Cea mai eficienta aparare.

DeletedUser24788

Va raspund eu ... Cea mai eficienta aparare NU EXISTA ... NU EXISTA sat care sa nu poata fi cucerit !
 

DeletedUser

Asa este,nu exista sat sa nu fie cucerit.Dar de multe ori nu se merita.Iti dau un exemplu.90k lanci,100k spade,80k cca. arcuri.35k cca. grei.8k catapulte.4 paladini si moral 30.400 si ceva de full si a ramas cu zid 15.E eficienta,pentru ca nu iti mai arde sa dai pe el a doua oara.
 

DeletedUser24788

Asa este,nu exista sat sa nu fie cucerit.Dar de multe ori nu se merita.Iti dau un exemplu.90k lanci,100k spade,80k cca. arcuri.35k cca. grei.8k catapulte.4 paladini si moral 30.400 si ceva de full si a ramas cu zid 15.E eficienta,pentru ca nu iti mai arde sa dai pe el a doua oara.

pariu?????
 

DeletedUser24788

da... eu cand vreau un sat il iau.. nu conteaza ca rup 2 fulluri... 200 sau 1000 tot acolo e

edit: puteai pune si bonusu de noapte pe acolo!
 

DeletedUser

Il iei,dar aici vorbeam de eficienta apararii.noi am dat pe jucatorul respectiv cateva mii de fuluri pentru a ajuta vendetta unui prieten.i-am luat ceva sate.totusi ala de care aminteam a ramas.la moral 30,eu personal,il las in pace.pierzi doar timp cu jucatori cu moral asa mic
 

DeletedUser24788

daca lumea e inchisa si are moralul activ aia trebuie scosi.. sunt folositi pe granita sa te enerveze blindati de 50k-50k-50k-10k (lanci spezi arcuri grei) si se cred zmei... aia trebuie scosi de acolo ... sunt ca niste ghimpi!
 

DeletedUser

cu o lume inchisa poate.eu as da in spatele lor,sa inobilez pe cei ce il sprijina,nu conteaza daca aia recupereaza satele luate acolo,important ca il lipsesti de defensiva o vreme.si as da imediat ce ia el un sat.sunt discutii teorice,la urma urmei.dar ca eficienta,normal ca jucatorii testoasa cu moral mic,au satele cele mai eficiente difensiv.Eu personal cred ca s-ar rezolva mai rapid un conflict direct intre doi jucatori cu acelasi moral decat sa folosesti strategii gen testoasa.pierzi timp,depinzi de celalalt,blochezi defensiva.dar fiecare cu strategia lui
 

DeletedUser24788

adica tu crezi ca pe o lume avansata sunt sate doar pe un singur K ( adica ttriburile care se bat au sate pe cate un k) unde poti ajunge cu nobiii? te inseli .. sprijinul vine de la sute de ore in spatele granitei .. sa te vad pe tine cum ajungi acolo cu nobilii
 

DeletedUser

Cea mai puternica aparare, care sa intre in cele 24000 de locuri de ferma este satul plin cu catapulte si Flama lui Atheleia, dar asta doar pe lumile de dupa L10.

Am avut asa ceva si am scapat la vreo 6 full-uri...un sat normal la mai mult de 3 full-uri nu rezista fara sprijin consistent de pe alte sate. (fara a lua in calcul scoaterea trupelor din sat)
 

DeletedUser2821

Exista 2 tipuri de aparare , cea care o fac cei din granita si cea care o fac cei din centru :

Cei din centru ar trebui sa faca ceva in genul : 4k lancii 6k spade 8k arcasi 500 cav grea
Cei din granita : 4k 4k 4k 2k grei aproximativ evident nu am stat acuma sa calculez , dar cam asa stiu eu ... :)

Avantaje la cea din centru : mult mai puternica decat cea de a doua , rezista bine la blindaje dar se misca greu .
Avantaje la cea de a doua se face de 2 ori mai repede decat prima , dar evident e mia putin rezistenta , insa foarte utila la spart nobili pe granita .
 

DeletedUser

Exista 2 tipuri de aparare , cea care o fac cei din granita si cea care o fac cei din centru :

Cei din centru ar trebui sa faca ceva in genul : 4k lancii 6k spade 8k arcasi 500 cav grea
Cei din granita : 4k 4k 4k 2k grei aproximativ evident nu am stat acuma sa calculez , dar cam asa stiu eu ... :)

Avantaje la cea din centru : mult mai puternica decat cea de a doua , rezista bine la blindaje dar se misca greu .
Avantaje la cea de a doua se face de 2 ori mai repede decat prima , dar evident e mia putin rezistenta , insa foarte utila la spart nobili pe granita .

4.5k + 1k grei vroiai sa zici ... mai lasa locruri si pt cladiri :))
 

DeletedUser2821

Da ai dreptate , 12k face cav grea + inca 12k - ies 24k , atunci 3k spade 5k arcasi 2000 grei

Eu faceam pe L5 parca si sate de genul 20k spade sau 20k arcasi , majoritatea nu face sate de atac cu cav arcasi daca ii blindezi un sat cu 100k arcasi o sa sparga cev atac..
 

DeletedUser40272

Exista 2 tipuri de aparare , cea care o fac cei din granita si cea care o fac cei din centru :

Cei din centru ar trebui sa faca ceva in genul : 4k lancii 6k spade 8k arcasi 500 cav grea
Cei din granita : 4k 4k 4k 2k grei aproximativ evident nu am stat acuma sa calculez , dar cam asa stiu eu ... :)

Avantaje la cea din centru : mult mai puternica decat cea de a doua , rezista bine la blindaje dar se misca greu .
Avantaje la cea de a doua se face de 2 ori mai repede decat prima , dar evident e mia putin rezistenta , insa foarte utila la spart nobili pe granita .

daca faci 2k grei pt ce mai faci spade? usorii agresorilor cine-i distruge? cu 4k lanci nu faci nici o branza.

mai degraba faci 2k grei, 10k lanci, si restul arcasi, daca tot vrei de toate...si le faci mult mai rapid

L.E. nici eu nu am calculat...arcasii nu mai au loc daca faci 2k grei. ideea e ca daca faci multi grei nu iti mai trebuie spade, dezechilibrezi prea mult puterea de aparare


o aparare buna mi se pare asta, nu zic ca e cea mai buna, dar e buna contra multor tipuri de full de atac


6k lanci, 3k spade, 5k arcasi, 1000 grei si mai poti face si 332 spioni aici(sau inlocuiti cu berbeci pt. fake-uri)...depinde de sat/cladiri, eu unul merg cu 20664 locuri pt trupe
 
Ultima editare de un moderator:

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Il iei,dar aici vorbeam de eficienta apararii.noi am dat pe jucatorul respectiv cateva mii de fuluri pentru a ajuta vendetta unui prieten.i-am luat ceva sate.totusi ala de care aminteam a ramas.la moral 30,eu personal,il las in pace.pierzi doar timp cu jucatori cu moral asa mic

Te salut maestre, numai ganduri bune.

Cea mai buna/eficienta aparare este ... activitatea :) Restul e monografie.
 

DeletedUser

Te salut cu drag,Lord Adex!Ca intotdeauna ai pus punctul pe i.Cea mai eficienta aparare este activitatea ai dreptate.Restul.......e can-can.:D
 

DeletedUser13449

Sunt multi factori care pot influenta formarea satelor de aparare, principalul factor este asezarea contului in cadrul tribului si granita care o ai cu triburile dusmane...iar de aici putem scrie o carte:))
Cea mai buna aparare este atacul:)
 

Vis Lo Lop

member
Scor reacție
0
Care este legatura intre pozitia satelor si eficienta apararii ? Daca ziceai de setarile lumii eram de acord, dar pozitia satelor ...


Atacul e bun la fotbal, sa tii mingea departe de poarta proprie .... aici nu te poti apara cu el. O noua polemica testoasa vs. agresor ?
 

DeletedUser

haideti sa va arate mosul care este cea mai buna formula de aparare pentru a omora un full de atac:



[player]danyboy26[/player]: [village]225|675[/village]
[player]remaerdevol[/player]: [village]522|233[/village]
be0faa7bde.png


aaaa - io mi-am facut prt scr dupa raportul original - asa ceva se povesteste nepotilor..... mai sa cad de pe scaun...
ma intreb oare care ar fi trebuit sa fie cifrele ca sa moara fullul daca acesta avea +25 la noroc...
 

DeletedUser

Intr-adevar, apararea din raportul asta este categoric cea mai buna.
 
Sus