Discutii libere Special 1

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Ai dreptate...am uitat ca vrobesc cu amantul tuturor femeilor cu stego...du-te ma la mauritanii tai sa-ti faci placerile si lasa-neeee lasa-neee...acum inteleg de ce ai parul lung..itit place hard..nebunoooo =)))

:))


images


Uite ca fac si eu, da numa de 50.

PeSeu: Nu am modificat nimic in afara de imaginea lui Boc. Bancnota este cat se poate de reala.
 

DeletedUser

Jupane Spartacus,azi ai vreo stire senzationala pt noi?! Ce-ti mai fac gladiatorusii?!! Umbla vorba prin dusmani ca toti se feresc de tine. Stii cum te-au botezat?
SPAIMA HARTII
 

DeletedUser

pai intra si tu pe HARTI AVANSATE si vezi GLADIATORII IN ARENA in nordest

Daca vreau sa vad gladiatori in Arena ma uit la un film istoric . Ce sa vad pe harta?!! Mah tu nici nu stii cum se citeste harta fara busola si imi zici mie!!! Tu stii care sunt formele de relief dupa harta?!!!
 

DeletedUser

tarile NATO si-au exprimat solidaritatea cu Turcia.azi noapte.sa vedem Rusia si China.precis vor tine cu Siria.caci abia asteapta un pretext ca asta!

plaxex- traiesti in alta lume baiatule,pentru tine totul este bascalie si roz.pariez ca habar nu ai ce insemna PKK.nu cauta pe Google.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Gladiatorule, poate nu stii dar plaxex este nepot de var dinspre matusa a lu' Ocealan. Fac pariu ca i-a facut unchiuletul si carnet de membru!!!
 

Adenauer

member
Scor reacție
105
tarile NATO si-au exprimat solidaritatea cu Turcia.azi noapte.sa vedem Rusia si China.precis vor tine cu Siria.caci abia asteapta un pretext ca asta!

plaxex- traiesti in alta lume baiatule,pentru tine totul este bascalie si roz.pariez ca habar nu ai ce insemna PKK.nu cauta pe Google.

Turcia este cel mai important aliat al SUA inca din anii 50, solidarizarea cu statul turc nu ma surprinde. Sa nu uitam ca Turcia este membru NATO din `52, iar în articolul 5 al Tratatului se specifica: „Partile convin ca un atac armat impotriva uneia sau a mai multora dintre ele in Europa sau in America de Nord va fi considerat ca un atac impotriva tuturor si, in consecinta, daca se va produce un asemenea atac armat, fiecare dintre ele, exercitand dreptul sau individual sau colectiv la autoaparare, recunoscut de articolul 51 al Cartei Natiunilor Unite, va da asistenta Partii sau Partilor atacate, prin luarea in consecinta, individual si concertat cu celelalte parti, a acelor masuri ce vor fi considerate necesare, inclusiv folosirea fortei armate, pentru a restaura si a mentine securitatea zonei Nord-Atlantice.”
Prin scrisul boldat si italic, vreau sa arat ca fiecare tara poate considera diferit "masurile necesare", de la o patura pentru sinistrati pana la ajutor armat. Principala idee este ca SUA vor face tot posibilul sa ajute Turcia in eventualitatea unui razboi (desi va fi iarasi greu de sustinut ideea in Congresul American) chiar daca momentul (apropierea alegerilor prezidentiale) este dificil.

In ceea ce ai spus despre Rusia si China(Republica Populara Chineza, deoarece denumirea oficiala de Republica China o are in acest moment Taiwan), ele se pot opune doar in Consiliul de Securitate ONU, ele fiind membre permanente, desi tind sa cred ca Rusia nu se va opune unei interventii ONU in zona. Interesele Chinei sunt intr-adevar economice in zona, iar o zona destabilizata economic, ii convine deoarece Turcia ii este un competitor puternic pe piata exporturilor ieftine internationale.
Deci, un pronostic, atat Rusia cat si China, cred ca vor fi de acord cu o interventie (initial de aparare si ajutor) in Turcia.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus