Arcadele

DeletedUser

Jocurile copilariei :D


Pana in clasele 1-5, am fost elev model.... eram premiant, aveam coronita.
Apoi, in clasa a 6-a am descoperit arcadele. De-atunci am inceput sa chiulesc de la scoala en-gros.... sa cheltuiesc banii pe fise ( in loc de gume Turbo, cum faceau ailalti ). Jucam cot la cot cu tigani, cu indivizi de 30 de ani sau cu pustani de aceeasi varsta, viitori ratati ca si mine :))))


Si-am tot tinut-o asa...pana in liceu, cand a inceput era PC-ului...si-am dat-o pe Heroes 2 ( iata si povestea marelui strateg, in doar cateva propozitii, Dolores My Queen :) )

Dar odata cu aparitia emulatorului MAME32, arcadele au reintrat in viata mea.

Nu va e dor de ele? Mai e cineva care le joaca cu atata pasiune, cum o fac eu?

Se pot juca onnline? Ca m-am plictisit sa bat calculatorul.... frate-miu nu face fata...iar prietena, o las sa castige....din iubire
 

DeletedUser

iata si jocurile mele preferate......


Samurai Showdown 2
samuraishowdown1.jpg

samuraishowdown2.jpg


cu asta chiar mi-am irosit tineretea..... puteam sa ma catar in copaci, sa salt fustitele la fete, sa joc mijitea....dar nu, eu eram cu ochii-n Samurai Showdown 2


Vampire Savior - Lord of the Vampire

vampiresavior1.jpg

vampiresavior2.jpg


din cauza jocului astuia, am ramas corijent la chimie :)))) .... nu puteam sa ma mai dezlipesc de el
 

DeletedUser

Eu am citit "Acadele" :-< ... deja imi era pofta de o chupa chups :(
 

DeletedUser

pentru chupa chups n-ai nimerit bine...mi-s hetero

( gluma inofensiva...sa nu sari ca ars :D )
 

DeletedUser

Singurul joc cu fise de care imi amintesc bine , e Street Fighters ... parca asa se numea ... :D
Am tot jucat cateva luni ,insa asta cu ani in urma.
 

DeletedUser

deci, revenind la aceasta tema fascinanta


ai jucat arcade, in tinerete? furai bani din casa, sa le dai pe fise ?

ehhhh, ce vremuri :)
 

DeletedUser

Singurul joc cu fise de care imi amintesc bine , e Street Fighters ... parca asa se numea ... :D
Am tot jucat cateva luni ,insa asta cu ani in urma.

bun si Street Fighter ..... acolo jucam cu tipa aia blonda, Kami.... macelaream, de fapt :rolleyes:


dar nu se compara cu cele doua jocuri, enumerate mai sus
 

DeletedUser

Asa, din amintiri..stiu sigur ca s-a dus fondul clasei (care toretic eu il strangeam) pe fise la acest tip de jocuri...erau mai multe care le jucam..dar cel mai superb era cu niste ninja...se putea juca la dublu. Niciodata n-am reusit sa-l termin. In schimb...fotbal jucam zilnic, pe pariuri. Logic, cel care pierdea, platea fisa :D
 

DeletedUser

Asa, din amintiri..stiu sigur ca s-a dus fondul clasei (care toretic eu il strangeam) pe fise la acest tip de jocuri...erau mai multe care le jucam..dar cel mai superb era cu niste ninja...se putea juca la dublu. Niciodata n-am reusit sa-l termin. In schimb...fotbal jucam zilnic, pe pariuri. Logic, cel care pierdea, platea fisa :D

adica tu...naspa...

mey...eu chiar nu'mi mai aduc aminte de arcadele...de mario da...dar in rest...blank
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

adica tu...naspa...

mey...eu chiar nu'mi mai aduc aminte de acadele...de mario da...dar in rest...blank

Adica nu :p..dar am dat o groaza de bani sa invat punctele cheie de unde dadeai gol, cum trebuia sa centrezi...ehe..vremuri vechi...
 

DeletedUser

nu am jucat :eek:, înainte de pc am avut dendy (un fel de nintendo/sega) - mario, tancuri şi alte multe jocuri
 

DeletedUser

eheeee...Rambo (primele console aparute la noi), nintendo, megadrive, sega saturn, playstation 2, nintendo64...nu am apucat sa joc pe xbox sau wii inca. Si nici ps3. Asa ca raman la calculator, cred :)
 

DeletedUser

eheeee...Rambo (primele console aparute la noi), nintendo, megadrive, sega saturn, playstation 2, nintendo64...nu am apucat sa joc pe xbox sau wii inca. Si nici ps3. Asa ca raman la calculator, cred :)

ps2 rullz. ps3 are una bucata grafica de iti cade nasul. da cele mai tari jocuri tot pe ps2 le-am jucat. o sa pastrez consola asta pana la adanci batraneti. xbox sucks. ca maicrosoft a bagat bani in distribuitorii de jocuri sa faca pentru ei. oricum este sub ps2 ca orice.
 

DeletedUser

ps2 rullz. ps3 are una bucata grafica de iti cade nasul. da cele mai tari jocuri tot pe ps2 le-am jucat. o sa pastrez consola asta pana la adanci batraneti. xbox sucks. ca maicrosoft a bagat bani in distribuitorii de jocuri sa faca pentru ei. oricum este sub ps2 ca orice.

Corect! PS2 mi se pare o consola revolutionara. Este si va fi greu sa depasesti capacitatea PS2-ului.

L.E.: Avand in vedere XBOX-ul. Nu mi se pare o consola rea. Cine stie de jocul "Rock Band" ma-ntelege.
 

DeletedUser

ahh, profanilor....era vorba de jocuri in care bagai fise... alea din epoca post revolutionara, cand romanii nu stiau ce sa faca cu atata democratie pe capul lor, iar tineretul isi consuma banii pe dropsuri cu calciu care sfaraiau in gura, sucuri de la dozatoare TEC si gume Turbo sau otto motto..


ce wii? ce ps2 ? :mad: ...poti sa Insert Coin la astea?
 

DeletedUser

ahh, profanilor....era vorba de jocuri in care bagai fise... alea din epoca post revolutionara, cand romanii nu stiau ce sa faca cu atata democratie pe capul lor, iar tineretul isi consuma banii pe dropsuri cu calciu care sfaraiau in gura, sucuri de la dozatoare TEC si gume Turbo sau otto motto..


ce wii? ce ps2 ? :mad: ...poti sa Insert Coin la astea?
ai sa razi da poti. au facut ochiosii aia de peste mari si tari niste hardughii de console cu monede de nu iti vine sa crezi.
 

DeletedUser

chestii gen arcade se pot juca si pe PC... incearca Budokai cu DBZ :)) am chiulit multe ore de religie ca sa il joc:D
 

DeletedUser

ahh, profanilor....era vorba de jocuri in care bagai fise... alea din epoca post revolutionara, cand romanii nu stiau ce sa faca cu atata democratie pe capul lor, iar tineretul isi consuma banii pe dropsuri cu calciu care sfaraiau in gura, sucuri de la dozatoare TEC si gume Turbo sau otto motto..


ce wii? ce ps2 ? :mad: ...poti sa Insert Coin la astea?

Alea nu le mai joc. Au facut bulangii astia detector de material acolo, la "Insert Coin", de nu mai poti sa legi moneda cu un fir ca sa joci si s-o scoti. Ah, ce vremuri...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Tin minte ca mai era un joc cu avioane .... sau ceva de genul asta.
Asta si SF erau singurele la care ma pricepeam si eu :D
Insa e doar ceva vag acolo in capul meu ...
 
Sus