Bunii nostri admini

DeletedUser

In primul rand vreau sa spun ca nu am nimic cu nici un admin (in special cu Dave, fiinda despre el am sa vorbesc). M-am hotarat sa fac acest post datorita plangerilor tot mai multe si mai dese impotriva adminilor si am sa explic si ceea ce adminii au numit bug prin faptul ca cineva avea la un moment dat armata mult mai multa fata de ceea ce ii suporta ferma.

Dupa parerea mea Dave face un lucru prost datorita faptului ca tot iese in fata si tot incearca sa se explice, prin asta dand jucatorilor motivul a cat mai multe insinuari.

Acum am sa explic cum a ajuns acel jucator sa aiba asa de multa armata, un lucru datorat incompetentei adminilor. ASTA ESTE O PRESUPUNERE BAZATA
PE FAPTE REALE si rog pe cei in cauza sa ma corecteze daca gresesc.

In primul rand haideti sa presupunem ca acest joc are ceva experienta in spate datorat multitudinilor de lumi existente pana acum. Care sunt sansele sa se intample ca inca sa mai existe asemenea buguri? Cam mici va spun eu.
Acum hai sa va povestesc o mica povestioara despre drepturile adminului Dave in joc si ceea ce face el, inconstient, din graba sau poate doar din INCOMPETENTA. Acum ceva timp in urma unui vecin se presupune ca i s-a spart contul si "hacker"-ul trimite atacuri la toata lumea in jur. Suparat acest jucator face o plangere la Dave cum ca i s-a spart contul si are atacuri trimise la cei din jur si asteapta solutionare. In acest timp, unul din jucatorii atacat isi trimite armata suport la alt jucator, foloseste toate resursele si restul de resurse ramase le trimite la altcineva astfel incat atacatorul sa nimereasca in "gol", cum multi spun. Dupa atacuri si 2 zile intra in scena bunul administrator
Dave. Se hotaraste sa despagubeasca pe toata lumea si pe baza datelor dinainte de atacuri returneaza tot ceea ce aveau jucatorii in sate. Nu conteaza ca unul din cei atacati are suport in sat, ci conteaza ceea ce avea in sat. D-le Dave exista o pagina a jocului care iti arata clar cata armata ai la alti jucatori, cata armata proprie ai in sat si cata armata ai in sat (ca suport) de la alti jucatori, ceea ce ma duce la cu gandul la structura bazei cum ca iti ofera posibilitatea sa afli aceste lucruri. Acum, daca eu as avea in sat armata echivalenta a 20k locuri la ferma si suport inca 20k, prin bunatatea si inconstienta si incompetenta bunului admin Dave, ajung sa am parte de un asa numit "bug", un bug creat de proprii nostri administratori nu de joc in sine.
Acum vin si ma intreb... ceea ce s-a intamplat atunci cand acel jucator avea trupe peste locurile la ferma chiar era un "bug"? Ceilalti admini chiar au analizat cele intamplate?

Cu acestea fiind spuse, astept un raspuns de la Dave sa vad cum mai argumenteaza cele spuse de mine. Nu am nimic cu nimeni si nu sunt nici
impotriva adminilor jucatori, dar ma intreb cum au fost ei recrutati in echipa de admini?

Cu respect, un jucator care nu cumpara premium, dar are placerea de a juca acest joc.
smaga
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

bravo domne...

asta chiar ca e tare :)))))
Deci... nimic nu e intimplator, totul se leaga :)

Eu continui sa am un dinte impotriva Vrajitorului... astept sa aud ca a fost dat afara din echipa de admini!

Adminii sunt pe baza de voluntariat! Nu cred ca a dat vreun test special... pana si eu care am facut ani de zile roboti de mirc, chiar de succes unii si stiu ceva php si mysql si c++ cred ca m-as descurca :)

Insa... daca m-ar numi cineva admin si as fi jucatori sunt sigur ca multi ar comenta :))
 

DeletedUser1563

Interesant.. .Vad ca si aici sunt probleme. Daca mai deschid un topic pe o tema dura clar iau ban, deja deranjez persoane importante.
 

DeletedUser

Macar daca banurile

care le putem sau le luam ar duce la ceva bun!

Insa... Unde nu e nici Dumnezeu Nu Cere!
 

DeletedUser

In primul rand vreau sa spun ca nu am nimic cu nici un admin (in special cu Dave, fiinda despre el am sa vorbesc). M-am hotarat sa fac acest post datorita plangerilor tot mai multe si mai dese impotriva adminilor si am sa explic si ceea ce adminii au numit bug prin faptul ca cineva avea la un moment dat armata mult mai multa fata de ceea ce ii suporta ferma.

Dupa parerea mea Dave face un lucru prost datorita faptului ca tot iese in fata si tot incearca sa se explice, prin asta dand jucatorilor motivul a cat mai multe insinuari.

----------------------------------------------------------------------
Ca sa iti demontez presupunerile, ar trebui sa incerc sa le explic, nu
Daca stii alta metoda de a face lucrul asta (in afara de pumnul in gura), raman recunoscator.
-----------------------------------------------------------------------

Acum am sa explic cum a ajuns acel jucator sa aiba asa de multa armata, un lucru datorat incompetentei adminilor. ASTA ESTE O PRESUPUNERE BAZATA
PE FAPTE REALE si rog pe cei in cauza sa ma corecteze daca gresesc.

In primul rand haideti sa presupunem ca acest joc are ceva experienta in spate datorat multitudinilor de lumi existente pana acum. Care sunt sansele sa se intample ca inca sa mai existe asemenea buguri? Cam mici va spun eu.
-----------------------------------------------------------------------

Nu chiar asa de mici. In spatele tuturor datelor pe care le vezi, traduse in unitati, resurse, cladiri, costuri, etc, se afla niste numere intr-o baza de date. Daca ai avut ocazia de a lucra cu baze de date de orice fel, probabil ai avut ocazia sa vezi si date corupte sau scrise gresit intr-o baza de date. Se poate intampla, motive pot fi destule, ce are asta de a face cu competenta sau incompetenta cuiva, tu stii (sau presupui).

Daca nu ma insel faci referire la jucatorul FLOW, banat pentru asa ceva.
Acel incident a aparut la relativ scurt timp dupa o corupere a bazelor de date, in urma carora aleator au inceput sa apara trupe in plus sau sa dispara. Nu cred ca a stat nimeni sa introduca trupe in satele jucatorilor, in special in contul lui FLOW. Cu atat mai mult cu cat drepturile mele la acel timp nu includeau si accesul la detalii de acest gen. Controlul oraselor si al unitatilor din ele.
---------------------------------------------------------------------
Acum hai sa va povestesc o mica povestioara despre drepturile adminului Dave in joc si ceea ce face el, inconstient, din graba sau poate doar din INCOMPETENTA. Acum ceva timp in urma unui vecin se presupune ca i s-a spart contul si "hacker"-ul trimite atacuri la toata lumea in jur. Suparat acest jucator face o plangere la Dave cum ca i s-a spart contul si are atacuri trimise la cei din jur si asteapta solutionare. In acest timp, unul din jucatorii atacat isi trimite armata suport la alt jucator, foloseste toate resursele si restul de resurse ramase le trimite la altcineva astfel incat atacatorul sa nimereasca in "gol", cum multi spun. Dupa atacuri si 2 zile intra in scena bunul administrator
Dave. Se hotaraste sa despagubeasca pe toata lumea si pe baza datelor dinainte de atacuri returneaza tot ceea ce aveau jucatorii in sate. Nu conteaza ca unul din cei atacati are suport in sat, ci conteaza ceea ce avea in sat. D-le Dave exista o pagina a jocului care iti arata clar cata armata ai la alti jucatori, cata armata proprie ai in sat si cata armata ai in sat (ca suport) de la alti jucatori, ceea ce ma duce la cu gandul la structura bazei cum ca iti ofera posibilitatea sa afli aceste lucruri. Acum, daca eu as avea in sat armata echivalenta a 20k locuri la ferma si suport inca 20k, prin bunatatea si inconstienta si incompetenta bunului admin Dave, ajung sa am parte de un asa numit "bug", un bug creat de proprii nostri administratori nu de joc in sine.
-----------------------------------------------------------------
De obicei, refacerea trupelor pierdute in urma unor astfel de incidente se face pe baza rapoartelor de atac, rapoarte care arata clar numarul de unitati pierdute. Nu se acorda trupe in baza unor simple afirmatii.

Actiunile adminilor sunt facute de oameni, nu de roboti. Oricine poate gresi la un moment dat, nimeni nu e perfect. Nu am afirmat ca sunt suspus greselii. Sunt om, pot gresi si o pot recunoaste daca e nevoie. Pentru asta exista mai multi administratori, exista posibilitatea reverificarii actiunilor si rediscutarii sanctiunii sau actiunii unui anumit administrator.

Guessing the password of another player is also forbidden. Please choose passwords that cannot be guessed easily. We will not restore accounts or troops that are lost because a password was chosen that is easy to guess.

Dupa cum vezi, pe serverul international este specificat clar ca jucatorul suporta consecintele datorate neglijentei in protectia contului. Nu se redau trupe, nu se redau conturi. Sincer, nu ar fi rau daca aceasta regula ar fi aplicata si aici, ar reduce din volumul de munca depus de administratori si ar reduce sansele de a intalni un incident la fel cu cel descris de tine.


In cazul descris de tine, in cazul in care un jucator cere refacerea trupelor dar deformeaza adevarul sau actioneaza in asa fel incat sa obtina un avantaj necinstit, asta se numeste simplu frauda si este penalizata.
Chiar daca reuseste sa treaca peste verificarea unui administrator si sa obtina acel avantaj, nu vad de ce faptul ca a reusit sa insele unul din administratori l-ar absolvi de vina, sau ar incrimina acel administrator. Tot frauda se numeste si este pedepsita ca atare. Inclusiv tentativa de a obtine astfel de avantaje este clasificata drept tentativa de frauda si pedepsita.

"bunatatea si inconstienta si incompetenta". Esti sigur ca aceste calificative isi au rostul aici? Eu nu.
Nimeni din team (moderatori, suport, IP) nu foloseste in comunicare modul asta de discutie, aprecieri referitoare la personalitatea, competenta sau calitatile jucatorilor. Cred ca, la fel, teamul poate cere jucatorilor sa foloseasca acelasi mod de exprimare.
-----------------------------------------------------------------------
Acum vin si ma intreb... ceea ce s-a intamplat atunci cand acel jucator avea trupe peste locurile la ferma chiar era un "bug"? Ceilalti admini chiar au analizat cele intamplate?
-----------------------------------------------------------------------
Daca este vorba de FLOW, ai raspunsul mai sus.
-----------------------------------------------------------------------
Cu acestea fiind spuse, astept un raspuns de la Dave sa vad cum mai argumenteaza cele spuse de mine. Nu am nimic cu nimeni si nu sunt nici
impotriva adminilor jucatori, dar ma intreb cum au fost ei recrutati in echipa de admini?
-----------------------------------------------------------------------
Modul de recrutare si alegerea membrilor echipei sunt prerogativa Head Adminului RO.
-----------------------------------------------------------------------
Cu respect, un jucator care nu cumpara premium, dar are placerea de a juca acest joc.
smaga

In principiu, conform regulamentului forumului, orice reclamatie privind o problema de joc, un bug sau o contestatie a actiunilor unui administrator se trimit prin sistemul de suport.
O data ce ai deschis aceasta discutie "BAZATA PE FAPTE REALE", astept un tichet cu numele jucatorilor implicati in acea actiune, cu jucatorul suspectat ca a primit mai multe trupe decat ar fi trebuit si orice alte detalii poti furniza.
In cazul in care eroarea este a mea, cu cea mai mare placere o admit.
 

DeletedUser

:)

Imi pare rau daca te-ai simtit ofensat de cuvintele mele. Nu am vrut sa te jignesc. Se poate sa fie FLOW jucatorul cu trupe peste ferma (nu stiam cine este si nici nu m-a interesat).
Dar acum sa revenim la problema... in cazul meu si al tau... caci aman2 suntem implicati, da am primit trupe peste ceea ce aveam eu, adica din suportul din sat de la altineva, doar ca spre norocul meu erau f putine (daca nu era sa fie cavaleria usoara nici nu mi-as fi dat seama).
Stiu ce este o baza de date... sunt programator si lucrez in special cu motorul Firebird, nu prea folosesc MySQL... Dar cum poti sa-mi spui ca dai inapoi pe baza rapoartelor..? Rapoartelor din joc? Sper ca nu vorbesti serios. Daca in raport scria ca am pierdut 10k din fiecare imi dadeai totul inapoi? Cand ai drept de admin la MySQL-ul vostru, nu era mai usor un simplu SELECT (bazat pe raportul de atac), daca nu aveti niste metode de raportare mai adecvate? Nu vreau sa spun ca sunteti roboti dar daca imi spui ca dai inapoi doar dupa acele rapoarte amarate de atac.... hai sa fim seriosi, nu e greseala...
Cu respect.

P.S. E un joc frumos si imi place. Nu am avut mari neplaceri pana acum legate de nici un admin. Nici povestioara asta in care mi-ai dat trupe care nu erau de drept ale mele nu m-a deranjat dat fiind nr f mic al lor. Dar uite asa se intampla si alte cazuri mult mai mari, in care o sa ziceti ca nu sunteti vinovati, ca sunt bug-uri...
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

hai sa-ti spun cum s-a intamplat

Am sa-ti spun cum s-a intamplat. Nu am sa dau numele celui caruia ia fost spart contul pentru ca ai sa-ti aduci aminte si singur din moment ce tu ai solutionat problema.
Totul s-a petrecut pe L1.
Intr-o zi, acum cateva luni (nu mai stiu momentul) eram la munca frumos, imi vedeam de treaba, cand o vecina de trib si vecina si de sat imi transmite prin intermediul messengerului ca este atacata sa-i trimit suport. Intru frumos in joc si vad ca sunt atacat si eu de acelasi jucator si am un mesaj de la alt vecin cum ca "jucatorului curtare i-a fost spart contul si de asta suntem atacati" (de altfel ma inteleg destul de bine cu cel in cauza - atacatorul). Am hotarat sa pastrez ce am in sat si sa primesc si trupele colegei de trib pentru adapostire, astfel incat la ea sa dea chix, fiindca eu aveam cu ce sa ma apar. Dupa atacuri primesc mesaj sa trimit raportul catre un anumit Dave (nu sttiam de tine atunci) ca solutioneaza el problema. In atac mi-am pierdut vreo 4 berbeci ...si inca cateva trupe, f putine la numar. Imediat dupa atac am dat drumu sa-mi refac trupele pierdute (aici ma refer doar la cele a mele, fiindca stiam ce am avut). Dupa vreo 2 zile ma trezesc ca am cu 4 berbeci in plus (4 pe care nu mii doream, fiindca deja imi refacusem nr pe care il folosesc eu in atacuri) si 4 cai usori... la momentul respectiv nu foloseam deloc cavaleria usoara. Stau si ma uit nedumerit ce fel de bug mai e si asta... inconstient de faptul ca Dave, pe baza cererii facute de jucatorul fraudat (NU EU) a dat trupe in functie de ce avea fiecare in sat. De fapt trupele mele date de dave erau de drept ale colegei de trib.
Nu am considerat acest lucru unul important, dat fiind nr mic de armata.

Dar ca sa imi spui ca dai trupe doar pe baza rapoartelor de atac..... Si inca foarte des.... Atunci chiar e o problema ce trebuie facuta publica. E dreptul fiecaruia sa stie ce joaca si in gradina cui se joaca.
Acum spune-mi daca am gresit cand am folosit cuvantul "incompetent" (cu sensul de inapt, inadecvat pentru functia pe care o detii).
Cu respect.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

Am sa-ti spun cum s-a intamplat. Nu am sa dau numele celui caruia ia fost spart contul pentru ca ai sa-ti aduci aminte si singur din moment ce tu ai solutionat problema.
Totul s-a petrecut pe L1.
Intr-o zi, acum cateva luni (nu mai stiu momentul) eram la munca frumos, imi vedeam de treaba, cand o vecina de trib si vecina si de sat imi transmite prin intermediul messengerului ca este atacata sa-i trimit suport. Intru frumos in joc si vad ca sunt atacat si eu de acelasi jucator si am un mesaj de la alt vecin cum ca "jucatorului curtare i-a fost spart contul si de asta suntem atacati" (de altfel ma inteleg destul de bine cu cel in cauza - atacatorul). Am hotarat sa pastrez ce am in sat si sa primesc si trupele colegei de trib pentru adapostire, astfel incat la ea sa dea chix, fiindca eu aveam cu ce sa ma apar. Dupa atacuri primesc mesaj sa trimit raportul catre un anumit Dave (nu sttiam de tine atunci) ca solutioneaza el problema. In atac mi-am pierdut vreo 4 berbeci ...si inca cateva trupe, f putine la numar. Imediat dupa atac am dat drumu sa-mi refac trupele pierdute (aici ma refer doar la cele a mele, fiindca stiam ce am avut). Dupa vreo 2 zile ma trezesc ca am cu 4 berbeci in plus (4 pe care nu mii doream, fiindca deja imi refacusem nr pe care il folosesc eu in atacuri) si 4 cai usori... la momentul respectiv nu foloseam deloc cavaleria usoara. Stau si ma uit nedumerit ce fel de bug mai e si asta... inconstient de faptul ca Dave, pe baza cererii facute de jucatorul fraudat (NU EU) a dat trupe in functie de ce avea fiecare in sat. De fapt trupele mele date de dave erau de drept ale colegei de trib.
Nu am considerat acest lucru unul important, dat fiind nr mic de armata.

Dar ca sa imi spui ca dai trupe doar pe baza rapoartelor de atac..... Si inca foarte des.... Atunci chiar e o problema ce trebuie facuta publica. E dreptul fiecaruia sa stie ce joaca.
Cu respect.


Acces direct in bazele de date nu exista, accesul se face pe baza unor instrumente dezvoltate de game developeri. Se verifica inclusiv eventualul suport primit, alte interactiuni cu alti jucatori, dar asta inseamna o multime de lucruri de corelat si probabilitatea aparitiei unor erori.
In continuare, in acest caz si in cazurile similare, jucatorul trebuie sa anunte eroarea. Nu se intampla nimic daca este anuntata, se rezolva fara urmari.
Ascunderea acestui lucru si utilizarea in avantajul propriu inseamna simplu profitarea de un bug al jocului.

Multumesc pentru fair-play.
 

DeletedUser

dupa asta poti sa stergi

ok. m-am gandit si eu ca se poate sa nu aveti acces direct la baza ci prin anumite intrumente, dar, :), ma nemultumeste din ce in ce mai tare spusele tale. Cu fiecare post te incriminezi si mai mult. Pana acum am inteles ca pana acum s-a dat si se da pe baza rapoartelor de atac, dar acum mergi mai departe si spui ca din cauza greselii tale, jucatorul o sa fie sanctionat. Acum nu stiu cat de corect e lucrul asta din moment ce el e un simplu jucator si tu singur ii oferi anumite sanse.
Dave a spus:
In continuare, in acest caz si in cazurile similare, jucatorul trebuie sa anunte eroarea.
Ascunderea acestui lucru si utilizarea in avantajul propriu inseamna simplu profitarea de un bug al jocului.
Deci exact ce am spus plus mult mai mult. Daca ascunde faptul ca l-ai avantajat tu fara ca jucatorul sa faca nimic atunci e profitare de un bug... care bug de fapt nu e un bug al jocului e un bug al tau...

Cu respect, sper sa iei in considerare tot ce am vorbit pana acum, si aici ma refer si la colegii admini.

Poti sa inchizi sau sa stergi threadul pentru ca poate unii nu inteleg anumite lucruri, dar multi inteleg ceea ce se discuta aici si din pacate mergi din rau inspre mai rau. Multumesc.
 

DeletedUser

ok. m-am gandit si eu ca se poate sa nu aveti acces direct la baza ci prin anumite intrumente, dar, :), ma nemultumeste din ce in ce mai tare spusele tale. Cu fiecare post te incriminezi si mai mult. Pana acum am inteles ca pana acum s-a dat si se da pe baza rapoartelor de atac, dar acum mergi mai departe si spui ca din cauza greselii tale, jucatorul o sa fie sanctionat. Acum nu stiu cat de corect e lucrul asta din moment ce el e un simplu jucator si tu singur ii oferi anumite sanse.

Deci exact ce am spus plus mult mai mult. Daca ascunde faptul ca l-ai avantajat tu fara ca jucatorul sa faca nimic atunci e profitare de un bug... care bug de fapt nu e un bug al jocului e un bug al tau...

Cu respect, sper sa iei in considerare tot ce am vorbit pana acum, si aici ma refer si la colegii admini.

Poti sa inchizi sau sa stergi threadul pentru ca poate unii nu inteleg anumite lucruri, dar multi inteleg ceea ce se discuta aici si din pacate mergi din rau inspre mai rau. Multumesc.



Inca o data. Remedierea se face pe baza rapoartelor de atac si a verificarii comenzilor referitoare la acel jucator (incluzand suportul primit).
E o cantitate destul de mare de date care trebuie verificata si pot aparea erori umane.
Un bug poate fi cauzat de o eroare de programare, o functionare anormala a unui program sau o interventie umana gresita.

E asa de greu pentru un jucator sa anunte daca descopera o astfel de eroare, fie ea si a unui admin? Nu cred si in orice caz asta nu exonereaza de raspundere. Fa o analogie cu real-life, daca profiti de o eroare umana pentru a obtine niste foloase necuvenite, asta nu constituie o scuza.

In orice caz, datorita faptului ca remedierea efectelor furturilor de conturi e un proces consumator de timp si de natura sa dea nastere la situatii de acest gen, se va aplica regula din .net
 

DeletedUser

Eu o nedumerire am ... Nu stau acum sa caut, dar sunt 99% sigur ca pe undeva se spunea ca adminii nu pot modifica nr. de trupe sau nivelul cladirilor dintr-un sat si ca asta sta exclusiv in puterea d-nei Carmen Schwarz. Pai pot sau nu pot ? Voi cauta siu topicul respectiv, cred ca e cel in care s-a descoperit problema cu jucatorul Flow ...
 
Sus