cavalerie grea

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser

CAVALERIA GREA e buna de atac pana la urma????ca vad ca are atacul 150:confused:..da vad ca se spune ca e buna pentru aparare..acuma nu stiu ce sa mai cred..va rog sami spuneti si fara mistouri..ca vad ca asa obijnuti sa faceti..MULTUMESC ANTICIPAT:eek:
 

DeletedUser

La inceput o poti folosi si la atac, dar dac vrei sa ataci un sat cu zid la 20 si cu aparare buna pierzi tot:)
 

DeletedUser

Cavaleria grea este o unitate mai de elita cas a zic asa este buna in ambele cazuri si atac si aparare dar are mai multa valoare in aparare decat in atac

Putere de atac 150
Apărare în general 200
Apărarea prin cavalerie 80
Apărarea prin arcaşi 180

dupa cum vezi cu exceptia paladinului cav. grea are ce-a mai mare putere de aparare..deci este mai benefica in aparare.

Bine inteles are si ce-a mai mare putere de atac dar nu merita sa faci pentru a ataca cu ea deoarece ai pierde prea multe resurse (in special fierul). In aparare mai are si zid care ii da bonus, norooc, moral etc.
 

DeletedUser7072

pe clasica la lvl 10 are atac mai bun

225 300 120

in ordinea atac, aparare in general si aparare impotriva cavaleriei
 

DeletedUser

ati uitat ca totul trebuie raportat la numarul de locuri ocupate in ferma - 6 pt CG.
 

DeletedUser

Ati obesrvat cate cav grele poti sa faci cand ai magazia plina .......adik la 400k......666.......nu-i de bine
 

DeletedUser4349

Helyas a spus:
Ia zi, prietene, te farmeaza cineva?

cum sa nu...sunt farmat 24/24...nici nu mai stiu pe unde sa mai fug
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

esti moderator @b3stialule??? sau este multiaccount la b3sT???
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ontopic: cavaleria grea e mai buna in aparare.
Exemplu.
Atacatorul ataca cu: 7000 topoare, 1400 cav usoara, 1400 arcasi calareti.
1.Aparatorul se apara cu 1000 cav grea si zid 20
2.Aparatorul se apara cu 1000 lanci, 1000, spade, 1000, arcuri si zid 20.

Ii distruge agresorului mai multe trupe daca se apara cu cav grea decat cu celelalte 3 unitati defensive :D

@Fratele Lup
exact aia vroiam sa intreb si eu :D
 

DeletedUser

b3stialu a spus:
Cavaleria grea este o unitate mai de elita ca sa zic asa este buna in ambele cazuri si atac si aparare dar are mai multa valoare in aparare decat in atac

Putere de atac 150
Apărare în general 200
Apărarea prin cavalerie 80
Apărarea prin arcaşi 180

dupa cum vezi cu exceptia paladinului cav. grea are ce-a mai mare putere de aparare..deci este mai benefica in aparare.

Bine inteles are si ce-a mai mare putere de atac dar nu merita sa faci pentru a ataca cu ea deoarece ai pierde prea multe resurse (in special fierul). In aparare mai are si zid care ii da bonus, norooc, moral etc.


îmi sustin ideea că cv. grea este mai bună în apărare deoarece costă prea mult ca să o pierzi în atac..nu de alta da e pacat de ea...să dai 600 de fier pe o singura unitate si să pierzi un sat ce cv grea într-un atac.

Da e multiaccount faceţimi reclamaţie.
 

DeletedUser

ontopic: cavaleria grea e mai buna in aparare.
Exemplu.
Atacatorul ataca cu: 7000 topoare, 1400 cav usoara, 1400 arcasi calareti.
1.Aparatorul se apara cu 1000 cav grea si zid 20
2.Aparatorul se apara cu 1000 lanci, 1000, spade, 1000, arcuri si zid 20.

Ii distruge agresorului mai multe trupe daca se apara cu cav grea decat cu celelalte 3 unitati defensive :D

@Fratele Lup
exact aia vroiam sa intreb si eu :D

Mdea....eu folosesc urmatorul ratio ofensiv. 5000 topoare 2700 cav usoara si 600 arcasi caleri 300 berbeci si 10 catapulte. Ia vezi tu acuma ce face cav ta grea impotriva cav usoare. Ai pus foarte putina cav usoara la atac, avand in vedere ca punctul slab al cav grele e cav usoara.
Si ai uitat ceva. 1000 cav grea= 6000 locuri ferma
1000 lanci + 1000 spade+ 1000 arcuri= 3000 locuri ferma.
Ai gresit si calculul. Tb 2000 din fiecare. SI apoi vezi care e mai eficenta.

P.S. Daca tu te-ai apara doar cu cav grea sincer eu deja iti stiu punctul slab. Vin doar cu cav usoara si iti termin totul rapid. De asta trebuie facuta infanterie. Ia in calcul si asta.
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

si acum pt ratio ofensiv. De ce e mai buna cav usoara ca cea grea in atac(ca pana la urma de ele e vorba caci au acelasi statut)

cav usoara atac -> 130
cav grea atac -> 150

cav usoara ferma -> 4 locuri
cav grea ferma -> 6 locuri

luam 2000 cav grea care are ca echivalent 3000 cav usoara
atac 2000 cav grea -> 300 000
atac 3000 cav usoara -> 390 000

De asta nu e cav grea unitate de atac. Nu am pus la calcul si pretul ca sincer mie nu mi-au facut probleme resursele.
 

DeletedUser10682

mda

Cav grea este cea mai flexibila unitate... este eficienta atat in atac cat si in aparare...
Eu folosesc cav grea in defensiva mai mult, si asta pt. a putea balansa resursele... daca faci cav grea, ca sa balansezi resursele, trebuie sa faci lancieri... daca nu esti tot timpu fara fier si cu magazia plina de lemn/argila
pe langa asta acest combo cav grea/lancieri e foarte eficient in aparare probabil cel mai eficient.... cat despre atac... trimite un sat full de cav grea impreauna cu un banner baptist... si incearca sa eviti lancierii... si vor fi foarte eficienti...

In concluzie cav grea iti ofera posibilitatea sa te si aperi si sa si ataci cu acceasi unitate.... o posibilitate care nici o alta unitate nu tio da... anyway... mi se pare penibil costu de 600 fier pe unitate... mai bine ar fi facut ceva de genu: 400 lemn 300 argila si 400 fier...
 

DeletedUser

Păi de ,cavalerie grea bindată in fier bla bla bla. şi nu e mult la puterea de atac şi apărare pe care o are, dacă te spionează unu si vede că ai printre trupe si 1k cav grea nu prea îi mai vine sa te atace...+că deşi costă mult durează destul şi timpul de recrutare asa că păna se termină de recrutat se fac la loc resurse ca să construeşti în continuare.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus