Cel mai eficient atac

  • Autor subiect DeletedUser11275
  • Data de început
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

DeletedUser16062

Atac 1:

1000 Berbeci
10 Catapulte
3000 Topoare

Atac 2:

15.000 Topoare

Atac 3:

2500 CU
1000 CA

Numere aproximative in functie de cladirile construite in sat.
Atacuri aproximative in functie de numarul de sate.



cu apararea dintrun singur sat cu ferma la 30...imi omori cu astea 3 atacuri maxim 2500 populatie (nu 2500 de trupe)
 

DeletedUser

4000 topoare
1000 cavalerie usoara
1000 arcasi calareti
500 berbeci
 

DeletedUser

4000 topoare
1000 cavalerie usoara
1000 arcasi calareti
500 berbeci


recunosc ca sunt si eu un "fan" al arcasilor calare, dar parca sunt mult prea multi, raportat la cavaleria usoara. Eu folosesc raport CU/AC 2/1. Peste ce vecini am dat, majoritatea preferau sa produca defensiva repede, si faceau putini arcasi...asa ca nu vad cu ce-ti justifici raport 1:1 intre CU si AC. Plus ca, daca te uiti si peste statistica pusa de Illidan, la asa un numar mare de lanci si spade in joc, sa ai toate satele de atac cu doar 4k topoare si 1k CU, mi se pare ca-ti sacrifici prea mult atac.
 

DeletedUser

@OrlandoFarmec: tu de unde stii ce atac e eficient? ca uite ce am gasit:
Rang OÎ Atac: 30792. (0 score). Sau asta e alt cont? :rolleyes:

LE: una din cele 3 configuratii, pe care le folosesc, pt satele de atac: 5000 topoare; 2500 cav usoara; 600 arcasi calareti; 400 berbeci; 10 cataplute :p
 

DeletedUser15771

Uite King cum sta situatia... avem multe sate de atac...si:

Daca vrei sa te duci la sigur, dai un spionaj, vezi ce are si dai atacul:)) Intre timp ala primeste ajutor si te ai ars:))

Daca vrei sa-l surprinzi dai pe el 20 sate de atac, primele atacuri cu berbeci...
si atunci nu te ma bati capul cum si ce sa faci:)

Parerea mea cel mai bun e sa combini trupele in functie de TIMPUL necesar producerii lor!

Si asta ar fi:

* 5889 Top (cca. 14 zile)
* 3228 CU (ca. 14 zile)
* 300 berbeci (cca. 4 zile)
 

DeletedUser2602

din proprie experienta si din discutii purtate cu jucatori, romani si straini, am tras concluzia ca un sat de atac cu mai putin de 5500 de topoare nu isi are rostul, indiferent de ce combinatie folosesti la celelalte 2 tipuri de trupe ofensive.

doar in umila mea opinie
 

DeletedUser1198

vad ca joci pe o lume cu viteza 1 :p. La viteza 2 faci un full de atac in maxim 7 zile..
 

DeletedUser15687

5158 Luptători cu toporul
2036 Cavaleria uşoară
444 Cavalerie grea
355 Berbeci



pe lumea clasica
 

DeletedUser

Hai sa ma dau si eu cu parerea.Din calculele mele ,atacul care se comporta cel mai bine in toate conditiile si pe care eu il folosesc in mai toate satele mele e :
6000 topoare
2400 cavalerie usoara
10 spioni
700 arcasi calareti
300 berbeci
10 catapulte


Plus sate cu cate 1000 de berbeci sau 1000 de catapulte .
 

DeletedUser

toate variantele sunt bune in diferite situatii,de aceea cel mai bine ar fi ca fiecare sat de atac sa aiba combinatii diferite.principalul e sa nu uitati de berbeci si catapulte,fara dinsele nu faci nimic
 

DeletedUser

:)
Catapultele nu sunt pentru zid, dar de exemplu atunci cand ataci un inamic ce are un numar mare de sate sunt foarte eficiente.
Cum ar fi sa ma lupt eu cu un jucator din top10 de pe lumea 1 ,sa zicem.E evident ca nu-i pot lua toate satele odata ,pentru ca nu am nobilii necesari.Dar asta nu inseamna ca nu pot "sa-i scot din criculatie" multe sate.
Demolezi ferma, cazarma, grajdul .. si pentru un timp acele sate sunt inutile.
E evident ca daca il ataci pe mai multe sate ii este mai greu sa se apare, din pacate tu nu poti lua atatea sate cate ataci .. asa ca trebuie sa faci ceva si cu acele sate ,nu numai sa le lasi goale.
Dar deja astea sunt tehnici avansate :-j
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser

mda, mie mi se par niste sadici cei care vin cu gramada de catapulte pe ferma/cladire principala/cazarma/grajd. Ce nu-mi place la tactica asta e ca daca omul scoate trupele...n-ai decat sa darami ca-l va durea doar timpul de constructie, nu si handicapul in viteza de producere a trupelor.

Ce-am folosit eu pana acuma, era ceva de genul:
7000 topoare
100 spioni
1900 CU
900 AC
250 berbeci
20-25 catapulte (mai dadeam pe piata centrala, dar mai degraba acum pentru fake-uri, decat altceva)
 
Ultima editare de un moderator:

DeletedUser4991

prea multe topoare,AC si prea putini berbeci ...parerea mea

piata centrala daramata ? pentru ce? :)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus