Sport

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

ii cineva sportiv pe aici ?? yo fac rugby de 4 ani ...si am gasit o chestie tare :p sper sa va placa , pe mine unu ma marcat :p

Rugby-ul este o alta tara...
O tara care se intinde dincolo de terenul de tinta, de marginile de var ale gazonului, dincolo de tribunele si portile stadioanelor.
O tara guvernata de legi aspre, dar drepte.
Rugby-ul inseamna mult mai mult decat un simplu sport care se joaca cu o minge tuguiata si putin caraghioasa.
Rugby-ul este o stare de spirit. O aventura umana. O ascensiune. Fizica si morala deopotriva.
Rugby-ul nu este un privilegiu al elitelor. Este o incercare a caracterelor, a adevaratelor caractere care, intelegand sa respecte legile aspre ale acestui tinut, capata un drept fundamental: dreptul de a placa si de a fi placat.
Rugby-ul este, parafrazand cuvintele unui jurnalist francez, cel mai nobil razboi in timp de pace.
Cazi, te ridici. Cazi, te ridici. Cazi, te ridici si continui. Ca in viata.
Acolo, in inclestarea suprema a gramezilor, cand simti incordarea tremuranda a muschilor celui de langa tine si auzi icnetul de efort al celui din fata, descoperi un sentiment singular: sentimentul de solidaritate.
Rugby-ul reprezinta triumful generozitatii asupra egoismului; al spiritului colectiv asupra individualismului; al onestitatii asupra tentatiei de a trisa.
Cultura rugby-ului este cultura curajului si a trudei, a inteligentei si a respectului, a solidaritatii si a tariei de caracter; a valorilor morale care calauzesc tinerele caractere pe drumul drept al vietii.
Rugby-ul este o stare de spirit. O aventura umana.
O ascensiune. Fizica si morala deopotriva.
Rugby-ul este o alta tara...
 

DeletedUser

am facut si eu facut ceva sport :-j ... fotbal,vreo 3 ani...volei,atletism ... dar mi-a trecut ;))
 

DeletedUser

nu mai faceti fotbal ca daca cumva nu ajungeti la stoaia lui jiji berbecali nu aveti nici o sansa sa faceti(furati) performanta si o sa va enervati degeaba
 

DeletedUser1969

eu fac :
aruncarea grutati pe umeri altora (de cativa ani)
fuga de munca (de cand ma stiu)

si mai fac fotbal de placere....prin divizia D :D
 

DeletedUser

nu mai faceti fotbal ca daca cumva nu ajungeti la stoaia lui jiji berbecali nu aveti nici o sansa sa faceti(furati) performanta si o sa va enervati degeaba

Asta asa e ... se fac aranjamente de la copii si juniori ,pana la cel mai inalt nivel. Am trait-o pe pielea mea.Iti rupi picioarele pe teren ,doar ca sa se imbogateasca altii ... fotbalul e unul dintre cel mai murdare sporturi din lume !
 

DeletedUser

eu am facut 3 ani de juju-tsu, aikido si aiki-jutsu :D, 2 ani de fotbal, si 6 ani de dans sportiv :D si din vara ma apuc de innot :p
 

DeletedUser

ba da voua nu va place sportu de va perindatzi asha prin fiecare ...yo ma refeream la cei kre iubesc sportul pe care il practica ....api nu ma gandeam k aud numa de karate si deastea ...
 

DeletedUser

ak-47, singurele tari unde sunt sanse sa ajungi cineva jucand rugby sunt in turneul celor 4 natiuni. Asa ca, hai in Franta, astia-s innebuniti dupa asa ceva. Sau daca preferi du-te in All Blacks (favoritii mei) :)
 

DeletedUser

ba da voua nu va place sportu de va perindatzi asha prin fiecare ...yo ma refeream la cei kre iubesc sportul pe care il practica ....api nu ma gandeam k aud numa de karate si deastea ...

Sportul il poti iubii si din fata televizorului ... eu personal am vrut sa incerc cat mai multe si inca vreau.
Dintre sporturile enumerate de mine mai sus ,singurul in care am facut performanata a fost fotbalul ... dar mi-a trecut :-j
 

DeletedUser

pai fotbalul e si cam plictisitor...asta e parerea mea cel putin...eu fotbalul il vad cam asa...22 de jucatori fug dintr-o parte in alta a terenului dupa o minge : ))))
 

DeletedUser

Sa nu uitam de arbitri,care din cand in cand primesc atacuri aeriene . :-j
 

DeletedUser

Sa nu uitam de arbitri,care din cand in cand primesc atacuri aeriene . :-j

da da...sa nu uitam de asta...asta e cel mai important aspect dupa cel cu suporterii care merg cu lantzuri la meciuri! :))) chiar nu inteleg asta...mergi la meci sa te uiti cum joaca echipa favorita sau mergi sa bati oameni ?! :))
 

DeletedUser

ak-47, singurele tari unde sunt sanse sa ajungi cineva jucand rugby sunt in turneul celor 4 natiuni. Asa ca, hai in Franta, astia-s innebuniti dupa asa ceva. Sau daca preferi du-te in All Blacks (favoritii mei) :)

ai dreptate bloom ..in romania nu ii deloc apreciat rugbyul ...mare pacat ...oricum, aici majoritatea il practica de placere, deoarece nu se poate trai din asta ...la U cluj unde joc si eu, seniorii iau max 10 mil pe luna ...si asta knd joaca mult si bine ...majoritatea lucreaza ori in jandarmerie ori bodyguarzi prin cluburi ..
 

DeletedUser

cred ca totusi turneul era al celor 5 natiuni iar in ultimii ani e al celor 6 dupa ce a intrat si Italia. iar cel din emisfera sudica e al celor 3 natiuni. :)
eu sunt fan Franta.
rugby-ul : un sport de golani jucat de domni.
fotbalul: un sport de domni jucat de golani.
 

DeletedUser

mie numi place frantza deloc ...imi place la nebunie noua zeelanda ( shtiu face haka :D ) si africa de sud
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus