pe forum ca in mare parte nu e nimic de vazut, insa asta da :D e misto harta, bine s-a mai schimbat intre timp ;)) Vroiam sa intreb , stiu ca nu e locu aici , dar pt tw-tools nu se poate face unul romanesc, gen tw-tools.ro, care sa aibe doar hartile pe lumile noastre? inainte mai puteam sa intru sa mai vad, da acuma mai bine ma las pagubas, si presupun ca e asa pt ca au aparut multe tari si multe lumi, si e foarte incarcat site-ul, nu face fata.
 

DeletedUser

stodiamus, tribul meu nu se vede pe harta....intentionat ai facut asta......ha ha ha
 
Sus