Identificarea celui care sterge rezervari.

  • Autor subiect DeletedUser18398
  • Data de început

DeletedUser18398

In interiorul unui trib exista posibilitatea dupa cum se stie ca un conducator sa stearga rezervarile celorlalti jucatori din trib .
Propunerea mea pentru dezvoltatori jocului este sa aduca in asa fel modificari setarilor serverului incit atunci cind cineva sterge o rezervare in locul mesajului TRIBUL TI-A STERS REZERVAREA ( ceace mi se pare insuficient si lasa loc de abuzuri ,iar in cazul cind sunt mai multi conducatori in trib aflarea si pedepsirea celui responsabil de abuz este aproape inposibil ) sa apara un mesaj cu NUMELE CELUI CARE A STERS REZERVAREA.

De asemeni cind se modifica setarile planificatorului de inobilari nu este informat nimeni cind si cine a efectuat modificarile,si astfel uni jucatori pot face abuz de rezervari iar identificarea celui care face abuzuri este imposibila si duce la tensiuni in interiorul tribului precum si in relatiile cu triburile cu care se inparte acel Plannificator de inobilari .
Cu respect GUSTAVIS
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser8140

Foarte pro, si acelasi lucru sa fie valabil daca se poate pentru modificarile din trib, X a modificat anuntul intern si sa arate si X a modificat setarile din planificator!
 

DeletedUser

Gustavis,stii ca sunt mai mult decat PRO cu propunerile tale!

Multe batai de cap dau aceste optiuni cand jucatorii nu sunt corecti!
 

DeletedUser16039

Pro!
Probabil ca vor veni cei care se simt cu musca pe caciula si vor zice contra.
 

DeletedUser

contra! ...noi n-o sa mai fim in stare sa mai innobilam nimic in felul asta.. :p

Tre' sa detaliez un pic, sa nu ma simt doar un simplu gica-contra..

Sa presupunem ca eu sunt un parazit al societatii, un somnoros, ignorator de mesaje si solicitari de suport. Ce as face eu? M-as aciua in tribul cel mai mare de langa mine, asteptand oportunitatea sa plec din acesta pentru a intra in tribul care va fi si mai mare in zona.. si tot asa (neuitand evident sa mentionez ca vina pentru comportamentul meu o poarta slaba conducere si mai ales colegii nedestepti si nesprijinitori de sate la caldurica pe care le am eu).

Bunaoara - la inceputul unei lumi, se strang cateva nuclee de "profesionisti". Tiparul e mereu acelasi, incepe lumea, se creeaza talmes-balmes pe forumul lumii respective, fiecare vrea sa-si aduca aminte ceilalti de cat de bun a fost el pe cutare si cutare lumi.. invariabil topicul cu misto-uri fata de noobi.. mai sunt si topicurile prima..xx, primul yy.. in care kenji o sa fie balacarit si el o sa le arate tuturor ca e cel mai bun.. asta tine o perioada de pana la o luna jumate-doua luni.
Impotriva nucleelor de "profesionisti", tu - ca jucator enervat si frustrat, n-ai decat optiunea de a aduna laolalta toti noobii pe care ii poti domina intr-o zona, pentru a forma intr-o luna-doua un trib mamut de sute de jucatori care se calca in picioare intre ei pe sate de barbari.
E singurul mijloc prin care poti sa-i domini - sa le stergi rezervarile cand ai chef. Nimanui nu-i mai pasa daca trimiti oricate circulare isterice, in care ii ameninti ca o sa-i innobilezi, cu toti stiu (informatia circula) ca n-o sa pateasca nimic, ca n-ai timpul necesar sa stai de capul lor - al fiecarui parazit in parte - si sa organizezi o despaduchere reala si utila. Pur si simplu nu le pasa daca vor fi innobilati, pentru ca mai au conturi pe 5-6 lumi, construite in mod similar.
Ei.. da' daca le stergi rezervarea, s-a terminat. Atata timp cat nu stiu cine le-a sters lor rezervarea, au doar banuieli, n-au curaj sa vocifereze prea tare. In momentul in care au o dovada clara, concreta.. se vor napusti ca ulii pe forum asupra prazii (in speta intemeietorul sau conducatorul tribului respectiv) pentru a-si striga nedreptatea si a indemna ceilalti paraziti adunati pe aceleasi criteriu organizatoric (promovarea clasei noobilor organizati, asmutiti impotriva figurilor marilor jucatori) sa se revolte.

In incheiere as face o sugestie - sa se cunoasca "stergatorul de rezervari" doar in conducerea unui trib. E mai discret si mai util asa. Sa stergem cate rezervari avem chef, ca e tribul nostru, construit cu multi nervi, cu mult timp irosit, cu multi noobi crescatori_o_data_pe_zi de sate de barbari. Va dau si un exemplu, topicul asta, in care a fost suficient sa vina "seful" sa zica "Da, foarte bine!!" in dreptul unei propuneri pentru a aparea ulterior zeci de glasuri zglobii de clopotei, care sa-l aprobe.
Ganditi-va un pic, e ca si cum cineva v-ar cere sa renuntati la drepturile pe care le aveti, sau sa le puneti la vedere, in vazul tuturor!
Si ca sa raspund la intrebarea fireasca ce va urma - Nu! nu mai vreau vacanta!
29.gif


Va rog io, ascultati un suflet amarat, pacatos, care va graieste adevarul!
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

In interiorul unui trib exista posibilitatea dupa cum se stie ca un conducator sa stearga rezervarile celorlalti jucatori din trib .
Propunerea mea pentru dezvoltatori jocului este sa aduca in asa fel modificari setarilor serverului incit atunci cind cineva sterge o rezervare in locul mesajului TRIBUL TI-A STERS REZERVAREA ( ceace mi se pare insuficient si lasa loc de abuzuri ,iar in cazul cind sunt mai multi conducatori in trib aflarea si pedepsirea celui responsabil de abuz este aproape inposibil ) sa apara un mesaj cu NUMELE CELUI CARE A STERS REZERVAREA.

abuz ? sa nu generalizam . abuz este doar atunci cand un conducator iti sterge rezervarile pentru ca asa vor muschii lui sau pentru ca X prieten al lui vrea satele rezervate de tine . dar sunt si alte cateva motive de stergere a rezervarilor cu care sunt de acord :
- rezervari facute de jucatori ce dorm in ghete
- numar de rezervari / perioada de rezervari prea mare fata de puterea de cucerire cand astfel sunt afectati colegii de trib care au bun simt in ei si nu incalca rezervarile altora
- rezervari facute de pe 2-3 conturi pentru a putea beneficia un singur jucator in dauna altora
am cateva astfel de stergeri la activ datorate colegilor care schimbau setarea dupa bunul plac cu mentiunea ca in urma stergerii rezervarilor colegii de trib au fost instiintati de actiunea mea cu rugamintea de a-si reface rezervarile

De asemeni cind se modifica setarile planificatorului de inobilari nu este informat nimeni cind si cine a efectuat modificarile,si astfel uni jucatori pot face abuz de rezervari iar identificarea celui care face abuzuri este imposibila si duce la tensiuni in interiorul tribului precum si in relatiile cu triburile cu care se inparte acel Plannificator de inobilari .
Cu respect GUSTAVIS

sunt prea patit cu astfel de actiuni ale colegilor care modificau setarile dar nu reveneau la setarea default dupa ce isi terminau treaba dand astfel ocazia oricarui membru al tribului cum sunt cei la care ma refer mai sus sa rezerve x sate pentru x zile pentru a da un mare PRO propunerii tale
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Pina la urma dreptul de a sterge rezervarile il au cei cu conducere sau mai mult de atita, daca cineva sterge niste rezervari pt a face el rezervarea nu e asa de greu sa iti dai seama cine le-a sters.
Pe de alta parte in orice trib sunt agarici care rezerva sate aiurea si prelungesc rezervarile de n-spe ori; decit sa vada orice agarici cine i-a sters rezervarile mai bine sa poata fi personalizat numarul de rezervari - adica conducerea sa poata seta ca pedeapsa pt unii jucatori limita de rezervari 1 sat timp de 24 de ore in timp ce pt restul tribului e de 50 sate timp de 7 zile spre exemplu ;)
Asta ar fi mai util :D
 

DeletedUser19202

In interiorul unui trib exista posibilitatea dupa cum se stie ca un conducator sa stearga rezervarile celorlalti jucatori din trib .
Propunerea mea pentru dezvoltatori jocului este sa aduca in asa fel modificari setarilor serverului incit atunci cind cineva sterge o rezervare in locul mesajului TRIBUL TI-A STERS REZERVAREA ( ceace mi se pare insuficient si lasa loc de abuzuri ,iar in cazul cind sunt mai multi conducatori in trib aflarea si pedepsirea celui responsabil de abuz este aproape inposibil ) sa apara un mesaj cu NUMELE CELUI CARE A STERS REZERVAREA.

De asemeni cind se modifica setarile planificatorului de inobilari nu este informat nimeni cind si cine a efectuat modificarile,si astfel uni jucatori pot face abuz de rezervari iar identificarea celui care face abuzuri este imposibila si duce la tensiuni in interiorul tribului precum si in relatiile cu triburile cu care se inparte acel Plannificator de inobilari .
Cu respect GUSTAVIS

categoric ca un control mai bun asupra planificatorului e un lucru bun insa mie mi se pare ca nu e indicat ca la asta sa aiba acces tot tribul mai degraba as zice precum cavaleras sa aiba acces doar cei cu drepturi :confused:
 

DeletedUser37659

Pro!
Probabil ca vor veni cei care se simt cu musca pe caciula si vor zice contra.

contra :D ...

glumesc,foarte buna propunerea cu completarea lui cavaleras,sa vada doar conducerea. pro!

ps:
Bunaoara - la inceputul unei lumi, se strang cateva nuclee de "profesionisti". Tiparul e mereu acelasi, incepe lumea, se creeaza talmes-balmes pe forumul lumii respective, fiecare vrea sa-si aduca aminte ceilalti de cat de bun a fost el pe cutare si cutare lumi.. invariabil topicul cu misto-uri fata de noobi.. mai sunt si topicurile prima..xx, primul yy.. in care kenji o sa fie balacarit si el o sa le arate tuturor ca e cel mai bun.. asta tine o perioada de pana la o luna jumate-doua luni.

ahahahaha :)))
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

CONTRA
in fiecare trib sunt reguli: innobilarea barbarilor interzisa, innobilarea satelor sub atatea puncte interzisa; mai vine cate o circulara ca esti in razboi cu Gheorghe si 1 saptamana nu iei alte sate decat de la ala... mi se pare logic sa sterg rezervarile care nu isi au rostul, dar, in alta ordine de idei, nu am timpul si cheful necesar sa stau sa ii explic unui vasilica oarecare ca daca ar citi regulile tribului si circularele nu ar fi trebuit din start sa rezerve satu cu pricina.
in alta ordine de idei, stergerea rezervarilor poate fi facuta doar de intemeietori si conducatori... pai daca in ei nu ai incredere si ei te fac pe la spate, ce dracu cauti in tribul ala?
cel mult sunt pentru afisarea stergerii doar pt conducere, in rest e prea mare bataie de cap sa dai explicatii care nu isi au rostul.
 

DeletedUser

sunt PRO. propunerea vizeaza descoperirea abuzurilor facute de conducatorii triburilor. sunt destui care considera ca isi pot permite orice, fiind conducatori. ideea propunerii era sa se elimine abuzurile. nu contesta nimeni dreptul conducatorului de a face curatenie in rezervari (app. de cei care dorm in papuci), dar, faptul ca e cocotat, acolo sus, nu-l scuteste de a da socoteala pentru ceea ce face. personal, am intalnit cel putin un caz de abuz si ar fi fost ideal sa stim cine a sters rezervarile respective (mai ales ca le-a sters in beneficiul propriu).
 

DeletedUser19202

sunt PRO. propunerea vizeaza descoperirea abuzurilor facute de conducatorii triburilor. sunt destui care considera ca isi pot permite orice, fiind conducatori. ideea propunerii era sa se elimine abuzurile. nu contesta nimeni dreptul conducatorului de a face curatenie in rezervari (app. de cei care dorm in papuci), dar, faptul ca e cocotat, acolo sus, nu-l scuteste de a da socoteala pentru ceea ce face. personal, am intalnit cel putin un caz de abuz si ar fi fost ideal sa stim cine a sters rezervarile respective (mai ales ca le-a sters in beneficiul propriu).

eu sa zic sa nu sustii extinderea haosului de la voi si pe joc

lasa ca sta bine unde e :D
 

DeletedUser

@ congres : am scris mai sus motivele pentru care sunt de acord cu propunerea , nu mai dezvolt acum . dar daca aceasta propunere vizeaza descoperirea celor ce schimba setarile sau sterg rezervarile ce imi poti face tu mie eu fiind conducator iar tu membru de rand ? retine te rog ca nu toti jucatorii au coloana vertebrala sa paraseasca tribul ( chiar si la dusmani pt ca aliati ai mici sanse sa te primeasca ) sau sa se lase de joc . cui da conducatorul socoteala ? e bine sa se stie cine face asta dar din pacate nu foloseste tuturor :(
 

DeletedUser

eu sa zic sa nu sustii extinderea haosului de la voi si pe joc

lasa ca sta bine unde e :D

iar vorbesti de dragul de a vorbi...era parere de jucator si conducator, nu de admin. prin urmare,
eu sa zic sa nu sustii extinderea haosului de la voi
asa ceva n-are ce cauta in contextul opiniei pe care mi-am exprimat-o si am si argumentat-o. sau sustii ideea ca n-ar trebui sa am opinii personale, doar pentru ca sunt admin? daca ai o opinie contrara, dar argumentata, o accept si o respect, dar, daca vei continua in ritmul acesta, sa nu te plangi ca te voi taxa asa cum meriti. incearca sa renunti la atitudinea asta de mare blazat care le stie pe toate (daca vei continua in directia asta, nu vei ramane decat cu satisfactia ca: "moamaaaaa, ce i-am tras-o lui congres!"; ieftina satisfactie, nu crezi?). mai coboara si tu, pe pamant. e un exercitiu util, sa stii.
 

DeletedUser

@ congres : am scris mai sus motivele pentru care sunt de acord cu propunerea , nu mai dezvolt acum . dar daca aceasta propunere vizeaza descoperirea celor ce schimba setarile sau sterg rezervarile ce imi poti face tu mie eu fiind conducator iar tu membru de rand ? retine te rog ca nu toti jucatorii au coloana vertebrala sa paraseasca tribul ( chiar si la dusmani pt ca aliati ai mici sanse sa te primeasca ) sau sa se lase de joc . cui da conducatorul socoteala ? e bine sa se stie cine face asta dar din pacate nu foloseste tuturor :(

n-am criticat argumentele nimanui, pentru ca nu asta este scopul. mi-am exprimat o parere personala si am argumentat de ce mie mi s-ar parea util sa stiu cine a sters niste rezervari. mai ales ca s-ar putea asocia setarea respectiva cu un mesaj primit de cel caruia i s-a sters rezervarea (poate chiar trimis si celorlalti conducatori, etc.), in care sa stie cine e cel care a apasat butonul, sau ar putea fi obligat, cel care apasa butonul, sa completeze un mesaj de justificare, etc. propunerea vizeaza o situatie simpla si clara si nu are rost sa intram in detalii tehnice sau in polemici. repet, mi se pare o propunere foarte buna, utila si care chiar merita adusa in atentia developerilor. daca se va intampla, sau nu, acest lucru, este alta poveste. chiar daca ne-am afla aici sa votam propunerea, rezultatul votului ar fi pur si simplu "pulsul" luat comunitatii jucatorilor, relativ la propunere, dar atat. nu cred ca are rost sa incingem spiritele pe fond de simpatii si antipatii personale.
 

DeletedUser19202

nu te imbata cu apa rece pentru ca nu am nici un interes legat de tine
ca tot ai adus vorba as zice ca una din probleme e tocmai asta ca majoritatea celor de ajung admini cam uita ca au fost si jucatori (bine majoritatea mai sunt si cazuri cand nici nu au fost jucatori ;) si incep sa se comporte aberant
si apropo de asta pe unde joci tu doamna congres ? daca nu sunt indiscret ca inclin sa cred ca aici e problema

iar de argumentat o facusem mai sus da oricum nu conteaza

sincer imi pare rau ca ajungi sa preiei vorbe de pe la altii si sa mi le reprosezi mie tu nestiind mai nimic despre cum stau lucrurile de fapt

pe de alta parte sunt mereu bucuros cand am un alt partener de "cearta" acu ramane de vazut si cum te vei descurca

succes!:D
 
Sus