Ce conteaza mai mult: punctele sau armata?

Ce conteaza mai mult: punctele sau armata?


  • Total votanți
    52
  • Sondaj închis .

DeletedUser

Conform acestui post ce considerati ca ar conta mai mult:

Punctele sau Armata?​

Pareri si opinii + vot

Va rog sa postati pe subiect si sa pastrati limita bunului simt
 

DeletedUser

oau , acum aceasta tema s-a transformat in sondaj .

Eu am ales raspunsul 2 .
Armata e foarte importanta , te ajuta sa cuceresti sate noi .
Punctele sunt de fala , motiv de laudat la prieteni .
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser35749

Daca ai puncte multe ar trebui sa ai si armata mai multa nu?Daca joci la puncte si nu faci armata... joci degeaba :). Punctele ar putea doar intimida adversaru cat de cat... in rest nu te ajuta la nimic.
Cel mai mult conteaza sa ai cu cine juca... in rest vin de la sine toate.
 

DeletedUser

Pacat ca nu exista mai multe variante. Pentru ca inainte de puncte sau armata, daca e sa luam inceputul jocului, conteaza zona unde incepi si vecinii. In functie de ei iti permiti sa joci la puncte (intai cladiri apoi armata) sau la armata.

La un anumit nivel nu prea mai exista diferenta, cand ai 50 de sate, ca exemplu, ai puncte, dar in mod normal in alea 50 de sate ar trebui sa ai si armata. Deci se cam completeaza una pe alta.
 

DeletedUser36071

Parerea mea e ca si punctele si armata , dar muuult mai importanta este armata ... te ajuta sa farmezi , daca joci pe deff si sa te aperi , iar apoi poti reveni deodata in varf ... etc
 

DeletedUser18865

Casa sau pereti? Asa suna intrebarea ta in opinia mea.
Trebuie sa existe un echilibru intre cele doua.Ca sa ai armata trebuie sa ai implicit si puncte (de exemplu ca sa cercetezi greaua), iar daca ai puncte trebuie automat sa faci mai multa armata (deoarece satul tau va deveni mai dorit).
 

DeletedUser

Casa sau pereti? Asa suna intrebarea ta in opinia mea.
Trebuie sa existe un echilibru intre cele doua.Ca sa ai armata trebuie sa ai implicit si puncte (de exemplu ca sa cercetezi greaua), iar daca ai puncte trebuie automat sa faci mai multa armata (deoarece satul tau va deveni mai dorit).

Bullseye.
Nu prea poti diferentia cele doua; si joyman a dat o explicatie destul de solida. Si la inceputul jocului, tot ai nevoie de puncte ca sa faci armata (ferma, cercetari in fierarie...depozit, mine de resurse...)
 

DeletedUser

Bun, referitor la intrebarea de mai sus mai adaug si urmatoarea intrebare:
la inceput de lume ce e mai important: armata sau punctele?

si cand ma refer la armata ar trebuie sa intreb ce anume: aparare sau atac?
pentru pe sat mix eu una nu m-as baza :D
 

DeletedUser18865

Pai eu fac cam asa.Primul sat fac mixt (si totusi ceva mai multa ofensiva) dupa care al doilea il fac ofensiv (presupunand ca mi-am rupt ofensiva din primul sat curatand al doilea sat).Al 3-lea ofensiv,al 4-lea defensiv...
Intr-o faza mai evoluata a jocului folosesc ofensiva pe granita si defensiva in int.Doua sate mixte nu am avut niciodata (daca fugi dupa doi iepuri nu prinzi nici unul).

Eu asa procedez, nu stiu altii :).
 

DeletedUser

Chiar la inceputul inceputurilor ceea ce conteaza cel mai mult este paladina (ma refer la lumile de joc in care exista paladin, la mine intotdeauna a fost o paladina:))) fara ea nu poti incepe o dezvoltare ca la carte. Odata recrutata o paladina trebuie sa o pui sa faca ce ii place cel mai mult adica sa o trimiti la shopping in satele vecine :D.
 

DeletedUser

Bun, referitor la intrebarea de mai sus mai adaug si urmatoarea intrebare:
la inceput de lume ce e mai important: armata sau punctele?

si cand ma refer la armata ar trebuie sa intreb ce anume: aparare sau atac?
pentru pe sat mix eu una nu m-as baza :D

la inceput de lume conteaza zona in care te afli si cel mai important lucru : timpul acordat jocului in acea faza :) daca stai mult online poti juca pe atac cu lejeritate :)
 

DeletedUser

Bun, referitor la intrebarea de mai sus mai adaug si urmatoarea intrebare:
la inceput de lume ce e mai important: armata sau punctele?

si cand ma refer la armata ar trebuie sa intreb ce anume: aparare sau atac?
pentru pe sat mix eu una nu m-as baza :D

In principiu, la inceput e mixt; si aici e la alegerea fiecaruia proportia off : deff. Eu personal joc mixt cu potential ofensiv primul sat, apoi al doilea off si primul devine deff. Ceva in genul lui joyman, doar ca la un moment dat eu am o proportie de 1:3 intre satele ofensive si cele defensive.
 

DeletedUser39696

armata deoarce punctele nu pot fi trimise la razboi

bine .. chiar punctele te dezavantajeaza din cauza moralului .. deci clar Trupele .....
 

DeletedUser

wow , 8-0 armata vs puncte :p
votat puncte . cea mai buna explicatie o pot da de pe lumea 12 , eu avand cont de 800 pct am fost atacat de 1 de 1600 care nu avea nici jumate din trupele mele . rezultatul ... mi-a devenit ferma pentru 2 zile fara sa il doresc pentru ca aveam acel cont acolo doar ca sa caut niste prieteni pentru intrarea pe lumea 13 , dupa 2 zile i-am facut cadou trupele mele sprijin si am sters contul .

trupele din primele zile aduc si puncte . apoi trupele si punctele merg umar la umar , nu se poate una fara alta . chiar si in late game , trupe fara puncte si invers nu se poate . sunt multi playeri care nu te ataca cand vad ca ai 5 puncte mai mult ca ei dar sunt si multi pe care ii atragi fiind mai 'maricel' ;)
 

DeletedUser40605

Punctele conteaza cel mai mult! Cand ai puncte multe se sperie toti puradeii de tine :) Doar esti mare barosan atunci si poti sa le arati la prieteni-i tai de pe mess cat de bengos esti tu :)

Cel putin eu asa fac.

Pis.
 

DeletedUser40272

punctele conteaza cel mai mult, ai puncte ai si armata mult mai multa decat cel ce zice ca armata e mai importanta....luand in calcul ca ambii cunosc jocul la fel de bine...e clar ca cel cu mai multe sate are avantaj...armata mult mai multa, cand zic puncte nu zic ca trebuie duse satele la maxim pentru punctaj:)

la primul sat am impresia ca e invers, sau cel putin asa joc eu...in primele zile cel putin...armata (usorii in special) aduce puncte si alte trupe mult mai rapid, daca esti activ, farmezi foarte mult...e logic ca vin si punctele fara sa vrei daca faci asa in start.

wow , 8-0 armata vs puncte :p
votat puncte . cea mai buna explicatie o pot da de pe lumea 12 , eu avand cont de 800 pct am fost atacat de 1 de 1600 care nu avea nici jumate din trupele mele . rezultatul ... mi-a devenit ferma pentru 2 zile fara sa il doresc pentru ca aveam acel cont acolo doar ca sa caut niste prieteni pentru intrarea pe lumea 13 , dupa 2 zile i-am facut cadou trupele mele sprijin si am sters contul .

Ce exemplu te-ai gasit sa dai bre:) daca faci ferme la 800 puncte ai si avut contra cui sa joci;) sper ca stii ce inseamna ferma...daca ii rupi trupele unuia cand ai 800 puncte nu inseamna ca oricine poate deveni ferma, doar cei mai putin activi
tu cu mai multa armata in start nu aveai cum sa ti-o furi de la unul de 700 puncte? sau chiar de la unul care ar fi avut 1500 puncte...cu catapulte scoase deja:)
nobi/inactivi sunt peste tot...si nu ar trebui bagati in exemple de astea:p


P.S. o pot spune din propria experienta ca punctele aduc armata...si in start si in late:) indiferent cum joci...in start ai un grajd 15-20 iti aduce armata rapid, cu cazarma la fel...aceste cladiri inseamna puncte...la sate multe nu mai vorbim, ai mai mute sate, ai mai multa armata, doar ca depinde din ce cladiri faci punctele in start:D
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

ce frumos dispar punctele in lipsa armatei


@ L. fara ei nu are farmec
 

DeletedUser

Ce exemplu te-ai gasit sa dai bre:) daca faci ferme la 800 puncte ai si avut contra cui sa joci;) sper ca stii ce inseamna ferma...daca ii rupi trupele unuia cand ai 800 puncte nu inseamna ca oricine poate deveni ferma, doar cei mai putin activi
tu cu mai multa armata in start nu aveai cum sa ti-o furi de la unul de 700 puncte? sau chiar de la unul care ar fi avut 1500 puncte...cu catapulte scoase deja:)
nobi/inactivi sunt peste tot...si nu ar trebui bagati in exemple de astea:p

bre eu ce exemplu am vrut sa dau ? ca degeaba ai puncte daca esti in fundul gol nu ca daca ai 800 pct faci ferma pe oricine .
 
Sus