Exista viatza dupa moarte?

  • Autor subiect the patriot
  • Data de început

DeletedUser

Ceea ce ai demonstrat cu acele versete este ca Adam a fost facut cu 2262 de ani inainte de potop ! Dar pamantul a fost facut inainte de cearea omului. Tu ai sa spui : "Da, cu o zi !" Numai ca o zi in cartea facerea nu este intervalul de timp dintre rasaritul si apusul soarelui si nu are 24 de ore. Cand Dumnezeu a creat pamantul, timpul nu a fost facut inca de catre Dumnezeu. Deci, este vorba despre un interval mai mare de timp.

Daca te abtii sa comentezi putrezirea oaselor.. abtine-te !

Da, este vorba despre Pamant. Celelalte corpuri ceresti sunt intr-adevar mai vechi, dupa cum am spus. Reciteste ce am scris despre zi !

Ok ! De unde ai luat informatia ca nu exista suficienta apa pentru ca potopul sa fi fost posibil ??

Bun, deci tu vrei sa spui ca a fost cam inutila viatza data acelui bebelus ? Noi, fiind creaturi, nu cunoastem planurile lui Dumnezeu. De multe ori se intampla lucruri care noua ni se par incorecte, dar ele au un scop pedagogic. Trebuie doar sa ne straduim sa-l pricepem.
Plata pacatelor noastre sau a stramosilor nostri, este suferinta. In aceasta situatie, omul este deschis si dispus sa se indrepte. Aparent si Iisus a suferit inutil, pentru ca nu avea pacate, dar scopul Lui era mantuirea noastra. Si aparent, copilul s-a nascut inutil.. Viatza lui adevarata, este randuita de Dumnezeu in Ceruri si numai de El stiuta. Ceea ce vedem noi, este moartea trupului, din care e mereu ceva de invatzat. (Vezi moartea primilor nascuti egipteni, ca pedeapsa pentru impietrirea inimii faraonului.)

Bun, in limba aramaica vorbita de Iisus, cuvantul frate avea aceeasi forma ca si cuvantul var.

Cat despre Maria, analizeaza cu atentie rugaciunea "Cuvine-se cu adevarat" si icoana "Deisis", care Il infatziseaza pe Mantuitor la judecata de apoi avand in dreapta tronului pe Maica Domnului, cea mai aproape de tronul arhieresc, mijlocind si in ceasul acela pentru noi. Daca nu te conving aceste trimiteri, uita-te in Biblie, la Apocalipsa lui Ioan.

Spui ca ingerii sunt DIVINI ?! "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" (A Sfintei Treimi) Ce vrei mai divin decat asta ?

Da.. nu ai argumentat nici cum ai dat tu de dinastii.. cum vrei sa cred ?

Exista un singur Dumnezeu. Yahweh nu este un zeu, este un nume dat in Vechiul Testament lui Dumnezeu.

the patriot, multzumesc pentru sustzinere ;)
 

DeletedUser19095

asta e de departe cel mai "slab" post al tau...:)
deja simti ca iti lipsesc argumentele si pasesti destul de mult pe taramul speculatiilor.

"Ceea ce ai demonstrat cu acele versete este ca Adam a fost facut cu 2262 de ani inainte de potop !"

din ce observ...eu cunosc "sfanta" mai bine decat tine...ceea ce nu prea ar fi normal...
ma rog...calculele le poti continua...pana la iisus...sunt prezentate in continuare...numai ca versetele nu sunt unul dupa altul ca cele pe care le-am copiat...cauta-le cu atentie si le vei gasi pe toate..."numaratoarea" continua si dupa potop.
----------------------------------------------------------------


"Daca te abtii sa comentezi putrezirea oaselor.. abtine-te !"

am spus ca ma abtin pentru ca am vrut sa te menajez...faptul ca tu nu ai cunostinta despre ceva asta nu inseamna ca nu exista informatii despre acel ceva...
m-am abtinut pentru ca e stupid sa spui ca oasele "putrezesc"... tu nu stii multe...si in mare parte nestiinta te face sa crezi ceea ce crezi.
stii ce e aceea o fosila?:)
------------------------------------------------------------------


"Numai ca o zi in cartea facerea nu este intervalul de timp dintre rasaritul si apusul soarelui si nu are 24 de ore. Cand Dumnezeu a creat pamantul, timpul nu a fost facut inca de catre Dumnezeu. Deci, este vorba despre un interval mai mare de timp.
Da, este vorba despre Pamant. Celelalte corpuri ceresti sunt intr-adevar mai vechi, dupa cum am spus. Reciteste ce am scris despre zi !"

aici te afli complet pe taramul speculatiei...
de ce afirmi ca ziua din geneza nu are 24 ore?
spui ca nu a fost facut timpul ...inca?
daca nu era facut inca...in care dintre cele 7 zile a facut yahweh timpul?:)
-------------------------------------------------------------------


"Ok ! De unde ai luat informatia ca nu exista suficienta apa pentru ca potopul sa fi fost posibil ??"

ma vad din nou in situatia sa constat inca o lacuna in cunostintele tale...:(
tu ai auzit de circuitul apei in natura?
Volumul total de apa existent pe Terra este de 1.45 milioane km3, din care 1.37 milioane km3 (94.2%) este reprezentat de volumul oceanului planetar, restul fiind apa existenta pe uscat si în atmosfera.

Repartitia apa – uscat în cele doua emisfere este urmatoarea: apa 53% si uscatul 47%, în timp ce în emisfera sudica raportul este 89% apa si 11% uscat.

Astazi se considera ca volumul total de apa de pe Terra este constant si numai distributia spatiala a apei este variabila în momente diferite, iar circulatia apei în natura este un fenomen închis.

Ecuatia generala a bilantului apei în natura este de forma:


Pu+Po=Eo+Eu+S+dA/Dt



unde: Pu este volumul precipitatiilor cazute pe uscat; Po – volumul precipitatiilor cazute pe suprafata oceanului planetar; Eo – volumul evaporatiei oceanice; Eu – volumul evaporatiei de pe uscat; S – scurgerea apei de pe uscat în oceane; A – totalitatea volumului de apa acumulata în atmosfera, ocean, sol si subsol.
---------------------------------------------------------



"Bun, deci tu vrei sa spui ca a fost cam inutila viatza data acelui bebelus ?"

e pentru a treia oara cand te faci, sau, si ma grav, nu intelegi...
din ce ai scris tu in pasajul la care fac referire rezulta, ma repet, redundanta vietii in general nu doar a bebelusului...
nadajduiesc ca cea de-a patra "aplecare" asupra celor spuse de tine sa fie incununata de succes...daca nu...am sa iti explic "ca la copiii mici":)
uite pasajul...ca sa nu il mai cauti:
"M-ai intrebat ce intzeleg prin "evolutie spirituala". Poate nu e expresia cea mai potrivita ! Eu intzeleg prin ea, calea sufletului spre mantuire. Aceasta fiind chiar Iisus Hristos, care spune : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viatza"

Acum sa-ti spun ce se intampla cu bebelusul care moare prematur..
1. Dumnezeu este drept.
Deci.. neavand nici un pacat, se mantuieste
2. Dumnezeu este bun.
De ce nu l-ar mantui ??"
----------------------------------------------------------------------------------


"Bun, in limba aramaica vorbita de Iisus, cuvantul frate avea aceeasi forma ca si cuvantul var."

inca o speculatie grosolana...:))
daca e asa cum spui...desi am indoieli pana imi dovedesti asta, de ce apre "frate" in loc de "var"?:)
----------------------------------------------------------------------------------


"Cat despre Maria, analizeaza cu atentie rugaciunea "Cuvine-se cu adevarat" si icoana "Deisis", care Il infatziseaza pe Mantuitor la judecata de apoi avand in dreapta tronului pe Maica Domnului, cea mai aproape de tronul arhieresc, mijlocind si in ceasul acela pentru noi. Daca nu te conving aceste trimiteri, uita-te in Biblie, la Apocalipsa lui Ioan."

eu te-am rugat sa nu imi aduci "argumente" tip texte sau rugaciuni scrise de vreun "sfant parinte":)

unde mai exact in apocalipsa lui ioan?
------------------------------------------------------------------------------


"Spui ca ingerii sunt DIVINI ?! "Sa facem om dupa chipul si asemanarea Noastra" (A Sfintei Treimi) Ce vrei mai divin decat asta ?"

inca o speculatie...:)
omul este divin?:))
care dintre atributele divinitatii se gasesc in om?
----------------------------------------------------------------------------


"Da.. nu ai argumentat nici cum ai dat tu de dinastii.. cum vrei sa cred ?"

exista o stiinta...numita egiptologie...sa stii ca nu gasesti asta mentionat in "sfanta":p
ea se ocupa cu studierea civilizatiei egiptene...exista un tabel al dinastiilor si regilor in ordine cronologica...
il gasesti si pe net.
vei observa acolo ca nu a existat nici nu fel de intrerupere in succesiune in perioada in care a avut loc potopul din "sfanta"
-------------------------------------------------------------------------------

"Exista un singur Dumnezeu. Yahweh nu este un zeu, este un nume dat in Vechiul Testament lui Dumnezeu."

yahweh este numele zeului evreilor...nu "un nume dat" de vechiul testament
"dumnezeu" ii spun crestinii...numele lui este yahweh

de ce te intrebam daca tu crezi in yahweh...te intrebam pentru ca e posibil sa nu crezi in el ci in zeul sumerian enky ea...:)
yahweh, in caz ca nu stiai, este copia 1:1 a zeului sumerian enky ea...evident, mult mai vechi decat yahweh :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser16450

apropo de Elohim - YHWH - Yahweh - Adonai - Abba. Aici chiar nu nimic de speculat, chiar e numele lui Dumnezeu.
Se poate insa discuta despre traducerea lui.

pe de alta parte, De Dumnezeu Tatal si de Fiul, se tot discuta. Intreb si eu: de ce nu ar exista si o Mama Dumnezeu?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser39950

Exista viata dupa moarte n mod cert ... Si eu sper ca viata mea de dupa moarte va fi alaturi de The Patriot, daca inainte de moarte nu va fi posibil...
 

DeletedUser

Mda.. Eu am rugat-o sa redeschida tema pt k sunt cateva lucruri de clarificat ! (si ii multumesc pt k l-a deschis)

Motivul pentru care nu am scris vineri-duminica este ca am fost in excursie la Sinaia si nu am avut cum sa intru..

M-am informat in domeniul stiintei, ca sa vad daca ai sau nu dreptate, si nu pre ai..

Acum fii atent :

1. In legatura cu fosila, Dr. Hovind, proprietar al muzeului "Taramul aventurii cu dinozauri" din Pensacola, declara ca s-a datat cu carbon un mamut si s-a descoperit ca un picior avea 15.000 ani, pielea avea 21.000, o parte avea 29.000, alta avea 44.000 ani.. Daca datarea cu carbon functioneaza, com s-a nascut acel mamut ? Pe bucati ? Dr. Hovind nu avea nici un interes sa demonstreze acest lucru, ca proprietar al muzeului.. din potriva, el trebuia sa spuna ca sunt fosile foaaarte vechi si ca merita vizitate ! Dupa cum te cunosc nu crezi k el a spus asta.. Atunci cauta : "Varsta Pamantului este de 6000 de ani. Dovezi, Explicatii, Teorii ale Procesului de Creatie. 8 / 11" minutul 06:43.

2. Bun, sper ca stii ca puterea magnetica a pamantului scade.. in ultimii 150 de ani a scazut cu 6%. Ceea ce inseamna ca odata a fost mai puternica. Asta demonstreaza ca pamantul nu putea avea mai mult de 25.000 ani, altfel, caldura data de puternicul camp magnetic ar fi distrus viatza de pe pamant. Ceea ce inseamna ca datarea cu carbon si alte elemente.. nu functioneaza..

3. Distanta dintre pamant si luna este de 384.403 Km Luna se departeaza de pamant cu 6 cm pe an ! Daca pamantul ar fi vechi de 3.000.000.000 de ani, ar trebui ca la inceput luna sa fie mai aproape de pamant cu 18.000.000.000 cm = 180.000.000 m = 180.000 Km ! Ceea ce inseamna ca luna ar trebui sa fie la distanta de 204.000 km de pamant. Daca ai aduce luna la 1/3 din distanta ei, ar insemna sa fie de 9 ori gravitatia la poli. In acest caz luna s-ar apropia de pamant pana s-ar prabusi, in loc sa se departeze.. (in relatie directa cu luna sunt mareele.)

4. Nu dureaza miliarde de ani sa se raceasca o planeta, mai ales in vid, departe de Soare, si aici ma refer la satelitul "Ganymede" al lui Jupiter. Acesta are un puternic camp magnetic, ce indica faptul ca are un miez interior fierbinte !

5. Pe baza recensamanturilor putem afirma ca populatia pe glob in anul 1999 a depasit 6 miliarde de locuitori. In anul 1985 erau 5 miliarde de locuitori pe planeta. In anul 1800 erau doar 1 miliard de locuitori pe pamant. Suntem de acord ca populatia creste rapid.. nu ?
Cand Iisus era pe pamant populatia lumii era de 250 milioane de locuitori.

url]


Daca omul ar fi aparut acum 3 milioane de ani, pe baza calculelor, poti vedea ca densitatea populatiei ar fi trebuit sa fie 150.000 oameni pe inch patrat : )))))))

url]

url]


Iar tu afirmi ca s-au gasit schelete de oameni acum 6 milioane de ani ?? Ce sa mai zic de animale.. ?? Ele fac in general mai multi pui decat oamenii.. Nu se inmultzesc atat de mult deoarece le vaneaza oamenii.. Dar acum 3 miliarde de ani zici ca nu erau oameni.. Poi *** in 3 milioane de ani ar fi 150.000 oameni/ inch patrat, care ar fi densitatea animalelor in 3 miliarde de ani ???

Eeehh.. Intradevar unul dintre noi umbla cu speculatii.. dar nu cred ca sunt eu ala..

Cat despre zile, tu nu ai auzit niciodata de teoria relativitatii.. nu stii ca in spatiu timpul este
diferit ?? Spre exemplu pe planeta Venus o zi are 5832 ore, adica 243 de zile pamantene, iar
pe planeta Saturn ziua are 10,65 ore adica 0,44 zile pamantene.
Ca sa iti demonstrez ca nu speculez nimic, si ceea ce am spus despre zi e adevarat, ai

informatii aici :
http://www.crestinortodox.ro/dogmatica/sfanta-scriptura-afirma-timpul-este-relativ-120945.html

"daca nu era facut inca...in care dintre cele 7 zile a facut yahweh timpul?"
In nici una ! Timpul a aparut dupa caderea lui Adam din Rai, ca o consecinta a pacatului.
Dumnezeu spune omului ca daca va manca din pomul oprit va muri. A avut dreptate. Pana
atunci nu mureau si nu exista timp. Timpul este o conventie facuta de om, ca sa-l ajute sa-si organizeze viatza pe pamant. De-a lungul timpului, la diverse civilizatii, calendarele au fost diferite..

In legatura cu bebelusul.. ma dau batut.. **** ce vrei sa spui.. poate tu traiesti degeaba mai stii.. eu consider ca scopul omului (cel care are ca Tata pe Dumnezeu, si nu cel care are ca stramos maimutza) pe pamant este mantuirea. Poate ca bebelusul acela s-a mantuit si nu mai avea sens sa ramana pe pamant. Noi nu intzelegem judecatile lui Dumnezeu, dar ca sa realizezi aceasta fraza simpla e nevoie de smerenie. Atunci cauti cu inima curata si atunci Dumnezeu iti descopera lucrurile bune tie pentru propria mantuire.

*Frate = var in aramaica
Inainte de a te grabi sa faci afirmatia ca ceea ce scriu e o speculatie, gandeste-te ca se poate
verifica foarte usor cu un dictionar de aramaica (dialectul vorbit de Iisus). Chiar daca e mai
greu de procurat, e totusi posibil.

"Frate" un cuvant prin care te adresezi cuiva care este de aceeasi credinta cu tine, valabil la
evrei si la crestinii din ziua de azi ! Ce dovezi vrei ?? Cum sa-ti dovedesc o traducere ? Fa rost
de un dictionar si convinge-te.

Ingerii au fost creati cu cuvantul, in timp ce omul a fost creat dupa chipul lui Dumnezeu !! Omul a demonstrat ca este capabil sa moara ca un martir dupa modelul lui Iisus Hristos, Dumnezeu. Ingeii nu au demonstrat acest lucru. Depinde de om (pentru ca are vointa proprie) in ce directie se indreapta.

In legatura cu dinastiile: La egipteni, eroul potopului este Naunet (in credintza lor..). Iar datarea cu carbon sau alte elemente, nu este relevanta. Chiar si in lumea laica savantii se contrazic intre ei.

Arca lui Noe a fost gasita in muntii Ararat, la o inaltime de 3600 m.

Cat despre Yahweh :
YHWH (în ebraică יהוה și transliterat de obicei prin Iahwe sau Iehova) (Tetragrammaton τετραγράμματον în greacă, tradus un cuvânt cu patru litere[1]) este numele propriu al lui Dumnezeu în Biblia ebraică. Acest nume aparține în ochii tradiției Eliberatorului poporului ales Israel. Pentru iudei și creștini deopotrivă, El reprezintă Creatorul, Judecătorul și Sursa mântuirii întregii lumi. Așa îl prezintă și prima dintre cele Zece Porunci, în Exod 20:2-3, citată din traducerea Versiunea Standard Americană, American Standard Version (ASV):
Eu sunt Iehova, Dumnezeul tău, cel care te-a scos din sclavia Egiptului. Să nu ai alți Dumnezei în afară de mine. [2]Numele este compus din trei consoane, yōd (י), hē (ה) și vāv (waw) (ו) (un w semivocalic; vezi mater lectionis, אֵם קְרִיאָה), consoana hē (ה) fiind repetată la sfârșit.Din cauza faptului că în scrierea ebraică veche nu se scriau vocalele și deoarece evreii considerau numele יהוה tabu (este interzis să fie rostit de către profani), înlocuindu-l cu Tetragrammaton sau cu Adonai (Domn), nu se poate cunoaște cu exactitate pronunția inițială, unii considerând că aceasta a fost pierdută. Variante de pronunție și transcriere pot fi: Iahve, Iahveh, Iahweh, Yahwe, Yahweh, Yahoweh, Iehova.

Noi suntem 2 persoane cu convingeri diferite. Pana aici, nimic rau. Credinta mea imi raspunde la intrebarile fundamentale:
1. Cine suntem ? 2. De unde venim ? 3. Care este scopul vietii noastre pe pamant ? 4. Unde ne vom duce cand viatza aceasta se va termina ? si ma ajuta sa intzeleg suferintza, necazurile si imi da putere sa merg mai departe. In afara de satisfacerea orgoliului ca esti o fiintza pur rationala, tie ce iti ramane ?

Ti-am raspuns la intrebari conform credintei mele, pentru ca suntem responsabili fatza de cei care citesc aceste replici, pe ce drum o vor lua.. Sa nu-i smintim !
 

DeletedUser6558



De unde venim? Cine suntem? Încotro ne îndreptăm?
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser19095

mda...constat cu tristete ca discutia aluneca spre un "dialog al surzilor"...
am spus despre penultimul tau post ca e cel mai slab...sarac in argumente si bogat in speculatii si interpretari.
despre ultimul...pe ultimul nici nu stiu prea bine cum sa il caracterizez...
te-ai indepartat de temele pe care erau in discutie, pe marea majoritate le-ai ignorat complet si pe langa astea ai intraodus cateva speculatii amuzante...cum ar fi estimarea densitatii populatiei, relativitatea timpului...

concluzia la care ai ajuns, e naucitoare:))
"Eeehh.. Intradevar unul dintre noi umbla cu speculatii.. dar nu cred ca sunt eu ala.."
-------------------------------------------------------------------------------------------

"M-ai intrebat ce intzeleg prin "evolutie spirituala". Poate nu e expresia cea mai potrivita ! Eu intzeleg prin ea, calea sufletului spre mantuire. Aceasta fiind chiar Iisus Hristos, care spune : "Eu sunt Calea, Adevarul si Viatza"

Acum sa-ti spun ce se intampla cu bebelusul care moare prematur..
1. Dumnezeu este drept.
Deci.. neavand nici un pacat, se mantuieste
2. Dumnezeu este bun.
De ce nu l-ar mantui ??"

ti-am promis ca am sa iti explic ca la copiii mici...ma vad nevoit sa o fac:
discutia se desfasura in contextul existentei sau nu a reincarnarii
tu sustii ca sufletul beneficiaza de o singura existenta
pe de alta parte, tu spui ca scopul existentei terestre nu este evolutia spirituala ci "maintuirea"
de asemena tot tu spui ca sufletul bebelusului "se mantuieste" pentru ca este curat, fara de pacat

ce se intelege de aici...ca sufletul pur venit de la divinitate se intrupeaza in materie unde se murdareste.
el, tot in timpul existentei aici trebuie sa se "curete" de "pacatele" pe care le-a dobandit...vine interebarea...atunci care e sensul existentei din moment ce scopul e acela de a fi curat ca la inceput?:)
----------------------------------------------------------------------------
am sa ma opresc aici pe moment...
te-as ruga sa recitesti postul meu anterior si sa ne intoarcem, punctual, la temele pe care le dezbatem.
daca nu, am sa revin cu lista temelor la care nu ai dat replica
 

DeletedUser

Dupa moarte viata se scrie tot cu "tz"?

On-topic: Nu stiu cine a scris... In fine... Daca pamantul ar fi vechie de 6000 de ani, atunci omul s-a nascut scriind.

Inca ceva... primii oameni care au ajuns in America au fost cei din Asia, traversand Stramtoarea Bering. Inot nu puteau face asta, ca ajungeau turturi pe partea cealalta. Pe o pluta/barca nu puteau... Ganditi-va cum sa navighezi catre nicaieri, la o temperatura negativa... Cine ar fi nebun sa se aventureze acolo? => Au ajuns in America cand distanta dintre America si Asia era foarte mica. Deci... cand? Acum 6000 de ani? =)))
Alta chestie, omu' de Cro-magnon si alte oase apartinand stramosilor nostri sunt mai noi de 6000 de ani?

Si inca ceva... nu mai credeti mot-a-mot ce scrie in Biblioara, chiar si in ipoteza absurda ca ar fi cuvantul lui Dumnezeu, in 2000 de ani eu zic ca a avut timp sa se deformeze destul, si fiecare putea sa-nlocuiasca cuvantul Dumnezeu cu Vasile, ca toata lumea sa se roage la el.
Uneori, religia s-a dovedit cel mai bun mijloc de manipulare in masa. De-aia continua sa fie asa puternica si acum.
 

DeletedUser19095

Uneori, religia s-a dovedit cel mai bun mijloc de manipulare in masa. De-aia continua sa fie asa puternica si acum.


s-a dovedit a fi mult mai mult decat atat...s-a dovedit a fi un mijloc de control al maselor prin orice metoda, inclusiv represiunea si crima in masa.
in ziua de azi lucrurile s-au schimbat radical...odata cu eliberarea omului de sub jugul bisericesc a avut, in sfarsit, loc avansarea neingradita a stiintei si tehnologiilor...
in ziua de azi sub jug mai sunt doar ignorantii si cei cu mintea slaba...din pacate inca multi...dar din ce in ce mai putini
doar pe ei ii vei vedea aparand biserica...alaturi de clerul smintitor(parinti, sfinti parinti, fericiti, preafericiti) care macar are o scuza...iti apara profesia :)

bisericile au ajuns sa fie transformate in carciumi din lipsa de enoriasi.
biserica catolica e singura care incearca sa faca fata situatiei disperate...a ajuns pana acolo incat sa admita existenta civilizatiilor extratereste.
 

DeletedUser

Sincer am o impresie mult mai proasta despre Biserica Ortodoxa decat cea catolica, dar in fine...
In numele catolicismului au fost trimisi in cruciade zeci de mii de soldati la moarte sigura. Ma rog, ca e doar un pretext, dar soldatii mai puternic indoctrinati religios poate chiar credeau ca fac aia in numele Crucii... Si Inchizitia...episodul Giordano Bruno tot de religie a fost facut.
 

DeletedUser19095

giordano bruno e un martir al stiintei...
imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca negura acelor ani s-ar fi prelungit...azi nu exista electricitate, telefon, televizor, internet si alte "lucrari diavolesti".
ne-am fi deplasat cu trasura si am fi crezut fiecare cuvant scos de cate vreun parinte, sfant parinte etc.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

giordano bruno e un martir al stiintei...
imagineaza-ti ce s-ar fi intamplat daca negura acelor ani s-ar fi prelungit...azi nu exista electricitate, telefon, televizor, internet si alte "lucrari diavolesti".
ne-am fi deplasat cu trasura si am fi crezut fiecare cuvant scos de cate vreun parinte, sfant parinte etc.

:eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek: nici nu-mi pot imagina!
ontopic: exista viata, nu stim noi inca ce e exact, dar ne bucuram de ea; moartea e un proces de transformare si nu stim inca experimental ce e "dupa"; acum ce sa zic, daca fizicienii continua cu descoperirile in ritmul de acum, nu vad de ce nu ar aparea in curand niste telefoane cu care sa vorbim cu mortii si atunci vom primi o gramada de raspunsuri
sper sa se intample in timpul vietii noastre :)
 

DeletedUser

Nu există viaţă, aşa cum o înţelegem noi. Cum, la fel de bine, nu există nici moarte. Sunt doar etape. Viaţa, este o etapă. Moartea, reprezentând o trecere... spre altceva. Și, ca orice trecere, ea însăși...o etapă, în sine.
Refuz însă să cred că doar pentru asta existăm. Doar pentru a trăi această viaţă, searbădă, plictisitoare..obositoare, încorsetaţi întro formă care nu ne reprezintă spiritul.
De ce sunt ţintuit pe pământ de trupul acesta nevolnic...când spiritul meu, zboară ? De ce sunt legat de realitate, când, poate, visele mele se avântă spre necuprins?
De ce mintea mea, percepția mea, este ancorată în trei dimensiuni..când eu simt că mai există o a patra...sau o a cincea... o a zecea? Dar.. nu le pot decât percepe, periferic. Izoteric...fără a fi în stare să le și materilalizez...le simt..dar, nu le pot atinge. Extrem de frustrant..obsedant de frustrant. Și de obositor, totodată.
Ne naștem...poate.... Trăim cu adevărat...? Puțin probabil....
Refuz să cred...nu, nu refuz...resping cu toată puterea cugetului meu, cu toată fința mea, cu toată ardoarea de care sunt în stare...resping ideea că menirea noastră este aceea de a ne târî prin această...ceea ce numim noi viață sau lume, doar pentru a ne mânji , zilnic, în goana noastră cotidiană după satisfacerea măruntă a necesităților. Ne trezim... mergem la școală, sau la muncă...alergând după niște false idealuri, lasându-ne păcăliți de himere..de fetele morgane, reprezentate de o societate absurdă și de regulile ei, care ne zice că trebuie să învățăm pentru a ajunge cineva în viață. Că altfel, dacă nu îți pierzi cei mai frumoși ani ai copilăriei sau ai adolescenței...până târziu pe la 20 și ceva de ani, pe băncile școlilor...nu ai cum să fi cineva. Și nu ai cum răzbi în viață. O porcărie!
Nu zic aici să nu știi..să nu cunoști...nu neg aici, puterea cunoașterii. Ceea ce neg și combat..ceea ce mereu am urât și nu am înțeles, este modalitatea prin care unii, mulți, în ciuda faptului că au zeci de ani de ,,ros coate'' prin diverse școli, lasă cunoașterea să treacă pe lângă ei. Și învață, mecanic..ca niște roboți..doar pentru că așa trebuie. Ca să ajungă oameni mari. Doctori, dacă se poate, cum era pe vremuri. Acum, la modă e să ajungi politician. Dar...divaghez, și îmi cer iertare celor puțini care vor avea răbdare să citească. Și celor care, probabil, și mai puțini, vor avea puterea de a înțelege cele scrise.

Nu pot...nu vreau..nu vreau să cred că asta e viața. Că asta e ...tot! Că eu mă irosesc așa... 20 de ani pe băncile școlilor...tocind de zor...că mai apoi, după ce mi-am irosit cei mai frumoși ani din viață, încercând să rețin ceea ce au scris unii sau alții pe varii subiecte, mai apoi, după toate astea...îmi iau un job. De doctor...sau de mai știu eu ce dracului. Și..încep alt calvar. Iar, las viața, adevărata viață, să trecă pe lângă mine. Căci, nu mai am timp. Nu mai am timp să iubesc...nu mai am timp de prieteni...nu mai am timp pentru mine! Nu mai am timp să prețuiesc, ceea ce cu adevărat, contează! Nu mai am timp să visez! Și devin un robot, prins în nimicnicia cotidianului. Încorsetat de reguli, mereu în criză de timp, ocupat cu măruntul existenței de zi cu zi.
Cu părere de rău...cu regret, cu profundă durere, afirm că nu există viață. Ceea ce trăim, nu este viață. Eu aș vrea o viață pe care să nu mi-o risipesc aiurea, aș vrea o viață în care să am timp să mă uit cum se scurg norii, cum se duce soarele, ușor...spre asfințit. Aș vrea să ascult vântul...și păsările...să merg prin ploaie, desculț, fără frica că aș putea răci. Aș vrea o viața care să îmi ajunga să le spun celor dragi cât de mult îi iubesc.
Aș vrea o viață...pentru mine!
După ce voi putea trăi așa ceva...da... voi putea muri, abia atunci. Liniștit. :)
Și abia atunci, voi putea spune că există viață. Și că am trăit. Și...că am murit.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Poetule...

Era o teorie frumoasa... Ca de fapt viata asta e de fapt moartea, caci suntem sclavii nevoilor si dorintelor, depindem de o gramada de lucruri. Iar moartea este adevarata viata, caci ea iti da libertatea suprema.
As fi filosofat si eu pe tema asta, dar nu prea imi permite timpul.
 

DeletedUser

Poetule...

Era o teorie frumoasa... Ca de fapt viata asta e de fapt moartea, caci suntem sclavii nevoilor si dorintelor, depindem de o gramada de lucruri. Iar moartea este adevarata viata, caci ea iti da libertatea suprema.
As fi filosofat si eu pe tema asta, dar nu prea imi permite timpul.

Era un citat din "Shogun:

Ce sunt norii? Decat un motiv pentru cer;
Ce e viata? Decat o evadare din moarte...
 
Sus