Credeti in sufletele pereche?

  • Autor subiect DeletedUser16450
  • Data de început

DeletedUser19202

yara yana care e celalalt nick al tau?


asa de curiozitate
 

DeletedUser

Yara, de acord cu tine. Intrebare:pot exista doua sau mai multe suflete pereche ale tale in acelasi timp? Ai lasat a se intelege acest lucru...
 

DeletedUser16450

Da, pot exista. Fiecare cu rolul sau, bine stabilit, insa un lucru este sigur: sunt din reincarnari diferite (DIN VIETI DIFERITE)
 

DeletedUser

Eu as spune ca teoretic este posibil sa existe suflete pereche. Totusi, farmecul si unicitatea Creatiei este diversitatea intr-o armonie perfecta, armonie ce, de multe ori, prin interventia noastra inconstienta o stricam. Un suflet ce se completeaza unul pe celalalt este oricand cu putinta, aceasta facand parte din armonia mai sus amintita.
Cum am spus, teoretic. Adica, zic eu, doar vorbe frumoase, poetice.

PS. YaraYana, chiar crezi in reincarnare?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

Da, chiar cred. Gandesc mult prea complicat ca sa accept vreo secunda ca Dumnezeu ne-a creat pentru a ne trai viatza si apoi sa mergem in Rai sau Iad, dupa cum meritam. Creatorul este mult prea sofisticat pentru a-si banaliza creatia. De-asta cred in evolutia spiritului, realizata prin incarnari succesive, fiecare viatza avand rostul ei in desavarsirea spiritului nostru.
 

DeletedUser

ce pot sa spun
cine are de crezut crede , cine nu.. se uita dupa spirale
dar avand în vedere ca slujitorul domnului e tot om, si ca Biserica are antecedente
cred ca am deviat de la subiect:D
exista suflete pereche ? undeva in "Mitologie" au existat, astazi e mai greu si aproape imposibil - asta daca sunteti obiectivi
 

DeletedUser16450

so? Nu mai e nimeni care poate sa spuna ca si-a gasit sufletul pereche?
 

DeletedUser

Eu mi-am gasit poate nu un suflet pereche, ci o parte a sufletului meu. Ce ziceti de aceasta varianta? ecat sa credem in suflete pereche, nu ar fi mai convenabil sa credem in suflete-bucati care se pot intregi cu fiecare bucatica ce se potriveste in puzzle-ul vietii noastre?Fiecare, asezata cu grija, la locul si la timpul ei. Parca-mi suna mai convenabil...
 

DeletedUser

Eu mi-am gasit poate nu un suflet pereche, ci o parte a sufletului meu. Ce ziceti de aceasta varianta? ecat sa credem in suflete pereche, nu ar fi mai convenabil sa credem in suflete-bucati care se pot intregi cu fiecare bucatica ce se potriveste in puzzle-ul vietii noastre?Fiecare, asezata cu grija, la locul si la timpul ei. Parca-mi suna mai convenabil...

Cred ca este nu numai mai convenabil dar si mai realist.
Problema este ca, daca am cauta cu atentie, gasim "completari" cam multe..:confused:
 

DeletedUser

Superba melodia!

Dar daca nu reusesti sa intregesti puzzle-ul in decursul vietii ?
Sau daca pui o piesa gresita si se blocheaza in acest puzzle?
 

DeletedUser

Daca pui piesa gresita, nu te mai simti intregit.
Problema apare in momentul in care vezi ca piesele care iti lipsesc si te intregesc, nu iti apartin si nu le vei putea avea niciodata. Abia atunci se declanseaza tragedia.
 

DeletedUser

Ai cam pus punctul pe IIIIIIIIII. Dar oricum te simti mai bine stiind ca ele exista, undeva.
 

DeletedUser

Eu prefer sa cred ca am,sau nu, jumatatea undeva in lume decat sa ma chinui cu un intreg puzzle.

Iti dai seama cat de groaznic este sa sa gasesti o piesa dar sa apartina altcuiva?Nu as crede ca te simti mai bine, daca stii ca exista undeva dar, niciodata nu vor fi ale tale!
 

DeletedUser

Te simti mai bine ca exista dar cand le simti lipsa cum te simti?:)
Ai aflat ca exista si te-ai simtit minunat dar brusc realizezi ca ceea ce ai "in fata ochilor" este ceea ce ti-ar trebui ca sa fii complet dar nu poti avea niciodata (din varii motive, toate legate de realitatea care ne inconjoara si care "bate visul"). Si atunci? Rezultat: adio, liniste!
 

DeletedUser

Si fara acea liniste cat mai conteaza ca tu ai reusit sa faci 90% din puzzle corect? In locul piesei potrivite cu siguranta ai o piesa gresita....si ce ai rezolvat ?
 
Sus