ce rost au sondajele de opinie si cum se interpreteaza ele?

DeletedUser

Ce rost au anumite sondaje?

de ex.:

Vreti sa se scoata moralul de pe lumea x? ... cand ai pus intrebarea asta te astepti ca:

aprox. 20% din server sa voteze DA
aprox. 80% din server sa voteze NU ... cel putin teoretic acest sondaj ar trebui sa se incheie cu un scor net favorabil NU

cand acest sondaj se termina cu un scor de:

53% - DA (adica au votat 91% dintr-un lot de aprox. 20% care aveau interesul sa dea acest raspuns)
47% - NU (adica au votat 20% dintr-un lot de aprox. 80% care aveau interesul sa dea acest raspuns)

cu 340 de voturi exprimate dintr-un total de aprox. 1000 ...

66% nu au votat - desi era in interesul lor sa voteze NU

Cum se interpreteaza acest rezultat?

- tinand cont de ponderea rapunsurilor de DA sau NU care le poti obtine din sondaj - eu as spune ca este un rezultat NET favorabil DA

- altii ar spune ca a castigat cu un usor avantaj DA

- altii spun ca este neconcludent rezultatul?


Voi ce parere aveti?

acesta ar fi numai un exemplu - desigur ca pot fi multe


Imi poate spune cineva cu cat sau terminat astfel de sondaje si ce deznodamant au avut pe alte lumi? - L1, L3 etc.
 

DeletedUser

propun sa supunem la vot, sa facem un poll, sa vedem daca au rost aceste sondaje sau nu :p
 

DeletedUser

Ce rost au anumite sondaje?

de ex.:

Vreti sa se scoata moralul de pe lumea x? ... cand ai pus intrebarea asta te astepti ca:

aprox. 20% din server sa voteze DA
aprox. 80% din server sa voteze NU ... cel putin teoretic acest sondaj ar trebui sa se incheie cu un scor net favorabil NU

cand acest sondaj se termina cu un scor de:

53% - DA (adica au votat 91% dintr-un lot de aprox. 20% care aveau interesul sa dea acest raspuns)
47% - NU (adica au votat 20% dintr-un lot de aprox. 80% care aveau interesul sa dea acest raspuns)

cu 340 de voturi exprimate dintr-un total de aprox. 1000 ...

66% nu au votat - desi era in interesul lor sa voteze NU

Cum se interpreteaza acest rezultat?

- tinand cont de ponderea rapunsurilor de DA sau NU care le poti obtine din sondaj - eu as spune ca este un rezultat NET favorabil DA

- altii ar spune ca a castigat cu un usor avantaj DA

- altii spun ca este neconcludent rezultatul?


Voi ce parere aveti?

acesta ar fi numai un exemplu - desigur ca pot fi multe


Imi poate spune cineva cu cat sau terminat astfel de sondaje si ce deznodamant au avut pe alte lumi? - L1, L3 etc.


S-a facut recent un sondaj cu privire la scoaterea moralului pe L2... nu s-a scos, desi au fost un pic mai multe voturi in favoarea celor ce vor sa sa scoata moralul.
O decizie foarte buna, in opinia mea, pentru ca, in urma analizei hartii, se gasesc o gramada de jucatori mici in triburi mari, pe care ii ajuta moralul enorm.

Plus ca L2 este inchisa la inregistrari si s-ar putea sa fie si la dat inceput nou, asa ca eliminarea moralului acolo implica disparitia jucatorilor sub 300-400k puncte, ceea ce ar insemna reducerea numarului de jucatori si, evident, "moartea" lumii, pentru ca atat pe L2, cat si pe alte lumi, cei mici sunt mai activi ca cei mari, pentru ca nu au conturi enorme de care sa aiba grija, intotdeauda trebuie sa fie cu un ochi treaz sa nu se trezeasca unu sa le ia satele peste noapte, etc. Plus ca jucatorii mici vor sa dovedeasca ceva, cei mai mari, veteranii, deja sunt in mare parte sictiriti pe o lume veche, pentru ca ei au aratat deja ce pot si ce stiu.

L2 a fost doar un exemplu, dar in general eu sunt contra scoaterii moralului, decat atunci cand cei ce vor sa se scoata moralul ii domina clar la numar pe ceilalti, cand este o diferenta mica, este bine pentru lumea respectiva sa ramana cu moral.
 

DeletedUser

vorbeam la modul foarte general - ce rost au aceste sondaje daca dupa ce vezi votul tau favorabil esti anuntat ca desi ai "castigat" - dar defapt nu ai castigat ... te simti manipulat si chiar nu este cazul sa inghiti asa ceva pe un joc (daca erau anuntate si criteriile dupa care se va lua in calcul sondajul - da, poate era altceva) ... e cumva - votati voi, ca noi tot ce vrem facem

iar ca sa faci un sondaj numai ca sa dai legalitate unei reguli - chiar nu are rost - tot manipulare se numeste

referitor strict matematic la rezultatul sondajelor: fiecare lume difera - este greu sa spui ca mijlocul este chiar la mijloc, este greu sa spui ce majoritate te astepti sa fie pe lumea respectiva etc., totul este interpretabil



cat despre argumentele pe care le dai tu despre L2 ...

un player care mai are nevoie de handicap (in cazul asta moral) dupa 4 ani si jumatatea de joaca - este un player f. slab si il sfatuiesc sa isi continue ucenicia pe lumi mai noi si in mod cert nu este marele activ la care faceai referire :)

o mare parte din playeri mari sunt sictiriti (aici ai dreptate) dar sunt cei mai activi playeri ai lumii si asta o poti vedea in statistici ... pe de alta parte, micile bombe atomice (jucatori sub 300-400k puncte la care faceai referire mai sus), o mare parte dintre ei se regasesc in cei 66% dintre cei care nu au votat, evident majoritatea sunt inactivi! - si cum poti sustine ca o lume este mai buna cu 50% inactivi decat fara ei !?

marea problema a L2 nu este tocmai moralul, ci lipsa de nobili - pt. ca esti obligat sa ti conturi inactive pe harta in primul rand pt. ca nu exista suficienti nobili ca sa fie innobilate - si daca tot exista conturile, te folosesti de ele si ca jucatori de moral (si de aici, desigur ca esti deja la limita regulamentului)

ca sa cureti o lume (dupa inchiderea) - scoaterea moralului si ieftinirea talerilor sunt masuri necesare care ar trebui stabilite nu prin sondaje subiective ci tratate ca si consecinte firesti ale evolutiei jocului
 

DeletedUser

cat despre argumentele pe care le dai tu despre L2 ...

un player care mai are nevoie de handicap (in cazul asta moral) dupa 4 ani si jumatatea de joaca - este un player f. slab si il sfatuiesc sa isi continue ucenicia pe lumi mai noi si in mod cert nu este marele activ la care faceai referire :)

Aici gresesti.
Daca joci pe L2 nu inseamna ca joci de 4 ani jumate.
Eu m-am bagat pe L2 cand era deja formata(din cauza unui prieten care juca acolo), era aproape full, ca dovada primul meu sat a picat pe K2, K3, parca, iar imediat am fost cucerit si am picat pe K10 de unde am inceput mai in forta.
Nu joc de 4 ani pe lumea asta, ci de mult mai putin timp, dar sunt activ si moralul m-a avantajat pana acum destul de mult. Si nu numai pe mine, cam pe tot tribul in care sunt.

La restul mesajului iti voi raspunde altadata, acum sunt un pic ocupat, am vrut doar sa punctez o idee.
 

DeletedUser

leif aici nu ai dreptate...da e stresant sa joci 4 ani pe o lume si sa vezi ca te chinui sa scoti un cont de 15-20 sate care le are langa tine si te ataca numai noaptea.. daca ai juca de 4 ani si ai fi in locul lui la fel ai proceda :)
 

DeletedUser38023

Nu trebuie scos moralul pe nicio lume!

In momentul in care te inregistrezi pe o lume inseamna ca ii accepti setarile asa cum sunt ele fara sa te astepti la modificari pe parcurs!
Triburile de elita joaca cu basheri! Niciodata un jucator care joaca intr-un trib de elita nu va cere scoaterea moralului..
Daca tu esti mare si intins pe harta ca o placinta si un basher inamic s-a mutat langa tine, solutia nu e sa ceri adminilor scoaterea moralului, ci sa-ti aduci acolo proprii basheri sa-ti rezolve problema daca singur e greu ..
De exemplu: Tribul noobs de pe lumea 10 se bazeaza pe tactica Kamikaze de cand a inceput lumea si da, tribul noobs este un trib de elita.. Ce ar fi sa vina acum un incepator de admin care habar nu are ce inseamna o harta de triburile sa le scoata moralul?
 

DeletedUser

leif aici nu ai dreptate...da e stresant sa joci 4 ani pe o lume si sa vezi ca te chinui sa scoti un cont de 15-20 sate care le are langa tine si te ataca numai noaptea.. daca ai juca de 4 ani si ai fi in locul lui la fel ai proceda :)

in orice trib sunt conturi mici si conturi mari , in orice trib condus cu cap conturile mici vor fi mutate periodic in granita . e joc de strategie nu joc de setari favorabile sau defavorabile . ai moral mic ? ataci ( tribul tau ori un coleg prin siter ) de pe cont mic intai .
 

DeletedUser

@ Leif cel Fericit

tinand cont ca se fac aprox 90 de nobili / luna - ajungi destul de repede la 4-5-600k si ... in situatia ta sunt f.putini - majoritatea sunt conturi inactive sau intretinute si sunt convins ca sti si tu f.bine aspectul asta si asta se vede clar si din sondaj


@ Immortal R

de asta nu sau modificat setarile de n ori pana acum? - si daca tot se modifica, de ce sa nu se modifice si in bine

triburile de elita joaca cu oameni activi! ... si app. - sunt tare curios cum joci tu cu 500+ conturi de moral, cam atatea conturi intretinute sau inactive sunt acum pe L2 - si asta dupa ce sau curatat peste 4000 conturi de la inchiderea la inscriere a L2 (si asta a fost acum cateva luni numai)

ca fapt divers numai - nu avem probleme cu jucatorii de moral care ne-ar ataca - ci doar cu intretinutii de moral pe care trebuie sa ii ocolim

nu este vorba de inceputul lumii (referitor la L2) si chiar putem vorbi deja despre inceputul fazei de inchidere a ei - ce rost mai au conturile inactive in faza asta?


@ Chevyx

nu este vorba de setari favorabile sau defavorabile aici ... mai degraba despre a face un sondaj despre faptul de a purta sau nu basca pe joc (sa spunem) - se voteaza (majoritar) ca basca ar fi bine venita si ... in final ... se trage concluzia ca basca ar fi prea mica!?



nu stiu de ce aveti impresia ca numai unii stiu sa joace cu moral, sau mai degraba, cum se joaca defapt cu aceste conturi de moral (mai o parola, mai un sitter = cont intretinut) - si desi stim multi ca aceste lucruri se intampla - ne facem ca nu le vedem ... cand totusi apare o posibilitate ca aceste conturi sa fie curatate constatam ca, nu numai ca inchidem ochii dar chiar le incurajam!

o posibilitate era scaderea talerilor sau scoaterea moralului - moralul (desi votat majoritar de catre activii lumi) a picat



si inca un aspect - pe L1 (lume cu numai 3 luni mai veche decat L2) sau ieftinit talerii de 2 ori si sa scos moralul demult ... pe L2 de ce nu se poate face asta?
 

DeletedUser

Ghismo, tu vorbesti prin prisma gandirii tale, cea a unui jucator cu peste 20 mil. puncte, locul 2 pe lume. Normal ca te cam deranjeaza moralul. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa-l scoata.
Plus ca L2 nu e ca... L14 sa zicem, unde datorita moralului, flamei de la paladin care le mareste apararea catapultelor de 10 ori, si datorita faptului ca aveam biserica, iar unii dintre ccei ce ma atacau n-aveau, am facut milioane la ODD, fara sa sar de 150k puncte vreodata. Bine, am si primit sprijin, dar m-au ajutat enorm setarile lumii... Si totusi, consider ca nici pe L14 nu trebuie scos moralul...

Revin altadata cu un post mai explicit
 

DeletedUser

Sunt la limita off topicului, intervin doar ca sa il anunt pe ghismo ca desi paradoxal numarul de conturi tinute in spate de jucatori "experimentati" e intotdeauna mai mic decat numarul de IP-uri de care acesta poate dispune, scoaterea moralului e totusi imorala, mai ales pentru cei care inca vor sa joace si a caror ultima sansa in fata unor jucatori de cateva zeci de ori mai mari ca ei e aceasta setare. Sau vrei cumva sa inchizi L2? Ai obosit? Te-ai frustrat? E naspa? Iti vine sa te lasi? Simti ca ti se clatina increderea? Foarte bine... loginul si semnatura, plus cele cateva telefoane pe care le-am dat, au meritat. Pauza acum, ca eu rad!:))
 

DeletedUser

in orice trib sunt conturi mici si conturi mari , in orice trib condus cu cap conturile mici vor fi mutate periodic in granita . e joc de strategie nu joc de setari favorabile sau defavorabile . ai moral mic ? ataci ( tribul tau ori un coleg prin siter ) de pe cont mic intai .

da, intr-adevar ai dreptate dar intr-un final tot de va implementa lucrul asta pe fiecare lume(exceptie alea cu secretul puterii)...cand mai raman 3-400 jucatori din care maxim 100-150 joaca deja e aiurea sa ma tii moralul activ, te gandesti deja la inchidere nu la strategii :)
 

DeletedUser

... loginul si semnatura, plus cele cateva telefoane pe care le-am dat, au meritat. Pauza acum, ca eu rad!:))

... nu am inteles ce ai vrut sa spui aici

si cei care vor sa joace in continuare, ar mai ok zic eu sa isi joace sansele cinstit - tinand cont ca in cele 160 de voturi de NU sunt si voturile mai-marilor triburilor adverse


@Leif cel Fericit

vorbesc din punctul de vedere al unui jucator care poate ataca doar 16% din harta (dintre care probabil 10-12% imi sunt colegi) - din cauza moralului (in conditiile in care imi tin satele mici tocmai ca sa minimalizez efectele moralului) ... e vina celor mari ca au fost activi si au crescut in cei 4ani si jumatate? - sau a celor inactivi?

o strategie care se bazeaza numai pe moral - nu mi se pare o strategie in spiritul jocului




ps. in momentul de fata (pe L2) sunt peste 50% conturi inactive sau intretinute - fapt care reiese clar si din sondaj si ... nu se face nimic impotriva lor
 

DeletedUser

si cei care vor sa joace in continuare, ar mai ok zic eu sa isi joace sansele cinstit - tinand cont ca in cele 160 de voturi de NU sunt si voturile mai-marilor triburilor adverse

Tocmai ce am zis si eu... cat de cinstit poate juca cineva care dispune de sute de armate de atac, impotriva unui alt jucator cu o fractiune din numarul de sate al atacatorului. N-ar strica sa recitesti inainte sa postezi, nu cumva sa te contrazici pe parcurs.
 

DeletedUser

Ghismo, sincer mi se pare mai corect sa-i lasi ep inactivi "in viata", dar sa le lasi jucatorilor mici si activi sperantele, decat sa le distrugi sperantele tuturor jucatorilor mici, dar sa inlaturi si inactivii.
Si apropo de inactivi... cred ca pe L2 am avut sitter 3-4 luni, eram inactiv cu diploma. Dar am revenit. Si am ajuns destul de sus, avand in vedere ca sunt impins in K0 si strans de NE.
 

DeletedUser

Tocmai ce am zis si eu... cat de cinstit poate juca cineva care dispune de sute de armate de atac, impotriva unui alt jucator cu o fractiune din numarul de sate al atacatorului. N-ar strica sa recitesti inainte sa postezi, nu cumva sa te contrazici pe parcurs.

tocmai de asta sustinem scoaterea moralului si/sau ieftinirea talerilor - pt. a minimaliza ilegalitatile de pe L2! :)

nu ma contrazic cu nimic - in cele 160 de voturi de NU se regasesc si voturile celor mari din cele 5-6 triburi adverse (care desigur au votat cum le-a dictat interesul de trib) ... deci numai o parte dintre voturile acestea indica cu adevarat vointa conturilor de moral

si ... din moment ce sa facut lobby in cele 5-6 triburi ca sa se voteze Nu si doar 160 de voturi sau strans - asta indica inactivitatea

repet: o strategie care se bazeaza numai pe moral - nu mi se pare o strategie in spiritul jocului


@Leif cel Fericit

nu pot fi de acord ca pt. cei cativa (putini) care sunt in situatia ta sa accepti mai mult de 50% conturi moarte sau intretinute pe o lume - tu o numesti speranta (pe o lume inchisa si dupa 4 ani si jumatate de joaca) - eu o vad mai degraba ca o prelungire a agoniei prin orice mijloace
 

DeletedUser35216

tocmai de asta sustinem scoaterea moralului si/sau ieftinirea talerilor - pt. a minimaliza ilegalitatile de pe L2! :)

tu spui ca sunt 50% conturi inactive... dar ce ai facut ca sa elimini aceste conturi? (nu imi spune ca in tribul in care esti tu, nu sunt conturi inactive)
aveti 40K de nobili... si 953 de jucatori, pe L2...
 

DeletedUser

nu este treaba lui ghismo ca sa elimine aceste conturi!

si nu a zis nimeni ca noi nu am avea inactivi sau playeri de moral - cand vor fi suficienti nobili pt. ei sau nu va mai fi nevoie de playeri de moral pe aceasta lume - probabil vor disparea


reamintesc ca un pas inainte pt. a face asta era chiar sondajul de opinie, care desi votat majoritar cu DA - nu este validat
 

DeletedUser

Daca nu este treaba lui ghismo sa elimine acele conturi inactive, si daca ghismo foloseste la randul lui jucatori de moral, atunci ghismo sa nu mai sara-n sus si sa ceara scoaterea moralului, pentru ca, pana nu va recunoaste ca el insusi se contrazice in fiecare post al sau, ghismo trebuie sa se supuna rezultatului final al sondajului.
 

DeletedUser

draga Aldana, trecand peste atacurile, interpretarile, remarcile puerile si rautacioase, iti reamintesc ca votul final a fost 53% PRO scoatere moral :)

ca nu a fost "validat" sondajul este cu totul altceva, desi sa spus mai sus ca exista chiar mai multe motive (decat sondajul de opinie) ca acest moral sa fie scos


pana la urma ... aici cautam doar un raspuns pertinent si decent
 
Sus