Ce faza a jocului preferati ?

Ce faza a jocului preferati ?

  • Inceputul

    Voturi: 39 44,3%
  • Fazele avansate

    Voturi: 30 34,1%
  • Pana la sfarsit

    Voturi: 19 21,6%

  • Total votanți
    88

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Stiu foarte multi jucatori care prefera etapa de start a unei lumi, sunt multi care prefera strategia si diplomatiile din fazele mai avansate si ... cativa care viseaza prima lume castigata pe .ro ? Haideti sa vedem, ce faza de joc preferati :
- inceputul(farmari, atac, backtime, diplomatii de inceput) - sa zicem <50-100 de sate,
- faza de mijloc (peste 50-100 de sate, strategia pozitionarii satelor, configuratia acestora, atacuri, aparari, diplomatii avansate) sau
- ati dori sa jucati pana la sfarsit, sa castigati acea lume (conturi mari, razboaie de lunga durata etc)
 

DeletedUser38218

Inceputul de lume reprezinta pentru mine partea cea mai urata din acest joc, faza de mijloc e mai pe gustul meu!:) sa joci pana la inchiderea lumii ar fi o nebunie, necesita prea mult timp si organizare!

Parerea mea.
 

DeletedUser

am votat inceputul,desi puteam vota si faza de mijloc....problema e ca pana la 100-150 sate te poti descurca de unul singur foarte lejer, dupa aia te si saturi sa tot ataci sollo, sa joci acest joc trebuie sa te atraga ceva, iar cand nu ai macar un coleg activ (care sa si cunoasca) in zona cu care te poti "combina nu la cartela :)...ci la atacuri" + ca in faza asta deja se formeaza granite in adevaratul sens al cuvantului, stiti foarte bine ca daca ataci singur ai mici sanse sa tot cresti repede...si de un trib de "nebuni" ai nevoie ca sa te tina in joc, ca pana la utma urmei distractia te tine pe acest joc.... nu am jucat niciodata pe un cont mai mare de 150 sate (crescut de la 26pct de mine, alte ocazii am avut dar am refuzat, nu imi place sa iau conturi din mers, chiar de as vrea sa joc, dar nu pe viteza unu ca iti ia 2 ani sa ajungi la 200 de sate si nu ma refer la barbare/interne :D sper sa am parte si de asa ceva, tot ce am nevoie e macar un coleg activ)
iar pana la 20 sate (cred) e cel mai distractiv, mai ales cand innobilezi mari jucatori :D + ca pana aici se poate face un backtime frumos si sa-i areti limba "agresorului" + splituri si multe altele...nu zic ca nu as putea fi innobilat de alti jucatori, dar inca nu am patit-o, dar se poate intampla deoarece sunt alte mii (cred) de jucatori lafel de priceputi ca mine (atentie, nu ma dau mare si nici nu ma laud) care zice ca nu poate fi innobilat niciodata e prea "prost", ori are ceva pilute pe undeva, sa o luam logic

faza de sfarsit mi se pare total aiurea, un singur exemplu dau aici: stai sa dai 500 full-uri (sa zicem) + o gramada de fake-uri + sprijinuri la secunda = mult, mult timp... si cand vezi si finalul ( pt. ce ai pierdut atata timp ,dand mii de comenzi + calcule, daca joci cat de cat organizat:p) ca nu ai luat nici macar un sat =)) unde e frumusetea? se intampla astfel de faze, nu intotdeauna dar se intampla.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser3192

faza de sfarsit mi se pare total aiurea, un singur exemplu dau aici: stai sa dai 500 full-uri (sa zicem) + o gramada de fake-uri + sprijinuri la secunda = mult, mult timp... si cand vezi si finalul ( pt. ce ai pierdut atata timp ,dand mii de comenzi + calcule, daca joci cat de cat organizat:p) ca nu ai luat nici macar un sat =)) unde e frumusetea? se intampla astfel de faze, nu intotdeauna dar se intampla.

Am votat faza de sfarsit! Desii ma tentat si faza de mijloc dar sper sa raman pana la inchiderea L10!
In faza de inceput trebuie muuuult farm si se joaca mai mult solo.... nu sunt genul de jucator care sa joace singur.
In faza de mijloc isi intra in drepturi strategia si diplomatia: daca le stapanesti pe ambele castigi orice razboi(prin strategie inteleg organizarea atacurilor, manipularea adversarilor, dezinformarea lor, demoralizarea lor si motivarea propriilor jucatori).
In faza de sfarsit cred ca foarte mult conteaza diplomatia si motivarea propriilor jucatori: daca ai reusit sa iti stabilesti o diplomatie avantajoasa in faza de mijloc si reusesti sa iti motivezi colegii adversarii nu prea au ce sa mai faca! Si odata eliminati adversari , daca relatiile sunt destul de stranse intre aliati se poate realiza o fuziune care sa inchida lumea! Dar pana acolo mai este muuult.... :p:p:p
Abelar (nu stiu numele tau dar o sa iti zic asa): pana acum nu am dat niciodata mai mult de 500 de fulluri fara sa luam minim 10 sate(asta atata timp cat am dat pt tribul meu) si pentru o faza de sfarsit de lume 500 de fulluri sunt extrem de putine!Probabil ca sunt si momente de acestea dar aceste momente le ai doar daca nu reusesti sa iti organizezi tribul si sa mentii avantajul diplomatiei
 

DeletedUser

gykanes,e doar parerea mea si stadiul care nu imi place, cum tie nu iti place ce imi place mie, am si eu voie la orice, mi se pare normal sa fie asa :p ...am auzit jucatori planganduse de asa ceva...si unii chiar au renuntat dupa faze de genul asta...nu am zis ca asa se intampla intotdeauna...iar la 500 full-uri nu m-am referit la trib (de imi zici ca sunt putine) ci la jucator...ca era vorba de jucatori in acest sondaj...daca si tu imi zici tot de jucatori zi-mi cati jucatori au mai mult de 500 sate de atac pe l10 (mi-ai zis ca-s putine) , iar de atacat nu cred ca toti ataca doar cand au toate satele de atac full

p.s. nu ma bagati la "spam" ca mi-a dat citat si a trebuit sa raspund. :D

si inca ceva...unde e placerea sa stai cu satele full de deff pe granita si sa te mai uiti prin rapoarte cum isi buleste cate unul 100 de full-uri fara sa-ti zgarie macar un zid?:)) de multe ori se intampla asta...
prefer "fineturile" acestui joc decat 100 de mii de trupe in sat/e :))

- faza de mijloc (peste 50-100 de sate, strategia pozitionarii satelor, configuratia acestora, atacuri, aparari, diplomatii avansate)

adex toate astea le faci si pana la 50 sate ;) nu la 3 sate dar daca esti "ordonat" le faci cam de cum incepi sa iei sate, iti faci un plan pe termen lung si mergi dupa acel plan, asta daca diplomatia nu iti joaca feste :D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser17342

ca si in alte situatii, finalizarea e cea mai satisfacatoare
 

DeletedUser

faza de inceput clar... la faza de mijloc o singura data m-am bagat, pe L14 daca nu ma insel. cu toate ca iti mananca destul de mult timp si nervi, inceputul parca e mai interesant. te doare sa pierzi un nobil, sa pierzi cateva fulluri si sa iti toci nervii pana le refaci. cand deja ajungi la 100 de sate, parca nu te mai doare. pierzi un nobil, dai cu altul, pierzi 10 fulluri pe un sat, pui alte 10 fulluri ca ai de unde.
 

DeletedUser8140

ador inceputul, la fel si perioada de mijloc cand incep atacuri mai de amploare, mai e perioada cand se lasa lumea, tot trebuie sa innobilezi intern ca sa termini inactivii dar daca sti sa combini internele cu actiune pe granita e fain si in perioada de mijloc, de final nu pot zice prea multe ca nu s-a terminat vreo lume la noi si nici eu n-am terminat vreuna.
 

DeletedUser28264

ma gandesc ca sfarsitul.
cine o sa il apuce, sa ne povesteasca cum a fost :)
 

DeletedUser35749

Nu am o faza preferata, urasc sa joc la inceput, sa stau sa farmez sa... bleah. Imi place sa joc cat mai mult daca nu intervine nimic si daca am cu cine sa atac, sa mai schimb o vorba.
 

DeletedUser1630

urasc sa joc la inceput, sa stau sa farmez sa... bleah. Imi place sa joc cat mai mult daca nu intervine nimic si daca am cu cine sa atac, sa mai schimb o vorba.

idem,eu sunt nob la inceput
o singura data am inceput si m-am mentinut...acum eu nu stiu sa joc avand un sat de 116 pcte
pt mine,faza de mijloc e miezul acestui joc,incepi sa cunosti jucatorii,intalniri,chefuri,meeting tribal prin tara...asta e frumos la acest joc
 

DeletedUser24788

finalul sa ai un imepriu vast de trupe gata sa sfarme orice le sta in cale si sa bareze orice atac
 

DeletedUser

Prefer inceputul, si mai exact primele 20-30 de sate. Apoi incepe sa devina mecanic, ti-ai stabilit back-up-ul, ti-ai cam dat seama pe ce te bazezi in trib, in zona, deja jocul "se aseaza" si devine doar un exercitiu de clickuire.
 

DeletedUser

Prefer inceputul, si mai exact primele 20-30 de sate. Apoi incepe sa devina mecanic, ti-ai stabilit back-up-ul, ti-ai cam dat seama pe ce te bazezi in trib, in zona, deja jocul "se aseaza" si devine doar un exercitiu de clickuire.

exact .. idem si eu
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
adex toate astea le faci si pana la 50 sate ;) nu la 3 sate dar daca esti "ordonat" le faci cam de cum incepi sa iei sate, iti faci un plan pe termen lung si mergi dupa acel plan, asta daca diplomatia nu iti joaca feste :D

Crezi ca este importanta configuratia satelor la inceput ? Primul de atac, urmatorul ... ?

Crezi ca este importanta ordinea de construire a cladirilor / trupelor ?

Eu cred ca sunt aspecte care fac diferenta, dupa activitate (prezenta unui co-player).

Dimplomatia, tribul ... vin dupa, dar ca jucator trebuie sa stii ce faci !
 

DeletedUser523

Eu prefer inceputul.Intotdeauna!Cea mai faina perioada a jocului cand toti din jur au un singur sat si cand innobilezi primul sat sti ca l-ai trimis pe propietar la margine si la fel la urmatoarele.Mie cel mai mult imi place acest aspect la innobilari, cand trimiti jucatorul la margine, il scoti de pe acel continent atunci arati cine e seful pe acolo :cool:Apoi tot la inceput conteaza foarte mult diplomatiile pe care le faci, relatiile intre membrii tribului etc...Dupa ce fiecare jucator de pe continent are aprox. 100 de sate si apar razboaiele cu tone de sprijin pe granita etc intervine monotonia, frustrarea sa vezi ca nu mai conteaza calitatile ci cantitatea face diferenta si orice n00b blindat rezista pe harta etc...
 

DeletedUser

Crezi ca este importanta configuratia satelor la inceput ? Primul de atac, urmatorul ... ?

Crezi ca este importanta ordinea de construire a cladirilor / trupelor ?

Eu cred ca sunt aspecte care fac diferenta, dupa activitate (prezenta unui co-player).

Dimplomatia, tribul ... vin dupa, dar ca jucator trebuie sa stii ce faci !

personal... din start imi fac satele dupa cum imi plac (o strategie gandita dinainte,in functie de asezarea pe harta fata de tribul din care fac parte)...daca te referi ca mai schimbi din configurarea satelor in faza de "start", ai dreptate, dar si in faza "finala" a unei lumi tot se intampla asta, defapt in orice stadiu al jocului se face asa ceva...
da primul sat e de atac... urmatorul depinde in ce zona il iei,valabil pentru toate nu doar pentru primul sat innobilat,poate fi chiar atac si urmatoarele 5 de deff...depinde doar de zona in care sunt luate...toti cautam sa luam sate dezvoltate la inceput.
pentru mine da, au importanta ordinea cladirilor la inceput, daca ai cladirile care fac trupe cat mai sus e un avantaj, sa nu uitam ca trupele aduc puncte si invers.
In legatura cu diplomatia, intotdeauna se ia in considerare parerea unui jucator important in orice trib, daca il blochezi acel jucator renunta la joc sau paraseste tribul, multi prefera sa renunte decat sa isi atace colegii, unii continua, cei ce au rabdare sa se mute pe o alta zona de actiune (cu un sat 2-10 nu faci nimic atunci cand te muti pe o alta zona), eu nu am rabdare sa fac asta... multi o fac prin innobilari interbe sau barbare, decat sa mi se scoata ochii intr-una "doar innobilari interne si barbare" prefer sa ma lipsesc de ele

iar in primele posturi am scris doar despre stilul meu, pentru ca in acest topic e vorba de ce preferi (start/mijloc/sfarsit), nu de ce e bine pentru altii sa faca .
 
Sus