donatie taleri trib

  • Autor subiect marele bunic
  • Data de început

DeletedUser

1. implementare buton "doneaza taleri". butonul va fi vizibil doar pentru titular, nu si pentru sitteri. butonul nu e vizibil nici in conturile ce au declarata impartirea legaturii internet. donarea de taleri va fi reglementata (cu mici modificari) de regula 10 privind conturile de sustinere.
2. talerii sunt donati de jucatori catre "visteria" tribului, nu catre un jucator anume.
3. crearea unei functii noi in joc, "afaceri interne" :), care are acces la taleri
4. avand acces la taleri, "internistul" va prelua satele date la interne, barbarele rezultate in urma pedepselor sau stergerilor de cont si satele donate de jucatori
5. nici donarea de taleri, nici donarea de sate nu sunt obligatorii.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

contra...tinand cont ca pe lumile avansate cel putin innobilezi un cont de 5 milioane sa zicem dupa ii donezi toti talerii nu e prea corect
 

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
Propunerea ta deși poate fi interesantă, este foarte periculoasă pentru că încurajează acțiunile de tip scam.Imaginează-ți că îți intră cineva pe cont și îți face niște donații..ți-a fost distrus contul pentru care tu poate ai muncit ani de zile și nu mai poți recupera nimic.
 

DeletedUser24788

CONTRA CONTRA CONTRA CONTRA ti-a prezentat alex motivul!
 

DeletedUser

Imaginează-ți că îți intră cineva pe cont și îți face niște donații..ți-a fost distrus contul pentru care tu poate ai muncit ani de zile și nu mai poți recupera nimic.
----
contra-argumentul tau e pertinent la prima vedere (si provoaca spaime) dar e nefondat:

"butonul va fi vizibil doar pentru titular, nu si pentru sitteri. butonul nu e vizibil nici in conturile ce au declarata impartirea legaturii internet. donarea de taleri va fi reglementata (cu mici modificari) de regula 10 privind conturile de sustinere."
----
abuzuri au fost si vor mai fi. cele care nu pot fi eliminate (prin imbunatatirea versiunii de joc) sunt pedepsite. si dupa ce 1,2,3 o patesc, ceilalti fie invata invata, fie o incaseaza.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

abuzuri au fost si vor mai fi dar in afara de blocarea temporara a contului pentru anularea comenzilor in curs ( returnarea trupelor trimise la dracu in praznic ) si o pedeapsa aplicata vinovatului nu se ia alta masura , nu se repara prejudiciul creat ( trupe rupte ori sate pierdute ori pp irosit )

extras din regulament :

Nu este permis abuzul comis asupra contului avut în mod de vacanţă. Locţiitorii care intenţionat distrug sau păgubesc grav un cont avut în mod de vacanţă vor fi pedepsiţi.
Cu toate acestea, în timp ce pedepsim locţiitorul dacă observăm intenţia sa clară de a distruge munca celui pe care îl înlocuiesc, contrar instrucţiunilor lăsate, nu putem repara prejudiciul adus acelui cont.


contra

motivul e simplu , am 2 conturi din care 1 il tin cu 100-150 sate de atac pe care le bag mereu la inaintare si donez taleri ca sa imi cresc contul principal
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

postare expirata. rog stergeti
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

am 2 conturi din care 1 il tin cu 100-150 sate de atac pe care le bag mereu la inaintare si donez taleri ca sa imi cresc contul principal
----
"butonul va fi vizibil doar pentru titular, nu si pentru sitteri. butonul nu e vizibil nici in conturile ce au declarata impartirea legaturii internet. donarea de taleri va fi reglementata (cu mici modificari) de regula 10 privind conturile de sustinere."
----
marshavii se fac in continuare: multiconturi, conturi de sustinere... toate astea fara ajutorul butonului de donat taleri. ce sa facem: sa nu mai jucam?
----
e bine ca aspectele negative sunt semnalate, pentru ca ele trebuie puse in balanta. dar daca doar ele atarna, perceptia despre aceasta idee va fi deformata.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

--------
... fata de cine?

in primul rand din punct de vedere moral... de ex lumea 3 unde am jucat intr-un timp puteam innobila 5-6000 sate numai sa am nobili desi nu cred ca era prea cinstit fata de colegi si in al doilea rand ce farmec are jocul cand innobilezi sate fara numar?? dute joaca speed, acolo poti innobila pana te plictisesti
 

DeletedUser

in primul rand din punct de vedere moral... de ex lumea 3 unde am jucat intr-un timp puteam innobila 5-6000 sate numai sa am nobili desi nu cred ca era prea cinstit fata de colegi
----
1. daca activii din DIE, TDK sau LS-AX ar fi avut posibilitatea de a innobila 15-16000 sate inactivi/barbare, Scitii n-ar fi castigat (inca), si L3 ar fi bine-mersi si azi.
2. daca ai lua tu satele de capul tau, ca sa-ti faci poze cu statisticile si sa le publici pe internet, n-ar fi cinstit. de acord. dar nu merge asa.
3. ideea e alta: un jucator cu inclinatii spre munca de chiez batran, isi asuma sarcina internelor. el (si numai el) are acces la talerii donati. cu ei se pune pe luat sate parasite/barbare/donate. nu oricine poate face asta dupa cum il taie capul.
4. ceilalti jucatori, cu inclinatii spre atac, isi vad doar de ce stiu mai bine: sa atace. nu-si mai bat capul cu administrate a sute-mii de sate: pastreaza 50-100 si cu ele face treaba. restul, le doneaza, prin asta isi pastreaza si limita la taleri/nobili scazuta

ce farmec are jocul cand innobilezi sate fara numar?? dute joaca speed, acolo poti innobila pana te plictisesti
---
1. asta incerc si eu sa combat: plictiseala. tocmai de ea vreau sa scap prin aceasta propunere.

2. nu ma intelege gresit: nu vreau sate fara numar. nu vreau sa mai pierd timpul administrand sute/mii de sate ci vreau sa joc activ, la atac.

3. vreau ca eu si colegii mei sa ne putem concentra pe organizate, pe sicane si capcane, pe fake-uri si nuke-uri. astfel numarul de sate sau de puncte nu va mai fi motiv (fals) de mandrie. valoarea va fi data de OA/OD, asa cum e firesc sa fie.

4. vreau sa explorez o noua modalitate de a juca: cu sarcini precise, in care fiecare-si face treaba specializat. in lumile in care joc acum fiecare face cate putin din toate, dar asta nu e nici spectaculos, nici eficient. stau si pierd ore, mutand resurse, batand taleri, iar cand apuc sa adun 600-800-1000, mai fac un nobil... asta e viata?! :)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

----
1. daca activii din DIE, TDK sau LS-AX ar fi avut posibilitatea de a innobila 15-16000 sate inactivi/barbare, Scitii n-ar fi castigat (inca), si L3 ar fi bine-mersi si azi.
2. daca ai lua tu satele de capul tau, ca sa-ti faci poze cu statisticile si sa le publici pe internet, n-ar fi cinstit. de acord. dar nu merge asa.
3. ideea e alta: un jucator cu inclinatii spre munca de chiez batran, isi asuma sarcina internelor. el (si numai el) are acces la talerii donati. cu ei se pune pe luat sate parasite/barbare/donate. nu oricine poate face asta dupa cum il taie capul.
4. ceilalti jucatori, cu inclinatii spre atac, isi vad doar de ce stiu mai bine: sa atace. nu-si mai bat capul cu administrate a sute-mii de sate: pastreaza 50-100 si cu ele face treaba. restul, le doneaza, prin asta isi pastreaza si limita la taleri/nobili scazuta


1.daca era cum zici tu erau 20-30 jucatori care jucau pana zboara porcul...tu vrei sa joci o lume pana la batranete?nu iti place sa aiba si un final?:)) in ritmul ala iti garantez ca nici peste 3 ani nu s-ar fi incheiat l3
2.nu stiu daca stii situatia dar pct-ul 2 se aplica cel mai bine mai ales in cazul catorva(ex dony)...innobila fara numar intern iar la cate conturi s-au lasat cred ca usor isi putea face poze :)
3.e ca si cum ai pune lupul paznic la oi...nu gasesti jucator care sa faca asta, sa fie corect dpdv al impartirii..daca nu pentru el pentru prieteni si tot o face
4.la fel repet..ce farmec are jocul cand ai 100 sate toate de atac si cand ai atacuri esti blindat de trib?!

1. asta incerc si eu sa combat: plictiseala. tocmai de ea vreau sa scap prin aceasta propunere.

2. nu ma intelege gresit: nu vreau sate fara numar. nu vreau sa mai pierd timpul administrand sute/mii de sate ci vreau sa joc activ, la atac.

3. vreau ca eu si colegii mei sa ne putem concentra pe organizate, pe sicane si capcane, pe fake-uri si nuke-uri. astfel numarul de sate sau de puncte nu va mai fi motiv (fals) de mandrie. valoarea va fi data de OA/OD, asa cum e firesc sa fie.

4. vreau sa explorez o noua modalitate de a juca: cu sarcini precise, in care fiecare-si face treaba specializat. in lumile in care joc acum fiecare face cate putin din toate, dar asta nu e nici spectaculos, nici eficient. stau si pierd ore, mutand resurse, batand taleri, iar cand apuc sa adun 600-800-1000, mai fac un nobil... asta e viata?!

3.aici nu inteleg...spui ca vrei sa ramana jucatori cu 100-150 sate numai de atac dar si ca valoarea va fi data de oda/odd...odata ce unul e bazat numai pe atac in caz de atacuri cum se va apara?? fara trib ar fi mort mai ales pe o lume avansata iar punctele pe care le face la odd nu exprima intocmai valoarea sa...de asemenea si cand din alea 100 sate toate is de atac tot noobu' stie sa recruteze si sa dea cateva clickuri, de asemenea nici aici nu i se vede valoarea..la restul pct-lor nu iti raspund ca nu are rost, da toti vrem ca monotonia sa dispara dar nu cred ca propunerea ta ar ajuta asa mult, poate ar inrautatii lucrurile, ar duce foamea de sate la alt nivel daca pot zice asa :)
 
Ultima editare de un moderator:

alex02dsa

Moderator
Membru personal
Scor reacție
33
----
contra-argumentul tau e pertinent la prima vedere (si provoaca spaime) dar e nefondat:

"butonul va fi vizibil doar pentru titular, nu si pentru sitteri. butonul nu e vizibil nici in conturile ce au declarata impartirea legaturii internet. donarea de taleri va fi reglementata (cu mici modificari) de regula 10 privind conturile de sustinere."
----
abuzuri au fost si vor mai fi. cele care nu pot fi eliminate (prin imbunatatirea versiunii de joc) sunt pedepsite. si dupa ce 1,2,3 o patesc, ceilalti fie invata invata, fie o incaseaza.

Și dacă îți intră un "prieten" neautorizat pe cont...chiar dacă este pedepsit,prejudiciul nu poate fi recuperat!
Vorbind de joc, ceilalți au dreptate....am avea jucatori cu zeci de mii de sate....
 

DeletedUser

stim cu totii ca pe masura ce lumea avanseaza scade numarul jucatorilor activi care fie lasa contul pe siter fie il lasa cu tot cu parola si la fel de bine stim cu totii ce se intampla cu aceste conturi : o parte sunt innobilate iar cealalta parte sunt folosite ca si conturi de sustinere ( sprijin atac-aparare , trimitere resurse pe conturile principale ) . in acelasi mod va fi folosita si cedarea talerilor , daca primesc un cont de x puncte de la un coleg il fac full deff si sprijin colegii pentru a nu-mi mai bate capul cu recrutari ulterioare decat foarte putin si in continuare il folosesc pentru cedarea talerilor pe care fiind un membru de seama al tribului tot eu ii folosesc . adica se va oficializa folosirea multiconturilor . care ar fi sensul transmiterii de resurse de pe contul de sustinere catre contul principal cand cu 5 click-uri pot bate N taleri si mi-i pot dona ? primesc talerii moca iar de pe contul meu folosesc resurse doar pentru trupe si daca mai raman cateva firimituri mai bat si din ele cativa taleri .
 

DeletedUser

foarte pe scurt:
1. bau-bau "Imaginează-ți că îți intră cineva pe cont și îți face niște donații..ți-a fost distrus contul pentru care tu poate ai muncit ani de zile și nu mai poți recupera nimic. "
- cati taleri poti sa ai la un moment dat? 10, 20, 50,100? daca chiar sun mototol sa dau parola la un coate-goale, si el imi doneaza talerii... sa fim seriosi, asta nu e distrugere de cont.
2. multicont
- eu, chevix, indiana si alex avem un trib. eu sunt intemeietor dar nu pot fi si internist. il pun pe chevix. "chevix tata, cu talerii de la indiana si alex iei sate si le facem fifty-fifty." eu tot n-o sa pot lua potop de sate, ca n-am taleri. iar ce ia chevix, ia oricum, pentru trib. aaa... daca am doua IP si tot eu sunt chevix... sprijinul de pe satele de interne tot la mine, indiana si alex ajunge. daca n-ar fi asa, crezi c-as avea viata lunga? sa zicem ca alex si indiana tac de frica mea. ei or sa dispara. si ce fac eu cu tribul meu maret?
3. vesnicia s-a nascut la sat: "daca era cum zici tu erau 20-30 jucatori care jucau pana zboara porcul...tu vrei sa joci o lume pana la batranete?nu iti place sa aiba si un final?"
- deja inoo a gasit solutia: artefactele. ai gasit secretele? le-ai pastrat n zile? gata lumea. deci nici obiectia asta nu mai are temei.
-----
va rog priviti lucrurile concret. teorii si conspiratii pot face si eu ipotetic. dar daca privesti practic, prin prisma jocului de zi cu zi iti dai seama ca tribul care foloseste cu cap talerii aia va spulbera tribul in care seful vrea sa aibe sute de sate ca sa-si faca poza cu statistica.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

eu raman la parerea mea, ar duce la un dezechilbru si ar promova vanzarea de conturi&multiacounturi...deja la inceput asa zisii jucatori de top intra cu 4-5 conturi deci pe mine nu ma poti convinge cu ideea si de asemenea ma indoiesc ca va fi si aplicata chiar daca ai avea majoritatea voturilor pro :)
 

DeletedUser

foarte pe scurt:
1. bau-bau "Imaginează-ți că îți intră cineva pe cont și îți face niște donații..ți-a fost distrus contul pentru care tu poate ai muncit ani de zile și nu mai poți recupera nimic. "
- cati taleri poti sa ai la un moment dat? 10, 20, 50,100? daca chiar sun mototol sa dau parola la un coate-goale, si el imi doneaza talerii... sa fim seriosi, asta nu e distrugere de cont.
http://help.triburile.ro/wiki/Securitate_cont

Reguli
§1) Un cont pro jucător

Fiecarui jucător îi este permis să administreze un singur cont pe lume de joc. Excepţie fac conturile care sunt administrate ca sitter, prin intermediul opţiunii Mod de Vacanţă. Transmiterea parolei unui alt jucător este interzisă
 

DeletedUser

nu stiu daca intentionat sau nu, dar chevix incepe sa sprijine ideea mea.
alex, iata ca chevix a raspuns temerii tale, legata de prietenul "bine-intentionat".
mai mult, chevix si-a raspuns sie-si, legat de multi-account. daca contul intemeietorului si cel al internistului sunt accesate de aceeasi persoana, e incalcat regulamentul si cele 2 conturi sunt banate.
multumesc chevix.
------
indiana, dezechilibru ar fi daca doar un trib ar beneficia de aceasta facilitate.
dar beneficiaza toti.
aaa... ca un trib are un intemeietor bicisnic care-si urmareste interesul personal?
ala o sa dispara. n-are cum sa reziste in fata unui trib care-si gestioneaza talerii, resursele si defence-ul in folosul jucatorilor din granite.
think!
------
ce va rog e sa priviti lucrurile "open minded" si mai ales, din punct de vedere practic.
banuiesc ca fiecare aveti un cont activ. imaginati-va cum ar fi viata in tribul in care activati acum, avand butonul asta la indemana si un "ministru de interne" care sa gestioneze talerii.
si cu cat va ganditi mai mult, cu atat o sa va doriti mai mult acest buton.
 
Sus