Berbeci & Catapulte

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

Buna,

Va rog spuneti-mi cum trebuie folositi berbecii si catapultele in cadrul unui atac, si mai ales in ce numar.

Intreb, deoarece am facut simulari cu trupe ofensive+berbeci+catapulte, si nu inteleg de ce la un amarat de zid lvl 7 si putina armata (lancieri+spada), dispar asa multi berbeci si catapulte.

Mersi.
 

DeletedUser

Buna,

1.Va rog spuneti-mi cum trebuie folositi berbecii si catapultele in cadrul unui atac, si mai ales in ce numar.

2.Intreb, deoarece am facut simulari cu trupe ofensive+berbeci+catapulte, si nu inteleg de ce la un amarat de zid lvl 7 si putina armata (lancieri+spada), dispar asa multi berbeci si catapulte.

Mersi.

RASPUNS:



1.Berbecii sunt folositi pentru a darama zidul inamicului(zid care mareste eficienta apararii).Catapultele se pot folosi daca vrei sa distrugi cladirile adversarului.Eu unu' le gasesc inutile,deoarece nu vad rostul distrugerii cladirilor dintr-un sat pe care ai vrea sa-l cuceresti..dar ma rog...:D
..Numarul acestor unitati depinde de nivelul zidului inamicului,numarul trupelor de aparare din satul inamic,precum si de numarul trupelor tale de atac.


2.Pei depinde...eu nu stiu ce numar de unitati ai bagat in simulator,si totusi,daca ai bagat putine unitati,uiti ca un "amarat" de lvl 7 mareste cu aproximativ 30% defensiva inamicului...;)
 

DeletedUser

Intreb, deoarece am facut simulari cu trupe ofensive+berbeci+catapulte, si nu inteleg de ce la un amarat de zid lvl 7 si putina armata (lancieri+spada), dispar asa multi berbeci si catapulte.

Din ce am observat eu, cu cat diferenta intre trupele tale si trupele celui din sat(chiar daca sunt 0, aceasta diferenta se aplica) cu atat scad pierderile tale si berbecii sunt mai eficienti. S-ar putea sa ma insel.
 

DeletedUser

Din ce am observat eu, cu cat diferenta intre trupele tale si trupele celui din sat(chiar daca sunt 0, aceasta diferenta se aplica) cu atat scad pierderile tale si berbecii sunt mai eficienti. S-ar putea sa ma insel.
Nu te inseli.

@hades. Nu le vezi rostul zici.. dar stii la fel de bine ca mine ca daca vrei sa iei un sat cu zidul intact (nici nu zic de L20) te costa mult mai multe trupe. Deci nu-s chiar asa inutile.
Plus ca poate vrei sa 'pedepsesti' pe cineva si nu vrei sa-i iei satul neaparat. Ce faci? Ii nivelezi cladirile. Sau nu te-ai razbunat niciodata? :p
 

DeletedUser

Nu te inseli.

@hades. Nu le vezi rostul zici.. dar stii la fel de bine ca mine ca daca vrei sa iei un sat cu zidul intact (nici nu zic de L20) te costa mult mai multe trupe. Deci nu-s chiar asa inutile.
Plus ca poate vrei sa 'pedepsesti' pe cineva si nu vrei sa-i iei satul neaparat. Ce faci? Ii nivelezi cladirile. Sau nu te-ai razbunat niciodata? :p

deci nu inteleg ce vrei sa zici...daca folosesti un numar de berbeci minim suficient sa distruga zidul la lvl 0 nu,nu le vad rostul catapultelor...daca stii mecanica actiunii berbeci/catas ai intelege de ce daca folosesti berbeci pe zid nu mai e nevoie sa trimiti si catapulte..:)..(daca nu stii mecanica da mail in joc si iti explic cu placere)
Daca vreau sa pedepsesc pe cineva,ii iau satul si trec la altul...:D
 

DeletedUser

deci nu inteleg ce vrei sa zici...daca folosesti un numar de berbeci minim suficient sa distruga zidul la lvl 0 nu,nu le vad rostul catapultelor...daca stii mecanica actiunii berbeci/catas ai intelege de ce daca folosesti berbeci pe zid nu mai e nevoie sa trimiti si catapulte..:)..(daca nu stii mecanica da mail in joc si iti explic cu placere)
Daca vreau sa pedepsesc pe cineva,ii iau satul si trec la altul...:D

Nu mersi, chiar ma descurc ;)

Mane, eu nu ma refeream la catapulte pe zid, ci pe celelalte cladiri. Daca vrei sa-l termini pe unul si vrei sa-i razi toate cladirile e clar ca numai cu berbeci nu poti s-o faci. Ca nu folosesti tu chestia asta e alta poveste. Btw, poate satul nu merita sa fie cucerit..
 

DeletedUser

daca satul nu merita sa fie cucerit move on.....sa faci catas pentru o simpla razbunare e prea lame...adica pierd resurse.timp si populatie pentru un moft...daca e un jocator cu un sat prea mic care nu merita sa fie nobilat,ii poti cere unui aliat sa-l nobileze etc...se gasesc o gramada de razbunari

:)
eu nu stiu ce fac altii,dar eu joc sa cuceresc sate nu stau sa distrug cladiri
 

DeletedUser508

Intr-un atac, de berbeci nu te poti lipsii, dar de catapulte e chiar recomandat mai ales cand vrei sa faci noi cuceriri!
Dar le poti folosi atunci cand vrei sa razi de inamic si sa-i faci pagube, cum spune Vokiel, insa le indesi aiurea in ferma si nu se merita! :) Cea mai dulce razbunare e cea adoptata de hades :D, dar gandeste-te ca ii iei din suferinta si daca ti-a facut rau e bine sa-l mananci cate putin sa se oftice! Deci e cu dus si intors!

Sfatul meu: scoate berbeci in loc de catapulte!
 

DeletedUser508

In plus, ai grija ce fensiva atasezi berbecilor! Daca ii trimiti mai mult singurei, te intorci cu coada intre picoare! :D
 

DeletedUser

mane,m-as bucura doar sa vad ca-l distruge cineva pe respectivul inamic...m-as amuza foarte copios citindu-i mailurile in momentul in care este nobilat,in care se citeste neputinta si disperarea...e cel mai frumos asa
bwuahahahahahahhahaah
:D

revenind on topic,da,logik ca trre' sa trimit si multe trupe...
 

DeletedUser

Sfatul meu: scoate berbeci in loc de catapulte!
Pai nici n-ar trebui amestecate una cu alta. Poate catapultele da, dar berbecii nici nu trebuie sa lipseaca dintr-un sat (ofensiv). Decat doar daca-ti place sa pierzi trupe cu galeata pe un sat care vrei sa-l iei.
 

DeletedUser

Depinde, pe w4, eu am in doar unele sate ramsuri:D. Cu acele sate atac intai, apoi cu cele fara ramsuri:d.
 

DeletedUser

Depinde, pe w4, eu am in doar unele sate ramsuri:D. Cu acele sate atac intai, apoi cu cele fara ramsuri:d.

nu e bine....este indicat in fiecare sat de atac sa faci rams..."este indicat",fiecare face cum vrea..300 rams ocupa 1500 populatie nu e mult
:)
 

DeletedUser

Daca esti in mijlocul unui razboi, si iei vreo 5-6 sate care nu aveau atelier, si aveau toate cercetarile posibile facute (toate 15 admise) nu prea cred ca te apuci sa faci ramsuri, ca nu ai cu ce:D.
 

DeletedUser

Acum am o intr off, pt hades: Dc te ai lasat de w4 si w3, mai ales ca aveai 100k respectiv 700k?
 

DeletedUser

pei depinde man vezi...daca faci ramsuri intr-un sat de off (duh!!-logik),o sa cercetezi ce iti trebuie...e logic ca bagi atelier etc
sa nu ne legam akum si de researchuri ca dam pe off topic
:D

(corectare: pe w4 cand m-am lasat aveam 230k akum 4 luni)
m-am lasat de w3 si de w4 din lipsa de timp si probleme personale
 

DeletedUser

=)) scz, doar ca Twplus e ffff distrus, si tu ink apari pe w4 si w7 cand da-i general search:D. Si acum on: fiecare face cum vrea, poti sa folosesti sau nu ramsuri. daca ai multe trupe ofensive, dar putine defensive, si stii ca esti in pericol imediat, nu folosesti ramsuri, ca sa mentii zidul satului nou cucerit:D.
 

DeletedUser

Se poate rade cladirea principala de tot???

Vreau sa folosesc catapultele pt a distruge cladirea principala total. Se poate ?
Daca da ... inamicul o mai poate reconstrui ? eu sincer vreau ca acel sat sa fie o ferma si nu mai vad rostul sa imi iroseasca resursele construind ;).
Multumesc,
 

DeletedUser

.

din ce am vazut eu in simulator zidul nu e chiar folositor si nu cred ca are rostul sa bagi zeci de mii de materii in berbeci ca sa darami zidul
 

DeletedUser

lol:)

cum sa nu fie eficient.
calcul simplu:
ai in sat trupe putine:
1000 1000 0 1000 de aprarare.. fara zid.. esti praf :D
1000 1000 0 1000 de aparare cu zid L20 ... nu ai scapat .. dar cum zidul la l20 mareste eficeinta cu ~100% ai defapt in sat 2000 2000 0 2000 ... :rolleyes: nu este bun? pune mana pe cheia franceza si reparati simulatorul:p :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus