Sat Mixt--> Explicatii complete!

DeletedUser

Cine imi explica si mie cum ar trebui sa arate un sat mixt (50% ofence 50% defence)

de la cap la coada...trupe,cladiri,

si ORDINEA DE DEZVOLTARE!:D
 

DeletedUser

Modul in care te dezvolti depinde foarte mult de zona in care esti, nu trebuie sa-ti faci neaparat sat mixt 50%ofensiv, 50% defensiv. Depinde si de timpul petrecut in fiecare zi pe triburile. Daca esti prezent 18ore/24 si esti intr-o zona placuta, poti sa te bazezi mai mult pe atac. Daca esti intr-o zona cu jucatori de milioane de puncte, apararea ar fi indicata. In orice caz, trebuie sa ai ferma si zidul la maxim. Depinde si in ce trib esti... In opinia mea, un model bun ar arata asa:

Cladiri:
Clădirea principală (Nivelul 20)
Cazarmă (Nivelul 20-25)
Grajd (Nivelul 15-20)
Atelier (Nivelul 5-10)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 10-20)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzatoare (Inexistent)
Zid (Nivelul 20)
Nu iti recomand sa-ti upgradezi toate cladirile la maxim caci asta ar insemna sa nu mai ai atata spatiu pentru trupe. In modelul de sat de mai sus ai peste 20000 de spatiu in ferma pentru armata. Eu personal prefer armata, nu punctele.
Iar trupele pe care trebuie sa le ai in sat....aici, vezi tu, nu exista o configuratie perfecta. Difera de locul unde esti pe harta, in ce trib esti, ce dusmani ai, cat de activ esti, etc, cert e ca ferma ar trebui sa o ai plina cu trupe....
 

DeletedUser35819

Modul in care te dezvolti depinde foarte mult de zona in care esti, nu trebuie sa-ti faci neaparat sat mixt 50%ofensiv, 50% defensiv. Depinde si de timpul petrecut in fiecare zi pe triburile. Daca esti prezent 18ore/24 si esti intr-o zona placuta, poti sa te bazezi mai mult pe atac. Daca esti intr-o zona cu jucatori de milioane de puncte, apararea ar fi indicata. In orice caz, trebuie sa ai ferma si zidul la maxim. Depinde si in ce trib esti... In opinia mea, un model bun ar arata asa:

Cladiri:
Clădirea principală (Nivelul 20)
Cazarmă (Nivelul 20-25)
Grajd (Nivelul 15-20)
Atelier (Nivelul 5-10)
Curte nobilă (Nivelul 1)
Fierărie (Nivelul 20)
Piaţa centrală (Nivelul 1)
Statuie (Nivelul 1)
Târg (Nivelul 10-20)
Tăietori de lemne (Nivelul 30)
Mina de argilă (Nivelul 30)
Mina de fier (Nivelul 30)
Fermă (Nivelul 30)
Magazie (Nivelul 30)
Ascunzatoare (Inexistent)
Zid (Nivelul 20)

Nu iti recomand sa-ti upgradezi toate cladirile la maxim caci asta ar insemna sa nu mai ai atata spatiu pentru trupe. In modelul de sat de mai sus ai peste 20000 de spatiu in ferma pentru armata. Eu personal prefer armata, nu punctele.
Iar trupele pe care trebuie sa le ai in sat....aici, vezi tu, nu exista o configuratie perfecta. Difera de locul unde esti pe harta, in ce trib esti, ce dusmani ai, cat de activ esti, etc, cert e ca ferma ar trebui sa o ai plina cu trupe....

Domnule, cum ii recomazi unui jucator sa aibe grajdul 15 si cazarma 20 ? :)

Eu, din propria mea vasta experienta iti recomand sa faci satele la maxim, dar nu te axa pe asta in joc, le marteti cand nu faci trupe sau nu ai ce face cu resursele :)

Faci cladirea principala 20, si vrei sa faci ferma 30 iti i-a 10 ani !! (in razboi e critic)

Ai cladirea principala 20 si ferma 30, te ataca unu pe zid sau ferma, cand naibi le "reconstuiesti" ???
Daca mai da si si pe cladirea principala niste catapulte si si berbeci ai lvl 20 pei pana repari cladirea si repari si zidu mai bine dai detele cont ca dureaza 1 sec nu 2 zile :)

FARA NICI O EXAGERARE !

Mai ales ca, scopul e sa termini cat mai repede un sat ofensiv si sa ataci cu el cat mai repede !!!
 

DeletedUser

Parerea mea e ca la inceput nu ar trebui sa ai sate la maxim, iar la grajd am pus 15-20, la cazarma 20-25, si nu il oblig sa-mi urmeze sfatul. Si nu am spus ordinea in care trebuie construite cladirile...iar daca vine un atac cu sute de catapulte si de berbeci, zidul/ferma pot fi distruse chiar daca armata dusmanului a fost invinsa in totalitate, dar daca aparatorul dispune de armate net superioare fata de adversarul sau, zidul nici nu se clinteste. Deci nu vad vreun motiv intemeiat pentru care ar trebui sa ai unele cladiri la maxim, gen cladirea principala, targ, atelier. Asta daca nu joci pentru puncte...
Vezi tu, cred ca atunci cand dispui de resurse, maresti ferma cu doua nivele si in acelasi timp umpli ferma de comenzi de soldati, iar cand se upgradeaza iar incepi...
Uneori anumite cladiri se maresc, iar apoi se demoleaza, gen ascunzatoare, cladirea principala cu vreo 5-10 nivele, targul cu 10-15 nivele...Un sat nu poate fi blindat permanent cu sprijin din trib sau de altundeva, si mai bine e sa ai trupele proprii in sat. Deci ca sa dispui de un mare spatiu in ferma cred ca nu este necesar deloc sa ai toate cladirile la maxim.
Sunt si unele sate bonus cu 10% spatiu mai mult in ferma, adica cu 2400 de trupe in plus daca este la maxim ferma. Oare si un astfel de sat ar trebui sa aiba cladirile la maxim? Eu sunt de parere ca nu, pentru ca atunci poti veni cu un atac spulberator de 7500 de toporashi, 3000 de cai usori, 500 de arcasi calareti, 300 de berbeci, insotiti de un paladin cu o arma de atac...(nu zic ca asta ar fi cea mai buna formula de atac, dar numarul trupelor ar cauza pagube enorme adversarului)
Cred ca nu punctele conteaza atat de mult, ci armata care le protejeaza.
 

DeletedUser21711

Eu sunt perfect de acord cu black legion....:)

Deci, in primul rand, nu e bine deloc sa ai sate mixte.... chiar daca esti la inceput.. trebuie sa stii dinainte de a incepe jocul pe ce te bazezi.. ofensiva sau defensiva... nu e bine sa faci sat mixt ( nu o sa rezolvi nimic... nici nu te aperi bine, nici nu ataci calumea )

Configuratia satelor:

Eu zic ca un sat trebuie ridicat la MAXIM .
Nu e vorba de puncte... sau unele vorbe " dejaba ai puncte daca nu ai cu ce le apara "> deci nu e vorba de puncte aici.

De ce trebuie ridicat un sat la maxim. Deci.. in primul rand, ai nevoie de cladirea principala la 30. Asta ca sa poti sa iti reconstruiesti cat mai repede zidul, sau ferma daca esti atacat. In al 2-lea rand... ai nevoie de ascunzatoare. Atunci cand trece un atac, si mai vin si altele.. sa iti ramana 2000 de resurse pentru a putea creste cat de cat nivelu zidului. Apoi.... Targul... trebuie si acela construit la maxim. Nu stiu daca au patit-o si altii... dar, eu unu sincer patesc de foarte multe ori...
Am nevoie rapid de un nobil pe granita... nu am resurse pe satul respectiv.. si.. nu am targ pe satul vecin ca sa trimit trupe. Asta s-a intamplat la mine cu satele pe care le-am cucerit de la dusmani.. caci dusmanii mei nu isi ridica satele la maxim...

Singurul lucru care nu NECESITA sa fie construit.. e Statuia.... ca.. oricum de paladin am uitat si eu... :)

Deci... la ce mi's bune 200-300 de topoare in plus pentru locul alal de ferma?
 

DeletedUser

Pana la urma o sa fac primul sat ofensiv...DAR

eu o sa incep pe lumeaz 22 (daca se va baga setarea cu pozitionarea satului)...


si acolo nu o sa pot avea din prima sat maxim...

asa ca vreau sa imi spuneti?pot ridica minele mai intai pana la 25 (la 25 imi dau bine si nu ma mai chinui cu farmatul....)

sau spunetimi ordinea in care ridic tot considerand ca sunt intro zona pajnica:)
 

DeletedUser6558

Eu sunt perfect de acord cu black legion....:)

Deci, in primul rand, nu e bine deloc sa ai sate mixte.... chiar daca esti la inceput.. trebuie sa stii dinainte de a incepe jocul pe ce te bazezi.. ofensiva sau defensiva... nu e bine sa faci sat mixt ( nu o sa rezolvi nimic... nici nu te aperi bine, nici nu ataci calumea )

Configuratia satelor:

Eu zic ca un sat trebuie ridicat la MAXIM .
Nu e vorba de puncte... sau unele vorbe " dejaba ai puncte daca nu ai cu ce le apara "> deci nu e vorba de puncte aici.

De ce trebuie ridicat un sat la maxim. Deci.. in primul rand, ai nevoie de cladirea principala la 30. Asta ca sa poti sa iti reconstruiesti cat mai repede zidul, sau ferma daca esti atacat. In al 2-lea rand... ai nevoie de ascunzatoare. Atunci cand trece un atac, si mai vin si altele.. sa iti ramana 2000 de resurse pentru a putea creste cat de cat nivelu zidului. Apoi.... Targul... trebuie si acela construit la maxim. Nu stiu daca au patit-o si altii... dar, eu unu sincer patesc de foarte multe ori...
Am nevoie rapid de un nobil pe granita... nu am resurse pe satul respectiv.. si.. nu am targ pe satul vecin ca sa trimit trupe. Asta s-a intamplat la mine cu satele pe care le-am cucerit de la dusmani.. caci dusmanii mei nu isi ridica satele la maxim...

Singurul lucru care nu NECESITA sa fie construit.. e Statuia.... ca.. oricum de paladin am uitat si eu... :)

Deci... la ce mi's bune 200-300 de topoare in plus pentru locul alal de ferma?



Nu inteleg de ce trebuie satul sa fie MAXIM. Cladirea principala la maxim, da, dar in nici un caz nu la inceput. Asta doar daca ai prea multe resurse SI PREA MULT TIMP si nu ai ce face cu ele. Tirg mai mare de 10 e perfect inutil. Oricind. Atelier mai mare de 3, total inutil, in afara de cazul cind ai artefactul acela, caz in care e evident ca ai nevoie de atelier la nivel maxim. Nu am avut niciodata un sat de catapulte, dar daca as avea as demola tot din el in afara de zid si CP. Un sat full de catapulte nu necesita alte intariri. Doar daca te ataca zilnic, dar atunci esti terminat oricum. Ascunzatoarea la 10 e necesara tot timpul.

Nu sunt 200 de topoare. Sunt citeva mii. La un sat de 6000. Daca tot reduci din cladiri ca sa ai loc in ferma, atunci reduci ca sa se simta, nu pentru 2-300 de unitati.
 

DeletedUser

Pana la urma o sa fac primul sat ofensiv...DAR

eu o sa incep pe lumeaz 22 (daca se va baga setarea cu pozitionarea satului)...


si acolo nu o sa pot avea din prima sat maxim...

asa ca vreau sa imi spuneti?pot ridica minele mai intai pana la 25 (la 25 imi dau bine si nu ma mai chinui cu farmatul....)

sau spunetimi ordinea in care ridic tot considerand ca sunt intro zona pajnica:)


Imi spune cineva ordinea....pe o lume noua pana ajung cu cladirea principala la 30 sau asa....se pot intampla multe...
 

DeletedUser

carrhae a spus:
Nu inteleg de ce trebuie satul sa fie MAXIM. Cladirea principala la maxim, da, dar in nici un caz nu la inceput. Asta doar daca ai prea multe resurse SI PREA MULT TIMP si nu ai ce face cu ele. Tirg mai mare de 10 e perfect inutil. Oricind. Atelier mai mare de 3, total inutil, in afara de cazul cind ai artefactul acela, caz in care e evident ca ai nevoie de atelier la nivel maxim. Nu am avut niciodata un sat de catapulte, dar daca as avea as demola tot din el in afara de zid si CP. Un sat full de catapulte nu necesita alte intariri. Doar daca te ataca zilnic, dar atunci esti terminat oricum. Ascunzatoarea la 10 e necesara tot timpul.

Nu sunt 200 de topoare. Sunt citeva mii. La un sat de 6000. Daca tot reduci din cladiri ca sa ai loc in ferma, atunci reduci ca sa se simta, nu pentru 2-300 de unitati.


eu am alte parere
1.targul il fac minim la lv 20,mai ales de la 4-5 sate incolo,deoarece am nevoie mare de capacitate de trasport in cazul in care trebuie sa trimit resurse pentru refacerea satului mai repede
2.atelierul,minim la lv 10...chiar daca ocupa ceva in ferma,este necesar un timp cat mai scurt in care sa fie recrutate catapultele(pe satele de aparare) si berbecii(pe satele de atac):la lv 3:
lv3.:Berbec 300 200 200 5 0:29:52/lv15: Berbec 300 200 200 5 0:14:51
(pe l11)....timpul de recrutare e dublu,timp pierdut degeaba
3.cat despre ascunzatoare...eu nu o fac la 10 nici macar cand e la inceput de joc



@dinozaurus rex
eu cred ca statuia joaca un rol important,pentru a muta paladinul in sat,mai ales cand satul e de atac
 

DeletedUser

Pana la urma o sa fac primul sat ofensiv...DAR

eu o sa incep pe lumeaz 22 (daca se va baga setarea cu pozitionarea satului)...


si acolo nu o sa pot avea din prima sat maxim...

asa ca vreau sa imi spuneti?pot ridica minele mai intai pana la 25 (la 25 imi dau bine si nu ma mai chinui cu farmatul....)

sau spunetimi ordinea in care ridic tot considerand ca sunt intro zona pajnica:)



nu cred ca este o ordine prestabilita
depinde de cat de mult timp petreci pe joc,si mai ales unde te afli(cu toate ca multi cauta sa fie in interiorul tribului,cu cat mai multi colegi pe langa el,daca se poate harta de 9X9 albastra total)
..zona "pajnica" nu prea exista la inceput de lume,sigur gasesti 1-2 playeri care sa te poata ataca
p.s...eu,de ex,fac primul sat mixt,mai intai,ceva aparare,apoi ma ocup de CU,cu care farmez mai tot timpul...pana la lv 25 al fermei,eu nu cunosc toporul
 

DeletedUser

Cazarmă (Nivelul 20-25)
Grajd (Nivelul 15-20)

o prostie . vrei loc in ferma dar timpul in care umpli ferma nu te intereseaza ?

cazarma la nivel 25 ( l19 , doar acolo joc ) , timp recrutare / lance = 0:02:39
cazarma la nivel 23 , timp recrutare / lance = 0:02:59

27 ore in + pentru a recruta 5000 lanci la viteaza lumii 19 ( viteaza 1 )

Domnule, cum ii recomazi unui jucator sa aibe grajdul 15 si cazarma 20 ? :)

Eu, din propria mea vasta experienta iti recomand sa faci satele la maxim, dar nu te axa pe asta in joc, le marteti cand nu faci trupe sau nu ai ce face cu resursele :)

[/B]

unde esti pe harta ca ma tentezi :p lasand gluma deoparte , satul la maxim e o prostie . de ce ? uite :
cu atelier la level 15 si targ la level 25 in loc de level 8 si level 20 perzi un pic peste 800 locuri in ferma .sa nu imi spui ca 800 locuri libere nu conteaza pentru trupe .
cladirea principala la nivel 30 - de acord cu ea la un nivel intre 25-30 pentru ridicarea mai rapida a zidului / altor cladiri afectate de atacuri doar pe satele de granita . dar cu cp la nivelurile astea pe toata harta ......NU . pierdere de resurse , de timp de constructie , de spatiu in ferma .

Pana la urma o sa fac primul sat ofensiv...DAR

eu o sa incep pe lumeaz 22 (daca se va baga setarea cu pozitionarea satului)...


si acolo nu o sa pot avea din prima sat maxim...

asa ca vreau sa imi spuneti?pot ridica minele mai intai pana la 25 (la 25 imi dau bine si nu ma mai chinui cu farmatul....)

sau spunetimi ordinea in care ridic tot considerand ca sunt intro zona pajnica:)


lasa ridicatul minelor si bazeaza-te pe farmat . din productie proprie ( luam de exemplu lumea 19 ) iti asiguri 2400 la nivel 30 din fiecare resursa / ora . din farm .....dupa primele 2-3 saptamani incepi sa aduci mult mai mult , chiar de 10 ori . cum e sa ai 24000 resurse disponibile in loc de 2400 ? suna altfel , nu ?
prioritare sunt recrutarile. de ce ? 90 % din resurse ti se restituie , + un farm decent ai si resurse de construit satul . daca intai construiesti .....n-ai resurse de trupe .

eu fac doar 200-250 lanci la inceput apoi plec pe atac full . avantajul meu e ca am timp destul pentru joc .

1 statuia
2 numesti paladinul si farmezi cu el
3 minele 2-3 nivele
4 cladirea principala pentru a construi cazarma
5 cazarma + recrutare lanci + farm cu ele si paladin
6 aici poti varia : fie cazarma cateva nivele pentru a grabi recrutarea fie minele ( lemn cu 2-3 nivele peste argila si fier cu 2-3 nivele sub argila ; ceva gen 8-6-4 )
bafta .

sat mixt.....nu recomand . fie pleci full defensiv fie full ofensiv daca stii jocul . cu un sat mixt ai doar jumatate din puterea de atac sau de aparare , puse in balanta contra unui full deff sau off........nu faci nimic .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

1 statuia
2 numesti paladinul si farmezi cu el
3 minele 2-3 nivele

Prima oara daca imi amintesc eu bine faci mina de fier, altfel vei avea un deficit de 20-25 de fier pentru ultima mina facuta (la mine e argila). Apoi statuie, numesti paladinul. Eu personal nu cresc minele 2-3 nivele ci cresc lemnul pana la nivelul 7-8, asa vei avea destul lemn pentru lancieri sa poti farma cu ei si vei avea si un surplus pe care il vei da la targ raport de 1-2 (100 lemn pe 200argila/fier)
 

DeletedUser

Nu inteleg de ce trebuie satul sa fie MAXIM. Cladirea principala la maxim, da, dar in nici un caz nu la inceput. Asta doar daca ai prea multe resurse SI PREA MULT TIMP si nu ai ce face cu ele. Tirg mai mare de 10 e perfect inutil. Oricind. Atelier mai mare de 3, total inutil, in afara de cazul cind ai artefactul acela, caz in care e evident ca ai nevoie de atelier la nivel maxim. Nu am avut niciodata un sat de catapulte, dar daca as avea as demola tot din el in afara de zid si CP. Un sat full de catapulte nu necesita alte intariri. Doar daca te ataca zilnic, dar atunci esti terminat oricum. Ascunzatoarea la 10 e necesara tot timpul.

Nu sunt 200 de topoare. Sunt citeva mii. La un sat de 6000. Daca tot reduci din cladiri ca sa ai loc in ferma, atunci reduci ca sa se simta, nu pentru 2-300 de unitati.


Targul la nivel 10 e perfect inutil.
Pentru a-ti putea echilibra resursele cand bati talerii, pentru a putea trimite materii catre satele unde ai pierdut trupe sau pentru a trimite resurse pe sate de 5-6k de puncte, iti trebuie un targ de cel putin level 20. Sa nu ocupe mult spatiu in ferma, dar nici sa te chinui foarte mult cu trimiterea materiilor. Cred ca e cat de cat rezonabil.
 

DeletedUser6558

o

sat mixt.....nu recomand . fie pleci full defensiv fie full ofensiv daca stii jocul . cu un sat mixt ai doar jumatate din puterea de atac sau de aparare , puse in balanta contra unui full deff sau off........nu faci nimic .

Daca ai timp de joc, ...si prin timp inteleg TOT timpul. Cel putin 7-8 ore pr e zi. Daca nu, atunci nu prea merge. Un sat de atac inseamna moarte sigura. Un sat de aparare inseamna ca nu mai ataci pe nimeni in veci amin. Singura sansa e sa ai un sat mixt, care iti ofera ceva sanse. Nu prea multe, daca nu ai trib. Dar atac, fara sa fii online tot timpul, e de 10 ori mai riscant. SAte specializate, cu ferma plina, la inceputul lumii, nu prea o sa gasesti. Cei care ataca nu asteapta sa umple ferma. Cei care joaca turtle oricum nu te intereseaza.


Targul la nivel 10 e perfect inutil.
Pentru a-ti putea echilibra resursele cand bati talerii, pentru a putea trimite materii catre satele unde ai pierdut trupe sau pentru a trimite resurse pe sate de 5-6k de puncte, iti trebuie un targ de cel putin level 20. Sa nu ocupe mult spatiu in ferma, dar nici sa te chinui foarte mult cu trimiterea materiilor. Cred ca e cat de cat rezonabil.

Am preferat totdeauna sa iau resurse din satele gri decit sa stau sa le trimit. Tirgul ma cam streseaza. Insa nu am avut niciodata sute de sate. Cel mai mult mi se pare ca 19 pe lumea clasica. Dar am vazut ca , la cei cu multe sate, resursele sunt pe rosu mai tot timpul. De la un punct incolo, inceteaza sa mai fie o problema. Presupun ca e suficient sa ai tirg in citeva sate, odata ce magaziile sunt pline.
 

DeletedUser35819

Parerea mea e ca la inceput nu ar trebui sa ai sate la maxim, iar la grajd am pus 15-20, la cazarma 20-25, si nu il oblig sa-mi urmeze sfatul. Si nu am spus ordinea in care trebuie construite cladirile...iar daca vine un atac cu sute de catapulte si de berbeci, zidul/ferma pot fi distruse chiar daca armata dusmanului a fost invinsa in totalitate, dar daca aparatorul dispune de armate net superioare fata de adversarul sau, zidul nici nu se clinteste. Deci nu vad vreun motiv intemeiat pentru care ar trebui sa ai unele cladiri la maxim, gen cladirea principala, targ, atelier. Asta daca nu joci pentru puncte...
Vezi tu, cred ca atunci cand dispui de resurse, maresti ferma cu doua nivele si in acelasi timp umpli ferma de comenzi de soldati, iar cand se upgradeaza iar incepi...
Uneori anumite cladiri se maresc, iar apoi se demoleaza, gen ascunzatoare, cladirea principala cu vreo 5-10 nivele, targul cu 10-15 nivele...Un sat nu poate fi blindat permanent cu sprijin din trib sau de altundeva, si mai bine e sa ai trupele proprii in sat. Deci ca sa dispui de un mare spatiu in ferma cred ca nu este necesar deloc sa ai toate cladirile la maxim.
Sunt si unele sate bonus cu 10% spatiu mai mult in ferma, adica cu 2400 de trupe in plus daca este la maxim ferma. Oare si un astfel de sat ar trebui sa aiba cladirile la maxim? Eu sunt de parere ca nu, pentru ca atunci poti veni cu un atac spulberator de 7500 de toporashi, 3000 de cai usori, 500 de arcasi calareti, 300 de berbeci, insotiti de un paladin cu o arma de atac...(nu zic ca asta ar fi cea mai buna formula de atac, dar numarul trupelor ar cauza pagube enorme adversarului)
Cred ca nu punctele conteaza atat de mult, ci armata care le protejeaza.

Nu e vorba de puncte, ci de capacitarea de "regenerare" :)
 

DeletedUser

Am preferat totdeauna sa iau resurse din satele gri decit sa stau sa le trimit. Tirgul ma cam streseaza. Insa nu am avut niciodata sute de sate. Cel mai mult mi se pare ca 19 pe lumea clasica. Dar am vazut ca , la cei cu multe sate, resursele sunt pe rosu mai tot timpul. De la un punct incolo, inceteaza sa mai fie o problema. Presupun ca e suficient sa ai tirg in citeva sate, odata ce magaziile sunt pline.


Eu unul, unde joc acum si ce pozitionare am, imi trimit aproape zilnic resurse din satele terminate pe cele inca neterminate pentru a le dezvolta si a le umple cu armata cat de repede pot.
De la cateva sute de sate incolo, magazia e pe rosu la cei fara CP, in marea majoritate a cazurilor, celor cu CP le vine foarte usor sa bata taleri pentru a nu lasa magazia sa se umple.
 

DeletedUser6558

Prima oara daca imi amintesc eu bine faci mina de fier, altfel vei avea un deficit de 20-25 de fier pentru ultima mina facuta (la mine e argila). Apoi statuie, numesti paladinul. Eu personal nu cresc minele 2-3 nivele ci cresc lemnul pana la nivelul 7-8, asa vei avea destul lemn pentru lancieri sa poti farma cu ei si vei avea si un surplus pe care il vei da la targ raport de 1-2 (100 lemn pe 200argila/fier)

Asa fac si eu cu lemnul, la inceput. Merge foarte bine, cit timp lumea are de dat fier cu gramada, la inceput, si argila ceva mai tirziu, dar odata ce toti au resurse cit de cit cred ca nu mai merge. Ma gindeam odata sa las minele de fier si argila mai jos si sa iau din tirg restul, dar nu mai tine.

Eu unul, unde joc acum si ce pozitionare am, imi trimit aproape zilnic resurse din satele terminate pe cele inca neterminate pentru a le dezvolta si a le umple cu armata cat de repede pot.
De la cateva sute de sate incolo, magazia e pe rosu la cei fara CP, in marea majoritate a cazurilor, celor cu CP le vine foarte usor sa bata taleri pentru a nu lasa magazia sa se umple.

E alt joc cu premium. E un dezavantaj clar pentru cei care nu au. Nu poti gestiona mai mult de 30-40 de atacuri fara premium, te apuca toti dracii pina te uiti la toate.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Oameni buni eu v-am spus ca o sa incep de la 0 pe lume noua...si voi vorbiti aici de trimiterea de resurse de pe un sat pe altul etc....eu vreau sa stiu cum sa incep cu "dreptul" pentru ca pana acum am fost cucerit pentru ca am inceput prost!...

cativa mi-ati raspuns dar mai bine de jumatate din voi vorbiti de sate maxime etc...
 

DeletedUser

Satele mixte nu sunt o optiune buna, nici nu te aperi si nici nu ataci cum trebuie. Primul sat trebuie sa fie ofensiv, dar ca sa fie asa trebuie mai intai sa inveti sa te descurci cu atacul (backtimming in caz de atacuri,split la nobili etc). Ofensiva se face mult mai repede decat defensiva deci este o optiune mai buna. (satul ofensiv consta in topoare, cavalerie usoara, arcasi calareti, berbeci asta in cazul in care nu stiai). Ca si cladiri pentru inceput am pus mai sus, daca vrei mai detaliat iti scriu aici sau imi dai un mesaj privat.
 
Ultima editare de un moderator:
Sus